strata
05.03.07,07:56
V januari 2005 mi zomrel otec. Predmetom dedicstva bol byt ktory som na zaklade dohody pri dedicskom konani zdedil ja. V roku 2006 som ho predal. Zaujimalo by ma ci si mozem nakolko nesplnam podmienky oslobodenia od dane odratat od prijmu okrem ceny bytu zistenej k jan 05 aj peniaze ktore som vyplatil surodencom - aj ked to nebolo uvedene v dohode o vysporiadani dedicstva. Staci na to ich cestne prehlasenie?
betka
05.03.07,08:33
Oslobodené od dane je: Príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade (otec) alebo niektorých z manželov, ak uplynie aspoň pat rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľ. do vlastníctva alebo spoluvl. poručiteľa.
strata
05.03.07,08:53
Oslobodené od dane je: Príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade (otec) alebo niektorých z manželov, ak uplynie aspoň pat rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľ. do vlastníctva alebo spoluvl. poručiteľa.
ano to viem, a viem ze 5 rokov este neuplynulo. ide mi o to ci si mozem odratat aj to co som vyplatil surodencom aj ked to nie je v zmluve, pretoze som v nejakom materiali stiahnutom z danoveho riaditelstva nasiel ze: V nadväznosti na § 8 ods. 2 zákona je okrem tohto výdavku možné za výdavok preukázateľne vynaložený na dosiahnutie príjmu z predaja bytu uznať aj sumy preukázateľne vyplatené spoludedičom v rámci schváleného vyporiadania dedičov - ci je schvalene vysporiadanie len zmluva alebo staci ich prehlasenie... Dodatocne by ma zaujimalo ci si mozem z tohto prijmu odratat aj tych 23 650 :-)
dik za odpovede
betka
05.03.07,11:32
Sumy, ktoré vyplatíte súrodencom si môžete odrátať, a na druhej strane, súrodenci by si mali tieto príjmy zdaniť. Osobne by som to dohodla zmluvne.

Suma 5.nas. ŽM - 23650, Sk sa môže uplatniť pri:
h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,
Pepa
05.03.07,11:43
ano to viem, a viem ze 5 rokov este neuplynulo.
Neuplynulo 5 rokov - od kedy?