Metodik
05.03.07,14:24
Dobrý deň,
poprosila by som Vás o váš názor na technické zhodnotenie prenajatého majetku. Spoločnosť si prenajala zo zahraničia stroj. V nájomnej zmluve sa zaviazala, že nájomca zabezpečí a uhradí náklady spojené s dovozom, inštaláciou a montážou predmetu nájmu, pripraví priestory pre osadenie nájmu a zabezpečí prívod energií.
Stroj zo zahraničia priviezla, potom ho žeriavom musela previesť od brány až po miesto kde sa bude osádzať , a následne ho osadila. Na každú činnosť sú osobitne vystavené faktúry. Neskôr na tomto stroji vykonala technické zhodnotenie - modernizáciu - rozšírila o súčasti ktoré neboli v pôvodnom osadení a sú neoddeliteĺnou časťou tohoto stroja. Je podľa Vášho názoru preprava stroja prevádzkovým nákladom ?

Ďakujem
Milan Benka
05.03.07,13:30
Nie je. .
Metodik
05.03.07,13:49
Podľa mňa je. Prečo si myslíš že nie je ? Ide o prenajatý stroj, a podľa definície technického zhodnotenia nejde ani o rekonštrukciu, modernizáciu ani o prístavbu a nadstavbu. Stroj sa doviezol a až následne bol technicky zhodnotený.
Metodik
05.03.07,13:55
Ešte doplním, a zároveň nie je možné toto vsunúť do obstarávacej ceny stroja, pretože ide o prenajatý stroj.
betka
05.03.07,14:07
Aj na prenajatom majetku môžeme vykonať TZ. Ide o INY MAJETOK, ak je TZ vyššie ako 30000, Sk. Odpisujeme v tej istej skupine, ako by bol zaradený stroj.

Ak si vykonala Fy na vlastné náklady prepravu stoja, začo jej bola vystavená Fa, ďalej urobila instaláciu, montáž, ide o prevádzkový náklad, nebol by ak by bol stroj vo vlastníctve, tieto výdavky by tvorili OC.

modernizácia, je to TZ vykonané nájomcom.
kikoza
14.03.07,08:10
V prenajatých priestoroch budovy sme vykonali tehchnické zhodnotenie s povolením majiteľa. Následne si započítavame nájom.Zaujímalo by ma toto: v JÚ si zaúčtujem
1./ nákup DM-techn. zhodnotenie /keď sa nebude odpisovať,stále to bude ako náš majetok ako sa prejaví opotrebovanie?
alebo
2./ ako výdavok neovplyvňujúci daň ?
kikoza
14.03.07,10:15
V prenajatých priestoroch budovy sme vykonali tehchnické zhodnotenie s povolením majiteľa. Následne si započítavame nájom.Zaujímalo by ma toto: v JÚ si zaúčtujem
1./ nákup DM-techn. zhodnotenie /keď sa nebude odpisovať,stále to bude ako náš majetok ako sa prejaví opotrebovanie?
alebo
2./ ako výdavok neovplyvňujúci daň ?
posúvam....
kikoza
14.03.07,12:09
nikto nevie?? Alebo som sa zle pýtala?
Alebo všetci pozeráte DRAKA,keďže je deň otvorených dverí?
betka
14.03.07,12:20
V prenajatých priestoroch budovy sme vykonali tehchnické zhodnotenie s povolením majiteľa. Následne si započítavame nájom.Zaujímalo by ma toto: v JÚ si zaúčtujem
1./ nákup DM-techn. zhodnotenie /keď sa nebude odpisovať,stále to bude ako náš majetok ako sa prejaví opotrebovanie?
alebo
2./ ako výdavok neovplyvňujúci daň ?

Sme v podvojnom účtovníctve, nesprávne zaradené.
1. zaúčtujete ako VOZD, opotrebovanie sa prejaví priamym výdavkom, zaúčtujete priamo do nákladov, nebudete to odpisovať, ak chcete...ale iba ak je TZ nižie ako 30 000, Sk
2. VOZD, pokiaľ je TZ nižsie ako 30000, Sk, pokial by bolo vyššie, musíte odpisovať samostatne toto TZ ako iny majetok, zaradíte do OS ako je nehnuteľnosť a odpisujete 20 rokov. Vtedy by to bol no tak teraz naozaj neviem, ale mam pocit ze vacsina sa priklana k uplatnovaniu odpisov.
joooooj, neviem, musim este poskumat.
ale dakujemas vydavok NZD, do výdavkov OZD by sa Vám to dostalo ročne vo forme odpisoav

Neviem, čo je DM (drobny majetok? :eek:)
kikoza
14.03.07,12:41
Vidno,že je už pred koncom marca. Vôbec som si nevšimla, že sa pýtam v PÚ. To techn. zhodnotenie je nad 200 tis. Problém je ale to, že budova nie je naša a odpisuje si to majiteľ.Ja som chcela vedieť,či si to môžem vôbec dať ako techn. zhodnotenie/a čo s tým ďalej/ alebo výdavok NZD.

