rommy
05.03.07,18:01
Ahoj poraďáci, chcem sa opýtať mám kamoša živnostníka, vedie si jednoduché účtovníctvo, začal podnikať v novembri 06 a vystavil si dve faktúry, z jednej je uhradená záloha, takže príjem roku 06 má 38tis. Chcem sa opýtať, nemusí teraz podať DP a ani výkazy o majetku a závázkoch a príjmoch a výdavkoch?
mysimis
05.03.07,17:08
Pokiaľ je živnostníkom a mal aj príjmy tak DP si podať musí. A čo robil do novembra?
rommy
05.03.07,17:14
Bol dobrovolne nezamestnaný. Ale veď v zákone v §32 je písané, že DP je povinný podať daňovník ak za zdaňovcie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy podľa §11 čiže 45408,- a on má len 38tis.
evina
05.03.07,17:16
Ahoj poraďáci, chcem sa opýtať mám kamoša živnostníka, vedie si jednoduché účtovníctvo, začal podnikať v novembri 06 a vystavil si dve faktúry, z jednej je uhradená záloha, takže príjem roku 06 má 38tis. Chcem sa opýtať, nemusí teraz podať DP a ani výkazy o majetku a závázkoch a príjmoch a výdavkoch?

Pokiaľ nedosiahol príjmy viac ako 45 408 a nebol v strate nie je povinný podať DP ...
rommy
05.03.07,17:19
Nebol teraz podniká prvý krát. Ide mi hlavne o tie výkazy keď si vedie JÚ. Tie tiež nemusí podávať že? Stačí, keď na daňovom úrade pre istotu nahlási, že mu nevznikla daňová povinnosť?
evina
05.03.07,17:21
Nebol teraz podniká prvý krát. Ide mi hlavne o tie výkazy keď si vedie JÚ. Tie tiež nemusí podávať že? Stačí, keď na daňovom úrade pre istotu nahlási, že mu nevznikla daňová povinnosť?

http://www.porada.sk/t45503-pridelenie-dic-a-povinnost-podat-dp.html?highlight=%E8estne+prehl%E1senie

Ak nepodáva DP, lebo nedosiahol požadovanú výšku príjmov, nemal by byť ani účtovnou jednotkou. Mal by mať k dispozícii evidenciu o príjmoch....čím aj preukáže v prípade nutnosti ich výšku...
Zita5
05.03.07,17:25
Nebol teraz podniká prvý krát. Ide mi hlavne o tie výkazy keď si vedie JÚ. Tie tiež nemusí podávať že? Stačí, keď na daňovom úrade pre istotu nahlási, že mu nevznikla daňová povinnosť?

Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je uvedené , že i keď to zákon neprikazuje doporučujú podať písomne oznámenie správcovi dane , že za rok 2006 mu nevznikla daňová povinnosť ......


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/najot07.doc
rommy
05.03.07,17:33
Ak nepodáva DP, lebo nedosiahol požadovanú výšku príjmov, nemal by byť ani účtovnou jednotkou. Mal by mať k dispozícii evidenciu o príjmoch....čím aj preukáže v prípade nutnosti ich výšku...

Takže to si ani nemusí viesť peňažný denník, len evidenciu o príjmoch?
evina
05.03.07,17:34
Takže to si ani nemusí viesť peňažný denník, len evidenciu o príjmoch?
V prípade, že nepodáva DP nevidím dôvod. Uvažujme, že ak by podával tak by si napr. uplatňoval výdavky percentom, t.j. 40% a stále sme na daňovej povinnosti nulovej.
rommy
05.03.07,17:39
A ako sa má postupovať potom v roku 2007 keď si chce viesť normálne JÚ treba robiť nejaké úpravy alebo niečo podobné? A má si viesť aj záznamy o majetku? Kúpil si notebook na splátky cez Quatro...
ekopo
05.03.07,17:53
Len doplním. Podľa zákona nemusí podať DP, mal by podať minimálne oznámenie na DU. Ale vzniká mu povinnosť podať výpis z DP pre soc. poisťovňu, a keď nepodáva DP, tak logicky nie je výpis...............Ja by som to minimálne účto urobil.