Dagmar76
04.03.07,13:34
Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie? A ak nie, ako potom zúčtujem tento výdaj v peňažnom denníku - bude to výdavok nepodliehajúci dani z príjmov - osobná spotreba a ostatné? A taktiež, môžem do prevádzkovej réžie účtovať parkovné, umývanie auta na umývačke a diaľničná známka? Ďakujem za odpoveď.
holubička1
04.03.07,12:47
Cestná daň ide riadne do prevádzkovej réžie, vlastne to je podklad, aby sisi mohla účtovať cestovné za používanie vlast. auta. Umývanie, parkovné ani diaľn. známka nie, daňováci oponujú tým, že to je už v paušáli 6,20 za km.;)
pavels
04.03.07,12:53
Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani = oficiálně daň z motorového vozidla. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie? A ak nie, ako potom zúčtujem tento výdaj v peňažnom denníku - bude to výdavok nepodliehajúci dani z príjmov = ovplyvňujúci daň z príjmov - osobná spotreba a ostatné? A taktiež, môžem do prevádzkovej réžie účtovať parkovné, umývanie auta na umývačke a diaľničná známka? = jen pokud souvisí s cestou, dálníční nálepka možná i celoroční uplatnitelná, záleží na struktůře jízd Ďakujem za odpoveď.

Červeně reaguji
Dagmar76
04.03.07,12:54
Ďakuje za odpoveď.
Johanka
04.03.07,12:55
Opakovanie matka múdrosti -
Zaplatenie dane z MV nie je podmienkou na uplatnenie daňových výdavkov pri vlastnom osobnom MV používanom na podnikateľské účely podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov.
Ak daňovník nepodá DP k dani z MV a daň nezaplatí bude sankcionovaný za tento správny delikt ;) .
pavels
04.03.07,12:57
Cestná daň ide riadne do prevádzkovej réžie, vlastne to je podklad, aby sisi mohla účtovať cestovné za používanie vlast. auta. Umývanie, parkovné ani diaľn. známka nie, daňováci oponujú tým, že to je už v paušáli 6,20 za km.;)

Nesouhlasím s "vlastne to je podklad, aby sisi mohla účtovať cestovné za používanie vlast. auta". Zaplacení daně z motorového vozidla nepodmiňuje nemožnost účtovat jízdy, náklady jsou uznatelné i tak. Nezaplacení však představuje nesplnění daňové povinnost + sankce.
liba2
04.03.07,13:01
V základnej náhrade za km jazdy účtovanej pri vlastnom vozidle používanom na podnikanie, sú zohľadnené všetky prevádzkové náklady / výdavky na auto, teda všetky, ktoré súvisia s prevádzkou vozidla.
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.
Dagmar76
04.03.07,13:01
Červeně reaguji Ohľadom diaľničnej známky. Pracujem pre jednu firmy, ale na živnosť. Naša firma má pobočky vo viacerých mestách na Slovensku. Dosť často cestujem na pobočky - mesačne aj 4000 km. Služobnú cestu mám skoro každý druhý deň v mesiaci, je teda možné si diaľničnú známku dať do JÚ?
liba2
04.03.07,13:05
Ohľadom diaľničnej známky. Pracujem pre jednu firmy, ale na živnosť. Naša firma má pobočky vo viacerých mestách na Slovensku. Dosť často cestujem na pobočky - mesačne aj 4000 km. Služobnú cestu mám skoro každý druhý deň v mesiaci, je teda možné si diaľničnú známku dať do JÚ? Celú DN si môžeš uznať do VOZD ak nejazdíš súkromne.
pavels
04.03.07,13:15
Celú DN si môžeš uznať do VOZD ak nejazdíš súkromne.

Přece jen si myslím, že celoroční DN může být uznatelná v závislosti na struktuře jízd evidované v knize jízd. Příklad:

Podnikatel podniká 100 km od nejbližší dálnice. Přitom soukromé cesty nemá na dálnici žádné (už si představuji, jak toto těžko dokážu, ale sna ano). Podobně při opakovaných zahraničních služebních cestách, např. do ČR, kde má zákazníky, kterým i fakturuje, jsou tedy zdrojem příjmů. Jedna celoroční DN je levnější než 10 krátkodobých. Takže je to zdůvodnitelné.
liba2
04.03.07,13:19
Súhlasím, že je to lacnejšie. Ale všade v komentároch v Poradcovi a pod. máš uvedené, že celoročnú nemôže lebo.... Nepreukáže, že nejazdila autom aj súkromne a najmä nie do ČR. Musí mať jednorazovú DN.
Dagmar76
04.03.07,13:19
V základnej náhrade za km jazdy účtovanej pri vlastnom vozidle používanom na podnikanie, sú zohľadnené všetky prevádzkové náklady / výdavky na auto, teda všetky, ktoré súvisia s prevádzkou vozidla.
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.

