nextone
04.03.07,21:23
Ahojte

Potrebovala by som pomôcť: Zamestnávateľ mi dal výpoveď, ktorá je podľa ZP neplatná. Preto som sa rozhodla napadnúť túto výpoveď na súde. Viete mi prosím poradiť ako mám postupovať, kde by som mohla nájsť vzor žaloby resp. ako má ta žaloba vyzerať a čo by mala obsahovať?
Ďakujem Vám za každú radu :(
dari1
05.03.07,07:45
Žaloba na náhradu mzdy z dôvodu neplatného rozviazania pracovného pomeru
(§ 61 ZP)


Okresnému súdu
vo Zvolene


Žalobca: Ján Golian, robotník, bytom Zvolen, Sládkovičova č. 10

Žalovaný: Podpolianske textilky a. s. Detva, Zvolenská č. 1


o náhradu mzdy z dôvodu neplatného rozviazania pracovného pomeru okamžitým zrušením


I.


V žalovanej organizácii som pracoval na základe pracovnej zmluvy ako opravár textilných strojov. Dňa 30. 4. 1995 mi žalovaná doručila okamžité zrušenie pracovného pomeru pre porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom. Okresný súd vo Zvolene rozsudkom z 15. 8. 1995, č. k. 10 C 105/95-28 určil neplatnosť okamžitého zrušenia, lebo nebolo preukázané, že som sa dopustil vytýkaného porušenia pracovnej disciplíny.

Dôkaz: Rozsudok Okresného súdu vo Zvolene z 15. 8. 1995, č. k. 10 C 105/95-28, ktorý pripájam


II.


V dôsledku vyslovenia neplatnosti zrušenia pracovného pomeru rozsudkom súdu pracovný pomer trvá i naďalej. Už po vyhlásení rozsudku som žalovanému oznámil, že trvám na mojom ďalšom zamestnávaní podľa pracovnej zmluvy. Do dnešného dňa však žalovaný nerešpektuje ani právoplatné súdne rozhodnutie a neumožňuje mi pracovať. Preto žiadam náhradu mzdy od 1. 5. do 31. 8. 1995 v sume 20 000 Sk. Môj priemerný zárobok bol 5000 Sk mesačne.

Dôkaz: Výsluch účastníkov konania, oznámenie zo 16. 8. 1995, ktoré pripájam
potvrdenie učtárne z 31. 8. 1995 o výške priemerného zárobku


III.


Navrhujem preto vydať tento


rozsudok:


Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi sumu 20 000 Sk a trovy konania podľa záverečného vyčíslenia, a to všetko do troch dní od právoplatnosti rozsudku.


Vo Zvolene 10. 9. 1995
Ján Golian




--------------------------------------------------------------------------------

Náhrada mzdy patrí zamestnancovi vo výške priemerného zárobku odo dňa, kedy oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, kedy mu zamestnávateľ umožnil pokračovať v práci alebo kedy dôjde k platnému skončeniu pracovného pomeru. Náhrada mzdy mohla byť uplatnená zamestnancom spoločne so žalobou o určenie neplatnosti rozviazania pracovného pomeru.

Podľa súdnej praxe ak zamestnanec v priebehu výpovednej doby neoznámil zamestnávateľovi, ktorý mu dal výpoveď, že trvá na ďalšom zamestnaní, ale podal žalobu o neplatnosť rozviazania pracovného pomeru a o náhradu mzdy, potom je tým oznámenie zamestnanca voči zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, nahradené. Z hľadiska náhrady mzdy však nie je rozhodujúce, kedy taká žaloba došla na súd, ale kedy bol jej rovnopis doručený zamestnávajúcej organizácii.

poznamka. je to dost stare, pozri si §§ zo zakonnika prace, aby to sedelo. ako vzor to snad staci
dari1
05.03.07,07:47
Žaloba o neplatnosť výpovede z organizačných dôvodov
(§ 64 ZP)


Okresnému súdu
vo Zvolene


Žalobca: Ján Golian, robotník, bytom Zvolen, Sládkovičova č. 10

Žalovaný: Podpolianske textilky a. s. Detva, Zvolenská č. 1


o neplatnosť výpovede


I.


V žalovanej organizácii som pracoval na základe pracovnej zmluvy ako opravár textilných strojov.

Dôkaz: Pracovná zmluva z 28. 12. 1980, ktorú pripájam


II.


Dňa 20. 5. 1995 mi žalovaná spoločnosť na pracovisku doručila výpoveď z pracovného pomeru podľa ust. § 46 ods. 1 písm. c) ZP s odôvodnením, že došlo k zrušeniu funkcie, ktorú som vykonával.


Ďalšie zamestnávanie v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce, ani v mieste môjho bydliska, a to ani po predchádzajúcej príprave pre neexistenciu iných prác neprichádzalo do úvahy, preto som sa mal stať nadbytočný.

Dôkaz: Výpoveď z 20. 5. 1995, ktorú pripájam


III.


