nextone
05.03.07,19:04
Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď
Ivenka
05.03.07,18:15
Máš nárok na 2 mesačné odstupné ak odídeš dohodou k 31.3.03 následne na § - z org.dovodov. Preplatenie dovolenky je samozrejmé, ktorá Ti ostane nevyčerpaná. Pokiaľ by Ti začala plynuť 2 mesačná výpovedná lehota od 1.4. teda skončila by si k 30.6. 07 nárok na odstupné nemáš.
Zoltán Kovács
05.03.07,18:18
Dobrý večer prajem.

Dnes mi bolo oznámené, že ma chcú prepustiť zo spoločnosti a to z organizačných dôvodov!
Ten deň je stanovený na 31.03. s tým, že od 19.03. do konca mesiaca si mám čerpať dovolenku.
Ďalej mi navrhol 1 mesačné odstupné a preplatenie zostávajúcej dovolenky. (Dovolenky mám 23 starej a 5 novej)
Je to podľa zákonníka práce správne? Nemám náhodou nárok na 2 mesačné odstupné!
Ďakujem za rýchle odpovede, potrebujem ozaj súrnu a správnu odpoveď


Takže mal by si mať výpoveď podľa § 63 ods.1 písm b). V tomto prípade podľa § 76 ods 2. Zákonníka práce ti prislúcha odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, a ak si odpracoval/a u zamestnávateľa viac ako 5 rokov potom trojnásobné.
Ak máš spolu 28 dni dovolenky a budeš čerpať od 19.3 potom zamestnávateľ ti musí nevyčerpanú dovolenku vo výške 18 dní preplatiť.
nextone
05.03.07,18:34
Takže mal by si mať výpoveď podľa § 63 ods.1 písm b). V tomto prípade podľa § 76 ods 2. Zákonníka práce ti prislúcha odstupné vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, a ak si odpracoval/a u zamestnávateľa viac ako 5 rokov potom trojnásobné.
Ak máš spolu 28 dni dovolenky a budeš čerpať od 19.3 potom zamestnávateľ ti musí nevyčerpanú dovolenku vo výške 18 dní preplatiť.
To znamená, že nútená, resp. nariadená nadriadeným dovolenka neovplyvní odstupné?
Zoltán Kovács
05.03.07,18:35
To znamená, že nútená, resp. nariadená nadriadeným dovolenka neovplyvní odstupné?

Nie neovplyvní, nakoľko výška odstupného sa ráta z priemerného zárokbu za prechádzajúci 1/4 rok, u teba teda za 4.Q 2006.
nextone
05.03.07,18:37
Nie neovplyvní, nakoľko výška odstupného sa ráta z priemerného zárokbu za prechádzajúci 1/4 rok, u teba teda za 4.Q 2006.
on si myslí, že mi nariadi dovolenku, tak mi nemusí dať 2 mesačné odstupné. Kvazi, akoby služba pre mňa...toto som mala na mysli...myslí si, že ak to potiahne do konca mesiaca, tak mu jeden mesiac odpadá!
Chobot
06.03.07,08:46
on si myslí, že mi nariadi dovolenku, tak mi nemusí dať 2 mesačné odstupné. Kvazi, akoby služba pre mňa...toto som mala na mysli...myslí si, že ak to potiahne do konca mesiaca, tak mu jeden mesiac odpadá!

Nenechaj sa oklamať, dohodu podpíš jedine ak sa Ti v nej zaviaže vyplatiť 2-mesačné odstupné. Ak nebude dohoda, bude Ti musieť dať výpoveď s dvoj (resp. troj) mesačnou výp. dobou. Ty pred začiatkom výp. doby požiadaj o skončenie PP podľa § 76 ods. 2 a budeš mať nárok na to 2 či 3 mesačné odstupné. Nárok na preplatenie dovolenky je tým nedotknutý, teda Ti musí preplatiť aj tú.
jana32
23.04.07,07:30
Prosím Vás, chcela by som pomlcť zamestnancovi ale tak aby som zároveń neporušila zákon. Bude prepustený z organizačných dôvodov, dal prednosť odstupnému pred výpovednou lehotou. ide o to , že jeho pracovný pomer by sa mal teda skončiť 30.4.2007 ale novú prácu má od 3.5.2007 a pritom má ešte zostatok dovolenky, bolo by možné ukončiť s ním pracovný pomer až k 2.5., kde by som mu vykázala dovolenku a aby tak mal plynulý prechod do nového zamestnania?
Tweety
23.04.07,07:34
Prosím Vás, chcela by som pomlcť zamestnancovi ale tak aby som zároveń neporušila zákon. Bude prepustený z organizačných dôvodov, dal prednosť odstupnému pred výpovednou lehotou. ide o to , že jeho pracovný pomer by sa mal teda skončiť 30.4.2007 ale novú prácu má od 3.5.2007 a pritom má ešte zostatok dovolenky, bolo by možné ukončiť s ním pracovný pomer až k 2.5., kde by som mu vykázala dovolenku a aby tak mal plynulý prechod do nového zamestnania?
Nevyčerpanú dovolenku nemusí dočerpať, preplatíš mu ju pri skončení PP k 30.4.07.
jana32
23.04.07,07:44
Tweety veď o to mi ide, že on si ju radšej vyčerpe toho 1. a 2.5. a 3.5. by nastúpil do nového zamestnania. Keď mu ju preplatím ku koncu apríla, tak 1. a 2. máj bude mať hluché miesta ( ak nepočítam dobrovoľné poistenia a pod. ) a kvôli tomu sa chcem uistiť, že ak bude mať dohodu o skončení pracovného pomeru kde ako dôvod bude uvedené znižovanie stavu zamestnancov dátum ukončenia pracovného pomeru bude 2.5. tak neporušíme zákon. Viem, že sa to zvyčajne nerobí, my sme doposiaľ tiež stále rozviazali pracovný pomer k poslednému dňu v mesiaci,ale tento zamestnanec je ZŤP a ja by som mu rada pomôcť tak aby potom nemusel behať kdekade a vykrývať tie dva mizerné dni. U nového zamestnávateľa ho skôr neprijmú, už som to overila.
Tweety
23.04.07,08:01
Tweety veď o to mi ide, že on si ju radšej vyčerpe toho 1. a 2.5. a 3.5. by nastúpil do nového zamestnania. Keď mu ju preplatím ku koncu apríla, tak 1. a 2. máj bude mať hluché miesta ( ak nepočítam dobrovoľné poistenia a pod. ) a kvôli tomu sa chcem uistiť, že ak bude mať dohodu o skončení pracovného pomeru kde ako dôvod bude uvedené znižovanie stavu zamestnancov dátum ukončenia pracovného pomeru bude 2.5. tak neporušíme zákon. Viem, že sa to zvyčajne nerobí, my sme doposiaľ tiež stále rozviazali pracovný pomer k poslednému dňu v mesiaci,ale tento zamestnanec je ZŤP a ja by som mu rada pomôcť tak aby potom nemusel behať kdekade a vykrývať tie dva mizerné dni. U nového zamestnávateľa ho skôr neprijmú, už som to overila.
Ak odíde až v máji- začiatok plynutia VD, nebude mať nárok na odstupné, takže to treba zvážiť.
jana32
23.04.07,10:57
OK. Takže to ukončíme ku 30.4.2007.
wagner
19.12.07,19:17
Kto mi poradí, ako to je s § 157 ZP. Od 1.1.2008 sa po piatich rokoch vraciam späť k pôvodnému zamestnávateľovi, od ktorého som bola dlhodobo uvolnená na výkon verejnej funkcie. Nedávno mi môj nadriadený oznámil, že moje pracovné miesto dal zrušiť, hneď ako som odišla do funkcie a že mi dá výpoveď, lebo pre mňa nemá prácu. Tento § hovorí, že zamestnávateľ takéhoto zamestnanca zaradí na pôvodné pracovisko a prácu. Ak to nie je možné, že táto práca sa nevykonáva alebo je pracovisko zrušené, musí ho zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Teda nie dať výpoveď. Alebo sa mýlim? Čo s tým? Miesto majú, ale šéf tvrdí, že nemá.
Chobot
20.12.07,08:38
Kto mi poradí, ako to je s § 157 ZP. Od 1.1.2008 sa po piatich rokoch vraciam späť k pôvodnému zamestnávateľovi, od ktorého som bola dlhodobo uvolnená na výkon verejnej funkcie. Nedávno mi môj nadriadený oznámil, že moje pracovné miesto dal zrušiť, hneď ako som odišla do funkcie a že mi dá výpoveď, lebo pre mňa nemá prácu. Tento § hovorí, že zamestnávateľ takéhoto zamestnanca zaradí na pôvodné pracovisko a prácu. Ak to nie je možné, že táto práca sa nevykonáva alebo je pracovisko zrušené, musí ho zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Teda nie dať výpoveď. Alebo sa mýlim? Čo s tým? Miesto majú, ale šéf tvrdí, že nemá.

Presne ako si napísala. Po návrate je povinný ťa zaradiť na pôvodné miesto. Keďže pôvodné miesto je už organizačne zrušené, mal by ti ponúknuť primerane vhodnú náhradnú pozíciu. Pokiaľ žiadne miesto vo firme voľné nie je, môže ti dať výpoveď z organizačných dôvodov.

Čo môžeš urobiť ty? Jedine sa obrátiť na súd so žalobou o určenie neplatnosti výpovede. Potom budeš musieť dokázať, prečo je výpoveď neplatná - tvrdíš, že má voľné miesto. Toto budeš musieť preukázať dôkazmi, že vo firme bolo voľné miesto a neponúkol ti ho. Na základe toho môže súd uznať výpoveď za neplatnú, ale otázne je, ako dlho potom ešte zostaneš vo firme.

Načo sa tam držať zubami nechtami, keď ťa tam nechcú? Nie je lepšie ukončiť PP aj s odstupným, než naťahovať sa cez súdy? Ale ak chceš, máš tú možnosť.
wagner
20.12.07,16:07
To máš pravdu, vôbec tam nemienim ostať. Iba som chcela vedieť, čo myslí zákon tým, keď je tam definované, že zamestnanca musí zaradiť na iné pracovné miesto. Podľa stanoviska Najvyššieho súdu, zamestnávateľ musí dať ponuku inej vhodnej práce zamestnancovi predtým, než mu dá výpoveď z pracovného pomeru. Na neskôr nastalé okolnosti sa už neprihliada. To je citácia Najvyššieho súdu SR, sp. zn2 Cdo 14/2000. Je to rozhodnutie o neplatnosti výpovede z dôvodu, že zamestnávateľ neponúkol žalobkyni pred doručením výpovede žiadne pracovné miesto. Mne tiež neponúkne žiadne pracovné miesto, pretože trvá na tom, že žiadne nemá. V podstate mi ani nejde o to miesto, ale o princíp.
Olgica
05.02.08,11:32
Prosím o radu. Naša spoločnosť sa zlúči s inou a.s. - prejdú tam ľudia a stroje a naša s.r.o. bude akcionárom v tej a.s.
ZC-i ukončia prac.pomer § 60 ZP a následne budú mať nový prac.pomer v tejto a.s. Ak by niektorí z nich nechcel podpísať ukončenie §60 a žiadal by odstupné, v podstate naň nárok majú že? lebo sa vlastne ruší ich prac.miesto.????
Olgica
05.02.08,12:01
Prosím o radu. Naša spoločnosť sa zlúči s inou a.s. - prejdú tam ľudia a stroje a naša s.r.o. bude akcionárom v tej a.s.
ZC-i ukončia prac.pomer § 60 ZP a následne budú mať nový prac.pomer v tejto a.s. Ak by niektorí z nich nechcel podpísať ukončenie §60 a žiadal by odstupné, v podstate naň nárok majú že? lebo sa vlastne ruší ich prac.miesto.????
Nikto mi neporadí?
Chobot
05.02.08,12:25
Prosím o radu. Naša spoločnosť sa zlúči s inou a.s. - prejdú tam ľudia a stroje a naša s.r.o. bude akcionárom v tej a.s.
ZC-i ukončia prac.pomer § 60 ZP a následne budú mať nový prac.pomer v tejto a.s. Ak by niektorí z nich nechcel podpísať ukončenie §60 a žiadal by odstupné, v podstate naň nárok majú že? lebo sa vlastne ruší ich prac.miesto.????