Trochu sa mi to teraz zamotalo a nerozumie. Pochopila som to nasledovne. Nad rámec spotreba*6,20 Sk/km si môžem ešte naviacaj dať do JU
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla - myslí sa tým - zmluvné poistenie MV?
lebo to súvisí s používaním vozidla na podnikanie?
Lebo tých názorov bolo viac.
liba2
04.03.07,13:23
Tu ti pripájam link na podobnú tému, kde sa to rozoberalo a sú tam názory aj iných poraďákov:

http://www.porada.sk/t40868-szco-a-cestovne-nahrady-ako-na-to.html?highlight=n%E1lepka
Dagmar76
04.03.07,13:26
Tu ti pripájam link na podobnú tému, kde sa to rozoberalo a sú tam názory aj iných poraďákov:

http://www.porada.sk/t40868-szco-a-cestovne-nahrady-ako-na-to.html?highlight=n%E1lepka



Veľmi pekne ďakujem
pavels
04.03.07,13:27
Súhlasím, že je to lacnejšie. Ale všade v komentároch v Poradcovi a pod. máš uvedené, že celoročnú nemôže lebo.... Nepreukáže, že nejazdila autom aj súkromne a najmä nie do ČR. Musí mať jednorazovú DN.

A co tedy potom celoroční DN a účtovat procentem, např. 80% VOZD a 20% VNOZ. Toto se dá prokázat například stavem tachometru, kde se vezme poměr km v knize jízd je 80% a ten zbytek 20% je soukromý. Toto přece nemůže být zpochybněno. Stav tachometru se nachází v dokladech o technických prohlídkách, v dokladech ze servisu apod.
liba2
04.03.07,13:29
Môj súkromný názor je, že všeličo sa dá, keď to vieš dôveryhodne preukázať.:)
holubička1
04.03.07,14:34
Johanka,Bola som toho názoru tiež, vlani som robila DP pre okr. Hlohovec, prišla daňová kontrola, cestná daň nezaplatená, vyhodili cesťáky za používanie súkr. vozidla, taktiež parkovačky, umývanie... tak neviem
Danila
04.03.07,14:43
Johanka,Bola som toho názoru tiež, vlani som robila DP pre okr. Hlohovec, prišla daňová kontrola, cestná daň nezaplatená, vyhodili cesťáky za používanie súkr. vozidla, taktiež parkovačky, umývanie... tak neviem
Mojim klientom sa to stalo dvakrát. Na tento problém sú dva rôzne názory, práve tak, ako na mnohé iné. Dva rôzne názory sú prezentované aj tu, na Porade. Konzultovala som osobne tento problém s pracovníkom DÚ. Zastával názor, že v čase kontroly uplatnených daňových výdavkov daňovníkom / cestovné náhrady /- ak nie je zaplatená DzMV, nie je splnená podmienka využívania súkromného automobilu na podnikanie v tom zmysle, aby si mohol daňovník uplatniť náhrady ako daňové výdavky. A ja sa skromne k tomuto názoru prikláňam.
andrej_rv
04.03.07,15:57
...prišla daňová kontrola, cestná daň nezaplatená, vyhodili cesťáky za používanie súkr. vozidla, taktiež parkovačky, umývanie... tak neviem
Samozrejme v praxi sa takýto postup zo strany správcu dane môže vyskytnúť, resp. vyskytuje. Lenže nemá žiadnu oporu v zákone. Všeobecná definícia daňového výdavku je uvedená v § 2 písm. i) ZoDP. A definícia daňového výdavku pri použití vozidla na pracovné cesty (resp. daňovo uznaných výdavkov pri používaní motorového vozidla v podnikaní) zase v § 19. Pokiaľ sa vyskytne prípad neuznania výdavkov na auto pre nezaplatenú cestnú daň, treba sa odvolať. Pretože ani zákon o dani z príjmov ani žiadny iný predpis nepodmieňuje daňovú uznateľnosť výdavku súvisiaceho s používaním motorového vozidla na dosahovanie, udržanie a zabezpečovanie zdaniteľných príjmov zaplatením dane z motorových vozidiel. Aj keď sa na Porade vyskytujú opačné názory...
Danila
04.03.07,16:01
Samozrejme v praxi sa takýto postup zo strany správcu dane môže vyskytnúť, resp. vyskytuje. Lenže nemá žiadnu oporu v zákone. Všeobecná definícia daňového výdavku je uvedená v § 2 písm. i) ZoDP. A definícia daňového výdavku pri použití vozidla na pracovné cesty (resp. daňovo uznaných výdavkov pri používaní motorového vozidla v podnikaní) zase v § 19. Pokiaľ sa vyskytne prípad neuznania výdavkov na auto pre nezaplatenú cestnú daň, treba sa odvolať. Pretože ani zákon o dani z príjmov ani žiadny iný predpis nepodmieňuje daňovú uznateľnosť výdavku súvisiaceho s používaním motorového vozidla na dosahovanie, udržanie a zabezpečovanie zdaniteľných príjmov zaplatením dane z motorových vozidiel. Aj keď sa na Porade vyskytujú opačné názory...A nielen na Porade...
Zita5
04.03.07,16:02
Ja priložím moju skúsenosť , daňová kontrola dala zaplatiť dodatočne DzMV aj s príslušným sankčným úrokom ......vo výdavkoch ponechala všetky uplatnené výdavky s používaním súkr. MV.
andrej_rv
04.03.07,16:10
Ja priložím moju skúsenosť , daňová kontrola dala zaplatiť dodatočne DzMV aj s príslušným sankčným úrokom ......vo výdavkoch ponechala všetky uplatnené výdavky s používaním súkr. MV.Súhlasím, mám rovnakú skúsenosť. Ide o štandardný postup v súlade so zákonom.
Milen
04.03.07,16:44
Citát:
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.[/quote]

