SMartina
04.03.07,10:10
Ahojte, možno je tu už taká téma, no nevedela som nájsť odpoveď na moju otázku, takže píšem. Ako mám postupovať ak zamestnanec skončil pracovný pomer v 10/2006. Teraz požiadal o ročné zúčtovanie dane. Vyšiel mu preplatok okolo 7.000,- Sk. Ak by pracoval viem ako mám postupovať, ale teraz ak nepracuje ako sa to vysporiada? DU vráti peniaze rovno zamestnancovi, alebo zamestnávateľ dá peniaze zamestnancovi a potom žiada z DU, ale na akom tlačive, aký je postup? Prosím o pomoc, dík.:(
Zoltán Kovács
04.03.07,09:16
Ahojte, možno je tu už taká téma, no nevedela som nájsť odpoveď na moju otázku, takže píšem. Ako mám postupovať ak zamestnanec skončil pracovný pomer v 10/2006. Teraz požiadal o ročné zúčtovanie dane. Vyšiel mu preplatok okolo 7.000,- Sk. Ak by pracoval viem ako mám postupovať, ale teraz ak nepracuje ako sa to vysporiada? DU vráti peniaze rovno zamestnancovi, alebo zamestnávateľ dá peniaze zamestnancovi a potom žiada z DU, ale na akom tlačive, aký je postup? Prosím o pomoc, dík.:(

Môžeš urobiť RZ, v najbližšom výplatnom termíne mu to vyplatíte. Ten preplatok sa premietne do 1/4 prehladu o daniach zo záv.činnosti. O túto sumu tiež môžeš odvádzať menej na DÚ.

Napr.
RZ preplatok 7.000,-

02/2007 povinnosť 2500,- zaplatíš 0,- ostáva z prepl. 4500,-
03/2007 povinnosť 2100,- zaplatíš 0,- ostáva z prepl. 2400,-
04/2007 povinnosť 2500,- zaplatíš 100,- ostáva z prepl. 0,-
SMartina
04.03.07,09:20
Dík, takže to znamená, že jednoducho zamestnancovi pošle zamestnávateľ na účet napr. 7.000,- Sk preplatok a potom to urobim tak ako si písal. Je možnosť, že jej to urobím aj ako DP typ A a peniaze pošle DU rovnu na jeho účet? Aj tak by sa to dalo, nebola by to chyba? Dík.
Johanka
04.03.07,09:21
§ 38 Zákona o dani z príjmov
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.

§40
(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.


Vyplatené preplatky z RZD si "umoruje" platiteľ dane zo zrazených preddavkov na daň. Ak sú však preplatky v takej výške, že platiteľ dane vie,že si ich neumorí do konca zdaňovacieho obdobia, môže v zmysle §40 ods.8 požiadať o vrátenie týchto preplatkov správcu dane.
Zoltán Kovács
04.03.07,09:22
Dík, takže to znamená, že jednoducho zamestnancovi pošle zamestnávateľ na účet napr. 7.000,- Sk preplatok a potom to urobim tak ako si písal. Je možnosť, že jej to urobím aj ako DP typ A a peniaze pošle DU rovnu na jeho účet? Aj tak by sa to dalo, nebola by to chyba? Dík.


Dá sa to aj tak, ale v tom prípade bývalý zamestnanec nemôže požiadať o RZ, ale musí sám podať DP typu A, kde v odd. XV. požiadá o vyplatenie preplatku.
SMartina
04.03.07,09:32
Ďakujem za radu.
tonkat
04.03.07,15:38
Mám opačný problém, zamestnanec, ktorý u nás už nepracuje má nedoplatok 6500 SK.
§40 ods. (5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. .....

Zaujíma má konkrétny postup, čo sa všetko má poslať na DU, či originály, alebo kópie atď. Prosím, ak máte s tým skúsenosť, podeľte sa. Vďaka veľká.
Zoltán Kovács
04.03.07,19:01
Mám opačný problém, zamestnanec, ktorý u nás už nepracuje má nedoplatok 6500 SK.
§40 ods. (5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. .....

Zaujíma má konkrétny postup, čo sa všetko má poslať na DU, či originály, alebo kópie atď. Prosím, ak máte s tým skúsenosť, podeľte sa. Vďaka veľká.

Treba zaslať výsledok RZ, kde je uvedený nedoplatok.
tonkat
05.03.07,14:24
Treba zaslať výsledok RZ, kde je uvedený nedoplatok.
Myslíš vyplnené tlačivo ročného zúčtovania? K nemu sa prikladajú aj potvrdenia o príjme, alebo to ostáva firme? Nikdy som to neposielala. Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
05.03.07,16:31
Myslíš vyplnené tlačivo ročného zúčtovania? K nemu sa prikladajú aj potvrdenia o príjme, alebo to ostáva firme? Nikdy som to neposielala. Ďakujem pekne.

Posielaš iba RZ. Ak robíš RZ potvrdenie o príjme nevystavuješ.
tonkat
05.03.07,17:29
Posielaš iba RZ. Ak robíš RZ potvrdenie o príjme nevystavuješ.

Vďaka za radu, smith. Viem, že potvrdenie nevystavujem, keď robím RZ, ale keď sa to dáva na DU, tak som nevedela, či im stačí to RZ. Ďakujem , už som múdrejšia.
Gonka
05.03.07,18:23
Ja som mala taký prípad vlani,

na DÚ som napísala sprievodný list, aby som vysvetlila, o čo ide priložila ročné zúčtovanie a kópie všetkých dokladov, ktoré boli prílohou žiadosti o ročné zúčtovanie, aby bolo jasné, z čoho nedoplatok vznikol. Takto som to odstúpila DÚ na zrealizovanie..
Gonka