Ivdi
03.03.07,20:48
SZČO opravuje antény a montuje satelity. Nákup satelitov a ostatného materiálu je nákup materiálu. Montáž a opravy antén, satelitov je predaj služieb. Kam zaúčtovať príjem za použitý materiál /satelity, klince, káble, hmoždenky atď/ ako predaj služieb alebo tovaru?
Monika Kováčová
03.03.07,19:51
na predaj výrobkov a služieb predsa.... To sa nedelí. Iba tovar je zvlášť...
sway
03.03.07,19:52
SZČO opravuje antény a montuje satelity. Nákup satelitov a ostatného materiálu je nákup materiálu. Montáž a opravy antén, satelitov je predaj služieb. Kam zaúčtovať príjem za použitý materiál /satelity, klince, káble, hmoždenky atď/ ako predaj služieb alebo tovaru?

asi záleží od SW v Alfe je to pod jednou kolonkou - príjem za výrobky a služby - ja by som to dala sem. Iná kolonka je príjem za tovar - sem by som to nedala. Treba sa riadiť tým, čoho je prevažná časť. môj názor;)
jamis
03.03.07,19:53
SZČO opravuje antény a montuje satelity. Nákup satelitov a ostatného materiálu je nákup materiálu. Montáž a opravy antén, satelitov je predaj služieb. Kam zaúčtovať príjem za použitý materiál /satelity, klince, káble, hmoždenky atď/ ako predaj služieb alebo tovaru?

Tovar by to bol v tom prípade, keby predával samotné satelity.
Monika Kováčová
03.03.07,19:55
asi záleží od SW v Alfe je to pod jednou kolonkou - príjem za výrobky a služby - ja by som to dala sem. Iná kolonka je príjem za tovar - sem by som to nedala. Treba sa riadiť tým, čoho je prevažná časť. môj názor;)

;) výrobky a služby sú jedna kolonka všade - hlavne pozri výkaz o príjmoch a výdavkoch. Inde to nemôže ísť, pretože nejde o tovar.
andrej_rv
03.03.07,20:10
SZČO opravuje antény a montuje satelity. Nákup satelitov a ostatného materiálu je nákup materiálu. Montáž a opravy antén, satelitov je predaj služieb. Kam zaúčtovať príjem za použitý materiál /satelity, klince, káble, hmoždenky atď/ ako predaj služieb alebo tovaru?
Treba vychádzať z definície tovaru v Postupoch JÚ - § 7 ods. 8:
(8) Ako tovar sa účtuje o všetkom, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní.
Len to, čo sa ako tovar (za účelom predaja v nezmenenom stave) nakupuje, sa ako tovar môže predávať. Všetko ostatné (aj predaj materiálu s prácou, s inštaláciou, zabudovaním, spotrebou v rámci poskytnutia služby) sa účtuje do tržieb za služby a výrobky.
Zita5
03.03.07,21:03
SZČO opravuje antény a montuje satelity. Nákup satelitov a ostatného materiálu je nákup materiálu. Montáž a opravy antén, satelitov je predaj služieb. Kam zaúčtovať príjem za použitý materiál /satelity, klince, káble, hmoždenky atď/ ako predaj služieb alebo tovaru?


Ja sa nemôžem nejako zmieriť s tým , že by bol satelit materiál .......materiálom je hmoždenka ,klinec,kábel ..........

Tu by som povedala , že sa jedná o predaj tovaru s montážou ......čo sa týka satelitu ....
Pre mňa by to znamenalo ...satelit ...príjem tovar
montáž včetne materiálu ......príjem služba
cloe
03.03.07,21:24
Ja sa nemôžem nejako zmieriť s tým , že by bol satelit materiál .......materiálom je hmoždenka ,klinec,kábel ..........

Tu by som povedala , že sa jedná o predaj tovaru s montážou ......čo sa týka satelitu ....
Pre mňa by to znamenalo ...satelit ...príjem tovar
montáž včetne materiálu ......príjem služba
Súhlasím, pravdepodobne by to mal rozúčtovávať pri predaji. Ale keď už to nerozúčtuje, tak potom - výrobky a služby.
Milen
03.03.07,21:26
Ja súhlasím so Zitkou, máme podobnú činnosť, sme viac obchodná firma, montáž je len doplnková služba. Satelit stojí okolo 5 tis a montáž je len pár korún. Pokiaľ by som to stále učtovala do predaja výrobkov a služieb, skreslilo by mi to na konci roku obchodný rabat.
Ivdi
04.03.07,07:51
Ja sa nemôžem nejako zmieriť s tým , že by bol satelit materiál .......materiálom je hmoždenka ,klinec,kábel ..........

Tu by som povedala , že sa jedná o predaj tovaru s montážou ......čo sa týka satelitu ....
Pre mňa by to znamenalo ...satelit ...príjem tovar
montáž včetne materiálu ......príjem služba

Nemohla som sa k tomu včera vyjadriť, nešiel mi net. Ďakujem presne takto som to myslela. Či to nemám deliť. Takže keď kúpim satelit mám to zaúčtovať nákup tovaru, ale len satelit. Ostatný materiál ako nákup materiálu.