Spýtam sa ešte raz, včera som založila tému poistenie vozidla, kde som sa pýtala práve na takýto prípad, či môže ísť havarijné a zákonné poistenie do VOZD, pokiaľ nie je vozidlo v OM firmy. Dostala som odpoveď že je to VNZD, čo je podľa mňa logické, pretože zákonné poistenie by si musel na vozidlo zaplatiť tak či tak. Tak teraz neviem..
Danila
04.03.07,18:27
Citát:
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.

Spýtam sa ešte raz, včera som založila tému poistenie vozidla, kde som sa pýtala práve na takýto prípad, či môže ísť havarijné a zákonné poistenie do VOZD, pokiaľ nie je vozidlo v OM firmy. Dostala som odpoveď že je to VNZD, čo je podľa mňa logické, pretože zákonné poistenie by si musel na vozidlo zaplatiť tak či tak. Tak teraz neviem..[/quote]Našla som toto: http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=36&Itemid=66
liba2
04.03.07,18:57
Doteraz som to hľadala.
Prečítajte si príspevky 37 až 40 a 43 - je to o poistnom.


http://www.porada.sk/t19656-p5-auto-ivnostnka-a-cestovn-nhrady.html
Milen
04.03.07,19:27
Milen tu Ti bolo odpovedané ...

http://www.porada.sk/t45543-poistenie-vozidla.html

Práve preto som sa Zitka k tomu vrátila, ja som to uviedla,že tu mi bolo odpovedané práve včera, že poistenie vozidla, ktoré nie je v OM firmy je VNZD a dnes liba2 v príspevku 7 píše, že je VOZD.
Zita5
05.03.07,06:11
Práve preto som sa Zitka k tomu vrátila, ja som to uviedla,že tu mi bolo odpovedané práve včera, že poistenie vozidla, ktoré nie je v OM firmy je VNZD a dnes liba2 v príspevku 7 píše, že je VOZD.

MIlen nechcem Ťa uviesť do omylu a ani nikoho , preto som svoj príspevok zmazala , preštuduj si ešte priložený link od liba 2 v príspevku 26 , tie príspevky ktoré liba 2 odporúča .

Ak by to bolo tak , že poistné je VOZD pri použití súkr.MV ...tak určite len vo výške nejakej alikvotnej čiastky po dobu používania súkr.MV na podnikateľský účel .
Milen
05.03.07,07:03
Ďakujem Zitka, už som to zaučtovala ako VNZD a myslím si, že tak to je správne.
miro_l
05.03.07,21:53
Chcela by som sa informovať ohľadom cestnej dani. Používam súkromné auto na podnikanie a uhradila som cestnú daň z podnikateľského bežného účtu. Je možné túto daň v JU zaúčtovať do prevádzkovej réžie?

