Peter_B
05.03.07,10:45
Chcem sa spýtať akým spôsobom usporiadavate doklady v jednoduchom účtovníctve.

Dostanete faktúry vydané, došlé, pokladničné doklady, výpisy z účtov a ďaľšie. Potom popriraďujete faktúry k výpisom, pokladničným dokladom atď.

Ja to robím formou jedného šanonu kde su všetky doklady založené v časovom slede, zvlášť banka a zvlášť pokladňa, zvlášť interné doklady.

Robíte to tiež tak? Toto nie je môj vynález a príliš sa mi nepáči, každý mesiac musím totiť preskakovať v tom šanone do pokladne a banky aby som došlé faktúry zadal do knihy došlých faktúr v spárvnom poradí, keďže mám plátcu DPH a tam nato treba dávať pozor.

Je možné to usporiadať po mesiacoch, že by bol Január - Pokladňa - Banka, Február - Pokladňa - Banka??

Ďakujem a ak máte tipy na usporiadanie a prácu s tými papiermi, budem rád ak ich sem napíšete.
katarina.j
05.03.07,10:02
Ja si zavediem tiež stále šanon, v nom si zakladam následne podľa dátumu, napr. Odb.fakt. + Dod.fakt. za január - usporiadam podla datumu uhrady nie kedy dosli, zapinam ich podla uhrad-ak to bola uhrada z/na BU tak davam k vypisu, ak to bola uhrada z pokladne tak k PPD/VPD.Ja v tom mam prehlad ako keby som mala hladat zvlast odb.fakt. alebo dod.fakt. a hladat v poznamkach na fakture kedy a ako bolo uhradene, tak to mam hned pri doklade o uhrade a evidenciu mam predsa v knihe zaväzkov a pohľadávok.
sway
05.03.07,10:07
Chcem sa spýtať akým spôsobom usporiadavate doklady v jednoduchom účtovníctve.

Dostanete faktúry vydané, došlé, pokladničné doklady, výpisy z účtov a ďaľšie. Potom popriraďujete faktúry k výpisom, pokladničným dokladom atď.

Ja to robím formou jedného šanonu kde su všetky doklady založené v časovom slede, zvlášť banka a zvlášť pokladňa, zvlášť interné doklady.

Robíte to tiež tak? Toto nie je môj vynález a príliš sa mi nepáči, každý mesiac musím totiť preskakovať v tom šanone do pokladne a banky aby som došlé faktúry zadal do knihy došlých faktúr v spárvnom poradí, keďže mám plátcu DPH a tam nato treba dávať pozor.

Je možné to usporiadať po mesiacoch, že by bol Január - Pokladňa - Banka, Február - Pokladňa - Banka??

Ďakujem a ak máte tipy na usporiadanie a prácu s tými papiermi, budem rád ak ich sem napíšete.

toto mi skôr sedí k PÚ
ja ukladám osve
DF - záväzky
OF - pohľadávky
ale doklady peň.denníka podľa dátumu doradu, banka, výdaj, príjem aj ID - je to pomiešané - nie zvlášť banku, zvlíšť PPD a VPD, či ID.
Sedia mi dátumy aj poradové čísla dokladov. - môj systém ;)
Paula
05.03.07,10:11
príjemné čítanie :) príspevkov na túto tému

http://www.porada.sk/showthread.php?t=5115&highlight=pod%B5a+druhu
Julča
05.03.07,10:31
Ja mám v Jú založené šanóny:
došlé faktúry
vyšlé faktúry
banka
pokladňa-výdavky
pokladňa- príjmy
interné doklady
kniha jázd
Všetky doklady sú očíslované a usporiadané podľa dátumu za sebou. Toto usporiadanie sa mi osvedčilo. V priebehu roka keď sa mi nezhromaždí množstvo dokladov sa mi v nich ľahko orientuje.Pri daňovej kontrole bola spokojná aj kontrolórka.
Peter_B
05.03.07,11:02
Čítam aj tu druhú tému, hm, keď máte zvlášť DF, OF, PPD, VPD, Banku, to znamená že došlú faktúru uhradenú z banky založíte do DF a výpis ktorým bola uhradená zase do banky?