Na základe zvýrazneného sa domnievam, že nddochádza k zlúčeniu firiem, ale k prevzatiu tej a.s. vašou firmou.

To, čo sa udeje, je len presun výroby (útvarov) do inej firmy, z hľadiska zamestnancov do úplne cudzej, aj keď to v podstate bude dcérska spoločnosť.

Preto nemožno hovoriť o prechode zamestnancov k právnemu nástupcovi pôvodnej firmy.

Ale ak presunú výrobu či prevádzku v zmysle § 76 ods. 4 :

"(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona."

tak im odstupné nepatrí, pokiaľ plynule prejdú do novej firmy, teda podpíšu novú pracovnú zmluvu s tou a.s. Odstupné by im patrilo, keby v s.r.o dostali výpoveď z organizačných dôvodov a do a.s. by nenastúpili. Akonáhle nastúpia aj napr. po mesiaci do a.s., budú musieť časť odstupného vrátiť.
Olgica
06.02.08,05:06
Ďakujem Chobot, pochopila som. Ale predsa mám otázku, nakoľko máme niektorých ZC-ov, špekulantov. Akým § by sme s nimi mali ukončiť prac.pomer u nás 63? alebo 60? keď následne budú mať prac.pomer v tej novej a.s.?
Olgica
06.02.08,07:08
Pripomínam sa. Ďakujem
Chobot
06.02.08,08:00
Ďakujem Chobot, pochopila som. Ale predsa mám otázku, nakoľko máme niektorých ZC-ov, špekulantov. Akým § by sme s nimi mali ukončiť prac.pomer u nás 63? alebo 60? keď následne budú mať prac.pomer v tej novej a.s.?

Doporučil by som ukončiť dohodou, vtedy môžete presne na deň určiť, ku ktorému dňu prejdú do novej firmy. Zároveň podpíšu nové PZ.

Keby ste končili výpoveďou, museli by ste vypočítať, kedy im uplynie výp. doba a tak v predstihu 2 resp. 3 mesiace doručovať výpovede.

Tí, čo nebudú chcieť prejsť do novej firmy, môžu dostať buď výpoveď z org. dôvodov alebo dohodu s odstupným. Ale nemôžu nastúpiť do tej novej firmy - a.s.
wagner
24.03.08,19:32
Kto mi poradí? Podľa zákona o sociálnom poistení mám mieru poklesu vykonávať zárobkovú činnosť o 40% od 3.12.2007. Rozhodnutie o tom som ale dostala až v deň, keď som prevzala výpoveď pre nadbytočnosť. Podľa zákona o službách zamestnanosti, by zamestnávateľ mal žiadať súhlas s výpoveďou Úrad práce. Vzťahuje sa to aj na mňa, keď výpoveď a doručenie rozhodnutia sa udialo v ten istý deň? Počas výpovednej doby mi priznali preuka ŤZP s postihnutím na 50%- Má aj toto vplyv na túto výpoveď?
wagner
07.04.08,17:36
Dňa 30.4.sa mi skončí výpovedná doba a ja chcem zamestnávateľovi oznámiť, že trvám na ďalšom zamestnávaní, pretože danú výpoveď považujem za neplatnú. Čo potom? Zamestnávateľ by mi mal poskytnúť náhradu mzdy. Mám sa prihlásiť na Úrad práce? Ako to mám riešiť, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že mi náhradu mzdy neposkytne, resp. poskytne? A čo ak ma vyzve, aby som teda nastúpila do zamestnania za účelom, aby mi mohol dať platnú výpoveď?Zákonník práce toto nerieši a neviem, kde by som k tomu získala bližšie informácie. Kto mi poradí? Je to súrne, lebo koniec mesiaca sa blíži.
wagner
08.04.08,04:45
Nevie mi nikto poradiť? :rolleyes:
verenka@azet.sk
08.04.08,05:06
Pekní dník želám všetkým, čo odpovedali. Z vašich odpovedí mi vyplíva,že ak zamestnávateľ stihne dať zamestnancovi skončenie PP § 63ods1písb s výpov. dobou 2 mesiace nemusí vyplatiť odstupné? to sa mi nezdá!! môj názor, ktorý ste mi pred nedávnom potvrdili je že po 2mesač. výpov. dobe musí zamestnávateľ ešte vyplatiť 2 mesačné odstupné. ak nie opravte ma. a ak nestihne 2mes.výp.dobu a praca pre zamestnanca skončila a ten súhlasí s §63ods.1pís b, tak tak ľudovo povedané je doma a ešte mu zamestnávateľ platí mzdu. ak nie prosím o správnu odpoveď. Ďakujem
drobeceva
08.04.08,05:07
wagner: poslala som Ti SS, vyčistí si schránku, máš ju plnú.
heluška
08.04.08,05:12
Ja by som sa chcela popýtať, máme zamestnankyňu na materskej a rodičovskej dovolenke už od r. 2003, mala ďaľšie dieťa. Teraz sa firma zrušuje, resp. FO sa ruší a zakladá sa s.r.o. Musíme aj tejto zamestnankyni vyplatiť odstupné? Co ke´d sa s ňou dohodneme na dohode o skončení PP. Ďakujem za odpoveď.
Tweety
08.04.08,05:15
Ja by som sa chcela popýtať, máme zamestnankyňu na materskej a rodičovskej dovolenke už od r. 2003, mala ďaľšie dieťa. Teraz sa firma zrušuje, resp. FO sa ruší a zakladá sa s.r.o. Musíme aj tejto zamestnankyni vyplatiť odstupné? Co ke´d sa s ňou dohodneme na dohode o skončení PP. Ďakujem za odpoveď.
Ak jej dáte výpoveď z organiz.- dôvodov- bude mať nárok na odstupné najmenej 2-mesačné, ak sa dohodnete na skončení PP dohodou- nárok na odstupné nevzniká.
heluška
08.04.08,06:23
Ďakujem, takto som si to aj ja predstavovala. Ešte raz vďaka
Chobot
08.04.08,07:42
Ak jej dáte výpoveď z organiz.- dôvodov- bude mať nárok na odstupné najmenej 2-mesačné, ak sa dohodnete na skončení PP dohodou- nárok na odstupné nevzniká.

Myslím, že to nie je úplne tak.

Pokiaľ sa skončí dohodou z dôvodu organizačných zmien, tak má zamestnanec nárok na odstupné v rovnakej výške, ako keby sa končilo výpoveďou (§76 ods. 1):

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Áno, môžu so zamestnancom "vypiecť", že do dohody nedajú dôvod ukončenia PP a neuvedú tam žiadne odstupné. Nevedomý zamestnanec podpíše takúto dohodu a tým sa pripraví o odstupné. Ale to nie je férový prístup zo strany firmy. Navyše, keby následne vedel dokázať, že skončenie PP bolo z dôvodu organizačných zmien, mohol by si uplatniť nárok na odstupné súdnou cestou.

Takže seriózne jednanie je, ponúknuť dohodu s trojmesačným odstupným, na ktoré má nárok. KEby sem napísala tá zamestnankyňa, tak by som jej poradil, aby dohodu bez odstupného nepodpisovala.
Chobot
08.04.08,07:51
Pekní dník želám všetkým, čo odpovedali. Z vašich odpovedí mi vyplíva,že ak zamestnávateľ stihne dať zamestnancovi skončenie PP § 63ods1písb s výpov. dobou 2 mesiace nemusí vyplatiť odstupné? to sa mi nezdá!! môj názor, ktorý ste mi pred nedávnom potvrdili je že po 2mesač. výpov. dobe musí zamestnávateľ ešte vyplatiť 2 mesačné odstupné. ak nie opravte ma.

Áno, je to tak, pri výpovedi z org. dôvodov má nárok na 2 (3) mesačnú výpovednú dobu a zároveň na 2 (3) mesačné odstupné.


a ak nestihne 2mes.výp.dobu a praca pre zamestnanca skončila a ten súhlasí s §63ods.1pís b, tak tak ľudovo povedané je doma a ešte mu zamestnávateľ platí mzdu. ak nie prosím o správnu odpoveď. Ďakujem

Neviem, či sa chápeme - zamestnávateľ napr. ruší miesto k 1.6. Výpoveď doručí 30.4., tak výpovedná doba plynie od 1.5. do 30.6. Počas tejto doby je zamestnanec povinný chodiť do práce a zamestnávateľ by mu mal prideľovať prácu. Ak pre neho nemá prácu, tak zamestnanec si môže v práci "váľať šunky" a plat musí dostať. Nemôže svojvoľne zostať doma, ale zamestnávateľ mu môže priznať prekážky v práci na strane zamestnávateľa, vtedy môže zostať doma a bude poberať náhradu vo výške priemernej mzdy.

Tak si to myslela?
Tweety
08.04.08,07:53
Myslím, že to nie je úplne tak.

Pokiaľ sa skončí dohodou z dôvodu organizačných zmien, tak má zamestnanec nárok na odstupné v rovnakej výške, ako keby sa končilo výpoveďou (§76 ods. 1):

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Áno, môžu so zamestnancom "vypiecť", že do dohody nedajú dôvod ukončenia PP a neuvedú tam žiadne odstupné. Nevedomý zamestnanec podpíše takúto dohodu a tým sa pripraví o odstupné. Ale to nie je férový prístup zo strany firmy. Navyše, keby následne vedel dokázať, že skončenie PP bolo z dôvodu organizačných zmien, mohol by si uplatniť nárok na odstupné súdnou cestou.

Takže seriózne jednanie je, ponúknuť dohodu s trojmesačným odstupným, na ktoré má nárok. KEby sem napísala tá zamestnankyňa, tak by som jej poradil, aby dohodu bez odstupného nepodpisovala.
Ale ja som v príspevku písala len o klasickej dohode, nie o dohode, ktorej predchádza výpoveď z organiz.- dôvodov, tam to je samozrejme s odstupným.
wagner
08.04.08,08:37
Tiež doporučujem pozrieť § 157 ZP, keď sa zamestnanec vracia po dlhodobej PN, MD a pod - zamestnávateľ je povinný vytvoriť pracovné miesto. To je to, čo ja idem napadnúť na súde.
Chobot
08.04.08,08:40
Dňa 30.4.sa mi skončí výpovedná doba a ja chcem zamestnávateľovi oznámiť, že trvám na ďalšom zamestnávaní, pretože danú výpoveď považujem za neplatnú. Čo potom? Zamestnávateľ by mi mal poskytnúť náhradu mzdy. Mám sa prihlásiť na Úrad práce? Ako to mám riešiť, ak sa zamestnávateľ rozhodne, že mi náhradu mzdy neposkytne, resp. poskytne? A čo ak ma vyzve, aby som teda nastúpila do zamestnania za účelom, aby mi mohol dať platnú výpoveď?Zákonník práce toto nerieši a neviem, kde by som k tomu získala bližšie informácie. Kto mi poradí? Je to súrne, lebo koniec mesiaca sa blíži.

Chceš sa so zamestnávateľom súdiť? Tak postup bude nasledovný:

Doručíš zamestnávateľovi list, že považuješ výpoveď za neplatnú a trváš na ďalšom zamestnávaní. Na 99% nebudú na to reagovať a ukončia s tebou pracovný pomer. Zároveň na 99,9% ti nebudú platiť náhradu mzdy po skončení PP. Ty podáš žalobu na súd, prihlásiš sa na úrad práce a budete všetci čakať (rok, dva, tri,...) kým súd rozhodne o platnosti či neplatnosti skončenia PP.

Ak rozhodne o neplatnosti skončenia, tak zároveň rozhodne o vyplatení náhrady za nejakú dobu (9, 12 či viac mesiacov) a PP bude trvať ďalej. Nastúpiš späť do práce. Pokiaľ si poberala podporu, tak ju budeš musieť spätne vrátiť.