DM je dlhodobý majetok.
betka
14.03.07,17:08
Vidno,že je už pred koncom marca. Vôbec som si nevšimla, že sa pýtam v PÚ. To techn. zhodnotenie je nad 200 tis. Problém je ale to, že budova nie je naša a odpisuje si to majiteľ.Ja som chcela vedieť,či si to môžem vôbec dať ako techn. zhodnotenie/a čo s tým ďalej/ alebo výdavok NZD.

DM je dlhodobý majetok.

S prenajímateľom ste mali uzatvoriť písomný súhlas, že súhlasí s vykonaním TZ. Keď súhlasíl, vykonali ste TZ (je dôležitý mať tento súhlas s prenajímateľom, ak by došlo k nejakému sporu, pretože s TZ prenajímateľovi vznikajú povinnosti z titulu dani z príjmov ......ZDP par. 17.. to nás ale nezaujíma.)
Po vykonaní TZ so súhlasom pren, ho zaradíte (tz) AKO INý MAJETOK a odpisujete v tej istej odpisovej skupine ako budovu, t.j. 4.OS, 20 rokov. To, že si budovu odpisuje majiteľ, je v poriadku (on má narok na odpisovanie svojho majetku), ale toto TZ si odpisujete vy ak máte písomný súhlas, ako som napísala. Nemôžete si dať celé TZ ako VOZD. TZ účtujete v priebehu roka ako VNZD. Do VOZD sa Vám dostáva cez odpisy.
napr. v roku 2006 ste vykonali TZ. (200 000,- VNZD) Odpis z TZ ako VOZD, kt. Vám zníži ZD bude 10 000, Sk. (200000/20). V roku 2007 odpis 10 000 Sk, pokiaľ ste použili rovnom. odpisovanie ......
koňo
14.03.07,18:16
Účtovne musíš technické zhodnotenie zaradiť do DM (ako iný majetok na účte 021). Takýto majetok sa má odpisovať daňovo 20 rokov (rovnomerne alebo zrýchlene) a účtovne iba počas dohodnutej doby nájmu.
Z hľadiska dane z príjmu sa ti odpis daňovo uzná len vtedy, ak máš v nájomnej zmluve povolenie prenajímateľa takéto technické zhodnotenie vykonať a odpisovať.
janka01
22.03.07,20:16
Dobrý večer. Mám podobný problém. máme priestor v prenájme a plánujeme v ňom robiť stavebné úpravy za cca 500.tis. z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že je možné toto technické zhodnotenie odpisovať v našom účtovníctve. Mňa však zaujíma ako je to s DPH? My sme platcovia Dph. Práce , ktoré budú postupne vykonávané, materiál, ...... môžem si ja uplatniť DPH? postupne v časovom slede??? alebo až po skolavdovaní? a ešte keďže toto technické zhodnotenie sa odpisuje 20 rokov a ja mám zmluvu o prenájme len 10 rokov, tak tých zvyšných 10 rokov si to už nemôžem uplatniť? A nájomca - vlastník budovy si môže nejakým spôsobom dostať do svojho účtovníctva toto technické zhodnotenie budovy? Myslím že nie, kedže si odpisy budem uplatňovať ja, ale pýtam sa či je to tak? Ďakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
22.03.07,20:19
Dobrý večer. Mám podobný problém. máme priestor v prenájme a plánujeme v ňom robiť stavebné úpravy za cca 500.tis. z predchádzajúcich príspevkov som pochopila, že je možné toto technické zhodnotenie odpisovať v našom účtovníctve. Mňa však zaujíma ako je to s DPH? My sme platcovia Dph. Práce , ktoré budú postupne vykonávané, materiál, ...... môžem si ja uplatniť DPH? postupne v časovom slede??? alebo až po skolavdovaní? a ešte keďže toto technické zhodnotenie sa odpisuje 20 rokov a ja mám zmluvu o prenájme len 10 rokov, tak tých zvyšných 10 rokov si to už nemôžem uplatniť? A nájomca - vlastník budovy si môže nejakým spôsobom dostať do svojho účtovníctva toto technické zhodnotenie budovy? Myslím že nie, kedže si odpisy budem uplatňovať ja, ale pýtam sa či je to tak? Ďakujem za odpovede.

Na to aby si uplatňovala odpisy z TZ budovy potrebuješ súhlas od majiteľa. DPH si uplatníš postupne, ako máš doklady. Ak máš nájom iba na 10 rokov, tak skús sa dohodnúť s majiteľom na nejakej kompenzácii (znížené nájomné, resp. odpustenie nájomného)
janka01
22.03.07,20:20
Nehnevajte sa , až teraz som si všimla, že som pokračovala v teme založenej v podvojnom účtovníctve. Otázka sa týka jednoduchého účtovníctva. Vďaka ešte raz.
Zoltán Kovács
22.03.07,20:21
Nehnevajte sa , až teraz som si všimla, že som pokračovala v teme založenej v podvojnom účtovníctve. Otázka sa týka jednoduchého účtovníctva. Vďaka ešte raz.