Výpoveď však považujem za neplatnú, pretože žalovaná organizácia mi vôbec neponúkla viacero voľných miest, ktoré mala neobsadené v čase výpovede a ktoré by som bol schopný aj ochotný vykonávať, ako napr. vodiča multikáry, skladníka a pod. Preto v žiadnom prípade nešlo o moju nadbytočnosť a žalovaná mi nemohla dať z tohto dôvodu výpoveď.

Dôkaz: Výsluch svedkov Petra Nováka a Jána Malčeka z adresy žalovaného


IV.


Z týchto dôvodov navrhujem vydať tento


rozsudok:


Určuje sa, že výpoveď daná žalobcovi listom žalovanej spoločnosti z 20. 5. 1995, je neplatná.


Žalovaná je povinná zaplatiť žalobcovi trovy konania do troch dní od právoplatnosti rozsudku.


Vo Zvolene 31. 8. 1995
Ján Golian




--------------------------------------------------------------------------------

Žalobu o neplatnosť rozviazania pracovného pomeru výpoveďou (ale aj inými spôsobmi) treba podať na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, kedy mal pracovný pomer týmto rozviazaním skončiť, inak tento nárok zaniká.

Nemožnosť zamestnávať zamestnanca znamená, že zamestnávajúca organizácia nemá pre zamestnanca žiadnu prácu; ide tu teda o absolútnu nemožnosť zamestnanca ďalej zamestnávať. Podľa § 46 ods. 2 ZP zamestnávateľ musí zamestnancovi pri výpovedi z organizačných dôvodov ponúknuť akékoľvek voľné miesto, ktoré má v dobe výpovede k dispozícii. Ide o hmotnoprávnu podmienku platnosti výpovede a jej splnenie preukazuje zamestnávateľ.

poznamka - plati ako v predchadz.odpovedi
Chobot
05.03.07,08:05
Ahojte

Potrebovala by som pomôcť: Zamestnávateľ mi dal výpoveď, ktorá je podľa ZP neplatná. Preto som sa rozhodla napadnúť túto výpoveď na súde. Viete mi prosím poradiť ako mám postupovať, kde by som mohla nájsť vzor žaloby resp. ako má ta žaloba vyzerať a čo by mala obsahovať?
Ďakujem Vám za každú radu :(

Pokiaľ si v tom úplná amatérka (teda nemáš právne vzdelanie ani skúsenosti) bude lepšie, ak využiješ služby niektorého advokáta na zastupovanie na súde. Nie je to také jednoduché začať súdny proces so zamestnávateľom. Spísaním žaloby to len začína, bude tam treba oveľa viac úkonov.

To je ako keby ťa bolel zub a chcela by si si ho sama vyvŕtať.
cherryberry
27.11.11,09:25
Dobrý deň,
som tehotna, v istej firme som pracovala pol roka, pricom zamestnavatel ma nanutil na vypoved (vyhrazal sa, ze ma vyhodi a ked ma vyhodi tak to bude pre mna horsie a vraj to moze spravit za absencie, kt. mi dal ked som bola u lekara /doklady od lekarov mi vobec neakceptoval/.navyse mi dal aj upomienku za to) a narozpraval este omacky, ze sa chce rozist v dobrom .. viem, ze neznalost zakona neospravedlnuje, a moj zamestnavatel to zneuzil kedze som mlada a neskusena.. pravdou je, ze mi kazdy radil nepodat vypoved, no on to na mna tak vsetko pripravil a ja som mu naletela a podpisala som dohodu o ukonceni prac. pomeru, verila som mu, ze to bude dobre pre oboch, vraj mu to aj ekonomka potvrdila.. a teraz z odstupom casu chce aby som mu preplatila sluzobnu cestu na kt. som bola v zahranici kedze v zmluve je pisane, ak zamestnanec odide predcasne tak mu bude sluzobna cesta alikvotne spoplatnena, pricom som mala zmluvu na dobu neurcitu.
prosim vas viete mi poradit, co znamena pojem predcasny odchod v zmluve na dobu neurcitu? to si zamestnavatel sam urci tu dobu alebo to musi byt presne rozpisane v zmluve?
ako sa viem proti tomu zaplateniu branit, ak by som napadla vypoved, co vsetko k tomu treba? ma to vobec zmysel?
dakujem
KEJKA
27.11.11,09:54
píšeš mierne zmätočne, takže ja uvediem svoje dohady, ako som vylúštila tvoje zadanie, v prípade potreby upresni, čo chápem správne a čo nie.

Ak si pracovala - aký PP to bol? HPP?, dohoda o vykonaní práce?
Zmysel mi dáva akurát HPP na dobu neurčitú, potom pojem predčasný odchod musíš hľadať v zmluve alebo v príkaze na ZSC? alebo v nejakom dodatku? To už pri podpise PP bolo jasné, že pôjdeš na ZSC? - divné. Mohlo to byť napr. tak, že ZSC si absolvovala v rámci skúšobnej doby, a predčasný odchod by bol do ukončenia skúšobnej doby - ak ZSC bolo napr. zaškolenie.
Po uplynutí skúšobnej doby by už predčasný odchod musel byť špecifikovaný. Tak ma napadá, že predčasný odchod by mohol byť v prípade výpovede a nedodržania výpovednej doby.