Ak by predsa len zamestnávateľ rozhodol, že máš pravdu a zoberú ťa späť (tým uznajú neplatnosť výpovede), tak pokračuješ v práci. Následne ti kedykoľvek môžu znovu dať výpoveď.

Dám krk na to, že sa nestane, že by ťa nezobrali späť a zároveň by ti vyplácali náhradu. Takže túto alternatívu nebudeme rozoberať.

Čo ešte chceš vedieť?:rolleyes:
Chobot
08.04.08,08:45
Tiež doporučujem pozrieť § 157 ZP, keď sa zamestnanec vracia po dlhodobej PN, MD a pod - zamestnávateľ je povinný vytvoriť pracovné miesto. To je to, čo ja idem napadnúť na súde.

Kvôli tomuto sa ideš súdiť? Myslím, že nemáš veľkú šancu, lebo v tom § nie je napísané, že musí vytvoriť nov= pracovné miesto, ale stojí tam:

"Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby alebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve."

Podľa poslednej vety by ťa mal zaradiť po návrate na podobné miesto. Ak však vo firme také vhodné miesto nie je, nie je povinný ho vytvoriť, ale môže s tebou rozviazať PP z dôvodu nadbytočnosti.

Jedine vtedy by si mohla byť úspešná, keby si preukázala, že v čase tvojho návratu také miesto bolo voľné (napr. prebiehalo výberové konanie) a napriek tomu ti dal výpoveď.

Tak ako to je? Vieš to preukázať?
Chobot
08.04.08,08:47
Ale ja som v príspevku písala len o klasickej dohode, nie o dohode, ktorej predchádza výpoveď z organiz.- dôvodov, tam to je samozrejme s odstupným.

Ale trochu si zaviedla helušku, lebo z jej príspevku som pochopil, že pre ňu nemajú miesto:

Pôvodca textu príspevku: heluška http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/45791-vypoved-z-organizacnych-dovodov-post702423.html#post702423)
Ja by som sa chcela popýtať, máme zamestnankyňu na materskej a rodičovskej dovolenke už od r. 2003, mala ďaľšie dieťa. Teraz sa firma zrušuje, resp. FO sa ruší a zakladá sa s.r.o. Musíme aj tejto zamestnankyni vyplatiť odstupné? Co ke´d sa s ňou dohodneme na dohode o skončení PP. Ďakujem za odpoveď.
wagner
08.04.08,08:49
Máš pravdu, ale ja nemienim sedieť doma a čakať, kedy sa skončí súdny spor. Verím že do mesiaca - dvoch si nájdem zamestnanie. V podstate mi ide iba o to, aby som im to trochu osladila a aj na výpovedi vytĺkla nejaké peniaze. Tiež viem, že keby ma zobrali naspäť, že mi dajú aj tak výpoveď, lebo celých 12 rokov čo som ich zamestnancom som tu "cudzár", hoci som sa sem dostala na základe konkurzu. Oni totiž ani domácich nemali lepších ako ja na to miesto a všetkých domácich museli vyradiť. Skús si to predstaviť, keď na konkurze je 5 ľudí z toho štyria chlapi a vyhrá ho žena bez toho, že by ma niekto potlačil, tak to musela byť sila. Preto som si povedala, že im to nedarujem. Však pracovnoprávne súdy sú oslobodené od poplatkov - alebo sa mýlim? Nevadí, aj tak sa nevzdám, môžem Ťa uistiť, že ja sa bez boja nevzdávam.
drobeceva
08.04.08,08:54
Podporujem Ťa v Tvojom boji, hoci verím, že to nebude jednoduché. Ako už bolo vyššie popísané, aj keby si súdne vyhrala, aj tak si nájdu dôvod ako Ťa vyštvať. Len nezávidím ten nápor na psychiku /viem, o čom hovorím, podobné som prežila ja/.
Daj potom vedieť ako si uspela.
wagner
08.04.08,09:00
Ďakujem za podporu, ale keby mi bol dal výpoveď hneď, keď som sa vrátila s tým, že nemá pre mňa miesto a že aby som zostala doma a budú mi platiť celú výpovednú dobu - prekážka na strane zamestnávateľa - tak to beriem a nevyskakujem. Ale on mi dal výpoveď až po dvoch týždňoch, teda mi dával prácu v súlade s pracovnou zmluvou a potom mi dal výpoveď. Tak aké miesto zrušil? Prácu mi dáva stále, hoci miesto bolo zrušené v roku 2003. Vieš mi to vysvetliť?
Chobot
08.04.08,09:15
Máš pravdu, ale ja nemienim sedieť doma a čakať, kedy sa skončí súdny spor. Verím že do mesiaca - dvoch si nájdem zamestnanie. V podstate mi ide iba o to, aby som im to trochu osladila a aj na výpovedi vytĺkla nejaké peniaze. Tiež viem, že keby ma zobrali naspäť, že mi dajú aj tak výpoveď, lebo celých 12 rokov čo som ich zamestnancom som tu "cudzár", hoci som sa sem dostala na základe konkurzu. Oni totiž ani domácich nemali lepších ako ja na to miesto a všetkých domácich museli vyradiť. Skús si to predstaviť, keď na konkurze je 5 ľudí z toho štyria chlapi a vyhrá ho žena bez toho, že by ma niekto potlačil, tak to musela byť sila. Preto som si povedala, že im to nedarujem. Však pracovnoprávne súdy sú oslobodené od poplatkov - alebo sa mýlim? Nevadí, aj tak sa nevzdám, môžem Ťa uistiť, že ja sa bez boja nevzdávam.

Nie celý proces. V prípade pracovnoprávneho sporu neplatíš súdny poplatok. Ale ak prehraješ súd a sudca uzná vyplatenie súdnych trov úspešnej strane, ak si budú uplatňovať nárok, tak ti môžu naúčtovať všetky náklady (právne zastupovanie, svedočné a pod.).
Chobot
08.04.08,09:17
Ďakujem za podporu, ale keby mi bol dal výpoveď hneď, keď som sa vrátila s tým, že nemá pre mňa miesto a že aby som zostala doma a budú mi platiť celú výpovednú dobu - prekážka na strane zamestnávateľa - tak to beriem a nevyskakujem. Ale on mi dal výpoveď až po dvoch týždňoch, teda mi dával prácu v súlade s pracovnou zmluvou a potom mi dal výpoveď. Tak aké miesto zrušil? Prácu mi dáva stále, hoci miesto bolo zrušené v roku 2003. Vieš mi to vysvetliť?

Ja nie, lebo nevidím do vašej firmy. Ale v prípade súdneho sporu to bude musieť objasniť firma. :rolleyes:
verenka@azet.sk
09.04.08,06:28
Pekní dník!! ano. Ale v prípade, že sa zamestnávateľ dozvedel o tom, že zamestnanca už Ďalej nemôže zamestnávať vo veľmi krátkom čase a nestihne dať 2-3mesačnú výp.dobu znamená pre zamestnanca tzv. výhodu: doma si váľa šunky počas zakonom stanovenej výpovednej doby a berie mzdu. také som mala na mysli.ste super. vďaka!!
dipe
17.06.08,13:31
Ahojte, ako postupovať pri výpovedi. Začala plynúť výpoveď ak mi bola doručená fotokópia bez svedkov, ja som ju nepodpísal no prevzal som ju za účelom poradenia s právnym poradcom. Ako je to s nevyčerpanou dovolenkou? Mám 20 dni z roku 2007 a tohto ročnú dovolenku celu? Momentálne som na PN.
Ďakujem za odpoveď
brčko
17.06.08,14:35
Ahojte, ako postupovať pri výpovedi. Začala plynúť výpoveď ak mi bola doručená fotokópia bez svedkov, ja som ju nepodpísal no prevzal som ju za účelom poradenia s právnym poradcom. Ako je to s nevyčerpanou dovolenkou? Mám 20 dni z roku 2007 a tohto ročnú dovolenku celu? Momentálne som na PN.
Ďakujem za odpoveď

To podstatné, že si na PN, píšeš až na konci a kedže nepíšeš dôvod ukončenia PP, tak predpokladám, že je to z organiz. dôvodov § 63 ods.1 písm.b ZP.
Počas PN si v tzv. ochrannej dobe, kedy je zákaz výpovede (teda z organizačných dôvodov, nie napr. ak sa ruší firma alebo prevádzka). Takže aj keby si výpoved prevzal počas PN, tak je výpoved z organizačných dôvodov podla mna neplatná.

Ak teraz ukončíš PN a po jej ukončení ti výpoved napr. do konca júna doručia poštou alebo ju písomne prevezmeš (asi vieš, že tvoj súhlas nepotrebujú), tak ti začne od 1.7.08 (prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci prevzatia/doručenia výpovede) plynúť bud dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota (ak máš "odpracovaných" vo firme aspon 5 rokov, tak je 3-mesačná, inak 2mesačná). Teda v tomto konkrétnom prípade by tvoj PP končil bud 31.8.08 alebo 30.9.08.

Dovolenku si môžeš vyčerpať počas výpovednej doby alebo ti ju budú musieť preplatiť pri ukončení PP.
Z roku 2007 máš ako píšeš tých 20dní a počet dní dovolenky za rok 2008 záleží:
- či máš odpracovaných aspon 60dní (napr. dni PN sa nepovažujú za odpracované, ani víkendy, ale dni čerpania dovolenky áno)
-- ak áno, záleží od dátumu ukončenia PP a počtu " neodpracovaných dní počas trvania PP (či ich je aspon 100),
-- ak nie, od počtu odpracovaných dní
dipe
18.06.08,04:19
OK, som učiteľ a mám odpracovaných viacej ako päť rokov. Hlavne ma zaujíma či môžem postupovať takto: (nie je to špekulácia no ta výpoveď mi bola daná pre nadbytočnosť) a mne sa to nezdá myslím,že to je pomsta. Ukončím PN a potom začnem čerpať dovolenku.Môžem po vyčerpaní starej dovolenky nastúpiť znova na PN . Kedy mi vlastne a ako začne plynúť výpoveď ? Nie je mi to jasné. Čo by ste mi niekto na základe nejakých skúsenosti poradili?
Ďakujem za odpovede
Pekný deň
Chobot
18.06.08,10:33
OK, som učiteľ a mám odpracovaných viacej ako päť rokov. Hlavne ma zaujíma či môžem postupovať takto: (nie je to špekulácia no ta výpoveď mi bola daná pre nadbytočnosť) a mne sa to nezdá myslím,že to je pomsta. Ukončím PN a potom začnem čerpať dovolenku.Môžem po vyčerpaní starej dovolenky nastúpiť znova na PN . Kedy mi vlastne a ako začne plynúť výpoveď ? Nie je mi to jasné. Čo by ste mi niekto na základe nejakých skúsenosti poradili?
Ďakujem za odpovede
Pekný deň

Výpoveď neplynie, výpoveď je jednostranný právny akt. Plynie výpovedná doba.

Ale v tvojom prípade je vôbec otázne, či je výpoveď platná, pokiaľ ti bola doručená počas PN-ky. Lebo počas PN si v ochrannej lehote, kedy je zákaz výpovede. Takto daná výpoveď je neplatná. Zamestnávateľ musí počkať, kým ukončíš PN a potom ti môže doručiť výpoveď.

Ostatné veci je zbytočné rozoberať. Až ti dajú platnú výpoveď, potom môžeme hovoriť o plynutí VD.
dipe
19.06.08,03:40
Ďakujem za upozornenie formulácie a používania slov. Môžete mi povedať koľko je ochranná doba?
Pekný deň a ďakujem
Karas Milan
19.06.08,04:00
2, je to špekulácia no ta výpoveď mi bola daná pre nadbytočnosť) a mne sa to nezdá myslím,že to je pomsta
1, Kedy mi vlastne a ako začne plynúť výpoveď ?


Ahoj Dipe.

1, Prvý deň v novom mesiaci nasledujúcom po doručení výpovede.
Pretože platí 2, ,tak ťahaj PN do 1.7.2008 (najskôr ti potom vedia platne doručiť výpoveď v 07/2008 a výp. lehota začne 1.8.2008).

