Monika68
05.03.07,15:02
Prosím o radu.
V decembri 2006 sme kúpili pohľadávku za 100% pôvodnej ceny. Spoločnosť, ktorá nám pohľadávku postúpila, poslala k nej faktúru a tú som zaúčtovala:
MD 546/ DAL 321
Pohľadávku voči pôvodnému dlžníkovi mám tiež zaúčtovať hneď zápisom ID MD 315/DAL 646? A keď to nie je pôvodným dlžníkom uhradené do konca roka je to položka zvyšujúca výsledok hospodárenia?
Monika68
06.03.07,12:21
Prosíííííííííííím, pomôže mi niekto???
Danila
06.03.07,12:39
Prosíííííííííííím, pomôže mi niekto???Pokiaľ ste nodabudli pohľadávku za dohodnutú cenu, nadobudnutie pohľadávky zaúčtuješ 315/325. Menovitú hodnotu 754/799. Ty však nemáš dôvod účtovať o odpise pohľadávky, o tej účtuje firma, ktorá Ti ju postúpila. Prípadne by si tak účtovala, pokiaľ by si postúpila pohľadávku inej firme.
Monika68
06.03.07,13:23
Asi som si splietla hrušky s jablkami, však? :rolleyes: Tak skúste mi to prosím Vás vysvetliť celé to účtovanie, ja som prehľadala celú poradu a vidím, že nič mi to nepomohlo.
Čiže mám došlú faktúru za postúpenie pohľadávky a zmluvu o postúpení pohľadávky. Čo účtujem a kedy?
Je nejaký rozdiel v hospodárskom výsledku, ak je pohľadávka ku koncu roku uhradená, alebo neuhradená?
A čo je to za účty 754 a 799???
Danila
07.03.07,11:29
Asi som si splietla hrušky s jablkami, však? :rolleyes: Tak skúste mi to prosím Vás vysvetliť celé to účtovanie, ja som prehľadala celú poradu a vidím, že nič mi to nepomohlo.
Čiže mám došlú faktúru za postúpenie pohľadávky a zmluvu o postúpení pohľadávky. Čo účtujem a kedy?
Je nejaký rozdiel v hospodárskom výsledku, ak je pohľadávka ku koncu roku uhradená, alebo neuhradená?
A čo je to za účty 754 a 799???Z tohoto textu je pre mňa celkom zreteľné, že si si nepoplietla hrušky s jablkami, ale dovoľ, aby som bola úprimná, nemáš základné vedomosti o účtovníctve. Dnešné suplovanie účtovníkov "tiežúčtovníkmi" mi pripomína tendencie, keď ouperky z Anglicka prídu domov na Slovensko nahradiť leteckých dispečerov. Za danej situácie nech by som ti vysvetlila čokoľvek, predpokladalo by to znalosť účtov, účt.osnovu, rozvrh atď...Účty 754 a 799 sú účty podsúvahové, na ktorých účtuješ o skutočnostiach, o ktorých neúčtuješ v hlavnej knihe. Hospodársky výsledok je tvorený z účtov tr. 5 a tr. 6, ktoré u Teba, pokiaľ pohľadávku nepostúpiš ďalej nemajú opodstatnenie. Takže zatiaľ účtuješ iba o nadobudnutí pohľadávky, ako som napísala. Skús pomocou Porady, ak už nie aspoň kurzov do účtovníctva preniknúť hlbšie.
Monika68
07.03.07,12:53
Z tohoto textu je pre mňa celkom zreteľné, že si si nepoplietla hrušky s jablkami, ale dovoľ, aby som bola úprimná, nemáš základné vedomosti o účtovníctve. Dnešné suplovanie účtovníkov "tiežúčtovníkmi" mi pripomína tendencie, keď ouperky z Anglicka prídu domov na Slovensko nahradiť leteckých dispečerov. Za danej situácie nech by som ti vysvetlila čokoľvek, predpokladalo by to znalosť účtov, účt.osnovu, rozvrh atď...Účty 754 a 799 sú účty podsúvahové, na ktorých účtuješ o skutočnostiach, o ktorých neúčtuješ v hlavnej knihe. Hospodársky výsledok je tvorený z účtov tr. 5 a tr. 6, ktoré u Teba, pokiaľ pohľadávku nepostúpiš ďalej nemajú opodstatnenie. Takže zatiaľ účtuješ iba o nadobudnutí pohľadávky, ako som napísala. Skús pomocou Porady, ak už nie aspoň kurzov do účtovníctva preniknúť hlbšie.

