vegoska
04.03.07,10:13
Poradi niekto, ako funguju pobocky firmy, ked ide o tu istu cinnost, ale kazda predava svoj tovar? Robi si kazda svoje uctovnictvo zvlast, ma svoju peciatku ucet atd? Peniaze chceme samozrejme z pobociek do centra, ved preto zakladme pobocky, nech zarobime viac:-)
Johanka
04.03.07,09:17
§ 4 Zákona o účtovníctve
(4) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku za účtovnú jednotku ako celok. Prípady, v ktorých účtovná jednotka musí viesť za seba a za majetok a záväzky iných osôb, s ktorými nakladá vo vlastnom mene, oddelené samostatné účtovníctvo a zostavovať oddelene účtovnú závierku, môže ustanoviť osobitný predpis.9)

K pečiatkam iba stručne - žiadny predpis Ti neprikazuje používať pečiatku. Ak však máš slabé nervy, je dobré pečiatku mať. Podnikateľ bez pečiatky sa javí ako čudo-judo :) .
vegoska
04.03.07,10:52
dakujem ale potrbeujem odpoved aby som tomu aj rozumela, ako mam vediet ako to urobit? aj od danoveho uradu mam taketo odpovede odborne terminy atd a ja to potrbeujem normlane ako cloveku napisat:-) a o ucte sa tam nepise nic
Johanka
04.03.07,11:01
Myslíš o b.účte?
Vy ako firma môžete mať účtov koľko len chcete ( hlavne ich nezabudnite nahlásiť na Daňový úrad). Ak Vám vyhovuje , aby každá prevádzka mala svoj "vlastný" - strdiskový účet, nič Vám nebráni.
Pohyby na týchto účtoch sa premietnu v účtovníctve, ktoré budete viesť za firmu ako celok. Kvôli prehľadnosti môžete účtovať po strediskách - čo prevádzka , to stredisko ....
Paula
04.03.07,11:10
" o účte" bolo možno myslené o účtovaní:) Akosi často sa na porade používa slovo "účto"
Bodula
04.03.07,11:13
Na Daňový úrad sa nahlasuje b. účet? Je nato nejaké špeciálne tlačivo, alebo stačí len listom? Ak som to neurobila čaká má nejaká pokuta?
Vďaka
Johanka
04.03.07,11:22
§ 31 Zákon o správe daní a poplatkov
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Z uvedeného vyplýva, že ak si neohlásil b.účet pri prvej registrácii, musíš ho oznámiť do 15 dní od jeho založenia, podobne aj pri jeho zrušení ...
mysimis
04.03.07,11:23
Dú má na to predlohu, ale myslím, že ke´d to nahlásiš aj listom nič sa nestane. Ak si bú nenahlásila čaká ´Ta pokuta vo výške 2000 Sk. To isté platí však aj pri zrušení účtu. Tiež sa to musí nahlasovať.
vegoska
04.03.07,11:23
cize kazdy funguje samostatne ma svoj ucet, peciatku, svoj tovar a zisk potom preposle kazdy mesiac zo svojho uctu na nas ano?? nebude to potom zdvojeny prijem? ci ako sa to ma robit presne vsetko?
Johanka
04.03.07,11:24
Na Daňový úrad sa nahlasuje b. účet? Je nato nejaké špeciálne tlačivo, alebo stačí len listom? Ak som to neurobila čaká má nejaká pokuta?
Vďaka
Aby si to mala aj s §§ :)
§ 35 Zákona o správe daní a poplatkov
(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.