To je v poho. Aj v JÚ je to rovnako.
mudroš
24.03.07,15:08
Myslím si, že náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sú súčasťou jeho ocenenia. A lízing sa už z hľadiska účtovníctva považuje za obstaranie dlhodobého hmotného majetku (§30a ods. 4 posledná veta). A zákone o dani z príjmu sa to chápe rovnako.
Čo sa týka technického zhodnotenia prenajatého majetku, vyžaduje sa písomná zmluva v ktorej sa uvedie, že vlastní prenajatého majetku nebude účtovať o technickom zhodnotení.
Ak by vlastník dal súhlas s technickým zhodnotením (bez súhlasu by to bol neoprávnený zásah do cudzieho majetku), ale nebude písomná zmluva, že o TZ bude účtovať nájomca, bol by to naturálny príjem vlastníka a musel by ho zdaniť (§ 17 ods. 22).
Čo sa týka odpisovania:
- z účtovného hľadiska je TZ súčasťou ocenenia dlhodobého hmotného majetku,
- z daňového hľadiska je to "iný majetok" (§ 22 ods. 6 písm. f)).
betka
24.03.07,20:00
Myslím si, že náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sú súčasťou jeho ocenenia. A lízing sa už z hľadiska účtovníctva považuje za obstaranie dlhodobého hmotného majetku (§30a ods. 4 posledná veta). A zákone o dani z príjmu sa to chápe rovnako.
Čo sa týka technického zhodnotenia prenajatého majetku, vyžaduje sa písomná zmluva v ktorej sa uvedie, že vlastní prenajatého majetku nebude účtovať o technickom zhodnotení.
Ak by vlastník dal súhlas s technickým zhodnotením (bez súhlasu by to bol neoprávnený zásah do cudzieho majetku), ale nebude písomná zmluva, že o TZ bude účtovať nájomca, bol by to naturálny príjem vlastníka a musel by ho zdaniť (§ 17 ods. 22). Áno, ale len vtedy, ak by si zvýšil VC budovy o vykonané TZ vlastník nehnuteľnosti. Ale vlastník si nezvýšil VC (zostatkovú), lebo dal súhlas, že TZ bude odpisovať nájomca. Nepeňažným príjmom by bolo, keby dal súhlas na vykonanie TZ, ale nájomca by ho neodpisoval ako iny majetok, vtedy by si zvýšil VC (ZC)
-B - keď dojde k ukončeniu nájmu, pôjde o nepeňažný príjem prenajímateľa, keď prevezme ZC od nájomcu, a zvýši si o túto hodnotu VC (ZC) majetku.
Všetko závisí od zmluvy. Môže po ukončení nájmu prevziať TZ odplatne, resp. bezodplatne (nep. príjem bezodplatné)
Čo sa týka odpisovania:
- z účtovného hľadiska je TZ súčasťou ocenenia dlhodobého hmotného majetku,
- z daňového hľadiska je to "iný majetok" (§ 22 ods. 6 písm. f)).

Už to tu bolo napísané. všetko.
Ale vyjadrím sa .... (tučným písmom)
mudroš
25.03.07,10:49
A vlastník dá súhlas s TZ ale nedá písomný súhlas s tým, aby TZ odpisoval nájomca, ta má povinnosť zvýšiť ocenenie majetku. Aj keby to neurobil, tak je to jeho naturálny príjem.
Ak by nedal súhlas s vykonaním TZ tak to jeho príjem nebude.
betka
25.03.07,11:29
A vlastník dá súhlas s TZ ale nedá písomný súhlas s tým, aby TZ odpisoval nájomca, ta má povinnosť zvýšiť ocenenie majetku. Aj keby to neurobil, tak je to jeho naturálny príjem, ale až po ukočení NZ, zle si to vysvetľuješ
Ak by nedal súhlas s vykonaním TZ tak to jeho príjem nebude.- tak by tam nájomca ani nemusel ísť, nájde si inú nehnuteľnosť. Súhlas sa dáva preto, aby nájomca nerobil v nehnuteľnosti, to čo chce. Prenajímateľ má na svoju ochranu, ten písomný súhlas.l