Ahoj
Ka Mil
brčko
19.06.08,07:08
Ďakujem za upozornenie formulácie a používania slov. Môžete mi povedať koľko je ochranná doba?
Pekný deň a ďakujem

Ochranná doba podla ZP (teda zákaz výpovede) trvá do ukončenia PN-ky. POtom ti už výpoved môžu doručit/odovzdať.

DOPLNAM:
len pre zaujímavosť a tiež pre vyhnutie sa nedorozumeniam, ked každý hovorí o niečom inom (vlastná nie príjemná skúsenosť).
Existuje aj ochranná lehota podla zákona o sociálnom poistnení.
Tá sa udáva:
- v dnoch - obvyklá je 42kalen. dní (ak nem.poistenie trvalo aspon 42dní),
- príp. v mesiacoch - pre tehotné je 6 mesiacov,
po ukončení nem.poistenia= prac.pomeru. A podla praxe v SP plynie len v prípade, ak zamestnanec nemá iné nemoc.poistenie. Počas tejto doby, aj ked už nie je zamestnaný, má nárok na nemocenské dávky (PN, očr), ak mu vznikne nárok počas tejto lehoty.
Chobot
19.06.08,07:11
Ďakujem za upozornenie formulácie a používania slov. Môžete mi povedať koľko je ochranná doba?
Pekný deň a ďakujem

Ochranná doba nie je určená v dňoch. Ochranná doba plynie počas PN, tehotenstva, materskej dovolenky, rodičkovskej dovolenky. Pozri si § 64 - Zákaz výpovede, je to tam pekne a zrozumiteľne napísané.
jaros5
25.09.08,22:39
Z akého obdobia sa vypočíta výška odstupného, ak zamestnanec dostal výpoveď z nadbytočnosti 27.6.2008 ? (výpovedná doba plynie od 1.7. do 30.9.2008)
Od 25.5. do 26.6.2008 bol PN
Vopred ďakujem;
erika_H
26.09.08,08:01
Dobrý deň prajem,prosím Vás,keď sa zamestnancovi prepláca dovolenka /ukončenie prac.pomeru dohodou,ale ešte ostáva veľa dovolenky/, platia sa odvody normálne z celej čiastky vyplatenej sumy za nevyčerpanú dovolenku?Ďakujem moc za odpoveď
Tweety
26.09.08,08:04
Dobrý deň prajem,prosím Vás,keď sa zamestnancovi prepláca dovolenka /ukončenie prac.pomeru dohodou,ale ešte ostáva veľa dovolenky/, platia sa odvody normálne z celej čiastky vyplatenej sumy za nevyčerpanú dovolenku?Ďakujem moc za odpoveď
Platia.
Chobot
26.09.08,08:11
Z akého obdobia sa vypočíta výška odstupného, ak zamestnanec dostal výpoveď z nadbytočnosti 27.6.2008 ? (výpovedná doba plynie od 1.7. do 30.9.2008)
Od 25.5. do 26.6.2008 bol PN
Vopred ďakujem;

Keďže PP končil 30.9.2008 tak priemerný plat sa počíta z predchádzajúceho štvrťroku, teda za mesiace IV. - VI. Je jedno, že v júni bol na PN, nejakú priemernú mzdu dosiahol aj za ten kvartál
erika_H
27.09.08,08:59
Dobrý deň prajem,prosím Vás,keď sa zamestnancovi prepláca dovolenka /ukončenie prac.pomeru dohodou,ale ešte ostáva veľa dovolenky/, platia sa odvody normálne z celej čiastky vyplatenej sumy za nevyčerpanú dovolenku?Ďakujem moc za odpoveď
Takže nie je rozdiel pri plateni odvodov zo strany zamestnavatela,ci zamestnanec docerpa dovolenku alebo mu ju preplatia,rozumiem tomu spravne?Dakujem moc
Chobot
28.09.08,13:02
Takže nie je rozdiel pri plateni odvodov zo strany zamestnavatela,ci zamestnanec docerpa dovolenku alebo mu ju preplatia,rozumiem tomu spravne?Dakujem moc

Do skončenia PP nie je rozdiel Rozdiel by bol v tom, keby si pri skončení PP zabudla preplatiť dovolenku a preplatila by si ju až v nasledujúcom výplatnom termíne - po skončení PP.
erika_H
29.09.08,17:02
ok na to dám pozor.ďakujem.Pekný večer;)
kolka
01.10.08,05:30
Pekný deň, mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.10.2008 a zamestnávateľ mi ju nepredlži. Môže somnou pracovný vzťah ukončiť keď som tehotná? dakujem
Tweety
01.10.08,05:37
Pekný deň, mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 17.10.2008 a zamestnávateľ mi ju nepredlži. Môže somnou pracovný vzťah ukončiť keď som tehotná? dakujem
Môže, PP skončí dobou určitou. Tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v dobe určitej.
kolka
01.10.08,05:39
dakujem
mirar
15.10.08,12:32
co mi prosím poradíte, ak pracovnícka (4 r. pred dôchodkom) dostane výpoved z organizacnych dôvodov, má pristupit na dohodu s vypl. odstupného 5-nasobku platu, alebo zostat pracovat pocas vypovednej lehoty, v jej pripade 3 - mesiace a ziadat vyplatenie odstupneho, myslím si ze 3-násobku platu vzhladom na vek nad 50 r.??? Dakujem velmi pekne.
Tweety
15.10.08,12:34
co mi prosím poradíte, ak pracovnícka (4 r. pred dôchodkom) dostane výpoved z organizacnych dôvodov, má pristupit na dohodu s vypl. odstupného 5-nasobku platu, alebo zostat pracovat pocas vypovednej lehoty, v jej pripade 3 - mesiace a ziadat vyplatenie odstupneho, myslím si ze 3-násobku platu vzhladom na vek nad 50 r.??? Dakujem velmi pekne.
Pri § 63, teda organiz. dôvody je stále nárok na odstupné, aj keď bude počas VD pracovať, aj keď odíde skôr.
veronikasad
15.10.08,12:39
co mi prosím poradíte, ak pracovnícka (4 r. pred dôchodkom) dostane výpoved z organizacnych dôvodov, má pristupit na dohodu s vypl. odstupného 5-nasobku platu, alebo zostat pracovat pocas vypovednej lehoty, v jej pripade 3 - mesiace a ziadat vyplatenie odstupneho, myslím si ze 3-násobku platu vzhladom na vek nad 50 r.??? Dakujem velmi pekne.
Výška odstupného nie je podmienená vekom iba ak to máte stanovené v KZ/, ale dobou trvania PP - nad najmenej 5 rokov trvania je odstupné 3 mesiace .
Či pristúpiť na dohodu alebo zotrvať v prac.pomere záleží aj od atmosféry vo firme. Ak jej vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti /v posledných 4 rokoch má aspoň 3 roky poistenia v nezamestnanosti/, môže zobrať 5-mesačné odstupné a ak sa jej nepodarí získať novú prácu, evidovať sa na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti
Tweety
15.10.08,12:49
Výška odstupného nie je podmienená vekom iba ak to máte stanovené v KZ/, ale dobou trvania PP - nad 5 rokov trvania je odstupné 3 mesiace .
Či pristúpiť na dohodu alebo zotrvať v prac.pomere záleží aj od atmosféry vo firme. Ak jej vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti /v posledných 4 rokoch má aspoň 3 roky poistenia v nezamestnanosti/, môže zobrať 5-mesačné odstupné a ak sa jej nepodarí získať novú prácu, evidovať sa na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti
Opravím, nie nad 5 rokov, ale najmenej 5 rokov.
§ 76
Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
Daruš
15.10.08,12:54
Ako postupovať?
Zamestnancovi dňa 12.9. oznámili, že firma prichádza o výrobné priestory a ak chce môže sa zamestnať v inej firme s totožným výrobným programom od 16.9.
Dňa 22.9. poslala pôvodná firma zamestnancovi po inom bývalom zamestnancovi dohodu o skončení pracovného pomeru. Po vrátení nepodpísanej dohody od zamestnanca späť zamestnávateľovi, poslali následne novú dohodu v ktorej bolo uvedené, že je to dohoda z dôvodu organizačných zmien. Má zamestnanec nárok na odstupné aj keď za žiadnu cenu nechce zamestnávateľ uviesť do dohody, že bude vyplatené 2 mesačné odstupné a tiež ešte nemá výplatu za mesiac august (výplatný termín bol do konca septembra.)
Tweety
15.10.08,13:19
Ako postupovať?
Zamestnancovi dňa 12.9. oznámili, že firma prichádza o výrobné priestory a ak chce môže sa zamestnať v inej firme s totožným výrobným programom od 16.9.
Dňa 22.9. poslala pôvodná firma zamestnancovi po inom bývalom zamestnancovi dohodu o skončení pracovného pomeru. Po vrátení nepodpísanej dohody od zamestnanca späť zamestnávateľovi, poslali následne novú dohodu v ktorej bolo uvedené, že je to dohoda z dôvodu organizačných zmien. Má zamestnanec nárok na odstupné aj keď za žiadnu cenu nechce zamestnávateľ uviesť do dohody, že bude vyplatené 2 mesačné odstupné a tiež ešte nemá výplatu za mesiac august (výplatný termín bol do konca septembra.)
Áno, pri dohode z organiz.dôvod má nárok na odstupné. Do dohody odstupné uviesť nemusí, na odstupné je zákonný nárok podľa §76 ZP.
Nataly
30.10.08,09:08
Prosím o veľmi rýchlu radu.Dnes musím vyriešiť nasledovnú situáciu:
Prepúšťame zamestnancov z organizačných dôvodov. Výpoveď je im daná 30.10.2008, výpovedná lehota začína plynúť od 1.11.2008, dostanú vyplatené aj 2-mesačné odstupné. Ale mám problém v tom, že počas výpovednej lehoty budú doma na 60 %
- zamestnávateľ nemá pre zamestnancov prácu, tým mi ich mzda
za to obdobie klesne pod minimálnu mzdu. Moja otázka: Može ???
Alebo im musím vyplatiť minimálnu mzdu.
Ďaľšia otázka: podľa Zákonníka práce § 142 - dohoda o 60% musí byť písomná so zástupcami zamestnancov ( nemáme odbory ani zamestnaneckú radu ), kto to podpíše za zamestnancov?
Chobot
30.10.08,09:37
Prosím o veľmi rýchlu radu.Dnes musím vyriešiť nasledovnú situáciu:
Prepúšťame zamestnancov z organizačných dôvodov. Výpoveď je im daná 30.10.2008, výpovedná lehota začína plynúť od 1.11.2008, dostanú vyplatené aj 2-mesačné odstupné. Ale mám problém v tom, že počas výpovednej lehoty budú doma na 60 %
- zamestnávateľ nemá pre zamestnancov prácu, tým mi ich mzda
za to obdobie klesne pod minimálnu mzdu. Moja otázka: Može ???
Alebo im musím vyplatiť minimálnu mzdu.
Ďaľšia otázka: podľa Zákonníka práce § 142 - dohoda o 60% musí byť písomná so zástupcami zamestnancov ( nemáme odbory ani zamestnaneckú radu ), kto to podpíše za zamestnancov?

Začnem od konca - ak nemáte odbory ani zástupcu zamestnancov, tak nemôžete určiť, že náhrada bude 60%. Musíte im platiť v zmysle zákona náhradu vo výške priemernej mzdy. Aby bolo jasné, o čom hovorím, tu je znenie § 142:

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

Vy máte prekážku buď podľa ods. 1 alebo ods. 3. Ods. 4 hovorí o možnosti tých 60% náhrady mzdy. Ale je to len na základe dohody s odbormi alebo zástupcami zamestnancov. Ak takí nie sú, nemôžete ako firma rozhodnúť, že budete platiť len 60% - musíte priemerkou. Je to evidentné z poslednej vety ods. 4. A nemôžete to dohodnúť ani so zamestnancami, zákon to taxatívne umožňuje len s odbormi alebo zástupcom zamestnancov.

Takže späť k začiatku otázky - tým pádom je odpoveď jasná - nemôže.