Práve sa mi dostala do rúk brožúra JÚPP 2/2002 kde je o automobile v podnikaní napísané nasledovne:
Firemný automobil v podnikaní pod rubrikou Pozor! je napísané citujem: "Cestnú daň si môžete zaúčtovať do výdavkov len vtedy, ak máte vozidlo evidované ako firemné vozidlo a ste držiteľom tohoto vozidla
(v roku 2002 ZDP §24)".
To isté sa jedná o zákonnom poistení vozidla.
Až sa niečo od roku 2002 zmenilo a napísal som zle opravte ma prosím. Ďakujem.
Paula
05.03.07,21:59
Práve sa mi dostala do rúk brožúra JÚPP 2/2002 kde je o automobile v podnikaní napísané nasledovne:
Firemný automobil v podnikaní pod rubrikou Pozor! je napísané citujem: "Cestnú daň si môžete zaúčtovať do výdavkov len vtedy, ak máte vozidlo evidované ako firemné vozidlo a ste držiteľom tohoto vozidla
(v roku 2002 ZDP §24)".
To isté sa jedná o zákonnom poistení vozidla.
Až sa niečo od roku 2002 zmenilo a napísal som zle opravte ma prosím. Ďakujem.

nič v zlom, ale tá brožúra mala byť už dávno v zberných surovinách...dúfam z nej nečerpáč info doteraz :mee:

Pozri príspevky v porade:
http://www.porada.sk/f98-dao-z-motorovych-vozidiel.html
JANASA
06.03.07,12:34
Prosím o radu ohľadne dane z MV:

Ak SZČO uzavrie s fyzickou osobou - nepodnikateľom zmluvu o nájme (zapožičaní) MV, ktoré bude SZČO využívať na podnikanie aj v tomto prípade je povinnosť zaplatiť daň z MV na strane SZČO?
ďakujem
Tweety
06.03.07,12:36
Prosím o radu ohľadne dane z MV:

Ak SZČO uzavrie s fyzickou osobou - nepodnikateľom zmluvu o nájme (zapožičaní) MV, ktoré bude SZČO využívať na podnikanie aj v tomto prípade je povinnosť zaplatiť daň z MV na strane SZČO?
ďakujem
Áno, pretože ho bude používať na podnikanie.
JANASA
06.03.07,17:02
Ďakujem za super rýchlu odpoveď.

Pekný večer
miro_l
06.03.07,19:57
nič v zlom, ale tá brožúra mala byť už dávno v zberných surovinách...dúfam z nej nečerpáč info doteraz :mee:

Vedel som že dostanem taku odpoved no nemyslel som to zle.
eop
20.09.07,06:05
Chcela som sa spýtať:
Zamestnanec, pracujúci pre nás na dohodu o vykonaní práce a roznáša letáky na vlastnom vozidle po okolitých mestách. Má spísané jazdy. My mu preplatíme náhradu za PHL aj 6,20. A musíme mať za toto vozidlo zaplatenú daň z MV?
Ďakujem.
Orsz
20.09.07,06:06
Chcela som sa spýtať:
Zamestnanec, pracujúci pre nás na dohodu o vykonaní práce a roznáša letáky na vlastnom vozidle po okolitých mestách. Má spísané jazdy. My mu preplatíme náhradu za PHL aj 6,20. A musíme mať za toto vozidlo zaplatenú daň z MV?
Ďakujem.

Nie, nemusíte, ide o súkromné vozidlo zamestnanca.
eop
20.09.07,06:17
Nie, nemusíte, ide o súkromné vozidlo zamestnanca.
Moc ďakujem za rýchlu odpoveď.
Pekný deň.;)
Ondrejková
20.09.07,07:21
Ja mám tiež jedného klienta, JU - neplatca DPH
povedala som mu, že ak zaplatí na DU cestnú daň, môže si dávať do účtovníctva PHM, lenže on mi stále tvrdil, že on tam chce mať aj parkovné, poistné za auto, umývanie auta.
Tak som mu pekne povedala, že to nejde, ale on má svoju pravdu.
Dala som mu podpísať vyhlásenie, že mu to teda do účtovníctva dám, ale na jeho vlastné riziko a s týmto jeho nápadom nemám nič spoločné.
Ja som spokojná a on tiež, až kým nepríde prvá daňová kontrola a nevien kto sa bude smiať ja alebo on.......
eop
20.09.07,07:35
Ja mám tiež jedného klienta, JU - neplatca DPH
povedala som mu, že ak zaplatí na DU cestnú daň, môže si dávať do účtovníctva PHM, lenže on mi stále tvrdil, že on tam chce mať aj parkovné, poistné za auto, umývanie auta.
Tak som mu pekne povedala, že to nejde, ale on má svoju pravdu.
Dala som mu podpísať vyhlásenie, že mu to teda do účtovníctva dám, ale na jeho vlastné riziko a s týmto jeho nápadom nemám nič spoločné.
Ja som spokojná a on tiež, až kým nepríde prvá daňová kontrola a nevien kto sa bude smiať ja alebo on.......