Ide mi o to aby sa mi faktúry došlé čo najlepšie radili do knihy došlých faktúr podľa dátumu prijatia...
Paula
05.03.07,11:05
Spôsob ukladania je na Tebe.... ako sa Tebe najšikovnejšie/najprehľadnejšie pracuje.
renča1
05.03.07,11:07
Čítam aj tu druhú tému, hm, keď máte zvlášť DF, OF, PPD, VPD, Banku, to znamená že došlú faktúru uhradenú z banky založíte do DF a výpis ktorým bola uhradená zase do banky?

Ide mi o to aby sa mi faktúry došlé čo najlepšie radili do knihy došlých faktúr podľa dátumu prijatia...

Je len na tebe akým spôsobom budeš zakladať doklady do šanónov. V prvom rade sa musíš ty v nich sám vyznať hlavne neskôr, keď budeš niečo hľadať v prípade daň.kontroly...
remenka
06.03.07,15:15
Ja zakladám doklady jednoznačne chronologicky po sebe tak, ako sú zapísané v peňažnom denníku. Bankový výpis dávam na konci mesiaca s tým, že na každej faktúre ak je zaplatená cez banku, dám poznámku, že BU č. trebárs január 1/ za lomítkom označím každú operáciu číslicou. Na faktúru zapíšem ešte aj číslo pod ktorým je zaučtovaná v peňažnom denníku. Faktúru nájdem veľmi rýchlo podľa dátumu uhradenia, ktorá je v knihe faktúr. Mala som kontrolu na rok 2004 a nemali námietky, dokonca sa im to páčilo. Ale je to fakt pravda, hlavne sa musíš ty v tom vyznať a vysvetliť im spôsob kde majú čo hľadať.
daniek
12.03.07,12:31
môj názor je že záleží od účtovnej jednotky ak účtuješ firmu ktorá nie je platcom dph a má zopár dokladov môžeš to všetko ukladať zaradom ale keď účtuješ platcu dph je prehľadnejšie zakladať systémom DF,OF,POKLADŇA,BANKA,MZDY osobitne.
zsuzsana
13.03.07,10:13
Veľmi pekne ˇDakujem za všetky odpovede:-)
JankaV
30.04.07,04:42
Prebrala som JU v ktorom nemá vystavené pokladničné doklady. Napr. nákupy z Metra nie sú doložené ničím, má len zápis číslo VPD, ale to je všetko. Ja robím na každý doklad aj z Metra aj z ERP VPD. Čo je správne? Alebo aj aj?
Paula
30.04.07,04:45
Prebrala som JU v ktorom nemá vystavené pokladničné doklady. Napr. nákupy z Metra nie sú doložené ničím, má len zápis číslo VPD, ale to je všetko.

Toto som pochopila tak, že chýba doklad z Metra( nie je doložené ničím) a existuje iba zápis o výdaji za nákup.... tak na základe čoho sa účtovalo? Ak máš na mysli iba vypísanie VPD, tak ten sa k dokladu o nákupe vypísuje.
JankaV
30.04.07,04:52
Presne naopak, doklad z Metra má, ale nemá tam výdavkový pokladničný doklad. O ten mi ide, musí byť alebo stačí len ten doklad z Metra?
betka
30.04.07,05:04
Nestačí len doklad z Metra, musíte k nemu urobiť aj VPD. Ak robíte v softe, nie ručne, skúste si ich všetky vytlačiť ako dávku, a potom si ich popripínajte k daňovým dokladom, t.j. dokladom z Metra, z ERP, k Fa, ak boli uhrádzané v hotovosti.
(zrejme ich daná účtovníčka nevypisovala ručne, a možno si ich tlačila za nejaké obdobie, možno sa jej stávalo, že dostala doklady neskôr a pridelila im číslo PD, a takisto aj VPD mal nejaké číslo, potom sa jej to poprehadzovalo a musela prepisovať všetky čísla.)
JankaV
30.04.07,05:20
Ďakujem, skúsim jej zavolať nech to doloží.
*agatha*
08.05.07,10:32
ahojte,mne sa jedná o zakladanie došlých fa v PÚ.ja ukladám došlé fa podľa dátumu prijatie fa a tak ich aj účtujem.robí to niekto ináč v PÚ?je môj spôsob nesprávny?ďakujem.
*agatha*
08.05.07,11:18
poradi mi niekto prosím.rozmýšľam teraz,či to robím správne.ďakujem.
Paula
08.05.07,11:50
Prijaté faktúry zaúčtujem a založím v poradí, v akom prišli /kedy som ich obdržala.