Musí dať priemernú mzdu. Žiadnu minimálnu ani 60%.
breckova
30.10.08,09:55
Prosím o radu.
Ako môžem dať výpoveď z organizačných dôvodov pracovníčke na materskej alebo rodičovskej dovolenke? Je to možné formou dohody s odstupným?
Pravdepodobne vo februári 2009 bude vo firme hromadné prepúšťanie. Akou formou dám výpovede pracovníčkam na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo dlhodobe PN?

Vopred ďakujem za odpovede.
Chobot
30.10.08,10:00
Prosím o radu.
Ako môžem dať výpoveď z organizačných dôvodov pracovníčke na materskej alebo rodičovskej dovolenke? Je to možné formou dohody s odstupným?
Pravdepodobne vo februári 2009 bude vo firme hromadné prepúšťanie. Akou formou dám výpovede pracovníčkam na materskej a rodičovskej dovolenke, alebo dlhodobe PN?

Vopred ďakujem za odpovede.

Zamestnancom na MD, RD ani na PN výpoveď z organizačných dôvodov dať nemôžeš. Jedine keby sa rušila firma.

Ale môžete ukončiť PP dohodou, ak s tým dotyční zamestnanci budú súhlasiť.
Tweety
30.10.08,10:04
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.


(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
breckova
30.10.08,12:30
Ďakujem.
deha
04.11.08,08:46
Po vyčerpaní 3 rokov RD chceme ihneď rozviazať PP so zamestnankyňou. Máme jej predtým ponúknuť iné pracovné miesto, bola admin. pracovníčka a jednalo by sa o miesto vo výrobe, t,j, rozdielne od pôvodnej pracovnej zmluvy.n Veď zákonník práce zaručuje to isté prac. miesto len po nástupe po riadnej MD-28 týždňoch?Alebo jej hneď môžeme dať výpoveď z org. dôvodov, jej pracovné miesto je zrušené, tá funkcia má už iný názov a samozrejme aj pracovnú náplň.Ď.
Chobot
04.11.08,08:48
Po vyčerpaní 3 rokov RD chceme ihneď rozviazať PP so zamestnankyňou. Máme jej predtým ponúknuť iné pracovné miesto, bola admin. pracovníčka a jednalo by sa o miesto vo výrobe, t,j, rozdielne od pôvodnej pracovnej zmluvy.n Veď zákonník práce zaručuje to isté prac. miesto len po nástupe po riadnej MD-28 týždňoch?Alebo jej hneď môžeme dať výpoveď z org. dôvodov, jej pracovné miesto je zrušené, tá funkcia má už iný názov a samozrejme aj pracovnú náplň.Ď.

Ak máte vo firme iné voľné miesto, ste povinní jej toto primerané miesto ponúknuť. Ak iné voľné miesto nie je, alebo ponúknuté miesto odmietne, môžete jej dať výpoveď z organizačných dôvodov. Pozor, nemôžete ukončiť PP okamžite - nemáte na do dôvod.
ujv.oz
04.11.08,09:23
Prosím o radu:
Zmestnávateľ mi navrhol dohodu o ukonč.prac.pomeru z organizačných dôvodov: pracovný pomer trval viac ako 5 rokov, čiže odstupné 3-mesačné, odpracovných bolo menej ako 5 rokov (rodičovská dovolenka) z čoho vyplýva 2-mes. výpovedná doba.

Ak ukončím PP dohodou k 31.12.08 ponúkli mi 3 mes.odstupné, čo sa mi zdá nevýhodné, pretože ak dostanem písomnú výpoveď zo strany zamestnávateľa z org.dôvodov v 11/08 končí mi 2-mes.výpovedná doba 31.1.09 a na 3-mes.odstupné mi zostáva nárok + v januári stravné lístky.

Bolo by možné uzavriet dohodu o ukonč.PP v ktorej bude stanovené 4 mes.odstupné + hodnota stravy v 1/09 hradená zamestnávateľom. Jednoducho dohodnem sa so zamestnávateľom na presnej sume, tú uvediem v dohode alebo to treba nejako rozpísať. Je to vobec možné? Dakujem
Chobot
04.11.08,09:37
Prosím o radu:
Zmestnávateľ mi navrhol dohodu o ukonč.prac.pomeru z organizačných dôvodov: pracovný pomer trval viac ako 5 rokov, čiže odstupné 3-mesačné, odpracovných bolo menej ako 5 rokov (rodičovská dovolenka) z čoho vyplýva 2-mes. výpovedná doba.

Ak ukončím PP dohodou k 31.12.08 ponúkli mi 3 mes.odstupné, čo sa mi zdá nevýhodné, pretože ak dostanem písomnú výpoveď zo strany zamestnávateľa z org.dôvodov v 11/08 končí mi 2-mes.výpovedná doba 31.1.09 a na 3-mes.odstupné mi zostáva nárok + v januári stravné lístky.

Bolo by možné uzavriet dohodu o ukonč.PP v ktorej bude stanovené 4 mes.odstupné + hodnota stravy v 1/09 hradená zamestnávateľom. Jednoducho dohodnem sa so zamestnávateľom na presnej sume, tú uvediem v dohode alebo to treba nejako rozpísať. Je to vobec možné? Dakujem

Musím ťa pochváliť - si chytrý zamestnanec, ktorý nepodpisuje bezhlavo všetko, čo mu navrhne zamestnávateľ. Jasné, že máš pravdu, tu som to bližšie popisoval, prečo si treba rozmyslieť skončenie PP dohodou a žiadať skutočne to, o čo by si mohol prísť:

http://www.porada.sk/705213-post8.html

http://www.porada.sk/781127-post16.html

Jasné, že povedz zamestnávateľovi, že s takýmto návrhom dohody nesúhlasíš a žiadaš vyššie odstupné. S tou hodnotou stravy to nekomplikuj, to nie je tak veľká suma, aby si o ňu bojoval, to je suma do tisícky. Ak ti prizná jedno mesačné odstupné navyše, urob aj ty tento ústupok.
brčko
04.11.08,09:48
chobot a myslíš môžu to v dohode o ukonč.PP definovať ako 4-mesačné odstupné, alebo to musí byť podla ZP príp. prac.zmluvy/kolekt.zmluvy, t.j. 3mesačné odstupné + 1mesačná napr. odmena?
Nechcem to komplikovať, no vrta mi to v hlave, ako to urobí mzdárka vo výplate (a teda napr. aj z hladiska danovo uznaných nákladov). :)
Chobot
04.11.08,09:56
chobot a myslíš môžu to v dohode o ukonč.PP definovať ako 4-mesačné odstupné, alebo to musí byť podla ZP príp. prac.zmluvy/kolekt.zmluvy, t.j. 3mesačné odstupné + 1mesačná napr. odmena?
Nechcem to komplikovať, no vrta mi to v hlave, ako to urobí mzdárka vo výplate (a teda napr. aj z hladiska danovo uznaných nákladov). :)

ZP určuje len minimálne odstupné:

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Takže zamestnávateľ môže dať aj vyššie odstupné, než predpisuje ZP. Možno bude mať problém s daňovou uznateľnosťou, ale to už nie je tvoja starosť. Možno navrhnú dať ten jeden mesiac ako odmenu, na tvojom mieste by som aj to bral.
Infarkt
04.11.08,09:57
chobot a myslíš môžu to v dohode o ukonč.PP definovať ako 4-mesačné odstupné, alebo to musí byť podla ZP príp. prac.zmluvy/kolekt.zmluvy (http://prac.zmluvy/kolekt.zmluvy), t.j. 3mesačné odstupné + 1mesačná napr. odmena?
Nechcem to komplikovať, no vrta mi to v hlave, ako to urobí mzdárka vo výplate (a teda napr. aj z hladiska danovo uznaných nákladov). :)

V zmysle Zákoníka práce v §76 o odstupnom je definované odstupné slovkom NAJMENEJ, takže keď sa dohodnú hoci aj na 4 mesačnom odstupnom je to v poriadku...samo, ešte záleží, či je, alebo nie je uzavretá Kolektívna zmluva...v tom prípade sa riadia ňou ;)
ujv.oz
04.11.08,10:00
Dakujem Chobot,

ešte sa chcem uistiť: v dohode musí byť uvedený dôvod ukončenia PP par.63 od.1 a) a odstupné vo výške 4-násobku priemerného mesačného zárobku (vypočítaného z 3.Q/08 ak ukončíme PP k 31.12.08)
brčko
04.11.08,10:01
dakujem za vaše vyjadrenia. Samozrejme zamestnancovi to môže byť jedno, ak dostane peniažky.
No mna (pre úplnosť a info) zaujímala aj tá druhá strana. Takže ostupné by to bolo nad rámec ZP príp. kolektívnej zmluvy asi mimo dan.nákladov.
Chobot
04.11.08,10:13
Dakujem Chobot,

ešte sa chcem uistiť: v dohode musí byť uvedený dôvod ukončenia PP par.63 od.1 a) a odstupné vo výške 4-násobku priemerného mesačného zárobku (vypočítaného z 3.Q/08 ak ukončíme PP k 31.12.08)

Áno, v dohode musí byť uvedený dôvod skončenia. To odstupné síce nemusí byť v dohode, ale pre teba je to len istota, ak to tam bude. Nebude potom môcť zamestnávateľ zaprieť, že ti sľúbil 4 mesačné odstupné.
glglgl
18.03.09,06:53
Mám na vás prosbu o radu.Moj sucasný zamestnávatel odstupuje celu prevádzku kde pracujem novému záujemcovi ,ide o to, ze mne dá vypoved k 31.03.09 a od 1.4.09 budem mat novu pracovnu zmluvu u nového zamestnávatela./To znaci preberá /kupuje/ celu prevádzku s tým ze si ma ponechá. Ide mi o to aké mám práva u starého zamestnávatela mam nárok na odstupne ak som u neho pracovala 3 roky.Lebo on si mysli ze nepridem o robotu tým pádom nemá voči mne uz žiadne povinnosti, dovolenku som si uz stihla vyčerpat na ktoru som mala nárok do konca marca.Len prosim aké su moje nároky voci starému zamestnávatelovi lebo tento týzden sa mám s ním dohodnut. dakujem velmi pekne
Chobot
18.03.09,07:58
Mám na vás prosbu o radu.Moj sucasný zamestnávatel odstupuje celu prevádzku kde pracujem novému záujemcovi ,ide o to, ze mne dá vypoved k 31.03.09 a od 1.4.09 budem mat novu pracovnu zmluvu u nového zamestnávatela./To znaci preberá /kupuje/ celu prevádzku s tým ze si ma ponechá. Ide mi o to aké mám práva u starého zamestnávatela mam nárok na odstupne ak som u neho pracovala 3 roky.Lebo on si mysli ze nepridem o robotu tým pádom nemá voči mne uz žiadne povinnosti, dovolenku som si uz stihla vyčerpat na ktoru som mala nárok do konca marca.Len prosim aké su moje nároky voci starému zamestnávatelovi lebo tento týzden sa mám s ním dohodnut. dakujem velmi pekne

Dôležité je, či pri tom predaji prevádzky prichádza k prechodu práv a povinností pôvodného zamestnávateľa na nového majiteľa. Teda ak nový majiteľ preberá všetky záväzky (nielen z pracovnoprávnych vzťahov, ale aj obchodné záväzky), tak ty automaticky prechádzaš do pracovného pomeru k novému majiteľovi firmy. Je to v ZP § 28 ods. 1:

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

Prečítaj si k tomu celé znenia paragrafov 27 - 31 ZP.

