bubi
05.03.07,18:49
ahojte,
prosím poraďte mi: známy podniká v ČR na živnosť. Zdržiava sa v Čechách viac ako 183 dní. Podáva daňové priznanie tam. V SR podnikal do 31.3.2006. Z tej činnosti za 3 mesiace má nejaké príjmy i výdaje /doklady o tom sú u mňa/. Čo s tým. Keďže podáva DP v ČR, neviem, ako formou spracovať tie doklady a doručiť ich do Čiech.Normálne viesť denník a pokladňu do 31.3.2006?
Marína
05.03.07,21:15
Johanka
05.03.07,22:07
ahojte,
prosím poraďte mi: známy podniká v ČR na živnosť. Zdržiava sa v Čechách viac ako 183 dní. Podáva daňové priznanie tam. V SR podnikal do 31.3.2006. Z tej činnosti za 3 mesiace má nejaké príjmy i výdaje /doklady o tom sú u mňa/. Čo s tým. Keďže podáva DP v ČR, neviem, ako formou spracovať tie doklady a doručiť ich do Čiech.Normálne viesť denník a pokladňu do 31.3.2006?

Kde je daňový rezident- kde podáva DP z celosvetových príjmov - v ČR alebo v SR?
bubi
06.03.07,06:02
DP podáva v ČR
Marína
06.03.07,06:38
Ten link Ti nepomohol?
bubi
06.03.07,06:46
nie som si celkom istá. Totižto on na Slovensku zrušil živnosť. Podniká len v ČR. V tom linku FO má živnosť v SR i v ČR.
Keď podáva DP z celosvetových príjmov v ČR: podá si DP v SR z príjmov SR, pričom si v ČR zahrnie aj zo SR. Je to tak? Som z toho jeleň.
Nezdaniteľnú časť mu uplatním ako? a čo s daňovým bonusom na dve deti?
Marína
06.03.07,09:40
ZoDP_§33_ods.10
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou
daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

ZoDP_§11_ods.3
(3) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 1 písm. b) až e) len u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.

V náväznosti na už uvedené skutočnosti pozri ZoDP_§11_ods.1 (http://www.porada.sk/t43456-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112006-po-novele-5342005-zz.html#11)
Johanka
06.03.07,09:54
nie som si celkom istá. Totižto on na Slovensku zrušil živnosť. Podniká len v ČR. V tom linku FO má živnosť v SR i v ČR.
Keď podáva DP z celosvetových príjmov v ČR: podá si DP v SR z príjmov SR, pričom si v ČR zahrnie aj zo SR. Je to tak? Som z toho jeleň.
Nezdaniteľnú časť mu uplatním ako? a čo s daňovým bonusom na dve deti?
Ako prišiel na to, že je rezident ČR ? To , že je tam viac ako 183 dní je málo na stanovenie daň.rezidencie....
Marína
06.03.07,10:15
bubi, v tejto téme (http://www.porada.sk/showpost.php?p=410760&postcount=17) som uviedla kritéria pre určenie daňového domicilu a v súvislosti s tým si pozri čl. 4 Zmluvy medzi SR a ČR o zamedzení dvojitého zdanenia a ..... (http://www.porada.sk/showpost.php?p=374637&postcount=60)
bubi
06.03.07,13:34
Už sa mi vyjasnieva v tejto oblasti. Veľmi, veľmi ste mi pomohli.
Je pravda, že ma poplietol s tým, že mi tvrdil, že DP podáva v ČR. Máte pravdu, trošku som poštudovala, je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR, teda podávať DP z celosvetových príjmov musí na Slovensku.
Teda, môj ďalší postup: podá DP v ČR z príjmov dosiahnutých v ČR, v SR podá DP, v ktorom vypočíta daň po vyňatí príjmov s ČR.
V DP v SR si uplatní nezdaniteľnú časť na daňovníka i daňový bonus na dve deti.
Dobre rozmýšľam?
kitti
06.03.07,13:39
s CR mame metodu zapoctu dane
Marína
06.03.07,14:01
.........., je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR, teda podávať DP z celosvetových príjmov musí na Slovensku.
...............
Trvalý pobyt nie je dominantným kritériom pre určenie daňového domicilu(tým netvrdím, že nie je rezidentom SR). Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia a ............. má prednosť pred Zák. o dani z príjmu. Píšem to s ohľadom na to, ak si do úvahy pre určenie rezident-nerezident ako kritérium brala len trvalý pobyt, čo sa mi viac-menej(skôr viac) zdá z Tvojho príspevku.
bubi
07.03.07,12:51
konzultovala som to s daňovým riaditeľstvom. Oni ma presviedčali, že musím vychádzať z tých podmienok zo zmluvy o zamedzení dvoj.zdan., a keďže trvalý pobyt má FO na území SR, zdaňuje celosvetové príjmy na Slovensku.
Marína
07.03.07,14:10
Stojím si za svojim príspevkom č. 12. Viac dodať neviem, len zopakovať: Trvalý pobyt nie je dominantným kritériom pre určenie daňového domicilu a Zmluva o zamedzení .... má prednosť pred Zák. o dani zpríjmu.
Johanka
07.03.07,14:24
Neviem či dobre rozumiem o čom sú predchádzajúce príspevky, ale odcitujem niečo z komentáru k Modelovej zmluve OECD:
"Článok 4 stanovuje rozhodujúce kritériá pre stanovenie, v ktorom zmluvnom štáte je určitá osobadaňovým rezidentom . ... zmluva rieši aj situácie, kedy naplnením niektorého z kritérií stanovenia daňovej rezidencie podľa vnôtroštátnych predpisov nastane situácia, že daňovník sa stáva rezidentom súčasne v dvoch štátoch. V takýchto prípadoch sa používajú kritériá stanovené zmluvou v predmetnom článku v tom poradí, v akom sú uvedené v zmluve, a to od kritéria stáleho bytu až po kritérium štátnej príslušnosti ...."

Z uvedeného vyplýva, že v prvom rade sa postupuje podľa domácich predpisov a až v prípade, že podľa domácich zákonov je daňovník rezidentom v obidvoch štátoch, postupujeme podľa 4 kritérií v článku 4 príslušnej zmluvy.