Ten klient má auto zaradené v majetku firmy? Nevyčítala som to z tvojho príspevku. Ak má zaradené, tak zaplatí daň z MV, tak môže si dávať do nákladov aj náklady spojené s prevádzkou vozidla ako umývanie, poistné, parkovné .... atď. Ak je to auto súkromné a zaplatí daň z MV, tak si dáva náhradu za PHL a 6,20. To 6,20 v tom je už zarátaná ako keby náhrada za tie náklady spojené s prevádzkou.
Ondrejková
20.09.07,07:58
To auto je súkromné, má ho iba v prenájme firmy za symbolickú sumu.Totiž on si ho vzal na leasing a spláca ho asi nejaký pol rok.
eop
20.09.07,08:12
To auto je súkromné, má ho iba v prenájme firmy za symbolickú sumu.Totiž on si ho vzal na leasing a spláca ho asi nejaký pol rok.

Tzn., že to auto je jeho vlastné a používa ho aj na podnikanie. Čo je za symbolickú sumu? Veď to by si nemal sám sebe ešte aj fakturovať za prenájom. Teda aspoň si tak myslím... To by bolo v tom prípade, keby to auto prenajal od inej osoby a vtedy by sa spravila zmluva o zapožičaní auta a do nákladov by sa mohli dať aj ostatné náklady, ak by to bolo uvedené v zmluve. Ak je teda jeho súkromné, tak zaplatí daň z MV a spisuje si pracovné cesty a do nákladov sa dáva iba PHL za prejdené km a náhrada 6,20 Sk. (aby sa niekto nemýlil, keďže je auto na leasing nie je možná amortizácia)
Ondrejková
20.09.07,08:17
Ono vieš je to dosť zložité, zo začiatku podnikal sám a teraz podniká aj so ženou. Ona to auto používa tiež. A tá zmluva je preto, aby ho mohla používať aj jeho žena. Veľakrát platila pohonné hmoty zo svojho podnikateľského účtu. A ako som jej to mala zaúčtovať?
Ako VNZD?
eop
20.09.07,08:48
Ono vieš je to dosť zložité, zo začiatku podnikal sám a teraz podniká aj so ženou. Ona to auto používa tiež. A tá zmluva je preto, aby ho mohla používať aj jeho žena. Veľakrát platila pohonné hmoty zo svojho podnikateľského účtu. A ako som jej to mala zaúčtovať?
Ako VNZD?

Každý z nich je szčo? Hm. Neviem, ako je to s manželmi. Skús počkať ešte na radu niekoho iného.:o
Ondrejková
20.09.07,09:02
Áno každý z nich je SZČO. Ale vieš je to jeden z tých lientov, ktorý robí ako sa mu práve hodí. A myslí si o sebe, že keď má prachy tak... mu patrí celý svet a nedá si vysvetliť, že niektoré veci sa nedajú spaviť tak ako si to on predstavuje.Ale čo už????????????

Pekný deň!
Zoltán Kovács
20.09.07,09:06
To auto je súkromné, má ho iba v prenájme firmy za symbolickú sumu.Totiž on si ho vzal na leasing a spláca ho asi nejaký pol rok.