V takom prípade prechodu práv v podstate pracovný pomer akoby pokračoval ďalej a zamestnanec nemá nárok na odstupné - 76 ods. 4:

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

AK ale súčasný zamestnávateľ len predal nejakú prevádzku alebo zariadenie inej firme (a nedochádza k prevodu práv), tak pôvodný zamestnávateľ s tebou musí ukončiť PP so všetkými náležitosťami.
glglgl
18.03.09,11:56
Nedochádza k prechodu práv.Len nerozumiem tomuto :ak je daná výpoved napr.k 31.03. cize robim v starej firme este april aj maj /výp. doba/musim dodrzat výpovednu lehotu? a zaroven mam nárok este aj na odstupne.Alebo je moznost uz nepracovat v čase výp. lehoty? a zobrat len odstupné.
Tweety
18.03.09,12:02
Nedochádza k prechodu práv.Len nerozumiem tomuto :ak je daná výpoved napr.k 31.03. cize robim v starej firme este april aj maj /výp. doba/musim dodrzat výpovednu lehotu? a zaroven mam nárok este aj na odstupne.Alebo je moznost uz nepracovat v čase výp. lehoty? a zobrat len odstupné.
Aj keď VD odpracuješ, alebo sa dohodnete, že odídeš skôr(dohoda na základe § 63) nárok na odstupné ostáva zachovaný.

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
glglgl
18.03.09,12:13
Dakujem za odpoved len mozno mi to trosku dnes nemysli,čize ak zostanem pracovat vo výp. lehote dostávam aj plat aj odstupné ak nezostanem pracovat vo výp. lehote prichádzam o plat a dostanem len odstupné POCHOPILA som to či nie ? dakujem
Tweety
18.03.09,12:17
Dakujem za odpoved len mozno mi to trosku dnes nemysli,čize ak zostanem pracovat vo výp. lehote dostávam aj plat aj odstupné áno ak nezostanem pracovat vo výp. lehote prichádzam o plat a dostanem len odstupné POCHOPILA som to či nie ? áno dakujem
Odpovede tučným.
Chobot
18.03.09,12:26
Dakujem za odpoved len mozno mi to trosku dnes nemysli,čize ak zostanem pracovat vo výp. lehote dostávam aj plat aj odstupné ak nezostanem pracovat vo výp. lehote prichádzam o plat a dostanem len odstupné POCHOPILA som to či nie ? dakujem

Prečítaj si tiet moje príspevky:

http://www.porada.sk/798133-post4.html

a

http://www.porada.sk/781127-post15.html
Lumila
18.03.09,21:33
Som vo výpovednej lehote (druhý mesiac z troch), počas ktorej mi ponúkli miesto na inom úseku. Ponuku som prijala, ale keď som žiadala o zmenu dojednaných pracovných podmienok, bolo mi povedané, že výpoveď mi beží ďalej a ak sa osvedčím na novom mieste, potom sa výpoveď zruší a zmení sa písomne aj pracovná náplň ( mne však v tom čase skončí aj VD). Môže takto zamestnávateľ konať?
books
22.04.09,09:42
Dobrý deň,chcem sa uistiť,že som správne pochopila čo som si prečítala v ZP a na porade.
Zamestnávateľ dá výpoveď podľa §63 odst.1,písm.b :
- plynie tu dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota (podľa toho koľko rokov pracovali vo firme)
- majú nárok na dvojmesačné odstupné, vyplatené v poslednej výplate.
- stačí napísať vo výpovedi, že sa dáva výpoveď podľa §63 odst.1, písm.b a odstupné bude vyplatené podľa §76 Zákonníka prace ?

Keď ide prepúšťať 10 ľudí (vo firme ich je 15), tak podľa zákonníka to nie je hromadné prepúšťanie. Môže ich teda všetkých prepustiť a nemusí nikde nahlasovať, že prepúšťa toľko ľudí ?

Ďakujem.
books
22.04.09,10:14
Dobrý deň,chcem sa uistiť,že som správne pochopila čo som si prečítala v ZP a na porade.
Zamestnávateľ dá výpoveď podľa §63 odst.1,písm.b :
- plynie tu dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota (podľa toho koľko rokov pracovali vo firme)
- majú nárok na dvojmesačné odstupné, vyplatené v poslednej výplate.
- stačí napísať vo výpovedi, že sa dáva výpoveď podľa §63 odst.1, písm.b a odstupné bude vyplatené podľa §76 Zákonníka prace ?

Keď ide prepúšťať 10 ľudí (vo firme ich je 15), tak podľa zákonníka to nie je hromadné prepúšťanie. Môže ich teda všetkých prepustiť a nemusí nikde nahlasovať, že prepúšťa toľko ľudí ?

Ďakujem.

posúvam.
drobeceva
22.04.09,10:19
posúvam.
Myslím, že si to správne pochopila
ivka70
22.04.09,10:23
Myslím, že si to správne pochopila
aj odstupne dvoj alebo trojmesacne, podla poctu odpracovanych rokov v danej firme.
drobeceva
22.04.09,10:25
aj odstupne dvoj alebo trojmesacne, podla poctu odpracovanych rokov v danej firme.
Áno, ak pracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov, odstupné najmenej 3-násobok priemerného platu. Ak máte KZ, môžte mať inak ustanovené.
books
22.04.09,10:28
Áno, ak pracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov, odstupné najmenej 3-násobok priemerného platu. Ak máte KZ, môžte mať inak ustanovené.

Ďakujem.
Odpracovali necelé dva roky a rok, takže odstupné bude dvojmesačné.

Ešte raz ďakujem.
drobeceva
22.04.09,10:30
Ďakujem.
Odpracovali necelé dva roky a rok, takže odstupné bude dvojmesačné.

Ešte raz ďakujem.
Áno, majú nárok na dvojmesačné odstupné.
books
22.04.09,10:51
Ešte mám taký menší dotaz, môže byť takto napísaná výpoveď zamestnávateľom a zároveň musí byť podpísaná od zamestnanca (dátum prevzatia)?



Názov a sídlo spoločnosti



........................ meno, priezvisko a adresa zamestnanca



V ...................., dňa .........................




V e c: Výpoveď pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce


Dávame Vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce.

Výpovedná doba je dvojmesačná, začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a odstupné bude vyplatené podľa §76 Zákonníka práce.


S pozdravom



.............................................



konateľ


Ď.
drobeceva
22.04.09,10:54
Ešte mám taký menší dotaz, môže byť takto napísaná výpoveď zamestnávateľom a zároveň musí byť podpísaná od zamestnanca (dátum prevzatia)?




Názov a sídlo spoločnosti





........................ meno, priezvisko a adresa zamestnanca



V ...................., dňa .........................







V e c: Výpoveď pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce


Dávame Vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce.

Výpovedná doba je dvojmesačná, začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a odstupné bude vyplatené podľa §76 Zákonníka práce.


S pozdravom




.............................................






konateľ




Ď.
Ruší, alebo premiestňuje z-ľ svoju prevádzku?
VD by som im vymedzila dátumovo
books
22.04.09,10:59
Ruší, alebo premiestňuje z-ľ svoju prevádzku?
VD by som im vymedzila dátumovo

Neruší, ale nemá pre nich prácu (pohybuje sa v stavebníctve).

Ď.
drobeceva
22.04.09,11:00
Neruší, ale nemá pre nich prácu (pohybuje sa v stavebníctve).

Ď.
tak potom par. 63, odst. 1, písmeno b - nadbytočnosť
books
22.04.09,11:02
tak potom par. 63, odst. 1, písmeno b - nadbytočnosť

Ďakujem, tak som sa snažila čítať poriadne ZP aj poradu, že mi to ušlo.

Ď.
mzdarka renca
22.04.09,11:03
ja by som tam ešte dala aj to, že odstupné je dvojnásobok jeho priemerného mesačného zárobku, aby to bolo zamestnancovi hneď jasné, aké odstupné dostane.
books
22.04.09,11:05
Upravila som tú výpoveď. Bude OK ?
Názov a sídlo spoločnosti

........................ meno, priezvisko a adresa zamestnanca



V ...................., dňa .........................

V e c: Výpoveď pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce


Dávame Vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

Výpovedná doba je dvojmesačná, začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a to je 01.05.2009 a končí 30.06.2009 a odstupné (dvojnásobok priemerného mesačného zárobku) bude vyplatené podľa §76 Zákonníka práce.


S pozdravom

.............................................
konateľ


Ď.
mzdarka renca
22.04.09,11:07
daj tam aj tu výšku odstupného, lebo veľa ľudí nemá po ruke ZP.
drobeceva
22.04.09,11:08
dopíš ešte tak, ako radila Renča, je odstupné im bude vyplatené vo výške 2násobku priemerného mesačného platu- nech im to je jasné
Chobot
22.04.09,11:32
VD by som im vymedzila dátumovo

Z praktického hľadiska je lepšie neuvádzať presne dátumovo začiatok a koniec VD, lebo to závisí od dátumu doručenia výpovede. AK b sa im nepodarilo doručiť výpoveď do konca apríla, začiatok VD by bol 1.6.2009 a museli by prepisovať výpoveď.
motylikd
22.04.09,16:23
Prosím vás o radu, nepochopila som jednu vec. Keď dá zamestnávateľ výpoveď s výpovednou dobou dva resp.tri mesiace, to je akoby alternativa k odstupnemu? Myslim tym ze ked da vypoved s vypovednou dobou, tak po jej skonceni este musi aj vyplatit odstupne ci uz nie? (v podstate by to znamenalo ze si zamestnanec to odstupne odpracuje) A ak ano tak ma zamestnanec pravo vyberu? Ze neprijme vypovednu lehotu ale chce ist prec hned a s odstupnym? (ak je to hlupa otazka sa ospravedlnujem, ale prosim velmi o radu)
mzdarka renca
22.04.09,16:39
Prosím vás o radu, nepochopila som jednu vec. Keď dá zamestnávateľ výpoveď s výpovednou dobou dva resp.tri mesiace, to je akoby alternativa k odstupnemu? Myslim tym ze ked da vypoved s vypovednou dobou, tak po jej skonceni este musi aj vyplatit odstupne ci uz nie? (v podstate by to znamenalo ze si zamestnanec to odstupne odpracuje) A ak ano tak ma zamestnanec pravo vyberu? Ze neprijme vypovednu lehotu ale chce ist prec hned a s odstupnym? (ak je to hlupa otazka sa ospravedlnujem, ale prosim velmi o radu)

Výpovedná doba je jedna vec a odstupné druhá. T.z., že ak zamestnancovi uplynie výpovedná doba (2 alebo 3 mes.), tak v poslednej výplate bude mať aj vyplatené odstupné. Odstupné sa neodracuváva ;):)
Tweety
22.04.09,16:47
Odstupné sa neodracuváva ;):) mimotemy
Toto mi je nezrozumiteľné.:confused:
mzdarka renca
22.04.09,16:54
mimotemy
Toto mi je nezrozumiteľné.:confused:
mimotemy :D:D:D myslela som to tak, že odstupné nie je za odpracovanú výpovednú dobu :D:D:D

PS: dúfam, že teraz som to dobre napísala :D:eek::D
Tweety
22.04.09,16:55
mimotemy :D:D:D myslela som to tak, že odstupné nie je za odpracovanú výpovednú dobu :D:D:D

PS: dúfam, že teraz som to dobre napísala :D:eek::D
Jáj, tak to malo byť neodpracúvavá, ale napísané je ináč.:---
mzdarka renca
22.04.09,16:59
Jáj, tak to malo byť neodpracúvavá, ale napísané je ináč.:---

mimotemy :D:D:Dto preto, lebo robím x vecí naraz a potom to tak vyzerá, polepším sa;)
books
23.04.09,06:46
Upravila som tú výpoveď. Bude OK ?
Názov a sídlo spoločnosti

........................ meno, priezvisko a adresa zamestnanca



V ...................., dňa .........................

V e c: Výpoveď pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce


Dávame Vám týmto výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

Výpovedná doba je dvojmesačná, začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a to je 01.05.2009 a končí 30.06.2009 a odstupné (dvojnásobok priemerného mesačného zárobku) bude vyplatené podľa §76 Zákonníka práce.