ZSC bolo nejaké školenie? Tam by mohla byť podmienka alikvotnej návratnosti nákladov.
Ak to bola klasická" ZSC", kde si splnila stanovenú pracovnú úlohu, máš nárok a mala si vyplatené len zákonné náhrady - tam nemáš čo vracať, zam-eľ nemá nárok si nič uplatňovať.

Som si istá, že ty napadnúť výpoveď nemôžeš, z kontextu mi vyplýva, že si podpísala dohodu o ukončení HPP, tak? kedže ste sa obe strany dohodli, tak dohoda je platná.

Ja by som na jeho výzvu o zaplatení nereagovala - ak sú moje vyššie uvedené úvahy, dohady správne.
prípadne upresni, ale pop bodoch, nie v jednom odstavci, takpovediac piate cez deviate - možno som nepochopila zadanie.
marjankaj
27.11.11,10:07
Že by si mu poslala návrh na odstúpenie od tej dohody o ukončení pracovného pomeru? Ak nevyhovie, tak by nemal právo žiadať preplatenie služobnej cesty. Lebo si nechcela odísť.
KEJKA
27.11.11,10:12
aké jednoduché riešenie.....:)
cherryberry
27.11.11,10:47
Kejka dakujem za odpoved, skusim to teda po bodoch:
- pracovala som v ck, nastupila som do prace, odrobila som si mesiac a hned zatiatkom dalsieho mesiaca ma vyslali na sluzobnu cestu (spoznavanie hotelov v zahranici), kt. bola v naplni mojej prace, takze odmietnut som nemohla, vsetko hradila ck, ja som si len poistne platila a cestu do mesta, z kt. sa islo. ano bolo to pocas skusobnej doby, kedze skusobna doba trva tri mesiace
- bol to hlavny pracovny pomer na dobu neurcitu
- predcasny odchod nieje v zmluve presne definovany, ani v ziadnom dodatku. ked som nastupila tak som podpisovala len zmluvu a prac. disciplinu (ale ani tam nebolo definovane, co ten predcasny odchod znamena)
- podpisana bola dohoda o ukonceni prac. pomeru

este som zabudla jednu vec. zamestnavatel ma na vypoved nahuckal az ked sa dozvedel, ze budem na PN (od polovicky mesiaca som pn a od zaciatkom dalsieho mesiaca je vypoved)
dufam, ze som vysvetlila spravne na co si sa pytala..

zamestnavatel na to stale trva aby som alikvotnu cast preplatila, mozno mi to strhne z vyplaty, v takom pripade mozem vyplatu jednoducho neprevziat, ze s tym nesuhlasim?
KEJKA
27.11.11,11:09
JASNE, bolo to účelové zrušenie PP, kedže si tehotná, naviac PN, teda nadbytočná, možno aj koniec sezony.
zasa píšeš o výpovedi - ale ty si výpoved nedala, či? podpísali ste dohodu o ukončení PP?
Musíš dodržiavať správnu terminologiu, ide o dve odlišné veci.
Máš právoplatne ukončený HPP, zariaď sa podľa jednoduchej rady v predchádzajúcom príspevku - podaj ten návrh.
to, či ťa nahuckal, alebo nie, to skutočne nie je pdstatné. Podstatné je, čo si podpísala a či si dodržala stanovený termín ukončenia PP.

zamestnavatel na to stale trva aby som alikvotnu cast preplatila,
......................................ako? písomne, či ústne? ešte chodíš do práce?
mozno mi to strhne z vyplaty,......................nesmie, musela by si podpísať súhlas so zrážkou
v takom pripade mozem vyplatu jednoducho neprevziat, .......dáva v hotovosti? ak podpisuješ prevzatie, dopíš tam dátum a aj to, že nesúhlasí výška výplaty
ze s tym nesuhlasim?---------------ak ti zrazí niečo z výplaty, okamžite daj podnet na IP a jemu povedz, že to dávaš na súd.
cherryberry
28.11.11,19:14
no vies ta dohoda je v mojom mene adresovana jej, aj ked ju pisala ona za mna, kedze mne to nedovolila a vsetko chcela rychlo rychlo (mala to dopredu vypracovane a pripravene) ale to nikoho zaujimat nebude. a podpisat ma k tomu doviedla tymi vyhrazkami, ale to som uz spominala. a podpisana je dohoda o ukonceni pracovneho pomeru.
od 1. novembra je ta dohoda o vypovedi a od polovicky oktobra som na pn az do materskej..
sa ospravedlnujem za moju terminologiu, no ja sa do tychto veci vobec nevyznam :(
cherryberry
28.11.11,19:22
zabudla som, vyplatu dava v hotovosti. podpisovat zvykavam taky obycajny papierik s jednym riadkom, este vydavkovy doklad
ak by som neprevzala vyplatu, ze s jej vyskou nesuhlasim (teda ziaden podpis o pevzati), tak mi ju zamestnavatel moze jednoducho vobec nedat?