Chápem správne, že leasing je na občana a nie na szčo? Potom je potrebné súhlas od leasingovej spoločnosti, že to môže používať na podnikanie. V prenájme ho nemôže mať, lebo nie je vlastníkom, len držiteľom auta. Vlastníkom je leasingová spoločnosť.
Orsz
20.09.07,09:21
Zdá sa mi to trošku komplikované - sám sebe si nemôže prenajímať aj keby bolo jeho vlastné, a ani manželke - keďže v našom štáte sa riadime bezpodielovým vlastníctvom. Je možné rozdeliť si náklady na užívanie 50:50 - alebo každému uplatniť podľa počtu najazdených km. Ale parkovné, poistné, by som tam v žoadnom prípade nedala a asi by som s takým klientom ukončila pracovný vzťah. Nesúhlasím s tým, že ked podpíše papier, že sa mu tam dá všetko, čo si zmyslí - sú veci ktoré si dokáže podnikateľ obhájiť, aj keď sú to nezmysly - napr. rôzne knihy, služby....., ale toto nie je nezmysel, je to zdvojený náklad - jednak vo forme amortizácie 6,20/km - kde sú zahrnuté všetky náklady na odpisy, údržbu, poistenie.... a potom znova vo forme poistenia, údržby.... Je to aj vizitka účtovníka, ktorý sa pod také "úplné, preukázateľné, a dostatočné, a zobrazujúce pravdivý obraz" podpíše, podľa mňa - nezobrazuje verný a pravdivý obraz o účtovnej jednotke.
Ondrejková
20.09.07,09:55
Ja som z toho úplne hotová, no keď som si volala s Daňovým úradom, tak som tej pani povedala (samozrejme, že som jej nepovedala o akú firmu ide) čo je vo veci a ona mi hovorila, že musím byť chránená tým, že nesúhlasím s názorom klienta, a dávam ruky preč od účtovníctva ako takého, (teda v tomto smere čo sa týka výdavkov na auto). Tak som to riešila takto.
Neviem či je to správne. Vie mi niekto poradiť?
Zoltán Kovács
20.09.07,09:57
Ja som z toho úplne hotová, no keď som si volala s Daňovým úradom, tak som tej pani povedala (samozrejme, že som jej nepovedala o akú firmu ide) čo je vo veci a ona mi hovorila, že musím byť chránená tým, že nesúhlasím s názorom klienta, a dávam ruky preč od účtovníctva ako takého, (teda v tomto smere čo sa týka výdavkov na auto). Tak som to riešila takto.
Neviem či je to správne. Vie mi niekto poradiť?

Je to zo zákona o účtovníctve:

§ 5

(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
manus
20.09.07,11:38
Tzn., že to auto je jeho vlastné a používa ho aj na podnikanie. Čo je za symbolickú sumu? Veď to by si nemal sám sebe ešte aj fakturovať za prenájom. Teda aspoň si tak myslím... To by bolo v tom prípade, keby to auto prenajal od inej osoby a vtedy by sa spravila zmluva o zapožičaní auta a do nákladov by sa mohli dať aj ostatné náklady, ak by to bolo uvedené v zmluve. Ak je teda jeho súkromné, tak zaplatí daň z MV a spisuje si pracovné cesty a do nákladov sa dáva iba PHL za prejdené km a náhrada 6,20 Sk.

Neviem či sa mýlim, ale žiadnych 6,20:eek: Veď v príspevku č.40 sa píše, že je auto na lízing a spláca sa asi pol roka.:confused:
Marianna01
20.09.07,14:24
Ja mám tiež jedného klienta, JU - neplatca DPH
povedala som mu, že ak zaplatí na DU cestnú daň, môže si dávať do účtovníctva PHM, lenže on mi stále tvrdil, že on tam chce mať aj parkovné, poistné za auto, umývanie auta.
Tak som mu pekne povedala, že to nejde, ale on má svoju pravdu.
Dala som mu podpísať vyhlásenie, že mu to teda do účtovníctva dám, ale na jeho vlastné riziko a s týmto jeho nápadom nemám nič spoločné.
Ja som spokojná a on tiež, až kým nepríde prvá daňová kontrola a nevien kto sa bude smiať ja alebo on.......

Parkovné tam kľudne môžeš zahrnúť, v rámci služobnej cesty predsa musí niekde parkovať. Umytie - hm, za určitých podmienok by to mohlo byť tiež - ak bol napr. týždeň v kuse na služobnej ceste a auto si veľmi zašpinil - ako nutné vedľajšie výdavky, napr. v zime (keď zoberieme do úvahy soľ na cestách a pod.) je to možno - možno uznateľné. Po zvážení. Poistka v žiadnom prípade. Poistku má predsa stokrát vrátenú v amortizácii...;)
Denda
20.09.07,14:40
manus
20.09.07,14:50
No veď hneď sa mi nepáčilo z akého dôvodu si môže uplatniť amortizáciu. :cool: Ja som tu na porade tiež bola vyvedená z omylu, keď som si myslela, že sa to dá! Cafte;)