Osimka
05.03.07,16:42
Chcem sa spýtať ako sa má zaradiť budova do podnikania, ak je postavená súkromnou osobou svojpomocne a táto osoba si to po postavení chce dať postavenie budovy do nákladov a využívať na podnikanie.Namá však všetky bločky na materiál, pracovnú silu atď. a ako je to s DPH ak je platiteľ DPH?Ďakujem za skoré odpovede a za dobré rady k tomuto problému.
Osimka
05.03.07,17:37
Prečo mi nik neodpovie?
remenka
06.03.07,15:45
Zaradiť ju vieš iba skutočne preukázateľnými výdavkami. To znamená iba z bločkov, alebo z faktúr. Ja som to spravila tak, že som v priebehu roka učtovala všetky bočky s tým, že som si priebežne uplatňovala DPH z tých bločkov a základ dane som dávala do VNZP. Potom som spravila jeden interný doklad v ktorom boli všetky náklady narátané a zaradila som ho v tej sumárnej cene - samozrejme bez DPH!! Odporúčala by som zohnať bločky, ktoré sa tam dajú použiť, aby sčasti nahradili tú prácu ktorú ste robili sami a samozrejme také veci, ktoré sú tam použité. Aj moja budova má skutočne vyššiu cenu než akou je zaradená. Viem, že sa to dá aj tak, že sa ohodnotí znalcom - sú to samozrejme náklady navyše a potom neviem ako s DPH. Takže ja to mám takto.
betka
06.03.07,19:45
(1) Súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku:
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasne odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady za odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie9), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie práce a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytnuté vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov ) a platby za ekologickú ujmu ) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody ako i úhradu vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia ).

(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku.

(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa rozumie odstraňovanie čiastočného fyzického opotrebenia alebo poškodenia za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu; uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológií ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa rozumie spomaľovanie fyzického opotrebenia, predchádzanie jeho následkom a odstraňovanie drobnejších závad,
g) úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Výdavky na obstaranie M, účtujete ako VNZD - zachytávajú sa tu jednotlivé súčasti IM do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Zaradenie IM do používania sa zaúčtuje ako prevod naakumulovanej ceny IM.
Do OC by Vám išli aj výdavky súvisiace s búraním starej budovy, ak by tam bola.

Majetok môžete ob starať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou.
Cena vlastnej práce podnikateľa nevstupuje do OC budovy. Po zaradení budovy do 4.0S, si vyberiete sposob odpisovania. Nemôžete si dať všetky výdavky, kt vám vzniknú do nákladov. Do nákladov sa Vám postupne dostávaju cez odpisy po dobu 20 rokov, pokiaľ nedojde k TZ, čím sa Vám doba odpisovania predlži.
Z hľadiska DPH: nárok na odpočítanie máte z Vašich FA, pokiaľ budete budovu používať na podnikanie a budete ju mať zaradenú v OM firmy, a hlavne bude Vám slúžiť na činnosti, ktoré nie sú oslobodené od DPH. (v prípade, že ano, mate nárok na pomerné odp ..........) Nárok na odpočítavanie DPH Vám vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, a po splnení podmienok podla par.49 ZDPH.
Osimka
07.03.07,16:47
Ďakujem ste zlaté,že ste reagovali na moju otázku.Ak by som si dala celú budovu len ohodnotiť znalcom, tak odpisujem potom sumu z ohodnotenia? S tou DPH-čkou by to bolo ako?
Osimka
05.04.07,08:52
Chcela by som poprosiť ak niekto vie odpoveď k mojej predchádzajúcej otázke. Budova ohodnotená znalcom, svojpomocne postavená a teraz sa má zaradiť do podnikania Odpisy? DPH?Prosím,prosím.
blcha
13.04.07,08:03
Je súčasťou budovy aj - napríklad - namontovaná kuchynská linka? Alebo sa linka odpisuje samostatne?
blondy
13.04.07,08:31
Súčasťou stavby mimo iného sú aj zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových,predsieňových skríň a kuchynských liniek
(zdroj FS 3/98, Pokyn MF SR k uplatňovaniu par. 26 ods.2 zákona o dani z príjmov)
petovsan
12.07.07,19:47
... vraciam sa k tejto téme a zaujímajú ma Vaše názory, aké situácie by mohli nastať, aby mohli byť zaradené pod ods. 3) písm. e) - viď. nižšie
...
(3) Za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú najmä
a) penále, pokuty, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiacich s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu zamestnancov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého hmotného majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania, ...

