pandorasbox
05.03.07,03:19
Prosím o pomoc vzhľadom k tomu, že sa rôznia odpovede dvoch daňových poradcov. Mám zamestnanca, ktorý v roku 2006 prestal platiť poisťovni životné poistenie, z uvedeného dôvodu mu poisťovňa zrušila poistnú zmluvu k letu 2006 (ani nevie k akému dátumu vraj). Porušil podmienku na uplatnenie tým aj v roku 2005. V roku 2005 mu na základe potvrdenia z poisťovne bol ponížený základ dane o 12tis. Tento rok si musí zamestnanec podať daňové priznanie za rok 2006 sám a navýšiť daňový základ o 12tis., alebo môže požiadať zamestnávateľa o RZD a až v roku 2008 za rok 2007 musí podať daňové priznanie sám. Povinnosť vrátiť daň je v zdaňovacom období nasledujúcom po roku, v ktorom zmluvné podminky porušila, t.j. ak v roku 2006 porušila, vracia až v roku 2007 za 2005 a vtedy si musí urobiť DP sám? Vďaka za rýchlu a správnu radu...veľa úspechov:)
Melnick
05.03.07,02:37
Zamestnanec je povinný do troch zdaňovacích období od skončenia toho zdaňovacieho obdobia,kedy došlo k porušeniu, dodaniť čiastku, o ktorú si ponížil ZD.
V žiadnom prípade mu RZD nesmie robiť zam-eľ.Zamestnanec je teda povinný sám podať DP.Ak dodaní naraz celú sumu,tak iba v tom období,ak ju rozdelí/na čo má právo /,potom podáva DP aj v tých zdaňovacích obdobiach .

Presvedč zamestnávateľa nech zakúpi pre firmu vstup do drak.porada.sk
Tam máš podobných príkladov a odbornejšie vysvetlených ako som Ti to podala ja, strašne veľa.:) :)

Dopĺňam: nevšimla som si ,že máš vstup do drak.porada.sk
pandorasbox
05.03.07,23:03
vďaka ľudkovia
willma
25.03.07,09:30
v lete 2006 mi pre finančné problémy zanikla jedna ŽP ale zároveň nadobudla platnosť druhá ŽP u inej spoločnosti. Čo s tým?
Lydka R
25.03.07,09:38
v lete 2006 mi pre finančné problémy zanikla jedna ŽP ale zároveň nadobudla platnosť druhá ŽP u inej spoločnosti. Čo s tým?
Nie som si celkom istá, ale myslím, že sumu z tej zaniknutej poistky o ktorú si si ponižovala ZD musíš teraz pripočítať a v odpočítateľných položkách uplatniť druhú poistku, ak ňou spĺňaš podmienky na zníženie ZD.
Pri tej prvehj poistke už totiž nesplníš podmienky, t.j. roky sporenia
Ale ešte uvítam názory aj iných
willma
25.03.07,10:09
zatiaľ ďakujem, čo by sa stalo, keby som to zrovnala až v ďalšom zdaňovacom období? Momentálne som na tom dosť natenko, samozrejme finančne
Lydka R
25.03.07,10:49
zatiaľ ďakujem, čo by sa stalo, keby som to zrovnala až v ďalšom zdaňovacom období? Momentálne som na tom dosť natenko, samozrejme finančne
Pozri zákon o dani z príjmu, stačí do troch rokov
11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.
willma
25.03.07,10:56
ešte raz vďaka