noro2525
04.03.07,16:22
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu v nasledovnom:
1) 22. 3 2006 som kúpil písací stôl a stoličku za 3.800.- ktorý bol zaradený neviem či musel do DHIM. Ako je to v prípade odpisu ? ktorý dátum to môžem odpísať?
2) v prípade známok na dopisy músím mať zdokladované na čo som ich použil? bere sa ako cenina?
3) osobná spotreba je správne zaučtovaná ked je uvedená ako výdavok neovplyvňujúci základ dane?
4) dotácia účtu - ako príjem neovplivňujúci základ dane je správne?
5) vrátenie platby poistného zo SP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane?
6) poistné ktroré mi vrátili z ročného zúčtovania - môžem uviesť ako príjem neovplyvňujúci základ dane?

Keď Vás môžem poprosiť o radu skúšam to urobiť všetko sám. Účtujem v JÚ. ďakujem Vám za pomoc

noro
misurka
04.03.07,15:34
červeným písmom sú vyznačené odpovede

Dobrý deň,
poprosím Vás o radu v nasledovnom:
1) 22. 3 2006 som kúpil písací stôl a stoličku za 3.800.- ktorý bol zaradený neviem či musel do DHIM. Ako je to v prípade odpisu ? ktorý dátum to môžem odpísať? - pojem investičný majetok sa už nepoužíva, či ho zaradiť do dlhodobého odpis. majetku je na tebe, ak predpokladáš dobu použitia dhšiu ako 1 rok, tak potom si na základe vnútropodnikového predpisu stanov dlžku používania v mesiacoch, napr. 36 mesiacov a prvý mesačný odpis zaúčtuješ už v 03/2006, to zn. že v r. 2006 odpíšeš za 10 mesiacov, účtovný odpis = daňový odpis, stôl so stoličkou môžeš však aj dať jendorázovo do nákladov a viesť len operatívnu evidenciu zásob účtovaných priamo do nákladov.
2) v prípade známok na dopisy músím mať zdokladované na čo som ich použil? bere sa ako cenina? - známky sú cenina, veď si napr. knihu odoslanej pošty s uvedením ceny známky
3) osobná spotreba je správne zaučtovaná ked je uvedená ako výdavok neovplyvňujúci základ dane? ANO
4) dotácia účtu - ako príjem neovplivňujúci základ dane je správne? ANO
5) vrátenie platby poistného zo SP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane? len pozor aby si to, čo ti vrátili zo SP nemal náhodou predtým zaúčtované ako výdavok ovplyvňujúci základ dane
6) poistné ktroré mi vrátili z ročného zúčtovania - môžem uviesť ako príjem neovplyvňujúci základ dane?ANO

Keď Vás môžem poprosiť o radu skúšam to urobiť všetko sám. Účtujem v JÚ. ďakujem Vám za pomoc

noro
Zita5
04.03.07,15:34
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu v nasledovnom:
1) 22. 3 2006 som kúpil písací stôl a stoličku za 3.800.- ktorý bol zaradený neviem či musel do DHIM. Ako je to v prípade odpisu ? ktorý dátum to môžem odpísať?
Neodpisuješ , zaúčtuješ do materiálu dňom zakúpenia a vedieš v príslušnej Knihe krátkodobého majetku .


2) v prípade známok na dopisy músím mať zdokladované na čo som ich použil? bere sa ako cenina?

Pokiaľ sa zakúpili a nalepili na odoslanú poštu , tak prevádzková réžia - k tomu slúži Evidencia došlej a odoslanej pošty ...



3) osobná spotreba je správne zaučtovaná ked je uvedená ako výdavok neovplyvňujúci základ dane?

áno
4) dotácia účtu - ako príjem neovplivňujúci základ dane je správne?

PNZD .Pri čerpaní dotácie v rámci účtovných uzávierkových operácii ID zahrnúť do POZD vo výške čerpania dotácie
5) vrátenie platby poistného zo SP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane?

mínusom -VOZD platby do fondov /neviem z akého dôvodu bola vrátená platba /
6) poistné ktroré mi vrátili z ročného zúčtovania - môžem uviesť ako príjem neovplyvňujúci základ dane?

§8 ....DP , neuvádzate v peňažnom denníku , len v DP

Keď Vás môžem poprosiť o radu skúšam to urobiť všetko sám. Účtujem v JÚ. ďakujem Vám za pomoc

noro

-------------------------zvýraznená odpoveď
vikinka
04.03.07,15:45
Dobrý deň,
poprosím Vás o radu v nasledovnom:
1) 22. 3 2006 som kúpil písací stôl a stoličku za 3.800.- ktorý bol zaradený neviem či musel do DHIM. Ako je to v prípade odpisu ? ktorý dátum to môžem odpísať?Pri kúpe zaúčtovať do nákladov-nákup drobného majetku s dátumom 22.3.06
2) v prípade známok na dopisy músím mať zdokladované na čo som ich použil? bere sa ako cenina?réžia-poštovné
3) osobná spotreba je správne zaučtovaná ked je uvedená ako výdavok neovplyvňujúci základ dane?ÁNO
4) dotácia účtu - ako príjem neovplivňujúci základ dane je správne?ÁNO
5) vrátenie platby poistného zo SP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane?mínusom z kolonky platby do fondov,ak sa jedná o vrátenie platby za SZCO
6) poistné ktroré mi vrátili z ročného zúčtovania - môžem uviesť ako príjem neovplyvňujúci základ dane?ako prijem ovpl.zakl.dane-prijmy ostatne

Keď Vás môžem poprosiť o radu skúšam to urobiť všetko sám. Účtujem v JÚ. ďakujem Vám za pomoc

noro
Pekny den :rolleyes:
noro2525
04.03.07,16:15
Vážené dámy,
poprosím Vás ktorá alternatíva platí v bode 6?

6) vrátenie poistného z ročného zúčtovania vo výške 1361.- kde by malo byť po správnosti?
- PNZD
- POZD
- neuvádzať je to ťažke nakolko to bolo poukazane na učet a tu platbu podla mna by bolo dobre najako pomenovať? a niekam zaradiť?


Platba zo SP bola vrátená z dovodu že sa platilo vela v rokoch 2005

dakujem noro
vikinka
04.03.07,16:19
K bodu 6 -SZČO uvádza v daňovom priznaní za rok 2006 vrátený preplatok z RZZP za rok 2005 ako príjem podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.V PD uviest ako penaznu operaciu prijem neovpl.zakl.dane.
Zita5
04.03.07,16:23
Vážené dámy,
poprosím Vás ktorá alternatíva platí v bode 6?

6) vrátenie poistného z ročného zúčtovania vo výške 1361.- kde by malo byť po správnosti?
- PNZD
- POZD
- neuvádzať je to ťažke nakolko to bolo poukazane na učet a tu platbu podla mna by bolo dobre najako pomenovať? a niekam zaradiť?


Platba zo SP bola vrátená z dovodu že sa platilo vela v rokoch 2005

dakujem noro

Áno , ospravedlňujem sa a opravujem znenie :

Preplatok zo ZP na základe RZZP zaúčtujete ako úhradu na BÚ a PNZD.
Ale preplatok zdaňujete a v DP vykazujete osobitne podľa §8 .
noro2525
05.03.07,18:01
5) vrátenie platby poistného zo SP - ako príjem neovplyvňujúci základ dane? len pozor aby si to, čo ti vrátili zo SP nemal náhodou predtým zaúčtované ako výdavok ovplyvňujúci základ dane


ano bolo to zaučtovane v roku 2005 ako výdavok OZD nakolko to bola platba do fondov

čo v takom prípade?