pavel.b
04.03.07,15:23
Dobrý deň, môže mi niekto poradiť s nasledovnou otázkou?
Prenajímam byt a za rok 2005 som mal preplatok pri vyúčtovaní nákladov spojených s užívaním bytu.
Je tento preplatok z "Vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu" za rok 2005 príjmom za prenájom bytu v roku 2006 ? Som povinný túto čiastku zahrnúť do príjmu? Ďakujem za odpovede.
džino
04.03.07,17:42
a bol to jediný príjem s prenájmu bytu? , alebo to prenajímaš zadarmo?
ak sa prenajíma tak tá suma má viac častí: nájom+poplatky+energie - preplatok je väčšinou z energií , takže si mal nájomcovi vrátiť ten preplatok ?!?.
a keby si mal nedoplatok, tak to máš ako výdavok a dáš si to ako výdavok?.
odpoveď hľadaj v otázkach.
betka
04.03.07,19:08
Uplatňujete si skutočné výdavky alebo paušálne?
Nákladmi zrejme myslíte energie...
Ak si uplatňujete paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40%- tu máte zahrnuté i Vaše výdavky za energie, náklady ....., ktoré platíte mesačne na základe splátkového kalendára. Keď Vám vrátia preplatok pri vyúčtovaní energií, podľa mňa to nie je Váš príjem z prenájmu.
Ak účtujete o skutočných výdavkoch, v roku 2005 to boli výdavky OZD, prevádzková réžia. Znížili Vám ZD. Ak v roku 2006 Vám vyplatia preplatky za energie účtujete ako storno prevádzková réžia, tým sa Vám zvýši ZD.

popíšte bližšie, ide hlavne o energie? uplatňujete si paušálne výdavky, skutočné výdavky, vediete účtovníctvo, ste SZČO, ktorá má v ŽL prenájom, niekedy treba konkrétnejšie, nevieme o aké náklady sa jedná....
džino
04.03.07,19:28
podľa mňa to príjem je, lebo za energie inkasoval od nájomcu viac než zaplatil - teda mal preplatok - pokiaľ mu ho nevrátil.
pavel.b
04.03.07,19:40
Som FO nepodnikateľ, účtujem o skutočných výdavkoch a preplatok je zložený hlavne z preplatku za teplo, dodávku vody, OLO, osvetlenie. Preplatok nebol jediným príjmom, ale neviem, či ho musím zahrnúť do celkových príjmov za prenájom v rámci roku 2006. Ak by som si uplatnil paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40% aký by bol postup?
betka
05.03.07,09:08
podľa mňa to príjem je, lebo za energie inkasoval od nájomcu viac než zaplatil - teda mal preplatok - pokiaľ mu ho nevrátil.

Prenajímateľ má príjem z prenájmu, závisí od toho, ako je uzatvorená NZ.
Ak má prenajímateľ v NZ, v kt. je obsiahnuté nájomné celkom (kt. zahrňa i energie, nájomné ) nájomcovi nemá čo vracať, je to dohodnuté proste v zmluve tak.
Tieto energie hradí prenajímateľ, a tie preplatky, ktoré mu vrátia sú tiež jeho. Ak obsahuje NZ nájomné a nejaký bod v NZ, že energie bude hradiť nájomca podľa skutočnej spotreby, tak mu tieto preplatky prenajímateľ vráti, pokiaľ ich platil.

Ak účtuje o výdavkoch, je to nie jeho príjem, ale storno prevádzová réžia, na základe, kt. sa mu zvýši ZD, t.j. znížia sa mu preplatkom výdavky....
A aký príjem by ste to dali? 5,6,7,8?
betka
05.03.07,09:15
Som FO nepodnikateľ, účtujem o skutočných výdavkoch a preplatok je zložený hlavne z preplatku za teplo, dodávku vody, OLO, osvetlenie. Preplatok nebol jediným príjmom, ale neviem, či ho musím zahrnúť do celkových príjmov za prenájom v rámci roku 2006. Ak by som si uplatnil paušálne výdavky z prenájmu vo výške 40% aký by bol postup?

Keď chcete prejsť zo skutočných výdavkov (mali ste ich v roku 2005, tu ste si za platby energií zvyšovali svoje výdavky, znižovali ZD), na paušálne výdavky v roku 2006, zahrnula by som si tento preplatok k nájmu. Napr. Nájomné za 2006 = 100 000, Sk a preplatok za en. = 10 000, sk Príjem z nájmu 110 000, sk, A potom uplatním 40% paušálne výdavky.
Takto by som postupovala.
Ešte sa spýtam prečo ste sa tak rozhodli? Nevyhovovali Vám aj v roku 2005 skôr paušálne výdavky 40%, ako skutočné?....
vgabka
05.03.07,10:45
Vedel by mi niekto poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti? Podnikateľka - FO prenajíma s.r.o. (sebe) priestory ambulancie. Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na ktorej je vyčíslené mesačné nájomné v jednej čiastke. Pre s.r.o. je to samozrejme daňový výdavok. Ale ako to je u FO? Sú to príjmy z prenájmu nehnuteľností, takže si ich môže znížiť o 5xnásobok životného minima. Ako to zapísať do daňového priznania B?
vgabka
05.03.07,12:37
posúvam vyššie
betka
05.03.07,12:46
Vedel by mi niekto poradiť ohľadom prenájmu nehnuteľnosti? Podnikateľka - FO prenajíma s.r.o. (sebe) priestory ambulancie. Majú uzatvorenú nájomnú zmluvu, na ktorej je vyčíslené mesačné nájomné v jednej čiastke. Pre s.r.o. je to samozrejme daňový výdavok. Ale ako to je u FO? Sú to príjmy z prenájmu nehnuteľností, takže si ich môže znížiť o 5xnásobok životného minima. Ako to zapísať do daňového priznania B?

ˇAno je to Váš príjem podľa par. 6 odst. 3. uplatníte si i 23 650, Sk, pričom músíte i výdavky priraďované k oslobodeným príjmom určiť v rovnakom pomere.

VI.oddiel podľa par. 6- tabuľka č.1, riadok 10. (t.j. str. 3 DP B. Máte tu i príklad príjmu z prenájmu, z ktorého to ľahko pochopíte)
vgabka
05.03.07,12:53
Takže do daňových príjmov dám čiastku 23 650,- Sk, ale ja neviem, aké boli daňové výdavky. Podnikateľka nemá osobitne vyčlenenú spotrebu energie, vody atď. Ako určiť výdavky?
vgabka
05.03.07,13:17
Takže do daňových príjmov dám čiastku 23 650,- Sk, ale ja neviem, aké boli daňové výdavky. Podnikateľka nemá osobitne vyčlenenú spotrebu energie, vody atď. Ako určiť výdavky?


posúvam vyššie
betka
05.03.07,13:21
Takže do daňových príjmov dám čiastku 23 650,- Sk, ale ja neviem, aké boli daňové výdavky. Podnikateľka nemá osobitne vyčlenenú spotrebu energie, vody atď. Ako určiť výdavky?

Takto:
Ak máte príjem z prenájmu 100 000, Sk na riadok 1O si uvediete sumu (1OOtis. -23 650, Sk). Pri tomto prenájme si môžete uplatniť 40% paušálne výdavky, (umožňuje Vám to Zákon). Do riadku 10 stl. 2 uvediete sumu výdavku 30 540, Sk (40 000-(23650/100 000)X40 000).