PPalo
04.03.07,14:03
Dobrý deň !
Mám podozrenie, že zamestnávateľ mi zle vypočítal priemernú hodinovú mzdu. Túto chybu asi robí už dlhšiu dobu. Prosím o radu, ako zistiť nezávisle od zamestnávateľa, či je výpočet správny. Je možné sa na niekoho obrátiť s výplatnými páskami o nezávislý prepočet ? Z postupu na výpočet, ku ktorému som sa dostal na internete mi vychádza, že zamestnávateľ chybu urobil. Len nemám istotu.
Ďakujem.
katka50
04.03.07,13:17
Priemernú hodinovú mzdu máš teraz platnú v I.Q a je vypočítaná zo IV.Q-10,11,12/2006. Vypočíta sa z hrubého príjmu, od ktorého sa odrátajú náhrady mzdy /vyplatená dovolenka, sviatok, ostat. náhrady/ a vydelí sa skutočne odpracovanými hodinami. Nájdeš si to v Zákonníku práce 311/2001 Z.z. § 134.
PPalo
04.03.07,13:58
Pozrel som si zákonník.
V $ 135 je toto
Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.

Nepíše sa nikde o odpočte za dovolenky a sviatky. Je to fakt tak ako píšeš ?
Ďakujem za odpoveď.
katka50
04.03.07,14:39
Priemerný zárobok počítaš zo mzdy. A podľa Zákonníka práce § 118, ods. 2 hovorí, čo sa nepovažuje za mzdu. Máš tam náhrady mzdy, odstupné, odchodné, atď.
vladan
04.03.07,16:55
Pozrel som si zákonník.
V $ 135 je toto
Priemerný zárobok zamestnanca za rozhodujúce obdobie, ktoré predchádza dňu nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa zistí z hrubej mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z času odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období zníženého o hodiny zodpovedajúce trvaniu prestávok na jedenie a oddych v rozhodujúcom období. Rovnako sa na zisťovanie priemerného zárobku v ďalšom rozhodujúcom období zníži počet hodín odpracovaných zamestnancom od začiatku rozhodujúceho obdobia do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak tento zákon nadobudne účinnosť v priebehu rozhodujúceho obdobia.

Nepíše sa nikde o odpočte za dovolenky a sviatky. Je to fakt tak ako píšeš ?
Ďakujem za odpoveď.

skús pozrieť tu:

http://www.porada.sk/t21958-priemerny-zarobok-na-pracovnopravne-ueely-134-zakonnika-prace.html
PPalo
05.03.07,00:10
Už mi to je jané. Ďakujem za pomoc.