Janiča
04.03.07,15:11
Zamýšľam sa nad nasledujúcim problémom. Manželia vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve nehnuteľnosť, v ktorej má trvalý pobyt iba jeden z manželov dlhšie ako dva roky a druhý z manželov tam trvalý pobyt nemá. Ako by sa posudzoval príjem z predaja tejto nehnuteľnosti ? Bol by tento príjem oslobodený od dane z príjmu podľa § 9 Zák. o DzP alebo nebol. Bola by oslobodená iba polovica príjmu? Ak sa vie niekto k tomuto problému vyjadriť, tak vopred ďakujem za reakcie. Jana.
Danila
04.03.07,14:33
Zamýšľam sa nad nasledujúcim problémom. Manželia vlastnia v bezpodielovom spoluvlastníctve nehnuteľnosť, v ktorej má trvalý pobyt iba jeden z manželov dlhšie ako dva roky a druhý z manželov tam trvalý pobyt nemá. Ako by sa posudzoval príjem z predaja tejto nehnuteľnosti ? Bol by tento príjem oslobodený od dane z príjmu podľa § 9 Zák. o DzP alebo nebol. Bola by oslobodená iba polovica príjmu? Ak sa vie niekto k tomuto problému vyjadriť, tak vopred ďakujem za reakcie. Jana.V tomto prípade sa manželia dohodnú, že príjem bude zdaňovať jeden z nich, ktorý v byte mal trvalý pobyt. Ten, ak splní podmienky oslobodenia príjmu z predaja bytu, príjem nemusí zdaňovať ani jeden z manželov.
Janiča
04.03.07,14:48
Ďakujem za odpoveď. Prebehla som Zákon o DzP, ale nič som k tomu nenašla. Najradšej by som to videla čierne na bielom. Píše sa niekde v Zákone o DzP o tom? Alebo niekde inde. _
Johanka
04.03.07,14:53
§4 Zákona o dani z príjmov

(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

Dohodnú sa inak, a to tak, že to zdaní ten z manželov, ktorý spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane z príjmov.
Danila
04.03.07,15:55
Ďakujem za odpoveď. Prebehla som Zákon o DzP, ale nič som k tomu nenašla. Najradšej by som to videla čierne na bielom. Píše sa niekde v Zákone o DzP o tom? Alebo niekde inde. _Tak to tu máš čierne na bielom::) http://www.uctovnictvo.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=66&Itemid=67
Janiča
05.03.07,07:29
Danila, Johanka ďakujem Vám. Pomohli ste mi.