barbara6
04.03.07,13:25
Prosím Vás o radu, neviem čo s tým???

Klient má vedený účet v TB v SKK aj v CHF, pri úhrade odberateľa mu banka posiela sumu už prepočítanu na SKK na účet vedený v SKK z účtu vedeného v CHF.
Ako je to keď klient uhrádza dodávateľovi FA v zahraničnej mene? FA mám prepočítanú na SKK, ale na účte vedenom v CHF je zaúčtovaná úhrada v CHF bez prepočtu, ako to zaúčtovať???

príklad FA je v 2241,- CHF prepočítaná je na 65tis. Sk, ale vo VBÚ je vedená len úhrada 2241,- CHF....

Na konci roka robím prepočet to viem, ale čo počas roka???

Ďakujem za radu!!!

príp.info na: b.hajosova@zoznam.sk
kalkulka
04.03.07,12:43
Takže pekne po poriadku. Klient má v TTB vedený účet v CHF aj v SKK?
Odberateľ mu uhrádza fa v CHF a príde mu nejaká hodnota CHF. Ak pripíšu CHF na účet vedený v cudzej mene, tak účtuješ úhradu fa kurzom NBS v deň prípísania prostriedkov na účet. Ale banka si len tak nemôže previesť peniažky na účet v SKK. Zrejme tam máte uzatvorenú nejakú zmluvu o konverzii peňažných prostriedkov. Takže, tu by som účtovala o jednotlivých prevodoch medzi účtami prostredníctvom 261, ale pátrala by som po tom, prečo to banka spraví. Je to dôležité.
barbara6
04.03.07,13:11
Aha to som zabudla uviesť, je tam spravená konverzia, ten prevod medzi bankami viem zaúčtovať, len neviem ako zaúčtovať keď platím ja dodávateľom???

To isté mám aj s BÚ v EUR, len tam nie je spravená žiadna konverzia medzi účtami...
kalkulka
04.03.07,13:26
Ak uhrádzaš ty svojím dodávateľom, tak isto kurzom NBS v deň úhrady. 321/221
barbara6
04.03.07,14:32
áno to viem, ale nemám to nikde vo VBÚ zaznačené, ja tam mám len sumu v zahraničnej mene. Bez prepočtu, to si mám ten účet prepočítavať a ignorovať, že v o VBÚ mi chodia sumy v zahraničnej mene???
kalkulka
04.03.07,15:46
Účet musíš mať vedený aj v zahraničnej mene aj v SKK. Hovorí o tom zákon o účtovníctve aj postupy účtovania.
barbara6
04.03.07,15:57
takže si ho budem normálne preúčtovávať kurzami NBS, ďakujem!