Nesúhlasím s Tvojimi tvrdeniami, zákon to jasne definuje.
A ja sa pýtam, Mudroš.
Ale prečo, to má byť jeho naturálny príjem, keď nezvýši VC nehnuteľnosti. Veď TZ ako iný majetok odpisuje nájomca.
Mám nehnuteľnosť za 5 mil. Sk. Nájomcovi dám súhlas, že môže odpisovať TZ vo výške 1.mil Sk. Ja ako prenajímateľ odpisujem budovu zo VC 5. mil. Sk, nájomca si odpisuje TZ, z ceny 1.mil Sk. Prečo by som mala z 1mil. mať naturálny príjem, veď som si nezvýšila VC nehnuteľnosti o 1 mil. Keby som to urobila a robím odpisy zo 6 mil. Sk, tak ano, je to moj nat. príjem, a v tom prípade TZ nájomca nemôže odpisovať. Nemôžeme si z tohto uplatnovať odpisy obaja.
Po ukončení NZ, môžem odkúpiť TZ v ZC od nájomcu, vtedy si zvýšim, VC budovy o TZ. Ale tu si ho aj vyplatím.
Naturálnym príjmom by bolo, ak by som prevzala TZ bezodplatne a zvýšila som si VC o TZ. Vtedy by bolo TZ mojim naturálnym príjmom peri bezodpllatnom.
Ak sa pozeráš do zákona, tak tam píše ....a to v zdaňovacom období v ktorom:
a. ..... vlastník zvýšil VC (ZC) tohto majetku. Ale prenajímateľ ju nezvýšil, nemá mať čo naturálny príjem. (Tvoje vysvetlenie je, aj keď to neurobí je to jeho naturálny príjem, nie je!!!!! On nemá nič s TZ iným majetkom, je tu iba súhlas, že to nájpmca môže urobiť, na jeho výdavky)
b....... dojde k ukončenieu nájmu, tak až vtedy ide o nepeňažný príjem.

Tvoje tvrdenia sú nesprávne.

Možno si to mýliš s opravami, tie sú nepeňažným príjmom prenajímateľa, kt. dal písomný súhlas na opravu. Mám vo svojej budove banku. A ona odo mňa potrebuje písomny súhlas s vykonanými opravami nad 20 tis. Sk. Ak sú vyššie a urobí si ich bez môjho súhlasu. Hodí si ich do nákladov, pri DK jej ich vyhodia, lebo nemá odo mňa písomný súhlas. A ja ako prenajímateľ som čistý, nič som jej nepodpísal .... Aj ja ako prenajímateľ si musím riadne uvedomiť s čím budem súhlasiť. Nedovolím, aby si maľovala budovu, každý rok, keĎ JEJ TO vyhovuje. Ved by som sa nedoplatila ako prenajímateľ z nepenažných príjmov.

Ináč, viem o čom hovorím, ak si môj výklad nepochopil, škoda ......
betka
25.03.07,11:46
Trošku som sa rozčertila, ale pre pochopenie:
Mám nehnuteľnosť, kt. som prenajala banke. Mam NZ, v kt. mám uvedené, .....
Odpisujem budovu. Banka urobila niekoľkomilionove TZ. Ja som si nezvýšila VC, o toto TZ, neviem si predstaviť, že by som z toho platila nepeňažný príjem, radšej by som budovu nedala do prenájmu. Keby som odpisovala ja TZ, je jasný nepen. príjem (do nákladov by sa mi postupne dostával cez odpisy)

V NZ mám uvedené, že ich TZ po ukončení nájmu prevezmem v ich ZC a zaplatim im to. Keby som prevzala zadarmo, tak vtedy je nepeňažný príjem.
Ďalej mám uvedené, kt. ich TZ neprevezmem. Trezor, no načo by mi bol. Nech si ho odinštalujú a dajú miesto, kde sa nachádzal do povodneho stavu. Tu nejde o nepen. príjem. Nič som s tým trezorom nemala.

Neviem, či som mojimi príspevkami dosť jasne vysvetlila, čo je a čo nie je nep príjem.
janka01
25.03.07,19:33
Dobrý večer. Sledujem túto tému, a potrebovala by som k tomu vedieť ešte pár informácií. Takže ja som platca DPH, mám v prenájme priestor a plánujem v ňom robiť stavebné úpravi za cca 500 tis. bez DPH. Nájomca s tým súhlasí a technické zhodnotenie si budem odpisovať ja. Nájomná zmluva bude 10 rokov.

1, DPH si budem uplatňovať v časovom slede ja.

2, Dňom kolaudácie zaradím do hmotného majetku celkovú cenu bez DPh - VNZD, na konci roka si uplatním odpis v alikvotenj časti /odpisuje sa 20 rokov/

3, Kedže ja mám nájomnú zmluvu len 10 rokov. Čo s tými neuplatnenými odpismi????
Má to nejaký dopad na DPH, voči DÚ musím niečo vrátiť z odpočítanej dph???

4, Môžem odpredať toto TZ nájomcovi za zostatkovú cenu, resp mu to darovať, alebo predať za nejakú symbol. 1,-Sk. Aké budem mať potom z toho povinnosti?? Bude to môj príjem podliehajúci dani?

5, Dá sa, aby nájomca celé technické zhodnotenie dostal do svojho účtovníctva ak to bude chcieť po tých 10 rokoch, s tým že DPH si uplatním ja?

