sway
18.01.05,12:26
Občan, ktorý je zamestnaný a má aj príjem za prenájom nehnuteľnosti - súkromnej!!! - platí odvody do ZP aj SP ako zamestnanec - otázkou je či sa musí znova prihlásuť na ZP a SP a duplicitne platiť z titulu príjmu za prenájom???

prosím ak niekto vie - dajte vedieť - či sa mám rýchlo utekať hlásiť.

vďaka,vďaka,vďaka :confused: :confused: :confused: :confused:
ricij
18.01.05,11:28
Nie, prenajímateľ nie je SZČO. Nemusíš nikam utekať.
sway
18.01.05,11:37
Nie, prenajímateľ nie je SZČO. Nemusíš nikam utekať.

Ale nakoľko má takýto príjem uvádza si ho do daňového priznania ( robí si ho sám) a zdaňuje to - to nevadí? :rolleyes:
ik-a
18.01.05,11:41
Ak ma prijmy podla § 8 zakona o dani z prijmov, tieto sa neberu do vym.zakladu pre ZP a SP.
sway
18.01.05,11:54
Ak ma prijmy podla § 8 zakona o dani z prijmov, tieto sa neberu do vym.zakladu pre ZP a SP.

lenže v § 8 to už ni je !!!
Je to v § 6 bod 3 a je to definované ako príjem z prenájmu :( :mad: :( :mad:

ták a čo fčul ??? - neviem či sa mám hlásiť či nie !!!!
prosím poradí niekto? - nejaká skúsenosť??? :confused: :confused: :confused:
ik-a
18.01.05,12:07
Prenajom podla § 6 odst.3 je prenajom obchodneho majetku. Prilezitostny prenajom zostal v § 8. Aspon ja si takto vzsvetlujem, moyno nespravne. Ale na skoleni padla tato otazka. Odpoved bola jednoznacne nepodlieha. Takze hor sa do diskusie.
sway
18.01.05,12:28
Prenajom podla § 6 odst.3 je prenajom obchodneho majetku. Prilezitostny prenajom zostal v § 8. Aspon ja si takto vzsvetlujem, moyno nespravne. Ale na skoleni padla tato otazka. Odpoved bola jednoznacne nepodlieha. Takze hor sa do diskusie.

:confused: ....prosím ktorý bod § 8 ??????? - už asi nevidím, nenachádzam to tam - len príjmy z príležitostného predaja HNUteľných vecí. :confused:

A prosím odkiaľ máš informáciu, že §6 bod 3 hovorí o obchodnom majetku :rolleyes: - ak máš nejaký výklad k tomuto zákonu - nemôžem porosiť , hoď ho sem. dííííík.
:mad: :mad: :mad: :mad:
ik-a
18.01.05,13:06
Asi Ta velmi nepotesim, mozno mas pravdu Ty. Fyz.osobami sa zaoberam raz za rok t.j. pred danami. Musim si to podrobne prestudovat. Informacie cerpam z Poradcu 5-6/2004, kde zakon o dani z prijmov s komentarom a prikladmi. Z tych komentarov mi vychadza, ze par.6odst.3 je prenajom obch.majetku, ale priklad je tam nejaky divny. Ak by sa jednalo o sustavne opakovane prenajmy tak par.6 ak pril.prenajom (pise sa ale iba o prenajme hnut.veci) tak par.8 pism.1 odst.a). Takze davam si ulohu - najst riesenie - samozrejme uspokojive pre danovnika.
vladan
18.01.05,13:27
sway, odporúčam hľadať v diskusiách na témy nového zákona o zdravotnom poistení ... je to tam :D
ik-a
18.01.05,13:33
Takze platitelia ZP:
1. zamestananci - to je jasne
2. SZCO- autori, konatelia a osoby majuce opravnenie na vykon cinnosti-cize zivnostnici
3. samoplatcovia - ak maju prijem podla § 5 zakona o dani z prijmov nad 79.500,-Sk.
Cize prenajom nehnutelnosti je sice ina zarobkova cinnost ale podla § 6, tak ZP nie!!!!
sway
18.01.05,13:34
[QUOTE=ik-a]Asi Ta velmi nepotesim, mozno mas pravdu Ty. Fyz.osobami sa zaoberam raz za rok t.j. pred danami. Musim ..........

moc ďakujem za spoluprácu, aj ja to urputne hľadám... určite dám vedieť čokoľvek zistím ! :o
sway
18.01.05,13:41
sway, odporúčam hľadať v diskusiách na témy nového zákona o zdravotnom poistení ... je to tam :D

no dík - to ma nepotešilo - vieš koľko je tu príspevkov......, ale myslela si to čo je v príspevku 10 ???, dík. :(
sway
18.01.05,13:42
Takze platitelia ZP:
1. zamestananci - to je jasne
2. SZCO- autori, konatelia a osoby majuce opravnenie na vykon cinnosti-cize zivnostnici
3. samoplatcovia - ak maju prijem podla § 5 zakona o dani z prijmov nad 79.500,-Sk.
Cize prenajom nehnutelnosti je sice ina zarobkova cinnost ale podla § 6, tak ZP nie!!!!

vďaka, idem to hľadať - je to na 10000% - ? musím si to vatlačiť a podložiť! :rolleyes:
sway
18.01.05,14:02
Prilepujem zdrav.poistenie. V oddieli samoplatcovia je to specifikovane. Je to material od p.Mihala.

