anina
18.01.05,13:07
V r.2003 nam bolo dodane zariadenie, ktoré sme zaradili do používania a nasledne odpisovali účtovne aj daňovo. Zaloha bola uhradena v r.2003, ale fakturu sme obdržali až v roku 2004.
Bolo možné odpisovať DHM aj ked sme nemali fakturu?
Marta L
19.01.05,05:38
A na tej faktúre je aky dátum dodania - rok 2003 alebo 2004?
Katarína STR
19.01.05,05:49
A ako ste to zaúčtovali v roku 2003 ?

Predpokladám, že ste mali aspoň dodací list, kde je uvedená cena, na základe ktorej ste tento DHM zaradili do užívania. Tiež je dôležité aký je dátum dodania DHM na tej faktúre.
anina
19.01.05,15:33
A ako ste to zaúčtovali v roku 2003 ?

Predpokladám, že ste mali aspoň dodací list, kde je uvedená cena, na základe ktorej ste tento DHM zaradili do užívania. Tiež je dôležité aký je dátum dodania DHM na tej faktúre.
Faktura -danovy doklad prisla 12.11.2003, ale to bol len danovy doklad na uhradenu zalohu v plnej vyske. V tej vyske sme zaradili zariadenie do pouzivania.Inak ziaden iny doklad nemame, teda nejaky dodaci list a pod.
Katarína STR
20.01.05,07:55
To ste potom ale nemali doklad o kúpe tovaru /DHM/.
A DHM ste skutočne dostali v roku 2003 ?
Ak áno, tak by som si dala od dodávateľa vystaviť dodací list s dátumom, kedy ste ho zaradili do užívania. Na základe dodacieho listu by ste ho mohli zaradiť do užívania a zaúčtovať :

v roku 2003
042.../326...
022.../042...

v roku 2004
326.../321...
343.../321...

Ak ale nemáte nič, čo potvrdzuje, že ste ten DHM naozaj dostali, resp. prebrali v roku 2003 neviem či by som ho zaradila do užívania.
Na základe faktúry na prijatú zálohu to nemôžeš zaradiť do užívania. To nie je doklad o kúpe.
Mandarinka
20.01.05,14:47
V r.2003 nam bolo dodane zariadenie, ktoré sme zaradili do používania a nasledne odpisovali účtovne aj daňovo. Zaloha bola uhradena v r.2003, ale fakturu sme obdržali až v roku 2004.
Bolo možné odpisovať DHM aj ked sme nemali fakturu?
HIM sa odpisuje, keď je zaradený do užívania, alebo skolaudovaný atď. Ak bola záloha vyplatená napr. 15,12,2004, a obdržaný majetok v princípe už v decembri "pracoval", čiže bol zaradený do užívania mal by sa odpísať aj za rok 2004, ale musí byť na celkovú obstarávaciu cenu nejaký doklad, aspoň zmluva o budúcej kúpe s uvedením koncovej ceny majetku a príp. povolením na splátkový kalendár.
anina
20.01.05,15:46
Zmluva bola uzatvorena na celu dodavku nabytku,ale časť z nej dodali v r.2003 a časť v r.2004.
Jasne, že dodavateľ to ma vo výnosoch až v r.2004, ale my sme to realne
využivali už tie dva mesiace v r.2003.
Ja si myslim, že by sa to mohlo odpisovať. Ako sa potom odpisuje majetok
ktory napr. vloží spoločník do majetku firmy. Tiež na to nie je faktúra.
Katarína STR
21.01.05,05:09
Tu, ale je dôležité, aby ste vy dokázali, že vám bol tento DHM dodaný, ale nevyfaktúrovaný.
Ako dokážete, že ste ho dostali v roku 2003 ?
Máte aspoň nejaký doklad o preprave ? Že vám bol dovezený ?
jeso
21.01.05,18:07
a ako je to naopak -DHM dodané 2003 aj vyfakturované- ale zaplatené v roku 2004 ?
ako je to v JU ? pomožete ?
Katarína STR
24.01.05,10:02
a ako je to naopak -DHM dodané 2003 aj vyfakturované- ale zaplatené v roku 2004 ?
ako je to v JU ? pomožete ?

Podľa mňa ty ho môžeš zaradiť do užívania už v roku 2003 na základe tej faktúry a aj odpisovať.

Faktúru si zaradíš do evidencie a keď ju uhradíš, tak tento výdaj zaradíš medzi výdaje neovplyvňujúce základ dane.