... čo mám rozumieť pod nákladmi súvisiacimi s prípravou výstavby, ak už je obstaraný dlhodb. hmotný majetok uvedený do užívania ???
betka
13.07.07,10:03
Na účte O42, resp. do knihy dlhod. HM sa účtujú a za súčasť OC sa považujú náklady na prípravu a zabezpečenie výstavby ako sú: prieskumné geodetické, geolodické a projektové práce, dopravné, montážne práce, clo a pod.

tento prípad by sa nemal vyskytnúť pri nehnuteľnostiach napr.-projekt , pretože nehnuteľnosť sa obstaráva dlhšiu dobu a na účte 042 účtujem tiež dosť značnú dobu. Nemalo by sa stať, že zaradím nehnuteľnosť do používania a potom mi príde FA na projekt, (aj keď projekt mám, ale poslali mi FA až o rok, nezmysel...). Ak by sa to stalo, nemôžem daˇprojekt do nákladov, ale musí byť súčasťou ceny nehnuteľnosti. (ak je cena viac ako 30 tis. zvýši mi VC, nehnuteľnosti v danom roku.

Napr. Mám zaradenú nehnuteľnosť. Mám ju po kolaudácii. Príde mi FA za montáž strechy, toto malo byť súčasťou OC, alekeďže ju mám zaradenú, nemôžem si da´t tieto práce do nákladov, ale musím zvýšiť Vcenu zaradenej nehnuteľnosti o výšku týchto prác...
petovsan
13.07.07,12:45
ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie, Betka, pretože keď som sa nad tým akosi "hlbšie" zamyslela, tak ma nevedelo nič napadnúť, čoho by sa tento bod mohol týkať.
... ale aj tak mám ešte otázku: je tam napísané, že:
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania, ...
mám za to, že v PÚ (hovorí sa tam o nákladoch) predsa k takejto situácii nemôže prísť, pretože ten NÁKLAD predsa nevznikol po zaradení majetku do používania, ale pred zaradením, akurát že nebol vyfakturovaný, nie? ... alebo to už veľmi analyzujem :D ???
Danila
13.07.07,14:08
ďakujem za zrozumiteľné vysvetlenie, Betka, pretože keď som sa nad tým akosi "hlbšie" zamyslela, tak ma nevedelo nič napadnúť, čoho by sa tento bod mohol týkať.
... ale aj tak mám ešte otázku: je tam napísané, že:
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do užívania, ...
mám za to, že v PÚ (hovorí sa tam o nákladoch) predsa k takejto situácii nemôže prísť, pretože ten NÁKLAD predsa nevznikol po zaradení majetku do používania, ale pred zaradením, akurát že nebol vyfakturovaný, nie? ... alebo to už veľmi analyzujem :D ???Podľa môjho názoru to analyzuješ veľmi správne. To, že neprišla včas faktúra za práce v rámci realizácie stavby nie je prípad, ktorý si zadefinovala. Takéto práce nevznikli po zaradení, ale pred zaradením. Náklady, o ktorých tu bola diskusia, nie sú súčasťou OC, ak vznikli po jej uvedení do užívania, a teda ani nemôžu zvýšiť dodatočne OC stavby. Ale sa účtujú 518/321. Napr. uskutočnenie nejakej skúšky, ktorá mala byť realizovaná ešte pred zaradením.
betka
13.07.07,16:37
DAnilka, naša skúsená investičiarka:) , ak urobím skúšku, nejakú geologicku, a bude napr. za 80 tis. Sk, dám priamo do nákladov na 518, nezvýšim VC zarad. majetku (nie OC, ale VC)? už sa zamotávam..
Danila
13.07.07,16:53
:)
DAnilka, naša skúsená investičiarka:) , ak urobím skúšku, nejakú geologicku, a bude napr. za 80 tis. Sk, dám priamo do nákladov na 518, nezvýšim VC zarad. majetku (nie OC, ale VC)? už sa zamotávam..Veruže nezvýšiš. Mala si skúšať počas realizácie stavby a zvyšovať OC do času zaradenia do užívania. Potom už je tak ako zákon káže. Jednorázový náklad.:)
betka
13.07.07,17:00
Musím povedať, že je to v celku vo vačšine prípadov výhoda, vynaložím vysoké PP na investíciu, do daňových výdavkov sa mi dostane len cez odpisy, a to, že týmto spôsobom môžem zvýšiť priamo daňový výdavok aj v značne vysokých sumách, a nie ho rozložiť vo forme odpisov na 20 rokov.... Hmm, to sa mi páči:rolleyes: :) (hurááá zase ste mi pomohli...)
petovsan
13.07.07,17:08
Musím povedať, že je to v celku vo vačšine prípadov výhoda, vynaložím vysoké PP na investíciu, do daňových výdavkov sa mi dostane len cez odpisy, a to, že týmto spôsobom môžem zvýšiť priamo daňový výdavok aj v značne vysokých sumách, a nie ho rozložiť vo forme odpisov na 20 rokov.... Hmm, to sa mi páči:rolleyes: :) (hurááá zase ste mi pomohli...)
Aj ja Vám ďakujem za spoluprácu, dámy, tiež som vďaka Vám zasa o kus múdrejšia ...inak by som ešte stále špekulovala, "čo tým autor asi myslel ... " mimotemy Porada sa už nadobro stala mojou drogou, ešteže je voľne dostupná, inak by ma tá moja závislosť vyšla pekne draho !!! ;)
Mikolajova
18.07.07,08:50
Prosím Vás firma kúpila na dražbe nehnuteľnosť, kedy túto nehnuteľnosti zaradiť do majetku dňom príklepu?
Vlasta Č.
24.10.07,09:07
Sú súčasťou obstarávacej ceny nehn. aj domové čísla?
Vlasta Č.
24.10.07,09:21
???
Danila
24.10.07,09:32
???Z mnohých logických dôvodov nie.:)
betka
24.10.07,09:35
???

