Pohar
04.03.07,09:40
dobrý den. Prosím vás môžem ako živnostník prijať za pomosné práce ekonomika a pod... peniaze v hotovosti? stačí mi pokladničný doklad? mne výdavkový? a odberatelovi príjmový? dakujem
Zita5
04.03.07,08:46
Vystaviť faktúru a pri jej úhrade vypísať príjmový pokladničný doklad.To v tom prípade , ak SŽČO má účtovnícke práce v predmete činnosti .
Johanka
04.03.07,09:06
dobrý den. Prosím vás môžem ako živnostník prijať za pomosné práce ekonomika a pod... peniaze v hotovosti? stačí mi pokladničný doklad? mne výdavkový? a odberatelovi príjmový? dakujem
Chceš peniaze prijať alebo vydať. Otázka je nejaká pomotaná ....
Pohar
04.03.07,09:17
chcem prijat.
Zoltán Kovács
04.03.07,09:18
Musíš vystaviť daň.doklad a na základe toho vystavíš PPD ako úhradu pohľadávky. Len pozor na daň.doklade musí byť uvedená činnosť akú máš aj v ŽL.
Johanka
04.03.07,09:23
V prípade, že nie si platiteľ DPH, nie si povinný vystavovať faktúru, stačí PPD.
Zita5
04.03.07,09:28
V prípade, že nie si platiteľ DPH, nie si povinný vystavovať faktúru, stačí PPD.

Moja otázka : ak proti strana , ktorá tieto pomocné práce vypláca ...bude to pre ňu preukázateľný výdavok OVZD ?

BEZ..... FA....bez dohody a podobne . ....
Zoltán Kovács
04.03.07,09:31
Moja otázka : ak proti strana , ktorá tieto pomocné práce vypláca ...bude to pre ňu preukázateľný výdavok OVZD ?

BEZ..... FA....bez dohody a podobne . ....

Zita máš pravdu, mal by tam byť minimálne objednávka na vykonanie predmetných prác, alebo podobná dohoda. Jednoducho je potrebné preukazným spôsobom dokladovať oprávnenosť vyplatených prostriedkov.
Johanka
04.03.07,09:32
Položím protiotázku - a prečo by nemal byť ?:)
evina
04.03.07,09:34
Moja otázka : ak proti strana , ktorá tieto pomocné práce vypláca ...bude to pre ňu preukázateľný výdavok OVZD ?

BEZ..... FA....bez dohody a podobne . ....

Mohli sa dohodnúť aj ústne....ak dokážu preukázateľne dokázať....napr. súpisom vykonaných prác.

Ešte dodám, ak povedzme na základe vystaveného PPD strana B uzná výšku sumy a uhradí ju a strana B si tieto príjmy riadne prizná a zdaní a ak ide o pomocné účtovné práce sú dokazateľné, že boli vykonané, tak je to dostatočne preukázateľné....Nikto nemôže nikoho nútiť do dohody v tomto prípade ani do faktúry /aj keď mnohí nebudú súhlasiť/. Dohoda a pod., je v prvom rade v záujme týchto dvoch strán kvôli eventuálnym sporom...
Zita5
04.03.07,09:39
Nemám záujem sa tu ťahať za slovíčka , ale určite by som si to podložila buď faktúrou alebo dohodou vzájomne podpísanou .Vtedy by som bola spokojná , inak nie .
evina
04.03.07,09:44
Nemám záujem sa tu ťahať za slovíčka , ale určite by som si to podložila buď faktúrou alebo dohodou vzájomne podpísanou .Vtedy by som bola spokojná , inak nie .

Zitka nejde vôbec o slovíčka a ich ťahanie.....sú to normálne praktiky v obchodnom styku /u nás málo zaužívané a nezvyknuté, čo neznamená, že nesprávne/a v prípade neplatiteľa nás nežiada o vystavenie takýchto dokladov /faktúra, dohoda/ ani žiadny daňový či účtovný predpis...
Johanka
04.03.07,09:48
Zitka, mne išlo iba o poukázanie na to, že ak niekto nie je platiteľ DPH, nie je povinný vystavovať faktúry. Ak ich vystavovať chce a javí sa mu to ako preukaznejšie, nikto mu nebráni. Na druhej strane ho k tomu ( s poukázaním na ústavné práva :) ) nikto nemôže nútiť.
Zita5
04.03.07,09:51
Dobre baby OK :) ale takýto prípad vždy budem obchádzať .Ja chcem mať vždy všetko podložené , tým nechcem nikoho ovplyvňovať .
Trini
20.03.07,06:32
Chcela by som sa pripojiť k téme. Ak SZČO vykonáva obchodné zastúpenie pre firmu na základe dohody o sprostredkovaní, kde v daňovom priznaní mám uviesť príjem z tejto činnosti? Do tab. č. 1 riadok 8 alebo riadok 2 zo živnosti?:confused:
Príjem je v hotovosti.

Ďakujem za skorú odpoveď.