Ďakujem vopred za ďalšie informácie.
janka01
27.03.07,17:55
posúvam. Nitro sa s tým nestretol????
mudroš
28.03.07,12:28
Myslel som, že som sa vyjadril jasne. Ale asi som sa mýlil. Tak ešte raz.

1. vlatník nedá súhlas s technickým zhodnotením
Ak nájomca vykoná technické zhodnotenie bez súhlasu vlasníka, je to neoprávnený zásah do cudzieho majetku.
Vlasník má právo žiadať uvedenie do pôvodného stavu, prípadne náhradu škody. Z daňového ani účtovného hľadiska mu nevyplývajú žiadne povinnosti.

Nájomca nesmie považovať TZ sa svoj majetok. Nebude o TZ účtovať ako o majetku a ani ho odpisovať (účtovne ani daňovo).
Vynaložil ale výdavky a o tých musí účtovať. Zaúčtuje to ako náklad. podľa môjho názoru je tento náklad daňovo neuznaný, lebo bol vynaložený v rozpore s iným právnym predpisom (§ 21 ods. 1 písm. e) posledná časť vety ZDP).

2. vlastník dá súhlas s vykonaním technického zhodnotenia ale nie je písomný súhlas s tým, že majetok bude odpisovať nájomca.
Vlastník by mal zaúčtovať o TZ svojho majetku. Z hľadiska dane z príjmu je TZ jeho naturálny príjem po dokončení TZ (nie po ukončení nájmu).
Nájomca nesmie považovať TZ sa svoj majetok. Nebude o TZ účtovať ako o majetku a ani ho odpisovať (účtovne ani daňovo).
Vynaložil ale výdavky a o tých musí účtovať. Zaúčtuje to ako náklad. podľa môjho názoru je tento je náklad daňovo neuznaný, lebo nebol vynaložený v rozpore s iným právnym predpisom (môže ale byť názor, že tento výdavok nevynaložil na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie zdaniteľných príjmov a teda nie je daňovo uznaný)
Z hľadiska DPH ide o bezodplatné plnenie a mal by odviesť DPH.

3. vlastník dá súhlas s vykonaním technického zhodnotenia a je písomný súhlas s tým, že majetok bude odpisovať nájomca.
Do skončenia prenájmu vlastník nebude o TZ účtovať ani ho zdaňovať.
Nájomca bude TZ považovať za svoj majetok. Bude o ňom účtovať aj ho odpisovať. Účtovne ho bude odpisovať počas trvania prenájmu a daňovo tak ako by sa odpisoval prenajatý majetok.

Po skončení nájmu:
A. Nájomca prenechá TZ vlastníkovi bezodplatne
Vlastník zvýši ocenenie svojho majetku. Daňová zostatková cena bude naturálny prijem vlasníka a ten zvýčši základ dane v zdaňovoacom období, v ktorom došlo k skončeniu prenájmu.
Nájomca vyradí TZ zo svojho majetku. Jeho daňová zostatková cena bude uznaná za daňový výdavok.
Z hľadiska DPH ide o bezodplatné plnenie a mal by odviesť DPH.

B. Nájomca predá TZ vlasníkovi a obidvaja budú o tom účtovať ako pri predaji a kúpe dlhodobého hmotného majetku. Toto je najjednoduchšie riešenie.

Ospravedlňujem sa za dlhú odpoveď, ale pri stručnej odpovedi som asi nebol pochopený.
adato
13.06.07,17:08
Ešte by som poprosila o jedno doplnenie, je niekde uvedené, že odpredaj musí byť za daňovú zostatkovú cenu? Alebo sa môže odpredať aj za inú cenu? Ďakujem
betka
14.06.07,10:15
Ešte by som poprosila o jedno doplnenie, je niekde uvedené, že odpredaj musí byť za daňovú zostatkovú cenu? Alebo sa môže odpredať aj za inú cenu? Ďakujem

