jana32
05.03.07,11:38
Budeme musieť prepustiť zamestnankyňu, ktorá má 8 mesiacov do dôchodku. Podľa teraz platného znenia zákona, takýto zamestnanec nebude krátený 0,5§ na dôchodku? Neviem kde to nájsť.
Tweety
05.03.07,10:46
Budeme musieť prepustiť zamestnankyňu, ktorá má 8 mesiacov do dôchodku. Podľa teraz platného znenia zákona, takýto zamestnanec nebude krátený 0,5§ na dôchodku? Neviem kde to nájsť.
Je to:

Zákon o sociálnom poistení
461/2003 Z.z.
jana32
05.03.07,10:51
Mám pred sebou zákon č.513/2006 o sociálnom poistení, proste nech do toho pozerám, nikde túto výnimku neviem nájsť.
Tweety
05.03.07,10:56
Mám pred sebou zákon č.513/2006 o sociálnom poistení, proste nech do toho pozerám, nikde túto výnimku neviem nájsť.
§ 68
Určenie sumy predčasného starobného dôchodku

(1) Suma predčasného starobného dôchodku sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty znížený o 0, 5 % za každých začatých 30 dní od vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku do dovŕšenia dôchodkového veku; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.
(7) Poistencovi, ktorý ku dňu uplatnenia nároku na predčasný starobný dôchodok spĺňa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a neuplatní si nárok na dávku v nezamestnanosti, sa obdobie, za ktoré sa znižuje suma predčasného starobného dôchodku podľa odseku 1, skráti o obdobie, počas ktorého by mal nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti, ak tento zákon neustanovuje inak.
katka50
05.03.07,10:57
Áno dôchodok nebude krátený, ale len po dobu - po ktorú jej vznikne nárok na podporu. Po ukončení PP sa zaeviduje na ÚP a pokiaľ jej vznikne nárok - vzdá sa podpory a za túto dobu - 6 mesiacov sa jej dôchodok nekráti. Kráti sa zvyšok a to za každých 30 dní 0,5%. Pozri Zákon 461/2003 § 68 ods. 7.
jana32
05.03.07,11:00
Prepáč Tweety, podľa toho sa takémuto zamestnancovi dôchodok kráti, alebo už som na tom tak zle, že ničomu nerozumiem? Mne totiž ide o prípad zamestnanca, ktorému by sa dôchodok krátiť NEMAL, keďže bol prepustený z organizačných dôvodov rok pred dovŕšením dôchodkového veku. Našla to kolegyńa na www stránke o peniazoch a tak hľadám podklad v zákone.
jana32
05.03.07,11:01
Áno dôchodok nebude krátený, ale len po dobu - po ktorú jej vznikne nárok na podporu. Po ukončení PP sa zaeviduje na ÚP a pokiaľ jej vznikne nárok - vzdá sa podpory a za túto dobu - 6 mesiacov sa jej dôchodok nekráti. Kráti sa zvyšok a to za každých 30 dní 0,5%.

Tvoj príspevok prišiel ked som akurát písala. Tak ďakujem
Chobot
05.03.07,11:03
Mám pred sebou zákon č.513/2006 o sociálnom poistení, proste nech do toho pozerám, nikde túto výnimku neviem nájsť.

Pôjdeme pekne po poriadku.

Tým, že zamestnankyňu prepustíte, hoci má 8 mesiacov do dôchodku, neznamená ešte, že musí aj ísť do dôchodku. Je to na nej, či požiada o predčasný dôchodok. Nemusí požiadať, lebo sa teoreticky môže niekde ešte zamestnať na tých 8 mesiacov, kým bude mať nárok na riadny dôchodok.

Ak by preds len požiadala o predčasný dôchodok, tak v súlade s § 68 ods. 1 sa jej predčasný dôchodok bude krátiť o 0,5% za každý mesiac. TO, že ste ju ako firma prepustili na tom nič nezmení.

Tomu kráteniu sa môže vyhnúť, ak v čase prepustenia by mala nárok na dávku v nezamestnanosti. Vtedy sa musí zaregistrovať na úrade práce a vzdať sa nároku na dávku v nezamestnanosti. Vtedy sa jej nebude krátiť predčasný dôchodok o tú dobu, po ktorú by poberala podporu v nezamesntanosti, t.j. štandardne je to 6 mesiacov. Takže by sa jej nekrátilo o 8x0,5%, ale iba o 2x0,5%.
katka50
05.03.07,11:04
Ešte som to doplnila -pozri si v zákone 461/2003 § 68 ods.7.
Tweety
05.03.07,11:09
Prepáč Tweety, podľa toho sa takémuto zamestnancovi dôchodok kráti, alebo už som na tom tak zle, že ničomu nerozumiem? Mne totiž ide o prípad zamestnanca, ktorému by sa dôchodok krátiť NEMAL, keďže bol prepustený z organizačných dôvodov rok pred dovŕšením dôchodkového veku. Našla to kolegyńa na www stránke o peniazoch a tak hľadám podklad v zákone.
V príspevku č. 4 uvedené odst. 1. a 7.