Tak to bolo dosť ostré od teba.
Nikdy som netvrdila, že som prvotriedny účtovník, moja pôvodná vysoká škola je naozaj odlišná od ekonomickej, ale bohužiaľ musela som začať robiť túto prácu (nebudem ti vysvetľovať prečo). Robím tretí rok samostatného účtovníka v s.r.o. s obratom 40 miliónov a s rôznorodou a rozsiahlou činnosťou - v r. 2006 mám vyše 30 000 položiek v denníku mnou naúčtovaných. Druhý rok robím účtovnú závierku. Všetko, čo viem, som si naštudovala sama a veľmi mi pomohli ochotní ľudia tu na Porade. Doteraz som prešla auditmi bez jedinej chyby - jednu som ale časom zistila a nevedel to ani auditor, a to bolo zlé zaradenie do odpisovej skupiny, čím som navýšila stratu o cca 3000 Sk. Takže kiež by som pri takom obrate,takom počte naúčtovaných položiek a takom nápore práce, aký zvládam, robila iba takéto chyby. Poznám účtovnú osnovu, nemusíš mi vysvetľovať jej triedy, dokonca poznám aj podsúvahové účty, evidujem na nich totiž prenajatý majetok vo výške cca 75 milionov. Keby si napísala, že evidovať na podsúvahových účtoch, ale napísala si konkrétne čísla 754/799, zostala som v pomykove.... Sama dobre vieš, ako veľmi náročná je práca samostatného účtovníka a koľko zákonov, predpisov a ustanovení musíš ovládať...
No a mne sa stalo, že nemám ani "šajn" o postúpených pohľadávkach a vôbec to necítim ako handicap - nemusím vedieť všetko. Preto som sa obrátila o pomoc tu a čakala som opäť ako obvykle ochotnú radu milých ľudí. Ale bohužiaľ som natrafila na teba. Neviem, aký máš problém, či ti pôsobí dobre ponižovať iných a či si tým posilňuješ svoje ego.....zrejme asi áno. Mne si tým neublížila, je to len tvoja vizitka.
Na moju otázku sa dlho nikto neozýval tak podľa toho súdim, že to asi nie je až taká úplne samozrejmá vec, ktorú každý vie. Čítavam tu oveľa "hlúpejšie" otázky a radia na ne slušne, tak ti poradím teraz ja - radšej sa teda neozývaj.
Lubkka
07.03.07,14:17
Takze na uctoch 546 a 646 uctujes vtedy ak by si ty postupila pohladavku na niekoho ineho. Ty mas ale opacny pripad....
Fakturu zauctujes 395 / 325 co je zvlastne pretoze my mame na postupene pohladavky vzdy zmluvy a nie faktury ale to je jedno. Ak by si mala problem vo fakturach, ze neuctujes na 321 ale na 325 tak tu fakturu zauctuj ako interny doklad a nie do prijatych faktur.
V ten isty den zauctujes pohladavku 315 / 395.
Zavazok na ucte 325 sa ti vynuluje ked uhradis postupcovi za pohladavku jej nakupnu cenu.
Nevidim zmysel v uctovani na podsuvahovych uctoch, nakolko si pisala ze nominalna hodnota pohladavky je rovna jej nakupnej cene.... tu by som uctovala iba vtedy ak by som ju nadobudla za nizsiu cenu ako bola nominalna ...
Este by si mozno mohla pouvazovat ku koncu roka nad tvorbou opravnej polozky ak ti dlznik pohladavku neuhradi....
Dufam ze je moj postup OK, este urcite dostanes dalsie nazory :)
Monika68
07.03.07,14:28
Takze na uctoch 546 a 646 uctujes vtedy ak by si ty postupila pohladavku na niekoho ineho. Ty mas ale opacny pripad....
Fakturu zauctujes 395 / 325 co je zvlastne pretoze my mame na postupene pohladavky vzdy zmluvy a nie faktury ale to je jedno. Ak by si mala problem vo fakturach, ze neuctujes na 321 ale na 325 tak tu fakturu zauctuj ako interny doklad a nie do prijatych faktur.
V ten isty den zauctujes pohladavku 315 / 395.
Zavazok na ucte 325 sa ti vynuluje ked uhradis postupcovi za pohladavku jej nakupnu cenu.
Nevidim zmysel v uctovani na podsuvahovych uctoch, nakolko si pisala ze nominalna hodnota pohladavky je rovna jej nakupnej cene.... tu by som uctovala iba vtedy ak by som ju nadobudla za nizsiu cenu ako bola nominalna ...
Este by si mozno mohla pouvazovat ku koncu roka nad tvorbou opravnej polozky ak ti dlznik pohladavku neuhradi....
Dufam ze je moj postup OK, este urcite dostanes dalsie nazory :)

