vgabka
05.03.07,12:49
Prosím o radu. FO - lekárka končí svoju činnosť, pretože prechádza na s.r.o. Všetky výdavky, ktoré uhrádzala FO a súvisia so vznikajúcou s.r.o. som vyfakturovala na s.r.o. - zriaďovacie výdavky. Môže však FO mať taktiež niektoré výdavky v svojich daňových výdavkoch - napr. nákup kolkov, ktoré boli kúpené so značným predstihom.
vgabka
05.03.07,12:18
posúvam vyššie
Johanka
05.03.07,12:23
Prosím o radu. FO - lekárka končí svoju činnosť, pretože prechádza na s.r.o. Všetky výdavky, ktoré uhrádzala FO a súvisia so vznikajúcou s.r.o. som vyfakturovala na s.r.o. - zriaďovacie výdavky. Môže však FO mať taktiež niektoré výdavky v svojich daňových výdavkoch - napr. nákup kolkov, ktoré boli kúpené so značným predstihom.
Ona zakladá s.r.o. ako FO občan, tak nemôže faktúrovať zriaďovacie výdavku s.r.o.-čke. Na to , aby dostala zo s.r.o. peniaze za zaplatené zriaďovacie výdavky je iný mechanizmus .
To isté platí pre výdavky súvisiace zo zložením s.r.o., nemôžeš do zahŕňať do jej účtovníctva ako FO dosahujúcej príjmy podľa § 6.
vgabka
05.03.07,12:43
A aký je to mechanizmus? Poradíš? Je to FO-SZČO. Založila s.r.o. napr. k 01.11.2006. Všetky výdavky, ktoré boli hradené z bankového účtu FO-SZČO a súvisia s s.r.o. som prefakturovala z FO na s.r.o. Teda tieto príjmy a výdavky ovplyvnia tú spoločnosť, ktorej sa to týka. Vysvetľujem si to zle? Poraď.
Johanka
05.03.07,12:47
Základná chyba je, že nemala nič platiť z účtu FO-SZČO, pretože táto nemá nič zo založením s.r.o. Zopakujem- s.r.o. zakladá FO občan.
Pre FO-SZČO sú to VNZD. Čo si napísala ako predmet fakturácie???
vgabka
05.03.07,12:50
Ide o lekárku. Oni majú takú prax, že s.r.o. je založená, ale pokiaľ nedostanú povolenie z VUCky nemôžu podnikať. Účet si otvárajú až k dátumu, kedy začínajú podnikať. Ale už predtým musia platiť rôzne nie malé platby za zriadenie s.r.o. Obyčajne ich platia zo starého účtu FO. Do textu som napísala, že fakturujeme Vám výdavky spojené so vznikom s.r.o.. Takže neovplyvnia výdavky FO, ale s.r.o. Urobila som chybu?
Johanka
05.03.07,12:56
Výdavky spojené so vznikom s.r.o. sa účtujú v s.r.o. ako zriaďovacie výdavky a v prípade, že sú vyššie ako 50 tis. Sk odpisujú sa.

Ak to ona ako zakladateľ (spoločník) s.r.o. platila z firemného účtu, v účtovníctve FO-SZČO je to VNZD.

Toto je na Porade stokrát preberané - s.r.o. zakladá FO-občan, je jedno, že je aj podnikateľ alebo má príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Sú to dve odlišné veci.
V konečnom dôsledku FO-SZČO - má vlastné IČO, DIČ. S.r.o. má vlastné IČO, DIČ.
Nemôžu miešať svoje činnosti dokopy, aj keď je predmetná FO jediným spoločníkom v s.r.o.
Johanka
05.03.07,12:59
vgabka
05.03.07,13:01
Tak to aj mám urobené. Všetko, čo súvisí s s.r.o. som prefakturovala na s.r.o., takže neovplyvňuje FO ale s.r.o. Len som chcela vedieť, že ak napríklad kúpila FO kolky v mesiaci marec, ale tieto kolky už boli na s.r.o. musia už ísť ako zriaďovacie výdavky do s.r.o.? Alebo by som tento výdavok mohla ešte zahrnúť pre FO? Tam nie je uvedené, na čo tie kolky boli použité.