Vlasti....;)

Ak nemáš zaradenú nehnuteľnosť do používania, sú súčastou OC.

Páčila sa mi otázka :D:D. (ale tu by som ;), ...aká poctivosť pri práci, osobne by som urobila inakšie)
Vlasta Č.
24.10.07,09:52
Vám sa to žmurká, V.I.P. členovia!:)
Ale čo MY, účtovníci - samoukovia.....?

Vďaka za odpoveď.;)
betka
24.10.07,10:11
Vlasti bez žmurkania teraz.

Osobne by som to dala ako daňový výdavok.
eop
07.11.07,11:07
Prosím vás, ako je to v prípade, keď súkromná FO kúpila starú chalupu v roku 2003 za cca 100.000,- Sk, túto chalupu začal renovovať, prerábať. V roku 2006 si založil živnosť a v roku 2007 sa stal platcom dph, kde si uplatnil dph z materiálu, ktorý použil na prerábku podľa §55 Z.Tú budovu nemá zaradenú v majetku, nakoľko nebola ešte skolaudovaná. Lenže chce zrušiť registráciu DPH (keď splní podmienky), ale teraz neviem, čo s tou odpočítavanou dph-čkou. Možno potom zruší aj živnosť. Aké povinnosti pre neho vyplývajú?:eek: Ďakujem.
eop
08.11.07,06:15
Nevie nikto poradiť? Môžem si dávať do DPH materiál, ktorí nakúpim na prerábku budovy, ak budova ešte nie je v majetku firmy? A ako to je s ukončením platcovstva? Z tohoto nakúpeného materiálu musím niečo vrátiť dú? To ešte nie je HIM.
eop
12.11.07,08:28
?? Nevie nikto poradiť ?? Alebo sa mám dať do inej témy?? :mee:
Zoltán Kovács
12.11.07,08:32
Tá budova by mala byť zaradená do majetku. Potom nakupovaný materiál by sa účtoval ako technické zhodnotenie majetku. AK by bol plátcom dph, tak by mal nárok na uplatnenie dph na vstupe. Zrušiť registráciu dph, je možné až po 12 mesiacoch od registrácie na platiteľa. Pri zrušení registrácie je povinnosť vrátiť DÚ pomernú časť uplatnenej DPH podľa zostatkovej ceny majetku.
eop
12.11.07,08:54
Tá budova by mala byť zaradená do majetku. Potom nakupovaný materiál by sa účtoval ako technické zhodnotenie majetku. AK by bol plátcom dph, tak by mal nárok na uplatnenie dph na vstupe. Zrušiť registráciu dph, je možné až po 12 mesiacoch od registrácie na platiteľa. Pri zrušení registrácie je povinnosť vrátiť DÚ pomernú časť uplatnenej DPH podľa zostatkovej ceny majetku.
On si uplatňoval dph na vstupe, ale budova ešte nebola zaradená do majetku. To bola nejaká stará búda a on ju opravoval a po kolaudácií ju chcel aj zaradiť. Tak neviem, ako to treba vysporiadať s DPH:eek:. Mával nadmerné odpočty.
Zoltán Kovács
12.11.07,08:56
On si uplatňoval dph na vstupe, ale budova ešte nebola zaradená do majetku. To bola nejaká stará búda a on ju opravoval a po kolaudácií ju chcel aj zaradiť. Tak neviem, ako to treba vysporiadať s DPH:eek:. Mával nadmerné odpočty.