Lubkka ďakujem ti veľmi pekne, ty si presne ten svetlý prípad pomoci, ktorý som opísala vyššie :)
renča1
07.03.07,14:58
Prosím o radu.
V decembri 2006 sme kúpili pohľadávku za 100% pôvodnej ceny. Spoločnosť, ktorá nám pohľadávku postúpila, poslala k nej faktúru a tú som zaúčtovala:
MD 546/ DAL 321
Pohľadávku voči pôvodnému dlžníkovi mám tiež zaúčtovať hneď zápisom ID MD 315/DAL 646? A keď to nie je pôvodným dlžníkom uhradené do konca roka je to položka zvyšujúca výsledok hospodárenia?

Monika pozri sa dobre na tú faktúru, nešlo náhodou o prílohu k zmluve? Je na vás ako na odberateľa vystavená fa?
Monika68
07.03.07,15:22
Monika pozri sa dobre na tú faktúru, nešlo náhodou o prílohu k zmluve? Je na vás ako na odberateľa vystavená fa?

Áno je naozaj vystavená faktúra. Ale nemám problém s tým zaúčtovať ju na 325. Vyplýva z toho nejaký problém?
renča1
07.03.07,15:24
Monika pozri sa dobre na tú faktúru, nešlo náhodou o prílohu k zmluve? Je na vás ako na odberateľa vystavená fa?

Pretože ak išlo o faktúru ktorá slúži ako príloha, tak sa bude účtovať 546,646 a nepoužije sa účet 395. A ešte, nemôžeš účtovať o faktúre, ktorá nie je na vašu firmu vystavená.
renča1
07.03.07,15:31
Áno je naozaj vystavená faktúra. Ale nemám problém s tým zaúčtovať ju na 325. Vyplýva z toho nejaký problém?

Ak je fa na vás vystavená, tak prosím ťa napíš čo je uvedené v texte... lebo ja som sa s takým niečim nestretla.
Monika68
07.03.07,15:32
Pretože ak išlo o faktúru ktorá slúži ako príloha, tak sa bude účtovať 546,646 a nepoužije sa účet 395. A ešte, nemôžeš účtovať o faktúre, ktorá nie je na vašu firmu vystavená.

