straposko
05.03.07,13:37
Ahojte, tento rok som robila prvy krat RZ dane pre zamestnancov. Uz sme aj zrazili nedoplatky a vyplatili preplatky. Teraz mi prisiel jeden zamestnanec povedat,ze ma prijem aj z prenajmu. Co mam teraz robit? Mozem to nejako opravit? Prosim poradte mi niekto...
katkaj
05.03.07,12:40
Ahojte, tento rok som robila prvy krat RZ dane pre zamestnancov. Uz sme aj zrazili nedoplatky a vyplatili preplatky. Teraz mi prisiel jeden zamestnanec povedat,ze ma prijem aj z prenajmu. Co mam teraz robit? Mozem to nejako opravit? Prosim poradte mi niekto...

Ak má príjem z prenájmu tak si robí DP sám. Vytlač mu ročné zúčtovanie a on si v lehote podania DP vykoná DP sám.

A keď ti podpisoval žiadosť o vykonanie RZD tak nevedel že má príjem z prenájmu ? :confused:
straposko
05.03.07,12:42
Vraj nie. Až minuly tyžden mu nabehli peniaze na učet. Takže ja mu dam iba to tlačivo, na ktorom je ako som mu urobila RZ a potom už nič viac? Nemusim si to opravovat?
katkaj
05.03.07,12:45
Vraj nie. Až minuly tyžden mu nabehli peniaze na učet. Takže ja mu dam iba to tlačivo, na ktorom je ako som mu urobila RZ a potom už nič viac? Nemusim si to opravovat?

Tak ale ak mu peniaze nabehli na účet až minulý týždeň tak to má príjem až za rok 2007.
straposko
05.03.07,12:50
jaj nie, prepac. Uz som z toho popletena. Nabehlo mu to minuly rok. Ale ked mi to podpisoval,tak nevedel ze ma za to podat DP. Ze ma podat DP sa dozvedel minuly tyzden. A ked sme sa ich pytali,ci maju nejake prijmy,tak mlcal =(
Paula
05.03.07,12:55
Ja osobne by som to celé upratala...stornovala ročné zúčtovanie , prijala cez pokladňu od zamestnanva preplatok (ak mal), doplatila DÚ (ak doplatok za daný mesiac na odvode vznikne) a zamestnanec si urobí DP.
katkaj
05.03.07,12:55
jaj nie, prepac. Uz som z toho popletena. Nabehlo mu to minuly rok. Ale ked mi to podpisoval,tak nevedel ze ma za to podat DP. Ze ma podat DP sa dozvedel minuly tyzden. A ked sme sa ich pytali,ci maju nejake prijmy,tak mlcal =(

Tak v tom prípade mu vytlačíš to ročné zúčtovanie, uvedieš kedy si zrazila nedoplatok a on si tie príjmy zahrnie do svojho DP.
katkaj
05.03.07,12:57
Máš dva návody ako to riešiť, tak si môžeš vybrať ;)
straposko
05.03.07,12:58
Ten druhy spôsob vyzera asi jednoduchšie. A nebudem mať z toho problemy s uradmi?
katkaj
05.03.07,13:01
Ten druhy spôsob vyzera asi jednoduchšie. A nebudem mať z toho problemy s uradmi?


Určite nebudeš ;)
straposko
05.03.07,13:01
veľmi vám obom ďakujeeeem =) myslela som,že si to bude vyžadovať niečo naročnejšie. Toto hadam zvladnem =)ked ste mi tak pekne poradili. ešte raz vďaka
straposko
05.03.07,13:02
ak maš ešte čas, vedela by si mi poradiť, ako asi bude vyzerať to jeho DP? Pretože zrejme pride ku mne,aby som mu s tym pomohla. Viem,že to bude DP typu B a uplatnuje sa tam aj ta ciastka oslobodena 23 650,-?
katkaj
05.03.07,13:05
ak maš ešte čas, vedela by si mi poradiť, ako asi bude vyzerať to jeho DP? Pretože zrejme pride ku mne,aby som mu s tym pomohla. Viem,že to bude DP typu B a uplatnuje sa tam aj ta ciastka oslobodena 23 650,-?

Áno uplatňuje sa tu oslobodenie tých 23.650,-. A môže si uplatniť aj výdavky.
Skús popozerať na Porade je tu toho veľa. Klikni napríklad prenájom, príjem z prenájmu ;)
straposko
05.03.07,13:09
na výdavky som sa ho pytala, a vraj si nebude uplatňovať žiadne.
straposko
05.03.07,13:10
dakujem za linky...=)idem sa hned do nich pustit. Prajem ti krasny zvyšok dňa
katkaj
05.03.07,13:12
na výdavky som sa ho pytala, a vraj si nebude uplatňovať žiadne.


Môže si uplatniť paušálne 40% ;)
straposko
05.03.07,13:14
Čo to znamena?
katkaj
05.03.07,13:16
Čo to znamena?


Zákon mu umožňuje odrátať si skutočné výdavky alebo paušálne. Paušálne sú vo výške 40% čiže príjem mal napríklad 100.000 tak do výdavkov dá 40.000. ;)
Škoda to nevyužiť :)

Keď budeš pozerať tie linky čo som ti uviedla vyššie tak to tam určite tiež nájdeš :-)
straposko
05.03.07,13:20
a musí tie vydavky nejako podložiť? Ten prijem vlastne dostal jeho otec a polovicu previedol na zamestnanca cca 50 000,- a druhu na vnuka. keď sa rozpravame už o tomto,musim založiť novu temu?
katkaj
05.03.07,13:23
a musí tie vydavky nejako podložiť? Ten prijem vlastne dostal jeho otec a polovicu previedol na zamestnanca cca 50 000,- a druhu na vnuka. keď sa rozpravame už o tomto,musim založiť novu temu?


Už sme trochu mimotemy ;)

Tie výdavky nemusí dokladovať, zákon mu proste umožňuje určitú časť odpísať bez toho aby niečo dokladoval ;)

Nemusíš zakladať novú tému, prečítaj si čo je tu na Porade popísané o príjme z prenájmu a paušálnych výdavkoch a zvládneš to aj bez novej témy :) Je tu toho neúrekom aj s príkladmi
straposko
05.03.07,13:26
dobre, idem si to preštudovať. ďakujem ti za čas a ochotu =)