1000 x vďaka !!!!!!!§ - je to tam p. Mihálovi bezmedzne dôverujem, nikam sa nehlásim, nič z prenájmu neplatím - s u p e r !!!! :) :D :) :D :) :D
zk25
18.01.05,18:27
Takže za SP:
Pokiaľ sú to príjmy z prenájmu nie ste povinný platiť do SP.
Platia: zamestnanci, zamestnávatelia, SZČO a dobrovoľne poistené osoby.
SZČO sú osoby vlastniace živnostenské oprávnenie, samostatne hospodáriaci roľníci, spoločníci v.o.s. a komplementári komanditných spol., športovci, obchodný zástupcovia, ktrorí majú zmluvu podľa §652-672 Obchodného zákonníkaa osoby, ktoré majú licenciu /napr. právnici, lekári, .../. Takže pokiaľ nespadáte do niektorej z týchto kategórii, tak sa do SP prihlasovať nemusíte.
sway
20.01.05,16:55
citát:
[QUOTE=zk25]Takže za SP:
Pokiaľ sú to príjmy z prenájmu nie ste povinný platiť do SP........


TAK som tu znova !!! Prosím ľudkovia ešte raz:

Pán Mihál - môžem Takto priamo na Vás - alebo aj na iných:

Hoci sme to predebatovali včera ,Vraciam sa znova k príjmu z prenájmu človekom, ktorý je zamestnaný konateľ v s.r.o. - to mi je jasné čo sa týka odvodov do ZP.

Stále ho presviedča nejaký daňový poradca, že musí sa prihlásiť do ZP a platiť 910/mesiac z titulu PRENAJÍMANIA SÚKROMNEJ NEHNUTEĽNOSTI - prenajíma za 13 tisíc mesačne.
Odvoláva sa ten poradca na tieto zákony:
Zákon č.580o ZP §13 odst. 5 hovorí:
(5) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je polovica základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu18) dosiahnutého v rozhodujúcom období v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou.
Nemáme predpis č. 18 ???
A zákon:
Zo zákona o Dani z príjmu § 6 odst.3
(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.
Pán Mihál pozorne som preštudovala Váš príspevok, kde uvádzate že nejaký dôchodca má príjem z prenájmu nehnuteľností a tam jednoznačne tvrdíte, že nie je povinný prihlásiť sa a platiť do ZP. - ja tomu verím!! - nemôže byť nejaký zádrhel len v tom, že tento človek je v produktívnom veku a je zamestnaný?? - ja už fakt neviem, prosím môžete mi poradiť??? Vďaka. :confused:
ricij
21.01.05,06:40
Neboj sway. Ten daňový poradca si poplietol hrušky s jablkami. Treba sa pozrieť ako je SZČO definovaná v zákone o ZP. Kde v § 11, ods. 4 nájdeš prenajímateľa? No kde? Nikde, takže neplatí. To, že v zákone o dani z príjmu je v § 6 definovaný príjem z prenájmu je pre zákon o ZP absolútne irelevantné. Navyše zákon o DzP nikde nedefinuje SZČO. A podľa zákona o ZP je platiteľom SZČO a nie ten, kto má príjem podľa § 6 DzP.!!!!
bea
21.01.05,07:00
Ozaj sa neboj sway. Je tam napísané, že v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou. A konateľ je SZČO zato, že je konateľ a nie zato, že je prenajímateľ a teda nemá príjmy súvisiace so samostatnou zárobkovou činnosťou prenajímateľa nehnuteľnosti. Aspoň tak si to vysvetľujem ja.
Jozef Mihál
21.01.05,07:11
sway, je to v pohode. SZČO na účely zákona o zdravotnom poistení nie je to isté, ako § 6 v zákone o dani z príjmov. Vymeriavací základ SZČO na zdravotné poistenie je odvodený zo základu dane SZČO z činnosti SZČO - tj. napríklad zo živnosti, prípadne z odmeny konateľa. Vymeriavací základ SZČO na zdravotné poistenie a základ dane podľa celého § 6 zákona o dani z príjmov sú dve rozdielne veci. Všimnite si daňové priznanie typu B - oddiel VI. Jednotlivé "odseky a písmená" paragrafu 6 ZDP tu majú svoje riadky. Aj prenájom nehnuteľností podľa § 6 ods.3. tu má riadok 9.
Živnostník si odvodí svoj vymeriavací základ na zdravotné poistenie len z riadku 2.
ricij
21.01.05,07:25
Už bolo 3x neboj. Stačí sway?
sway
21.01.05,08:53
moooooc Vám včetkým daaaaaaaaakujem, dám mu teda odpoveď nech sa nehlási - je to môj veľmi dobrý klient !!!!
sway
07.02.05,13:59
Už bolo 3x neboj. Stačí sway?