To mi ani nehovor :o))) Už som sa s tým skoro zmierila, že nemám základné vedomosti o účtovníctve a ty ma chceš dostať na moje pôvodné účty? ;) :)
Ale teraz vážne. Máme zmluvu a máme aj faktúru. Na faktúre sme my ako odberateľ a text znie:
"V zmysle zmluvy o postúpení pohľadávky Vám postupujeme pohľadávku + cena"
Tak ako teda účtujem???
renča1
07.03.07,15:43
Ja ti poviem, tak ako by som to urobila ja.
Ja by som o pohľadávke neúčtovala, pretože máš aj zmluvu. No neviem čo je všetko v zmluve napísané. Pozri si prísluš.§ v OZ a či zmluva obsahuje všetko podľa prísluš.§. Ak zmluva obsahuje všetko, tak ako má byť , tak by som fa neúčtovala a účtovala by som na základe zmluvy, použila by som účty 546/325 , 315/646. Ak nebude zmluva obsahovať to čo má obsahovať, tak postupuj tak ako napísala Lubbka. Možno sa ešte niekto k tomu vyjadrí.
Monika68
07.03.07,16:15
Ja ti poviem, tak ako by som to urobila ja.
Ja by som o pohľadávke neúčtovala, pretože máš aj zmluvu. No neviem čo je všetko v zmluve napísané. Pozri si prísluš.§ v OZ a či zmluva obsahuje všetko podľa prísluš.§. Ak zmluva obsahuje všetko, tak ako má byť , tak by som fa neúčtovala a účtovala by som na základe zmluvy, použila by som účty 546/325 , 315/646. Ak nebude zmluva obsahovať to čo má obsahovať, tak postupuj tak ako napísala Lubbka. Možno sa ešte niekto k tomu vyjadrí.

Predsa som sa len dostala na moje pôvodné účty a zistenie, že nie som až taký blbec je celkom príjemné :D (ja viem, že ešte nie je koniec, ale chvíľku si to myslieť môžem :D )
Opäť vážne ... pozrela som zmluvu a § 524 - 530 Občianskeho zákonníka a myslím, že zmluva obsahuje všetko, čo obsahovať má. Faktúra má už síce svoje číslo, ale to by som ešte opravila....
Prosím Ťa a ten rozdiel v účtovaní z akého dovôdu? Už mám v tom celkom pekný chaos.
renča1
07.03.07,16:23
rozdiel , postúpenia sa účtujú cez účty 546,646 a teraz ma napadlo, veď ty to nemusíš preháňať cez účet 395, ale rovno to môžeš účtovať aj na 546,646 priamo na fa. 395 sa mi nejaví dobrý účet na účtovanie kúpy pohľadávky.
Monika68
07.03.07,16:33
rozdiel , postúpenia sa účtujú cez účty 546,646 a teraz ma napadlo, veď ty to nemusíš preháňať cez účet 395, ale rovno to môžeš účtovať aj na 546,646 priamo na fa. 395 sa mi nejaví dobrý účet na účtovanie kúpy pohľadávky.

Prepáč, že sa stále pýtam.... ale fakt mám v tom už pekný chaos. Tak patrí tento môj prípad na účty 546 a 646 aj keď sme pohľadávku iba kúpili a ďalej ju nepostupujeme??? ? A mám teda účtovať aj faktúru, alebo iba zmluvu? A ako teda účtujem?
renča1
07.03.07,16:47
Prepáč, že sa stále pýtam.... ale fakt mám v tom už pekný chaos. Tak patrí tento môj prípad na účty 546 a 646 aj keď sme pohľadávku iba kúpili a ďalej ju nepostupujeme??? ? A mám teda účtovať aj faktúru, alebo iba zmluvu? A ako teda účtujem?

Monika prepáč ak som ťa doplietla. Účtuj o faktúre ako o závazku 546/325 a zároveň aj o pohľadávke 315/646. Zmluvu si prilož k faktúre.
Monika68
08.03.07,08:52
Monika prepáč ak som ťa doplietla. Účtuj o faktúre ako o závazku 546/325 a zároveň aj o pohľadávke 315/646. Zmluvu si prilož k faktúre.