Ak máte v zmluve dohodnuté, že prenajímateľ odkúpi vykonané TZ nájomcom za ZC, mal by predaj prebehnúť v ZC. Do NZ je potrebné skôr zakomponovať, že dôjde medzi zmluvnými stranami k odkúpeniu ZC TZ dohodou..., alebo to bude riešené dodatkom k zmluve, ako dôjde k vysporiadaniu...
Predstavte si, že ako nájomca urobíte TZ-kuchynskú linku, kt. odpisujete 20 rokov a jej cena je 100 000, Sk. Ukončíte NZ po 3 rokoch, a teda ZC kuchynskej linky by bola 85 OOO, Sk. Odkúpili by ste toto TZ za túto cenu? Ja nie, a tak by som sa dohodla s nájomcom na odkúpení ZC kuchynskej linky dohodou. O 3 roky už nebude moderná, bude zastaralá.....
Orsz
14.06.07,19:29
Mám aj ja jedného klienta,ktorý si robil TZ v prenajatej budove - so súhlasom prenajímateľa, ale veta o odpisovaní u nájomcu tam nie je. Ani som sa s tým bežne v zmluvách nikdy nestretla. Iba so súhlasom prenajímateľa - čo je pochopiteľné. Ale odpisovanie - to je trochu prehnané, veď predsa nájomca so súhlasom prenajímateľa zhodnotil jeho budovu za svoje peniaze - vydal nemalú čiastku, a napokon by si to nemohol premietnuť do nákladov? Veď to urobil nájomca pre výkon svojej podnikateľskej činnosti - teda pre zabezpečenie príjmu. A ešte platí aj nájom. Podľa mňa odpisovanie TZ prenajatej budovy je riadnym daňovým výdavkom bez písomnej dohody o odpisovaní, jedine súhlas prenajímateľa je nevyhnutný.
veronikasad
14.06.07,19:41
Mám aj ja jedného klienta,ktorý si robil TZ v prenajatej budove - so súhlasom prenajímateľa, ale veta o odpisovaní u nájomcu tam nie je. Ani som sa s tým bežne v zmluvách nikdy nestretla. Iba so súhlasom prenajímateľa - čo je pochopiteľné. Ale odpisovanie - to je trochu prehnané, veď predsa nájomca so súhlasom prenajímateľa zhodnotil jeho budovu za svoje peniaze - vydal nemalú čiastku, a napokon by si to nemohol premietnuť do nákladov? Veď to urobil nájomca pre výkon svojej podnikateľskej činnosti - teda pre zabezpečenie príjmu. A ešte platí aj nájom. Podľa mňa odpisovanie TZ prenajatej budovy je riadnym daňovým výdavkom bez písomnej dohody o odpisovaní, jedine súhlas prenajímateľa je nevyhnutný.

Môže to súvisieť s § 17 odst.22 ZoDzP?
Súčasťou ZD je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej vec...
§ 23 Nepeňažným príjmom sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého majetku zahrnutého do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.

--------
Veronika
Orsz
14.06.07,19:44
Môže to súvisieť s § 17 odst.22 ZoDzP?
Súčasťou ZD je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej vec...
§ 23 Nepeňažným príjmom sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého majetku zahrnutého do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.

--------
Veronika

Áno, to sedí v prípade, ak prenajímateľ nesúhlasí s TZ, alebo s niektorými vylepšeniami - ide teda o súhlas prenajímateľa.
betka
15.06.07,10:50
Mám aj ja jedného klienta,ktorý si robil TZ v prenajatej budove - so súhlasom prenajímateľa, ale veta o odpisovaní u nájomcu tam nie je. Ani som sa s tým bežne v zmluvách nikdy nestretla. Iba so súhlasom prenajímateľa - čo je pochopiteľné. Ale odpisovanie - to je trochu prehnané, veď predsa nájomca so súhlasom prenajímateľa zhodnotil jeho budovu za svoje peniaze - vydal nemalú čiastku, a napokon by si to nemohol premietnuť do nákladov? Veď to urobil nájomca pre výkon svojej podnikateľskej činnosti - teda pre zabezpečenie príjmu. A ešte platí aj nájom. Podľa mňa odpisovanie TZ prenajatej budovy je riadnym daňovým výdavkom bez písomnej dohody o odpisovaní, jedine súhlas prenajímateľa je nevyhnutný.

často sa stretávam s týmito zmluvami.
Prenajímateľ musí súhlasiť s vykonaným TZ a taktiež s tým, že nájomca si zaradí TZ ako iný majetok a bude ho odpisovať najomca. Po ukončení nájmu sa v zmluve dohodne, či prenajímateľ prevezme TZ za ZC, alebo ho odovzdá bezodplatne prenajímateľovi, ...
Zoberme si banku. Ak dáte do prenájmu a banka vykona TZ - zabuduje trezory za niekoľko mil. Sk, prenajímateľ im umožní odpisovať tento iný majetok, pričom sa dohodnú zmluvne, že trezory odkúpi prenajímateľ, ale načo sú mu, a tak sa v tomto prípade dohodnú, že vykonané TZ vo forme trezorov si nájomca zoberie, pričom upraví nehnuteľnosť do pôvodného stavu.

o tomto som sa vyjadrovala v príspevku 11, 20. Kedy vzniká nepeňažné plnenie prenajímateľovi.
Ak by ste uroboli aj opravy na nehnuteľnosti, kt. je v prenájme nad rozsah povinností, ide o nepeňažný príjem prenajímateľa, a preto aj s opravami musí súhlasiť. napr. si nájomca chce každý rok vymaľovať fasádu za 200 tis. Sk, prenajímateľ musí súhlasiť. A pochybujem, že dá s týmito opravami súhlas, pretože toto je nad rámec. Išlo by o jeho nepeňažný príjem...
betka
15.06.07,10:58
Ak bolo povolené odpisovanie nájomcom vykonaného TZ, nájomca si dáva odpisy do daňových nákladov, pričom prenajímateľ toto TZ neodpisuje. On nezvýši VC, resp. ZC o vykonané TZ.
Keď dojde k ukončeniu nájmu, zmluvne je dohodnuté, ako prenajímateľ prevezme TZ uskutočnené nájomcom.
Ak ho prevezme bezodplatne, ide o jeho nepeňažný príjem, pričom nájomca, nemôže ZC TZ daˇť do danových výdavkov.
Ak sa dohodnú, že ho prevezme odplatne. Prenajímateľ zvýši svoju VC, resp ZC (TZ) o vykonané TZ nájomcom, a potom môže odpisovať za zvýšenej ceny.
betka
15.06.07,11:08
Áno, to sedí v prípade, ak prenajímateľ nesúhlasí s TZ, alebo s niektorými vylepšeniami - ide teda o súhlas prenajímateľa.