S pozdravom

.............................................
konateľ


Ď.
Dobrý deň,
ešte mám taký menší dotaz.
Môžem zamestnancom osobne odovzdať výpoveď a oni mi ju podpíšu aj s dátumom prevzatia, bude to OK?
Ď.
drobeceva
23.04.09,06:47
Áno
books
23.04.09,06:53
Áno

Ďakujem.
Sabadka
23.04.09,07:00
mimotemy :D:D:Dto preto, lebo robím x vecí naraz a potom to tak vyzerá, polepším sa;)

Podľa mňa si sa kopla schválne, bola si zvedavá, či si to niekto všimne!!! Šikulka:D:D:D:D:D:D
medula1
06.05.09,15:35
DOBRY DEN JA MA TIEZ NIAKU PROSBU MOZTE MI PORADIT K 30.04.2009 SOM MALA VYPOVED MEDZI TYM SOM SLA NA PN PRESNE 24.04 SOM STALE NA PN NIC SOM NEPODPISALA ANI NEPREVZALA VYPOVED BOLA S ORGANYZACNYCH DOVODOV 2MESACNA VYPOVEDNA DOBA PLUS 3MESACNE ODSTUPNE S TYM ZE SME MALY BYT VO VYPOVEDNEJ DOBE DOMA A NEROBYT NA PN CHCEM BYT DOMA DO KONCA JUNA AKO SA MAM DAT VYPISAT ABY MI NABEHLA TA VYPOVEDNA LEHOTA KED SA DAM VYPISAT 30. 06 TAK MI NESTIHNU VYPISAT VYPOVED PORADTE PROSIM DAKUJEM
Chobot
06.05.09,20:38
DOBRY DEN JA MA TIEZ NIAKU PROSBU MOZTE MI PORADIT K 30.04.2009 SOM MALA VYPOVED MEDZI TYM SOM SLA NA PN PRESNE 24.04 SOM STALE NA PN NIC SOM NEPODPISALA ANI NEPREVZALA VYPOVED BOLA S ORGANYZACNYCH DOVODOV 2MESACNA VYPOVEDNA DOBA PLUS 3MESACNE ODSTUPNE S TYM ZE SME MALY BYT VO VYPOVEDNEJ DOBE DOMA A NEROBYT NA PN CHCEM BYT DOMA DO KONCA JUNA AKO SA MAM DAT VYPISAT ABY MI NABEHLA TA VYPOVEDNA LEHOTA KED SA DAM VYPISAT 30. 06 TAK MI NESTIHNU VYPISAT VYPOVED PORADTE PROSIM DAKUJEM

Asi preto ti nikto neodpovedal, lebo to pravdepodobne nikto nepochopil. Skús to napísať ešte raz a zrozumiteľnejšie. A vypni si CAPS LOCK a píš vo vetách, nie súvislý text.;)
lala01
21.06.09,14:57
Dobry den ,
zamestnavatel mi chce dat vypoved z org. dovod. . Na co si mam davat pozor pri podpisovani vypovede ? Moze tam zamestnavatel uviest ze je to z organizacnych dovod a zaroven dohodu ? Je dost mozne ze pocas vypovednej doby pojdem na operaciu a PN bude dlhsia ko vypovedna doba - co to pre mna znamená?
dakujem vopred za radu ( odprac. viac ako 5rokov)
Tweety
21.06.09,16:20
Dobry den ,
zamestnavatel mi chce dat vypoved z org. dovod. . Na co si mam davat pozor pri podpisovani vypovede ? Moze tam zamestnavatel uviest ze je to z organizacnych dovod a zaroven dohodu ? Ak dá zamestnáv. výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm. b ,vznikne vám nárok na odstupné, najmenej trojmesačné. Na základe tejto výpovede sa môžete dohodnúť na skončení PP dohodou , nárok na odstupné ostáva zachovaný. Zhrniem, buď odpracujete VD, alebo len jej časť, alebo skončíte PP podľa dohody k určitému dátumu. Je dost mozne ze pocas vypovednej doby pojdem na operaciu a PN bude dlhsia ko vypovedna doba - co to pre mna znamená? Ak bude trvať VD, váš PP sa skončí až nástupom z DPN, ak nebudete trvať na skončení PP skončením VD.
§ 64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.


dakujem vopred za radu ( odprac. viac ako 5rokov)
Odpovede v texte.
misolga
22.06.09,11:45
Ak prepustíme zamestnanca z dôvodu nadbytočnosti § 63 ods1b, vyplatíme mu 3-mesačné odstupné , môžme ho v prípade potreby po ukončení pp príležitostne zamestnať na dohodu o prac.činnosti počas prvých troch mesiacov od ukončenia pp ? - zastupovanie počas dovoleniek zamestnancov, alebo práce vykonávané v sobotu.
Ďakujem,
lala01
22.06.09,15:46
este jedna otazka ku doleuvedenej teme..vopred dakujem
Ak bude vypoved podľa § 63 odst. 1, písm. A ? (nie pismeno B) plati to isté v pripade PN?

Dobry den ,
zamestnavatel mi chce dat vypoved z org. dovod. . Na co si mam davat pozor pri podpisovani vypovede ? Moze tam zamestnavatel uviest ze je to z organizacnych dovod a zaroven dohodu ? Ak dá zamestnáv. výpoveď podľa § 63 odst. 1, písm. b ,vznikne vám nárok na odstupné, najmenej trojmesačné. Na základe tejto výpovede sa môžete dohodnúť na skončení PP dohodou , nárok na odstupné ostáva zachovaný. Zhrniem, buď odpracujete VD, alebo len jej časť, alebo skončíte PP podľa dohody k určitému dátumu. Je dost mozne ze pocas vypovednej doby pojdem na operaciu a PN bude dlhsia ko vypovedna doba - co to pre mna znamená? Ak bude trvať VD, váš PP sa skončí až nástupom z DPN, ak nebudete trvať na skončení PP skončením VD.
§ 64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
brčko
23.06.09,07:42
lola,
ak bude výpoved podla § 63 ods.1 písm.a), tak PP skončí uplynutím VD, t.j. nie až posledným dnom PN. Pri tejto výpovedi neplatí ochranná doba počas PN.
janaGT
23.10.09,06:15
ak je daná výpoveď podľa § 63/1 a, z čoho sa vypočíta odstupné, ak je ZC posledných 12 mesiacov PN? PP trvá od 07/2005.
Tweety
23.10.09,06:38
ak je daná výpoveď podľa § 63/1 a, z čoho sa vypočíta odstupné, ak je ZC posledných 12 mesiacov PN? PP trvá od 07/2005.
Z pravdepodobného zárobku.
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134 ZP

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku. Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa § 85 ods. 5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny; opačný postup zamestnávateľ uplatní v prípade predĺženia ustanoveného týždenného pracovného času.

(6) Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov používa v súvislosti s náhradou škody priemerný zárobok u žiakov základných škôl, žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl alebo u zamestnancov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ktorí nie sú zamestnaní a ktorých príprava na povolanie (činnosť) sa vykonáva podľa osobitných predpisov, vychádza sa zo sumy priemerného zárobku určenej podľa odseku 5 prvej vety.

(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.

(8) Ak zamestnanec vykonáva prácu v niekoľkých pracovných vzťahoch u toho istého zamestnávateľa, posudzuje sa mzda v každom pracovnom vzťahu samostatne.

(9) Ak sa na účely výpočtu peňažných plnení vychádza podľa všeobecne záväzných právnych predpisov z priemerného mesačného čistého zárobku zamestnanca, tento zárobok sa zisťuje z priemerného mesačného zárobku odpočítaním súm poistného na sociálne poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, preddavku poistného na zdravotné poistenie a preddavku na daň z príjmov fyzických osôb vypočítaných podľa podmienok a sadzieb platných pre zamestnanca v mesiaci, v ktorom sa tento zárobok zisťuje.

(10) Ustanovenia odsekov 1 až 9 platia primerane na účely zisťovania pravdepodobného zárobku.

(11) Podrobnosti zisťovania priemerného zárobku alebo pravdepodobného zárobku možno dohodnúť v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve.
janaGT
23.10.09,06:44
takže ak je PN od 25.1.2009 - rozhodujúce obdobie bude 4.Q.2008?
Tweety
23.10.09,06:50
takže ak je PN od 25.1.2009 - rozhodujúce obdobie bude 4.Q.2008?
K akému dátumu končí PP?
ivka70
23.10.09,07:46
ak je daná výpoveď podľa § 63/1 a, z čoho sa vypočíta odstupné, ak je ZC posledných 12 mesiacov PN? PP trvá od 07/2005.

Tak ako pri vypocte priemernej mzdy napr. pre dovolenku pouzijes pravdepodobny zarobok.
janaGT
23.10.09,07:58
K akému dátumu končí PP?

k 15.1.2010.
Ide konkrétne o môjho manýžela, je PN od 25.1.2009, podporná doba mu končí 14.1.2010 ale už mu bolo taktne naznačené, že dostane výpoveď z org. dôvodov :)
Chobot
23.10.09,08:32
k 15.1.2010.
Ide konkrétne o môjho manýžela, je PN od 25.1.2009, podporná doba mu končí 14.1.2010 ale už mu bolo taktne naznačené, že dostane výpoveď z org. dôvodov :)

Pravdepodobný zárobok je ten, čo má uvedený v pracovnej zmluve.
janaGT
23.10.09,09:02
Pravdepodobný zárobok je ten, čo má uvedený v pracovnej zmluve.
počíta sa aj s pohyblivou zložkou?
Chobot
23.10.09,09:25
počíta sa aj s pohyblivou zložkou?

TO je diskutabilé a relatívne. Ak je tá pohyblivá zložka na rozhodnutí vedenia, tak nie, je totiž nenárokovateľná.
sirup
24.10.09,20:24
Ahojte, prosim Vas o radu.
Som osamela matka na RD a kvoli financiam som sa chcela vratit do prace pred dovrsenim 3 rokov veku dietata. Ziadala som o to zamestnavatela, ale ten mi oznamil, ze este pocas mojej MD zmenil organizacnu strukturu a stala som sa pre nich nadbytocnou. Ine pracovne miesto mi neponukol. Moja praca sa vo firme samozrejme nadalej vykonava, len ma iny nazov a je rozdelena pre dve nove pracovnicky :) .Navrhol mi moznost vratit sa s tym, ze mi da vypoved z org.dovodov, t.j. 2 mesiace VD (tu by som si cerpala vyse 30 dni dovolenky)+ 2 mesacne odstupne. Druha moznost je dohoda z organizacnych dovodov.
Chcem sa opytat:1.) Ak nebudem suhlasit s dohodou, ale budem chciet nastupit do prace napr. k 1.1.2010, moze mi zamestnavatel dorucit vypoved uz 31.12.2009? To budem este na RD, teda v ochrannej lehote. Alebo mi moze dorucit vypoved najskor v januari a teda VD zacne plynut az od 1.2. - 31.3.2010.
2.) Ak by som predsa len podpisala dohodu, chcela by som vediet, ci je vhodnejsie podpisat ju v tomto roku, alebo az na buduci rok. Chcela by som si porovnat nedoplatok, ktory by mi vznikol pri RZZP s preplatkom na dani. Vysku dane si priblizne viem vyratat. Aka je max. suma na zdravotne poistenie - cely rok som na RD, ma to na vysku vplyv?
brčko
24.10.09,20:53
Ahojte, prosim Vas o radu.
Som osamela matka na RD a kvoli financiam som sa chcela vratit do prace pred dovrsenim 3 rokov veku dietata. Ziadala som o to zamestnavatela, ale ten mi oznamil, ze este pocas mojej MD zmenil organizacnu strukturu a stala som sa pre nich nadbytocnou. Ine pracovne miesto mi neponukol. Moja praca sa vo firme samozrejme nadalej vykonava, len ma iny nazov a je rozdelena pre dve nove pracovnicky :) .Navrhol mi moznost vratit sa s tym, ze mi da vypoved z org.dovodov, t.j. 2 mesiace VD (tu by som si cerpala vyse 30 dni dovolenky)+ 2 mesacne odstupne. Druha moznost je dohoda z organizacnych dovodov.
Chcem sa opytat:1.) Ak nebudem suhlasit s dohodou, ale budem chciet nastupit do prace napr. k 1.1.2010, moze mi zamestnavatel dorucit vypoved uz 31.12.2009? To budem este na RD, teda v ochrannej lehote. Alebo mi moze dorucit vypoved najskor v januari a teda VD zacne plynut az od 1.2. - 31.3.2010.
stretla som sa s postupom, že doručili počas RD, ale napísali, že dávajú výpoved napr. 1.1.2010. Ale ako píšeš, nedá sa, aby ti začala plynúť VD od 1.1.2010, ak do 31.12.09 čerpeš RD.
2.) Ak by som predsa len podpisala dohodu, chcela by som vediet, ci je vhodnejsie podpisat ju v tomto roku, alebo az na buduci rok. Chcela by som si porovnat nedoplatok, ktory by mi vznikol pri RZZP s preplatkom na dani. Vysku dane si priblizne viem vyratat. Aka je max. suma na zdravotne poistenie - cely rok som na RD, ma to na vysku vplyv?
v ZP a rzzp sa nevyznám. Len tolko, že z odstupného sa ZP neodvádza.