Renca dakujem ti velmi pekne.
Danila
08.03.07,09:15
Tak to bolo dosť ostré od teba.
Nikdy som netvrdila, že som prvotriedny účtovník, moja pôvodná vysoká škola je naozaj odlišná od ekonomickej, ale bohužiaľ musela som začať robiť túto prácu (nebudem ti vysvetľovať prečo). Robím tretí rok samostatného účtovníka v s.r.o. s obratom 40 miliónov a s rôznorodou a rozsiahlou činnosťou - v r. 2006 mám vyše 30 000 položiek v denníku mnou naúčtovaných. Druhý rok robím účtovnú závierku. Všetko, čo viem, som si naštudovala sama a veľmi mi pomohli ochotní ľudia tu na Porade. Doteraz som prešla auditmi bez jedinej chyby - jednu som ale časom zistila a nevedel to ani auditor, a to bolo zlé zaradenie do odpisovej skupiny, čím som navýšila stratu o cca 3000 Sk. Takže kiež by som pri takom obrate,takom počte naúčtovaných položiek a takom nápore práce, aký zvládam, robila iba takéto chyby. Poznám účtovnú osnovu, nemusíš mi vysvetľovať jej triedy, dokonca poznám aj podsúvahové účty, evidujem na nich totiž prenajatý majetok vo výške cca 75 milionov. Keby si napísala, že evidovať na podsúvahových účtoch, ale napísala si konkrétne čísla 754/799, zostala som v pomykove.... Sama dobre vieš, ako veľmi náročná je práca samostatného účtovníka a koľko zákonov, predpisov a ustanovení musíš ovládať...
No a mne sa stalo, že nemám ani "šajn" o postúpených pohľadávkach a vôbec to necítim ako handicap - nemusím vedieť všetko. Preto som sa obrátila o pomoc tu a čakala som opäť ako obvykle ochotnú radu milých ľudí. Ale bohužiaľ som natrafila na teba. Neviem, aký máš problém, či ti pôsobí dobre ponižovať iných a či si tým posilňuješ svoje ego.....zrejme asi áno. Mne si tým neublížila, je to len tvoja vizitka.
Na moju otázku sa dlho nikto neozýval tak podľa toho súdim, že to asi nie je až taká úplne samozrejmá vec, ktorú každý vie. Čítavam tu oveľa "hlúpejšie" otázky a radia na ne slušne, tak ti poradím teraz ja - radšej sa teda neozývaj.
No, priznám sa Ti, že toto je ten jemnejší tón za moju kritiku na občasný trend profesionality účtovníkov. Vzhľadom k tomu, že obvykle sama rozhodujem o tom, kedy a ako sa ozývam, Ti už len pripnem link, ktorým možno obhájim svoje tvrdenia. A máš moje slovo, pre tvoju spokojnosť obídem Tvoj nick zďaleka.http://www2.ceniga.sk/files/materialy/piestany2006/uctovaTrieda_3_4.doc
Monika68
08.03.07,09:38
No, priznám sa Ti, že toto je ten jemnejší tón za moju kritiku na občasný trend profesionality účtovníkov. Vzhľadom k tomu, že obvykle sama rozhodujem o tom, kedy a ako sa ozývam, Ti už len pripnem link, ktorým možno obhájim svoje tvrdenia. A máš moje slovo, pre tvoju spokojnosť obídem Tvoj nick zďaleka.http://www2.ceniga.sk/files/materialy/piestany2006/uctovaTrieda_3_4.doc