Prenajímateľ musí súhlasiť, že nájomca vykoná TZ. Po ukončení NZ je dochádza k určitému krytiu aj prenajímateľa, aj nájomcu.
1. Ak vykoná nájomca TZ bez súhlasu prenaajímmateľa a príde mu DK. Pýtajú zmluvu a súhlas vykonaným TZ prenajímateľa. Ak súhlas nie je, DK vyhodí odpis TZ s daňových výdavkov.
2. Ďalšie krytie: Nájomca vykonal TZ bez súhlasu TZ v hodnote 2 mil. Sk, dojde k ukončeniu NZ, pričom nájomca bude žiadať vyplatenie vykonaného TZ. Prenajímateľ sa môže ohradiť tým, že on mu súhlas na vykonanie nedal, a nájomca si nemôže uplatniť ZC do nákladov, prenajímateľ nemá nepeňažný príjem, lebo nedal súhlas.
3 ......tu je strašne veľa variantov, prečo sú potrebné súhlasy, kto bude odpisovať....., ako sa to vysporiada .....

Ak vykonávate TZ, prenajímateľ si môže vypýtať aj súpis prác, kt. boli vykonané ako TZ, príp. opisy faktúr. Môže sa stať, že sa ukonči TZ v sume 1 mil. Sk. Po ukončenínájmu môže nájomca povedať alebo predložiť, že ykonal TZ v hodnote 2. mil Sk.....

Toto je veľmi dôležité, čo je obsahom zmluvy, čo a ako treba vysporiadať, s akým TZ súhlasí prenajímateľ, čo bude súčasťou TZ .....
Danila
15.06.07,11:11
betulienka máš úúúúplnu pravdu. Je to tak. A máš môj obdiv za trpezlivosť, ktorú veľmi oceňujem.
betka
15.06.07,11:14
ďakujem Danila za ocenenie. Musím sa priznať, že vždy o týchto témach píšem s takým zápalom, radosťou, .... milujem TZ, nehnuteľnosti, prenájmi ...:)
andrej_rv
02.08.07,20:30
Spoločnosť si prenajala zo zahraničia stroj. V nájomnej zmluve sa zaviazala, že nájomca zabezpečí a uhradí náklady spojené s dovozom, inštaláciou a montážou predmetu nájmu, pripraví priestory pre osadenie nájmu a zabezpečí prívod energií.
Stroj zo zahraničia priviezla, potom ho žeriavom musela previesť od brány až po miesto kde sa bude osádzať , a následne ho osadila. Je podľa Vášho názoru preprava stroja prevádzkovým nákladom ?

Asi by bolo treba bližšie poznať znenie zmluvy, dohodnuté podmienky (napr. druh a dobu nájmu, vypovedateľnosť zmluvy atď.) i výšku nákladov súvisiacich s obstaraním. Chýba aj zmienka o tom, kto bude stroj odpisovať - predpokladám, že prenajímateľ.
V zmysle § 35 ods. 1 Postupov PÚ (resp. § 11 ods. 1 PJÚ) sú náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého majetku (doprava, osadenie, montáž, uvedenie do prevádzky vrátane skúšok atď.) súčasťou obstarávacej ceny majetku. Podľa § 21 ods. 1 písm. a) ZDP výdavky na obstaranie dlhodobého majetku nie sú daňovými výdavkami.
Zákon neumožňuje zahrnúť priamo do nákladov výdavky na obstaranie ani u vlastného dlhodobého majetku. Prepravu prenajatého stroja (ako zložku jeho obstarávacej ceny), ktorý nie je v obchodnom majetku nájomcu, by som preto pravdepodobne do prevádzkových (daňovo uznaných) nákladov neúčtoval. Ani v prípade, ak je ich úhrada nájomcom zmluvne dohodnutá.
zoe
23.07.09,10:50
Dobrý deň,

