mimi
18.01.05,13:07
Dobry den,

je preddavok na zdravotnu poisťovňu daňový uznateľný výdavok?
Je to preddavok spoločníka s.r.o.
macko
23.01.05,17:10
Spoločník s.r.o. má povinnosť platiť do zdrav. poisťovni ak má príjem podliehajúci dani z príjmu. Platby do všetkých fondov sú výdavky ovpl. daň. základ.
accad
23.01.05,17:15
Dobry den,

je preddavok na zdravotnu poisťovňu daňový uznateľný výdavok?
Je to preddavok spoločníka s.r.o.Preddavok ZP z príjmu spoločníka - daňovo uznateľný náklad sro
Preddavok ZP konateľ sro - je to daňový náklad konateľa ako SZČO, nie sro
Janca
17.08.05,09:16
Accad, mám tomu rozumieť tak, že ak napr. je konateľ s.r.o., ktorý nemá živnostenský list, nie je majetkovo zainteresovaný na s.r.o. a táto s.r.o. mu platí preddavok ZP tak to nie je náklad s.r.o. ?
Susan
17.08.05,09:29
Preddavok ZP z príjmu spoločníka - daňovo uznateľný náklad sro
Preddavok ZP konateľ sro - je to daňový náklad konateľa ako SZČO, nie sroNesuhlasim s tym, ze preddavok ZP konatela sro - je to naklad konatela ako SZCO, nie sro. Predsa uvedenu formulaciu, ze konatel bez pracovnej zmluvy sa povazuje za SZCO je stanovene zakonom!! Nie konatel sam od seba je SZCO!! Ved nema ani ŽL ani nema zalozenu zivnost a nebude si podavat ani danove priznanie za SZCO. Ja by som to dala ako uznatelny naklad.
luebchenko
17.08.05,09:41
Nesuhlasim s tym, ze preddavok ZP konatela sro - je to naklad konatela ako SZCO, nie sro. Predsa uvedenu formulaciu, ze konatel bez pracovnej zmluvy sa povazuje za SZCO je stanovene zakonom!! Nie konatel sam od seba je SZCO!! Ved nema ani ŽL ani nema zalozenu zivnost a nebude si podavat ani danove priznanie za SZCO. Ja by som to dala ako uznatelny naklad.
Na základe čoho to chceš uznať do nákladov? Je to síce zaujímavá úvaha - sro síce konateľa potrebuje, dokonca zo zákona konateľa mať musí, ale i tak si nemôže predsa dávať do svojich nákladov náklady iného "podnikateľa" a holt zákon o ZP zatiaľ z mnohých chudákov, ktorí len formálne kdesi v OR figurujú nastrčení vo funkcii konateľa, stavia do pozície SZČO. A oni majú povinnosť platiť si ZP a nie ich "materská" firma. To by sro-čky mohli platiť príspevky na SP a ZP rôznym živnostníkom, ktorých zo zákona "potrebujú" - napr. nejakí bezpečnostní technici a pod. Ale novela predsa túto anomáliu odstránila :)
Daska
17.08.05,14:19
Myslim, ze do 31. 8. 2005 kedy je konatel podla zakona o ZP brany ako SZCO, nemoze byt predavok za tohto konatela uznany do nakladov. Lebo to neplati sro, ale konatel.

Od 1. 9. 2005 je konatel brany ako zamestnanec a vtedy bude danovy naklad sro 10% za zamestnavatela, ale 4% za zamestnanca nie.

To vsetko v pripade ak konatel nema pracovnu zmluvu so sro.

Je to moj nazor, zaujimal by ma aj nazor ostatnych. Dakujem.
Susan
18.08.05,06:05
Na základe čoho to chceš uznať do nákladov? Je to síce zaujímavá úvaha - sro síce konateľa potrebuje, dokonca zo zákona konateľa mať musí, ale i tak si nemôže predsa dávať do svojich nákladov náklady iného "podnikateľa" a holt zákon o ZP zatiaľ z mnohých chudákov, ktorí len formálne kdesi v OR figurujú nastrčení vo funkcii konateľa, stavia do pozície SZČO. A oni majú povinnosť platiť si ZP a nie ich "materská" firma. To by sro-čky mohli platiť príspevky na SP a ZP rôznym živnostníkom, ktorých zo zákona "potrebujú" - napr. nejakí bezpečnostní technici a pod. Ale novela predsa túto anomáliu odstránila :)Dobre, uznavam tvoju argumentaciu. Mozno jeden konatel z dvesto musel do 31.8.2005 platit preddavky do ZP, pretoze vysku preddavku si mohol urcit sam. Ak si urcil preddavok v nizsej sume ako 100 Sk preddavok nemusel odvadzat, a ak uviedol, ze je zamestnancom v XY firme tak nemusel taktiez odvadzat preddavky, co sa tykalo asi väčšiny konatelov.