Ak vieš dobre čítať, tak som nikde nespochybnila tvoju profesionalitu. Nepáčila sa mi tvoja "kritika na občasný trend profesionality účtovníkov". Myslím, že tu nikto nie je na ňu zvedavý. Každý si tu chodí pre odbornú radu a nie pre kritiku, ak si to nepochopila. Takže kľudne môj nick zďaleka obchádzaj.
alušik
08.03.07,10:14
Monika, zatiaľ som neúčtovala o nadobudnutí pohľadávky, vždy som bola na strane toho, kto pohľadávku postupoval. V tom prípade sa naozaj používajú účty 546/646 a 315/325. Tam je to však logické.
Prešli sme to aj s kolegyňkou, ktorá mala niekedy v r.2003 nadobudnutie pohľadávky, ktorej účtovanie jej odsúhlasila aj auditorka a zdá sa mi veľmi logické. Neradím z pohľadu nejakého odborníka, ale vyjadrím svoj názor, ktorý možno pomôže.
Použitie účtov 546/646 mi pripadá dosť nelogické, pretože Tebe ako nadobúdateľovi pohľadávky nevzniká nijaký náklad s "odpisom pohľadávky" a ani "výnos z odpísanej pohľadávky", nevidím teda dôvod navyšovania obratov týchto účtov. Zaúčtovala by som teda na faktúre, s tým že zmluvu by som priložila k faktúre (alebo by som účtovala na internom doklade na základe zmluvy a prílohou by bola faktúra - to sa mi zdá v zásade jedno) len priamo s použitím účtov 315/325 (alebo 315/321). Záväzok Ti vzniká voči tomu, kto Ti pohľadávku na základe zmluvy postúpil a pohľadávka vzniká voči firme, ktorá je predmetom postúpenia.;) :)
Monika68
08.03.07,12:11
Monika, zatiaľ som neúčtovala o nadobudnutí pohľadávky, vždy som bola na strane toho, kto pohľadávku postupoval. V tom prípade sa naozaj používajú účty 546/646 a 315/325. Tam je to však logické.
Prešli sme to aj s kolegyňkou, ktorá mala niekedy v r.2003 nadobudnutie pohľadávky, ktorej účtovanie jej odsúhlasila aj auditorka a zdá sa mi veľmi logické. Neradím z pohľadu nejakého odborníka, ale vyjadrím svoj názor, ktorý možno pomôže.
Použitie účtov 546/646 mi pripadá dosť nelogické, pretože Tebe ako nadobúdateľovi pohľadávky nevzniká nijaký náklad s "odpisom pohľadávky" a ani "výnos z odpísanej pohľadávky", nevidím teda dôvod navyšovania obratov týchto účtov. Zaúčtovala by som teda na faktúre, s tým že zmluvu by som priložila k faktúre (alebo by som účtovala na internom doklade na základe zmluvy a prílohou by bola faktúra - to sa mi zdá v zásade jedno) len priamo s použitím účtov 315/325 (alebo 315/321). Záväzok Ti vzniká voči tomu, kto Ti pohľadávku na základe zmluvy postúpil a pohľadávka vzniká voči firme, ktorá je predmetom postúpenia.;) :)

Ďakujem Alušik za radu ;) , ja som už napísala, že s tým nemám žiadne skúsenosti, tak si nechám poradiť, prípadne možno sa ešte niekto vyjadrí....
mimabb
12.03.07,22:43
Všetko čo je tu písané som aj pochopila. Čo ale v takom pripade, keď je pohľadávka odkúpená napríklad za 1,- Sk a jej nominálna hodnota je 5.mil.Sk.
Ako sa to zaúčtuje v tom prípade?

315/325 1,- Sk
791/799 5.mil Sk

Može to byť takto?

Potom prípadné úhrady pohľadávky sa zúčtujú:
315/646 - výška uhradenej pohľadávky
799/791 - výška uhradenej pohľadávky?

ďakujem za skorú odpoveď!!!
judy
13.03.07,06:39
Mna by zaujimal postup pri postupeni pohladavky v jednoduchom uctovnictve - je podpisana zmluva medzi SZCO a FO, ktorej sa pohladavka postupuje Dakujem
judy
13.03.07,12:33
opatovne posuvam
mimabb
13.03.07,15:01
Všetko čo je tu písané som aj pochopila. Čo ale v takom pripade, keď je pohľadávka odkúpená napríklad za 1,- Sk a jej nominálna hodnota je 5.mil.Sk.
Ako sa to zaúčtuje v tom prípade?

315/325 1,- Sk
791/799 5.mil Sk

Može to byť takto?

Potom prípadné úhrady pohľadávky sa zúčtujú:
315/646 - výška uhradenej pohľadávky
799/791 - výška uhradenej pohľadávky?

ďakujem za skorú odpoveď!!!

vie mi niekto poradit?
mimabb
22.03.07,19:38
vie mi niekto poradit?

prosim, poradte!
mimabb
23.03.07,08:34
Všetko čo je tu písané som aj pochopila. Čo ale v takom pripade, keď je pohľadávka odkúpená napríklad za 1,- Sk a jej nominálna hodnota je 5.mil.Sk.
Ako sa to zaúčtuje v tom prípade?

315/325 1,- Sk
791/799 5.mil Sk

Može to byť takto?