"Neexistujúci" majetok sa nedá opravovať.
eop
12.11.07,08:59
"Neexistujúci" majetok sa nedá opravovať. Mala by som sa spojiť asi s jeho bývalou účtovníčkou. Možno ju zaradili do majetku, len on nevie. Ďakujem za odpovede. ;)
zukana
14.11.07,10:54
Dobrý deň.

Manžel kúpil nehnuteľnosť, pozemok so starou stavbou. Tento majetok nemá zaradený do podnikania. Účtuje v JÚ a je platcom DPH. Tú starú budobu chce zbúrať a postaviť novú stavbu, ktorú potom chce používať na podnikanie. Myslela som, že by som to urobila takto:
Zbúrala by som starú budovu. Náklady na novú stavbu (bločky, faktúry) by som účtovala do VNZD (nákup IM). Samozrejme by som si uplatňovala DPH na vstupe z týchto faktúr. Po kolaudácii by som interným dokladom zaradila stavbu do IM (suma z faktúr bez DPH) a začala by som odpisovať.
Ale čo s tým pozemkom, na ktorom bude stáť táto nehnuteľnosť. Musím ho tiež vložiť do podnikania do IM alebo nie?

Prosím poradte či idem na to dobre.

Ď.
Danila
14.11.07,13:00
Dobrý deň.

Manžel kúpil nehnuteľnosť, pozemok so starou stavbou. Tento majetok nemá zaradený do podnikania. Účtuje v JÚ a je platcom DPH. Tú starú budobu chce zbúrať a postaviť novú stavbu, ktorú potom chce používať na podnikanie. Myslela som, že by som to urobila takto:
Zbúrala by som starú budovu. Náklady na novú stavbu (bločky, faktúry) by som účtovala do VNZD (nákup IM). Samozrejme by som si uplatňovala DPH na vstupe z týchto faktúr. Po kolaudácii by som interným dokladom zaradila stavbu do IM (suma z faktúr bez DPH) a začala by som odpisovať.
Ale čo s tým pozemkom, na ktorom bude stáť táto nehnuteľnosť. Musím ho tiež vložiť do podnikania do IM alebo nie?

Prosím poradte či idem na to dobre.

Ď.Obstaranie budovy vlastnou činnosťou robíš správne. A pozemok môžeš prenajímať.
eop
14.11.07,13:12
Obstaranie budovy vlastnou činnosťou robíš správne. A pozemok môžeš prenajímať.

Ak môžem ešte reagovať, písala som v príspevku 28 - jednalo sa o starú búdu, ktorá nebola zaradená v majetku a podnikateľ ju z väčšej časti prerábal (nebola zbúraná) a výdavky dával ako VNZD a uplatňoval si DPH na vstupe z týchto materiálov. Po kolaudácií ju chcel zaradiť do podnikania. V tomto prípade nie je možné uplatňovať DPH? Nie je to prípad ako píše Zukana?
Antonia Jendrišáková
14.11.07,13:49
Pre eop: starú budovu MUSÍŠ mať zaradenú v majetku. Urob si kartu ako preradený z osobného užívania. Odpisuješ sa 20 rokov, ale o roky osob.užívania znížiš dobu odpisu. napr. kúpená v r.2005 odpisuješ 18 rokov. Všetky bločky, fa si musíš vyčleniť, tak aby si vedela sumu spolu za tento rok. Toto bude technické zhodnotenie IM (budovy). Po kolaudácii sa Ti zvýši OC (kúpna cena budovy r.2005 mínus výška odpisov 2005; 2006 + tech.zhodnotenie) z tejto ceny budeš robiť ročné odpisy.
Danila
14.11.07,16:51
Prosím vás, ako je to v prípade, keď súkromná FO kúpila starú chalupu v roku 2003 za cca 100.000,- Sk, túto chalupu začal renovovať, prerábať. V roku 2006 si založil živnosť a v roku 2007 sa stal platcom dph, kde si uplatnil dph z materiálu, ktorý použil na prerábku podľa §55 Z.Tú budovu nemá zaradenú v majetku, nakoľko nebola ešte skolaudovaná. Lenže chce zrušiť registráciu DPH (keď splní podmienky), ale teraz neviem, čo s tou odpočítavanou dph-čkou. Možno potom zruší aj živnosť. Aké povinnosti pre neho vyplývajú?:eek: Ďakujem.Čítajúc tento príspevok má napadá asi toto. Kúpiť dom v r. 2003, začať opravovať, založiť živnosť v roku 2006, stať sa plátcom v roku 2007, nárokovať DPH z bločkov za TZ domu, ktorý nie je v majetku a možno onedlho živnosť zrušiť je tanec na veľmi tenkom ľade. A ako účtovníčka by som bola veľmi opatrná pri plnení požiadaviek nemenovanej FO.
eop
15.11.07,06:17
Čítajúc tento príspevok má napadá asi toto. Kúpiť dom v r. 2003, začať opravovať, založiť živnosť v roku 2006, stať sa plátcom v roku 2007, nárokovať DPH z bločkov za TZ domu, ktorý nie je v majetku a možno onedlho živnosť zrušiť je tanec na veľmi tenkom ľade. A ako účtovníčka by som bola veľmi opatrná pri plnení požiadaviek nemenovanej FO.

Živnosť si založil preto, lebo chcel z tejto budovy spraviť hotel, tak ju až potom začal prerábať a platcom sa stal preto, lebo prekročil obrat, tak nemal na výber. Ako som písala v príspevku č. 30 - účtovníctvo mu po celú dobu robila nejaká účtovníčka, s ktorou sa musím spojiť, ako a či vôbec bola táto budova zaradená do majetku. Možno bola a potom by to bol úplne iný prípad. Mňa sa iba pýtal, že v akej výške treba vrátiť DPH, keď bude musieť zrušiť platcovstvo a živnosť. Tak ma zaujímala táto téma, pretože to bolo pre mňa niečo nové. A vám ďakujem za všetky rady.
zukana
15.11.07,07:31
Ďakujem za reakciu na príspevok 31.

Ja tú starú budovu a pozemok nemám zaradený do užívania. Je to mimo podnikania. Manžel chce zbúrať budobu a postaviť celkom novú. Ja chcem mať v podnikaní len tú novú budovu. Takže bločky a faktúry na stavbu novej bez DPH mi budú tvoriť OC novej budovy, ktorú budem odpisovať 20 rokov. A tými odpismi sa mi vlastne postupne hodnota vynaložená na stavbu dostane do daňových nákladov.

Ešte ma napadlo, čo s tým pozemkom. Po zbúraní starej budovy ho mám vložiť do podnikania? a akou cenou? Mám ho dať ohodnotiť? Alebo ho nevložím do podnikania a potom len budova bude v IM.

Ď.
Antonia Jendrišáková
15.11.07,09:06
Pozemok môžeš vložiť do majetku firmy v obstarávacej cene nákupu. Bude to neodpisovaný majetok. V prípade predaja pozemku budeš mať OC ako výdavok. Predajná cena mínus OC = zdaniteľný príjem. Kedy bola budova zakúpená a v akej cene ? Tak isto zaradíš do majetku starú budovu vypočítaš zostatkovú cenu t.j. OC - neuplatnené odpisy. Pozor výška odpisov sa v priebehu rokov niekoľkokrát menila. OC je bez DPH. Patria tam všetky výdavky spojené s postavením novej budovy - projekty, poplatky, mzdy zamestnancov pracujúcich na stavbe, materiál, CN podnikateľa spojené s touto činnosťou.
zukana
15.11.07,11:03
Budovu s pozemkom manžel kúpil v roku 2006. Začas ju prenajímal, ale ako súkromná osoba, súkromnej osobe. Prenájom skončil a rozhodol sa, že by si postavil budovu, ktorej časť by prenajímal a časť by využíval na svoje podnikanie.
Keďže je platcom DPH, tak som myslela, že by sa nám oplatilo vložiť ju do podnikania a upltaniť si DPH na vstupe. Mohol by ju postaviť aj ako súkromná osoba a až po kolaudácii vložiť do podnikania, alebo tam len tak podnikať? Investícia to totiž bude určitie nie malá (počítam v miliónoch).
zukana
15.11.07,11:06
A ešte v kúpnej zmluve nie je zvlášť uvedená cena budovy a cena pozemku. Takže si myslím, že aj tak musím dať oceniť pozemok a v tejto cene = OC ho vložiť do podnikania. Potom by to bolo pri predaji ako: Predajná cená - OC = daňový príjem.
zukana
16.11.07,08:02
???
dadasv
16.11.07,23:24
Akú sadzbu DPH účtovať pri zrušení podnikania ak boli výdavky pri stavbe budovy ešte zo 6% DPH a aj s 10% DPH a budova ešte nie je úplne odpísaná?
bendo
19.02.08,11:43
(1) Výdavky na obstaranie M, účtujete ako VNZD - zachytávajú sa tu jednotlivé súčasti IM do momentu jeho dokončenia a zaradenia do používania. Zaradenie IM do používania sa zaúčtuje ako prevod naakumulovanej ceny IM.
Do OC by Vám išli aj výdavky súvisiace s búraním starej budovy, ak by tam bola.

Majetok môžete ob starať dodavateľsky, ale aj vlastnou činnosťou.
Cena vlastnej práce podnikateľa nevstupuje do OC budovy. Po zaradení budovy do 4.0S, si vyberiete sposob odpisovania. Nemôžete si dať všetky výdavky, kt vám vzniknú do nákladov. Do nákladov sa Vám postupne dostávaju cez odpisy po dobu 20 rokov, pokiaľ nedojde k TZ, čím sa Vám doba odpisovania predlži.
Z hľadiska DPH: nárok na odpočítanie máte z Vašich FA, pokiaľ budete budovu používať na podnikanie a budete ju mať zaradenú v OM firmy, a hlavne bude Vám slúžiť na činnosti, ktoré nie sú oslobodené od DPH. (v prípade, že ano, mate nárok na pomerné odp ..........) Nárok na odpočítavanie DPH Vám vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, a po splnení podmienok podla par.49 ZDPH.

Nadviažem na tento príspevok. SZČO, platca DPH, ktorý vedie JÚ, má v pláne postaviť novú výrobnú halu. Stavebné povolenie ešte vybavené nemá, ale už koncom roka 2007 začal postupne nakupovať nejaký materiál, ktorý použije v r. 2008 na túto stavbu.
Stavebný materiál zaúčtujem ako VNZD s nárokom na odpočet DPH...
V akej pomocnej knihe ho budem evidovať do doby použitia? (alebo až do doby zaradenia budovy do používania?) A kde ho uvediem vo Výkaze o majetku a záväzkoch?

Snáď som to napísala aspoň trošku zrozumiteľne....
bendo
19.02.08,15:47
V akej pomocnej knihe ho budem evidovať do doby použitia? (alebo až do doby zaradenia budovy do používania?) A kde ho uvediem vo Výkaze o majetku a záväzkoch?

Tak si skúsim odpovedať sama. V postupoch účtovania v §11 je uvedené:

"(2) Jednotlivé súčasti tvoriace obstarávaciu cenu dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku sa účtujú na základe účtovného dokladu do knihy dlhodobého majetku."


Môžem teda použiť k evidencii Knihu dlhodobého majetku a vykázať to vo Výkaze o MaZ v rámci položky dlhodobý majetok?
bendo
19.02.08,16:19
Poradí mi niekto, prosím?:mee:
betka
19.02.08,17:51
No bendo skúsme..

Som SZČO. Chcem stavať.
1.Ak mám napr. nejaké stavebniny, môžem účtovať ako SZČO nakúpený materiál ako zásoby-VOZD, v prípade, že nezačnem stavať, tieto zásoby predám. Ak začnem stavať, a zásoby boli účtované ako VOZD, na konci roka vyjmem tento materiál z VOZD (storno) a budú pre mna VNZD, kt. budú tvoriť OC haly.
2. alebo budem účtovať v priebehu roka všetky tieto výdavky ako VNZD, čo mi budú nabalovať výšku OC. Výdavky mi pôjdu do MaZ-dlhodobý HM, ide o investíciu.
bendo
19.02.08,18:01
Ďakujem za odpoveď. Takže si môžem dokonca aj vybrať.... :)
zuzka2
10.03.08,08:06
Dobry den. Chcela by som vas poprosit o pomoc pri rozhodovani co je sucastou ceny obstarania este neskolaudovanej vyrobnej haly(vyroba vsetko uz funguje len stavba nebola stale skolaudovana).
- vysadba stromov a uprava terenu
- kolky na kolaudaciu
- rozne odborne prehliadky a opravy vykonavane na stavbe pred zaradenim. Napr. prehliadky bleskozvodu, kominov..
Velmi pekne dakujem za odpoved.