Neviem či môžem, ale keď mi oficiálne odpovedali dávam to do placu: :p
Všeobecná zdravotná poisťovňa

Vec: Správa pre poradňu VšZP
Otázka:
Prosím Vás veľmi pekne o radu ohľadom platenia poistného "po novom" - ak som zamestnaná v HPP ale mám príjem aj z prenajímania vlastnej nehnuteľnosti (už spadá pod § 6 bod 3 zákona o daniach z príjmu) cca 13 000/mesiac - musím as z tohto titulu prihlásiť do ZP a platiť preddavky vo výške 910,- sk/mesiac?
Vďaka.

Značka: ZP a prenájom nehnuteľnosti
Správa odoslaná 18. 1. 2005


Odpoveď:
Dobrý deň,

Nie, z príjmov z prenájmu nemusíte poistné odvádzať, iba ak by ste prenájom vykonávali na základe osobitného živnostenského oprávnenia (koncesie a pod.) vydaného na túto činnosť.

JUDr. Dušan Kopecký, VšZP

takže fajn - mali ste pravdu :D :p :o






From: z.vszp.poradne@vszp.sk [mailto:z.vszp.poradne@vszp.sk]
Sent: Tuesday, January 18, 2005 2:14 PM
To: poradna VšZP
Subject: Sprava pre poradnu VsZP - PLAT - ZP + prenájom nehnuteľ.





Tato sprava bola preverena antivirusovym systemom NOD32.
http://www.eset.sk
Leontin
20.12.06,15:28
A teraz by som sa po prečítaní celého príspevku spýtal takto. Môj známy je živnostník a má príjmi zo živnosti a aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Vo svojom živnostenskom liste má okrem MO, VO aj prenájom nehnuteľností s výkonom doplnkových služieb(bez koncesie!). A moja otázka: Musí všetky príjmy pre výpočet VZ spočítať alebo bude vypočítavať VZ len z príjmov zo živnosti? A na tie príjmy s prenájmu nebude prihliadať.
Viera.M.
20.12.06,15:34
A teraz by som sa po prečítaní celého príspevku spýtal takto. Môj známy je živnostník a má príjmi zo živnosti a aj príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Vo svojom živnostenskom liste má okrem MO, VO aj prenájom nehnuteľností s výkonom doplnkových služieb(bez koncesie!). A moja otázka: Musí všetky príjmy pre výpočet VZ spočítať alebo bude vypočítavať VZ len z príjmov zo živnosti? A na tie príjmy s prenájmu nebude prihliadať.
Ale Tvoj známy nemá náhodilý príjem z prenájmu, ale príjem z prenájmu, ktorý je predmetom jeho podnikania podľa ŽL...
Leontin
20.12.06,16:11
Ale Tvoj známy nemá náhodilý príjem z prenájmu, ale príjem z prenájmu, ktorý je predmetom jeho podnikania podľa ŽL...
A kde je napísané, že to musí byť náhodilý príjem?
Leontin
22.12.06,20:48
p.Mihál niekde spomínal, že z príjem z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa nezapočítava do VZ pre platenie ZP a SP. Samozrejme mám na mysli SZCO, nie bežného občana s náhodným príjmov. A tak som to chcel pohľadať.

Zákon o zdravotnom poistení 580/2004 nám hovorí aj toto:
(6) Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov, dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2,14.

46) § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.

za vyňaté príjmy sa na účely tohto zákona považujú
1. príjmy z výkonu činnosti osobného asistenta,39l)
2. príjmy z prenájmu,39t)
3. príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou,39ta) okrem príjmu zo závislej činnosti, pri ktorom sa neuplatňujú nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus podľa osobitného predpisu,39tb)

39t) § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z.


Ak tomu dobre rozumiem, tak u SZCO prenájom podľa § 6 ods.3 je vyňatým príjmom. A preto ho nezaradíme do VZ. Chápem to správne? Ale čo ta odpoveď v príspevku #22 zo VšZP? "...iba ak by ste prenájom vykonávali na základe osobitného živnostenského oprávnenia...". Ak mám oprávnenie na takúto činnosť v ŽL, tak tie príjmy sú predsa stále príjmami podľa § 6 ods.3 zákona č.595/2003. A v zákone o ZP a SP sa nič predsa nehovorí o príjmoch na základe ŽL, či áno? Dokáže mi toto niekto vysvetliť?

A v zákone o sociálnom poistení 461/5003 Z.s. som nič nenašiel o vyňatých príjmoch, či podobne. Ako to je v tomto zákone s odvodmi do SP, ak mám príjmi z prenájmu? Pomôže mi to niekto nájsť? Je to pre mňa dôležitá, ďakujem.