v prenajatých priestoroch sme si nechali na vlastne naklady a so suhlasom najomnu namontovat bezpecnostne dvere. Odpisovali sme ich, momentalne sme ukoncili najomnu zmluvu. Ako najlepsie vyradit takýto majetok. Predat nájomcovi za 1 EUR? Odovzdat nájomcovi bezodplatne? Dvere zlikvidovat - viem zaobstarat doklad o likvidacii stareho nabytku /nie je to koser, viem/. DAKUEM !!! Prosim surne to musim vyradit!!! Dakujem este raz.
Denisa
19.05.10,14:35
Ak má s.r.o. platca DPH prenajatý pozemok od nepodnikateľa a urobili tam oplotenie, spevnenie, štrkovanie a pod. asi za 13000 €. Ako by to bolo najvýhodnejšie spraviť. Tá osoba je príbuzný majiteľa s.r.o., tekže zmluvu môžu prispôsobiť.
Ďakujem za odpovede.
Denisa
19.05.10,15:57
...nikto neporadíte?
kokolačík
19.05.10,16:05
Ak má s.r.o. platca DPH prenajatý pozemok od nepodnikateľa a urobili tam oplotenie, spevnenie, štrkovanie a pod. asi za 13000 €. Ako by to bolo najvýhodnejšie spraviť. Tá osoba je príbuzný majiteľa s.r.o., tekže zmluvu môžu prispôsobiť.
Ďakujem za odpovede.

Urobia dodatok k zmluve.
Lenže takéto úpravy sú :
terénne úpravy / "líniové" stavby a asi by to chcelo stavebné povolenie / realizáciu / odpisy (podľa dodatku).
evelien
19.08.10,07:42
Ako postupovat v pripade, ked firma ma prenajaty priestor od tretej osoby a nie od vlastnika a vykonala tam stavebne upravy (nova priecka, nove toalety, nove vchodove dvere) a oprava vykladu? V zmluve je uvedeny suhlas s tymito pracami, dalej ze podnajomnik nebude pozadovat od najomcu nahradu za tieto upravy.
(Vybudovanie novych WC a sprch bolo nevyhnutne pre otvorenie prevadzky.)
kira
12.10.10,16:49
Firma má prenajatý priestor na 20r.,v ktorom vykonala TZ so súhlasom majiteľa. TZ je vo výške 20000€ a spoločnosť bude prenajatý majetok odpisovať. Môžeme sa dohodnúť s majiteľom o znížení nájomného o odpisovanú sumu, alebo sumu TZ brať ako vopred zaplatené nájomné na niekoľko mesiacov vopred ? Ďakujem
KEJKA
12.10.10,16:55
bude odpisovať prenajatý priestor, alebo TZ prenajatého priestoru?
majiteľ vám preplatí zostatkovú cenu TZ po skončení nájmu, teraz na to nie je dôvod.
marjankaj
12.10.10,16:56
Firma má prenajatý priestor na 20r.,v ktorom vykonala TZ so súhlasom majiteľa. TZ je vo výške 20000€ a spoločnosť bude prenajatý majetok odpisovať. Môžeme sa dohodnúť s majiteľom o znížení nájomného o odpisovanú sumu, alebo sumu TZ brať ako vopred zaplatené nájomné na niekoľko mesiacov vopred ? Ďakujem

Dohodnúť sa s ním samozrejme môžete. Len či s tým bude súhlasiť. Na dohodu treba vôľu obidvoch strán.
kira
12.10.10,18:01
Firma má prenajatý priestor na 20r.,v ktorom vykonala TZ so súhlasom majiteľa. TZ je vo výške 20000€ a spoločnosť bude prenajatý majetok odpisovať. Môžeme sa dohodnúť s majiteľom o znížení nájomného o odpisovanú sumu, alebo sumu TZ brať ako vopred zaplatené nájomné na niekoľko mesiacov vopred ? Ďakujem
Ja len aký by to malo dopad pri pôvodnom nájme a pri znížení nájomného.Ako Kejka uviedla, pri skončení nájmu by po zníženom nájme, alebo predplatenom nájme majiteľ nepreplácal ZC TZ, pri nezníženom nájme by bolo dobré uviesť v dodatku formuláciu o ZC prenajatého TZ. Ako som uviedla, zmluva je na 20r.
marjankaj
12.10.10,18:30
Ja len aký by to malo dopad pri pôvodnom nájme a pri znížení nájomného.Ako Kejka uviedla, pri skončení nájmu by po zníženom nájme, alebo predplatenom nájme majiteľ nepreplácal ZC TZ, pri nezníženom nájme by bolo dobré uviesť v dodatku formuláciu o ZC prenajatého TZ. Ako som uviedla, zmluva je na 20r.

Presne taký ako si dohodnete v zmluve. Ako to má vedieť niekto iný, čo si tam uvediete?:eek:
kira
13.10.10,16:16
Presne taký ako si dohodnete v zmluve. Ako to má vedieť niekto iný, čo si tam uvediete?:eek:

Ja to rozoberám s vami preto, aby som niečo neopomenula a vyjadriť sa môže so svojimi skúsenosťami každý. Keď k niečomu príde, povozia sa na vás pre zlú formuláciu. Preto chodím na PORADU