To si myslím ja.
zuzanaIII.
26.05.10,08:09
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Spoločnosť kúpila frézu. V apríli zaplatila 80 % zálohu. Fréza bola namontovaná a sprevádzkovaná taktiež v apríli. Na dodávku frézy bola uzatvorená zmluva, kde je napísané, že vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až po úplnom zaplatení celkovej kúpnej ceny. Môžem zaradiť do užívania túto frézu už v apríli, aj napriek skutočnosti, že vlastníkom sa spoločnosť stane až v máji, kedy faktúru uhradí? Postupy hovoria v §33 o splnení všetkých podmienok, tie montážou a sprevádzkovaním frézy predávajúcim boli splnené. Ja by som ju zaradila už v apríli, len sa chcem uistiť, že urobím správne.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
26.05.10,08:11
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Spoločnosť kúpila frézu. V apríli zaplatila 80 % zálohu. Fréza bola namontovaná a sprevádzkovaná taktiež v apríli. Na dodávku frézy bola uzatvorená zmluva, kde je napísané, že vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až po úplnom zaplatení celkovej kúpnej ceny. Môžem zaradiť do užívania túto frézu už v apríli, aj napriek skutočnosti, že vlastníkom sa spoločnosť stane až v máji, kedy faktúru uhradí? Postupy hovoria v §33 o splnení všetkých podmienok, tie montážou a sprevádzkovaním frézy predávajúcim boli splnené. Ja by som ju zaradila už v apríli, len sa chcem uistiť, že urobím správne.
Ďakujem za odpoveď.
Áno, správne.
milláčikk
26.05.10,16:00
V r.2003 nam bolo dodane zariadenie, ktoré sme zaradili do používania a nasledne odpisovali účtovne aj daňovo. Zaloha bola uhradena v r.2003, ale fakturu sme obdržali až v roku 2004.
Bolo možné odpisovať DHM aj ked sme nemali fakturu?

Zálohová fa je účtovný doklad??? (keď podľa nej platíš !!!!!!!!!!!!!!!!!!).
A nepovedz, že zariadenie bachli bez nejakého papiera na náklaďák / doviezli / zložili / odišli.
To by šofér (bez dodacieho listu mohol odviezť aj do zberných surovín).:D


To ste potom ale nemali doklad o kúpe tovaru /DHM/.
A DHM ste skutočne dostali v roku 2003 ?
Ak áno, tak by som si dala od dodávateľa vystaviť dodací list s dátumom, kedy ste ho zaradili do užívania. Na základe dodacieho listu by ste ho mohli zaradiť do užívania a zaúčtovať :

v roku 2003
042.../326...
022.../042...

v roku 2004
326.../321...
343.../321...

Ak ale nemáte nič, čo potvrdzuje, že ste ten DHM naozaj dostali, resp. prebrali v roku 2003 neviem či by som ho zaradila do užívania.
Na základe faktúry na prijatú zálohu to nemôžeš zaradiť do užívania. To nie je doklad o kúpe.

Pre zaradenie, nie je dôležité, kedy boko dodané, ale kedy reálne začalo pracovať (bolo v práceschopnom stave) a bol k nemu účtovný doklad.

PS
To 3-4 mesiace je taký problém (či ho odpisuješ od 11/2003 , alebo 02/2004) ??
certik
21.06.10,18:51
Dobrý večer, potrebujem poradiť, firma kúpila byt, zrekonštruovala ho a zaradila do používania na podnikateľské účely (prenajíma ho inej právnickej osobe). Treba pri zaradení mať vystavený protokol o tom že sa zaraďuje? Je to trošku pritiahnuté za vlasy ale daňový úrad chce ku kontrole protokol o zaradení a teraz neviem čo im mám predložiť, chcú interný doklad, kartu majetku (to máme) a protokol. Ak mi niekto vie poradiť čo by v tom protokole malo byť a ako ho formulovať bola by som veľmi vďačná. Fakt si neviem predstaviť čo chcú, firma všetko robila vo vlastnej réžii, to si tam máme dať že firma ho sama sebe dáva do užívania?
zk24
21.06.10,19:02
Dobrý večer, potrebujem poradiť, firma kúpila byt, zrekonštruovala ho a zaradila do používania na podnikateľské účely (prenajíma ho inej právnickej osobe). Treba pri zaradení mať vystavený protokol o tom že sa zaraďuje? Je to trošku pritiahnuté za vlasy ale daňový úrad chce ku kontrole protokol o zaradení a teraz neviem čo im mám predložiť, chcú interný doklad, kartu majetku (to máme) a protokol. Ak mi niekto vie poradiť čo by v tom protokole malo byť a ako ho formulovať bola by som veľmi vďačná. Fakt si neviem predstaviť čo chcú, firma všetko robila vo vlastnej réžii, to si tam máme dať že firma ho sama sebe dáva do užívania?

Protokol o zaradeni je jednoduchy formular... vzdy ho vystavujem spolu s inventarnou kartou. Takisto pri vyradeni majetku z evidencie sa vystavuje protokol o vyradeni majetku z evidencie...

mam takyto obrazok, je sice este s korunami, ale ja som si taky vytvorila v xls s eurami....
certik
21.06.10,19:06
Protokol o zaradeni je jednoduchy formular... vzdy ho vystavujem spolu s inventarnou kartou. Takisto pri vyradeni majetku z evidencie sa vystavuje protokol o vyradeni majetku z evidencie...

mam takyto obrazok, je sice este s korunami, ale ja som si taky vytvorila v xls s eurami....

Jaj to je super a keby som ťa veľmi poprosila vedela by si mi ho poslať v tom exceli? Bola by som ti veľmi vďačná, zajtra s tým mám ísť na DÚ a asi by som to nestihla prerobiť. Prosím
zk24
21.06.10,19:13
Jaj to je super a keby som ťa veľmi poprosila vedela by si mi ho poslať v tom exceli? Bola by som ti veľmi vďačná, zajtra s tým mám ísť na DÚ a asi by som to nestihla prerobiť. Prosím

Tu je.
certik
21.06.10,19:21
ešte raz veľmi pekne ďakujem
Melnick
21.06.10,19:42