Potom prípadné úhrady pohľadávky sa zúčtujú:
315/646 - výška uhradenej pohľadávky
799/791 - výška uhradenej pohľadávky?

ďakujem za skorú odpoveď!!!

vie mi niekto prosim poradit!?
dakujem
ucetni_fantozzi
23.03.07,08:49
vie mi niekto prosim poradit!?
dakujem

obstaranie:
1 Sk 315/325
5 000 000 Sk 7xx/7xx (podsuvaha)
1 Sk 325/221 alebo 211 (uhrada kupnej ceny)

uhrada prvej koruny (cena obstarania):
1 Sk 221 alebo 211 / 315

dalsie uhrady (nad cenu obstarania):
4 999 999 Sk 221 alebo 211 / 646

podla uhradenosti sa samozrejme znizuje aj hodnota na podsuvahe...
mimabb
23.03.07,19:19
obstaranie:
1 Sk 315/325
5 000 000 Sk 7xx/7xx (podsuvaha)
1 Sk 325/221 alebo 211 (uhrada kupnej ceny)

uhrada prvej koruny (cena obstarania):
1 Sk 221 alebo 211 / 315

dalsie uhrady (nad cenu obstarania):
4 999 999 Sk 221 alebo 211 / 646

podla uhradenosti sa samozrejme znizuje aj hodnota na podsuvahe...
dakujem pekne za odpoved, presne tak som to urobila, ale teraz mam zostatok na podsuvahovych uctoch na obidvoch(751100 a 751900), co sa mi zda hlupost... nema ta postupena pohľadavka v hodnote 5.000.000,- Sk byt zapocitana niekde v suvahe, ako pohladavka?
silviaproch
02.11.07,11:32
Opäť otváram tému kúpy pohľadávku za nižšiu cenu ako je jej nominálna hodnota. Stretla som sa totiž s dvomi možnosťami zaúčtovania:
1. možnosť (NH - 2000 Sk) - nepočíta s podsúvahovým zaúčtovaním NH - je to podľa súboru SEPI
a) kúpna cena 1000 Sk 315/646 a 325/221 (tu mám problém oproti čomu zaúčtovať 325)
b) vymôžeš 2000 Sk 221/315 + zaúčtuješ aj 1000 Sk 315/646
c) vymôžeš len 500 Sk 221/315 + 500 Sk 546/315

2. možnosť - poradili poradáci
a) kúpna cena 1000 Sk 315/325 a 325/221
b) zároveň zaúčtuješ NH do podsúvahy 2 000 794/791
c) vymôžeš 2000 Sk 221/315 + 1000 Sk 315/646
d) odúčtuješ NH z podsúvahy 2000 791/794

Oba spôsoby sú v podstate o tom istom, líšia sa v jednej dôležitej veci. Kedy vzniká zdaniteľný príjem? Už keď pohľadávku kúpim , čiže ešte pred tým ako niečo vymôžem (teda prvý spôsob) alebo až keď mi niečo zaplatia (teda druhý spôsob)? v zákone o dani z príjmov sa mi nepodarilo nájsť k tejto veci nič. Ak ide o princíp ako pri faktúrach, tak tam vzniká výnos samozrejme hneď ako vystavím faktúru, teda pred jej zaplatením, ale neviem ako sa na to pozerať. Budem vďačná, ak mi niekto poradí.
KEJKA
02.11.07,12:23
výnos nevzniká pri kúpe pohľadávky, ale až po vymožení sumy nad jej obstarávaciu (nie nominálnu) cenu. Teda účtuješ spôsobom b) - ako poradili poraďáci.
silviaproch
04.11.07,17:02
ďakujem Kejka, zdá sa mi logické zdaňovať to až keď niečo vymôžem :) naše zákony však nie sú vždy logické, preto sa pýtam
Martina CF
02.03.10,08:41
Ahojte,
spoločnosť kúpila v roku 2009 pohľadávku. Zároveň bola táto kúpa pohľadávky sprostredkovaná istou firmou. Kam zaúčtovať províziu za sprostredkovanie? Je táto provízia súčasťou obstarávacej ceny pohľadávky?

Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede.