Mushu3
05.03.07,17:08
Ahojte.
Po 8-rokoch som zacala robit mzdovu evideniciu.Predtym som mala 3 zamestnancov,ktorych vyplaty vobec neboli narocne. Teraz ich mam priblizne 40 a musim vypocitat odchodne a nemam ani ponatia z coho sa to pocita. Predpokladam,ze asi zo zakladnej mzdy alebo z nejakej priemernej. A ta mzda sa vynasoby poctom mesiacov,ktore su uvedene v kolektivnej zmluve,alebo podla zakona. Viac o tom vobec nic neviem.Vopred dakujem za radu. Ste moja zachrana.
vladan
05.03.07,17:40
Ahojte.
Po 8-rokoch som zacala robit mzdovu evideniciu.Predtym som mala 3 zamestnancov,ktorych vyplaty vobec neboli narocne. Teraz ich mam priblizne 40 a musim vypocitat odchodne a nemam ani ponatia z coho sa to pocita. Predpokladam,ze asi zo zakladnej mzdy alebo z nejakej priemernej. A ta mzda sa vynasoby poctom mesiacov,ktore su uvedene v kolektivnej zmluve,alebo podla zakona. Viac o tom vobec nic neviem.Vopred dakujem za radu. Ste moja zachrana.

skús pozrieť tu:
http://www.porada.sk/t22681-odchodne-76-zakonnika-prace.html
Orsz
10.05.07,17:10
V Zákonníku práce som sa dočítala, že je to vo výške priemerného mesačného zárobku takže pri odchodnom nebudem počítať "násobky", len jeden plat. Môžte mi to niekto upresniť?
Orsz
10.05.07,17:39
Už som to našla na porade - je to vo výške 1 mesačného zárobku. Zamestnávateľ sa môže rozhodnúť aj viac, ale predpokladám, že v takom prípade by ten zamestnanec mal odpracovať minimálne 5 rokov v tej firme.
U nás bol necelé dva roky, takže nebudem to komplikovať, a vypočítam jeden. Priemerná hod.mzda je z vypočítaného dovolenk.priemeru k 1.4.2007, teda za 1Q/07, túto vynásobím priemerným počtom hodín v mesiaci pri 8-hodinovom pracovnom čase, t.j. 173,92 - a to bude výška odchodného.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
Marína
10.05.07,17:50
ZP_§76_ods.6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok, invalidný dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ môže výšku odchodného zvýšiť, jeho povinnosť je však vyplatiť odchodné minimálne vo výške priemerného mesačného zárobku, ktorý sa vypočíta:

ZP_§134_ods.4
(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca.

Príklad:
priemerný počet dní/rok - 365,25 ((365+365+365+366) : 4)
týždňov/rok - 365,25 : 7(dni v týždni) = 52,18
týždňov/mesiac - 52,18 : 12(mesiacov v roku) = 4,348
5 dní/týždeň – 5 * 4,348 = 21,74
Ak je ustanovený 8 hod. prac.čas/deň – 8 * 21,74 = 173,92 hod/mesiac
Ak je ustanovený 7,75 hod. prac.čas/deň – 7,75 * 21,74 = 168,49 hod./mesiac
Ak je ustanovený 7,5 hod. prac.čas/deň = 7,5 * 21,74 = 163,05 hod./mesiac
atd.
Počet hodín vynásobiť priemerným hodinovým zárobkom určeným na pracovnoprávne účely:
ZP_§134_ods.1, 2, 3.
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvémuň dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.


Tony1
08.08.08,11:22
Chcem sa spýtať,
pri výpočte odchodného stále platí ten priemerný počet pracovných hodín za mesiac 173,92 hod? A môžem to zaokrúhliť na 174 hod?
Dakujem.
Tony1
08.08.08,11:27
prosim poradte mi.
Marína
11.08.08,08:24
Tony1, veronikasad ti dala súhlas, t.z. že platí.
Tony1
18.08.08,18:31
Dakujem Marína , prisla som na to.
diianka
08.09.08,17:01
ahojte...chcela by som sa opýtať..povinnosť vyplatiť odchodné sa vzťahuje aj na zamestnanca, ktorý nepožiadal zamestnávateľa o vyplatenie bezprostredne po skončení PP??Musí to byť písomná žiadosť?
Tweety
08.09.08,17:04
ahojte...chcela by som sa opýtať..povinnosť vyplatiť odchodné sa vzťahuje aj na zamestnanca, ktorý nepožiadal zamestnávateľa o vyplatenie bezprostredne po skončení PP??Musí to byť písomná žiadosť?
O odchodné zamestnanec nemusí požiadať, ak splňa zákonný nárok uvedený v § 76 ZP, je potrebné ho vyplatiť pri prvom odchode do dôchodku pri skončení PP.
dada 1
13.10.08,08:35
Platia sa z odchodného odvody do poisťovní, je odchodné zdaniteľný príjem.Ďakujem
Tweety
13.10.08,08:35
Platia sa z odchodného odvody do poisťovní, je odchodné zdaniteľný príjem.Ďakujem
Nie, neplatia, ale odchodné je zdaniteľný príjem zo ZČ.
dada 1
13.10.08,09:09
Prečo mi v MRP nepočíta daň pri odchodnom, v mzdovom číselníku mám nastavené ako jednorázová mzda ale v daňovej tabuľke-sadzby nemám žiadne hodnoty.
katka50
13.10.08,09:19
Prečo mi v MRP nepočíta daň pri odchodnom, v mzdovom číselníku mám nastavené ako jednorázová mzda ale v daňovej tabuľke-sadzby nemám žiadne hodnoty.
V Číselníku-mzdový číselník-príplatky pred zdanením odklikni si odchodné a v položke zdaňované sadzbou odklikni mesačné zálohy.
dada 1
13.10.08,09:25
Neda sa mi to mám tam jednorázová mzda a v MRP tiež nevedia prečo.