Predpokladám, že rodič.príspevok si začala poberať ešte pred 1.1.09, inak by to malo vplyv aj na jeho vyplácanie, ak by si celý mesiac poberala príjem zdanovaný podla § 5 Zákona o dani z príjmov.
sirup
25.10.09,08:27
dakujem
veronikasad
25.10.09,08:36
Ahojte, prosim Vas o radu.
Som osamela matka na RD a kvoli financiam som sa chcela vratit do prace pred dovrsenim 3 rokov veku dietata. Ziadala som o to zamestnavatela, ale ten mi oznamil, ze este pocas mojej MD zmenil organizacnu strukturu a stala som sa pre nich nadbytocnou. Ine pracovne miesto mi neponukol. Moja praca sa vo firme samozrejme nadalej vykonava, len ma iny nazov a je rozdelena pre dve nove pracovnicky :) .Navrhol mi moznost vratit sa s tym, ze mi da vypoved z org.dovodov, t.j. 2 mesiace VD (tu by som si cerpala vyse 30 dni dovolenky)+ 2 mesacne odstupne. Druha moznost je dohoda z organizacnych dovodov.
Chcem sa opytat:1.) Ak nebudem suhlasit s dohodou, ale budem chciet nastupit do prace napr. k 1.1.2010, moze mi zamestnavatel dorucit vypoved uz 31.12.2009? To budem este na RD, teda v ochrannej lehote. Alebo mi moze dorucit vypoved najskor v januari a teda VD zacne plynut az od 1.2. - 31.3.2010.počas rodičovskej dovolenky ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď z organizačných dôvodov - iba ak by došlo k zrušeniu prevádzky. Ak nastúpiš do práce 1.1.10 - výpovedná doba začína plynúť od 1.2.10.
2.) Ak by som predsa len podpisala dohodu, chcela by som vediet, ci je vhodnejsie podpisat ju v tomto roku, alebo az na buduci rok. Chcela by som si porovnat nedoplatok, ktory by mi vznikol pri RZZP s preplatkom na dani. Vysku dane si priblizne viem vyratat. Aka je max. suma na zdravotne poistenie - cely rok som na RD, ma to na vysku vplyv?Z odstupného sa neplatia odvody do zdravotnej ani sociálnej poisťovne. Kvoli uplatneniu NČZD je pre teba výhodnejšie skončiť prac.pomer dohodou k 31.12.2009. Na druhej strane, ak budeš počas výpovednej doby čerpať dovolenku, bude sa to považovať za riadne trvanie prac.pomeru, počas ktorého za teba zamestnávatel odvedie aj poistenie v nezamestnanosti - a niekedy sa ti tie dva mesiace môžu zísť.

odpoveď v texte
sirup
25.10.09,11:32
Dakujem za Vase odpovede, ktore potvrdzuju moje uvahy. Chcem sa s nimi mozno dohodnut, alebo presvedcit ich, na co mam narok a tak sa pripravujem.
Citam ZP dookola a teraz aj zacinam pochybovat, ci mi vobec tu vypoved z organizacnych dovodov mozu dat.
Podla ZP §64 (1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke.

Som osamela matka, ale kedze chcem nastupit do prace skor, ukoncim rodicovsku dovolenku a tak neviem, ci sa na mna tento odsek vztahuje alebo nie, lebo mi v tej vete chyba ciarka a neviem, ako to pravnici chapu. Respektive aky dovod na vypoved si moze zamestnavatel este vymysliet. Viem, pracovat tam, kde ma nechcu nie je nic moc, len chcem byt pripravena, ake karty este moze mat zamestnavatel v zalohe.
brčko
25.10.09,12:54
máš pravdu, na to sme akosi pozadudli. Ak si v zmysle ZP (§ 40 ods.1 alebo 2) osamelá matka do 3-och rokov dieťaťa, tak si stále v ochrannej dobe voči výpovedi z dôvodu nadbytočnosti. A to aj v prípade, ak nečerpeš RD. Jedine ako písala Veronika, ak by sa rušil alebo premiestnoval zamestnávatel alebo jeho časť, vtedy by si výpoved mohla dostať.
sirup
25.10.09,15:38
Dakujem vam vsetkym za prispevky a podporu. Velmi ma to posmelilo, teraz uz len zvolit spravnu taktiku ako s nimi "diplomaticky komunikovat". Poziadam o predcasne ukoncenie RD (predbezny datum som im pisomne poslala po skonceni MD), oni mi asi nanutia cerpanie starej dovolenky a potom uvidime ako dalej.
Prajem krasny podvecer.
veronikasad
25.10.09,15:40
Dakujem vam vsetkym za prispevky a podporu. Velmi ma to posmelilo, teraz uz len zvolit spravnu taktiku ako s nimi "diplomaticky komunikovat". Poziadam o predcasne ukoncenie RD (predbezny datum som im pisomne poslala po skonceni MD), oni mi asi nanutia cerpanie starej dovolenky a potom uvidime ako dalej.
Prajem krasny podvecer.

...čerpanie dovolenky určuje zamestnávatel. Držím palce, aby to dobre dopadlo.
Tinika
28.10.09,13:03
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. zamestnankyna pojde v decembri na materskú a zamestnávateľ jej chce pomôcť získať tu najvyssiu. Ciže 31,10, jej chce dať vypoved a od 1,11. ju zamestnat v tej istej s.r.o., s najvyssim moznym platom, ale na inu funkciu. Takže mne sa jedna o tu vypoved. Moze dať len teda dohodu o rozviazani prac. pomeru a nema narok na odstupne tym padom? lebo je to len formalita, ona tam bude nadalej pracovat. Lebo keby dam z org. dovodov tak uz ma narok na odstupne ze? A je tam nejaka vypovedna lehota, ak je to dohodou? Dakujem
katka50
28.10.09,13:18
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. zamestnankyna pojde v decembri na materskú a zamestnávateľ jej chce pomôcť získať tu najvyssiu. Ciže 31,10, jej chce dať vypoved a od 1,11. ju zamestnat v tej istej s.r.o., s najvyssim moznym platom, ale na inu funkciu. Takže mne sa jedna o tu vypoved. Moze dať len teda dohodu o rozviazani prac. pomeru a nema narok na odstupne tym padom? lebo je to len formalita, ona tam bude nadalej pracovat. Lebo keby dam z org. dovodov tak uz ma narok na odstupne ze? A je tam nejaka vypovedna lehota, ak je to dohodou? Dakujem
Dohodou skončí PP dátumom, na ktorom sa dohodnú. Je to § 60 ZP - bez výpovednej lehoty a bez odstupného.
Zákonník práce
§ 60

Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
Tinika
28.10.09,13:36
Katka dakujem a este trocha mimotemy, klientka chce na dohodu zobrat ludi, čo u na urade prace a beru vraj podporu. Treba ich normalne prihlasit na socialku a platit odvody ako zamestnavatel tie dva - garančne a urazove ze? Bo ona povedala ze jej na urade prace povedali ze ich neprihlasuje a neplati nič, čo je podla mna somarina. Dakuejm pekne
katka50
28.10.09,15:31
Katka dakujem a este trocha mimotemy, klientka chce na dohodu zobrat ludi, čo u na urade prace a beru vraj podporu. Treba ich normalne prihlasit na socialku a platit odvody ako zamestnavatel tie dva - garančne a urazove ze? Bo ona povedala ze jej na urade prace povedali ze ich neprihlasuje a neplati nič, čo je podla mna somarina. Dakuejm pekne
Myslíš uzatvoriť s nimi dohodu o vykonaní práce? Ak sú v evidencii na Úrade práce môžu mesačne zarobiť max. 136,38 €. Prihlásiš ich do Soc.poisťovne pred začatím výkonu práce a odhlásiš po ukončení. Zamestnávateľ plati garančné a úrazové poistenie. V kalendárnom roku môžu na dohodu o vykonaní práce odpracovať max. 35O hodín.
Tinika
28.10.09,15:33
Myslíš uzatvoriť s nimi dohodu o vykonaní práce? Ak sú v evidencii na Úrade práce môžu mesačne zarobiť max. 136,38 €. Prihlásiš ich do Soc.poisťovne pred začatím výkonu práce a odhlásiš po ukončení. Zamestnávateľ plati garančné a úrazové poistenie. Ročne môžu na dohodu o vykonaní práce odpracovať max. 35O hodín.

Ano to som myslela a presne ako pises, len klientke zle povedali na urade zrejme. Dakujem
janaGT
28.10.09,15:34
môže dať ZV výpoveď z organ. dôvodov ZC, ktorý je invalidný ? Ževraj musí ZV dať žiadosť na úrad práce.
Neviete mi poradiť?
katka50
28.10.09,15:38
môže dať ZV výpoveď z organ. dôvodov ZC, ktorý je invalidný ? Ževraj musí ZV dať žiadosť na úrad práce.
Neviete mi poradiť?
Zákonník práce
§ 66
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

Ak myslíš ako organiz. dôvody nadbytočnosť, tak bez predchádzajúceho súhlasu ÚP nemôže.
janaGT
28.10.09,15:54
Zákonník práce
§ 66
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).

Ak myslíš ako organiz. dôvody nadbytočnosť, tak bez predchádzajúceho súhlasu ÚP nemôže.

zrejme sa bude sklad, kde robil sťahovať do BA, ale inak ostatní ZC zostávajú v TT,
a druhá vec, namiesto manžela prijali iného ZC, zrejme na dobu neurčitú, lebo mng povedali, že sklad je stavaný pre 3 a on by bol 4 keď ukončí 52. týždeň PN a nastúpi naspäť. Tiež neviem ako je možné, že jeho vyhodia a toho, ktor je namiesto neho, nechajú pracovať. Super vymyslené.
katka50
28.10.09,16:03
zrejme sa bude sklad, kde robil sťahovať do BA, ale inak ostatní ZC zostávajú v TT,
a druhá vec, namiesto manžela prijali iného ZC, zrejme na dobu neurčitú, lebo mng povedali, že sklad je stavaný pre 3 a on by bol 4 keď ukončí 52. týždeň PN a nastúpi naspäť. Tiež neviem ako je možné, že jeho vyhodia a toho, ktor je namiesto neho, nechajú pracovať. Super vymyslené.
Ale ak ide o § 63 ods.1 prísm. a - ak sa zrušuje, alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť môže aj bez súhlasu.
janaGT
28.10.09,16:06
a mohli na jeho miesto počas PN prijať iného na trvalý PP?
terezamaria
28.10.09,16:26
zrejme sa bude sklad, kde robil sťahovať do BA, ale inak ostatní ZC zostávajú v TT,
a druhá vec, namiesto manžela prijali iného ZC, zrejme na dobu neurčitú, lebo mng povedali, že sklad je stavaný pre 3 a on by bol 4 keď ukončí 52. týždeň PN a nastúpi naspäť. Tiež neviem ako je možné, že jeho vyhodia a toho, ktor je namiesto neho, nechajú pracovať. Super vymyslené.

Janka nemohli prijať namiesto manžela pracovníka na dobu neurčitú.On po skončení PN-ky normálne nastúpi do práce, hneď na druhý deň a načas, myslím aby nemeškal.

Pokiaľ ho budú chcieť prepustiť, musia mu dať Výpoveď pre nadbytočnosť / organizačné zmeny/ podľa § 63, ods. 1, písm. b/ ZP, kde mu patrí odstupné, podľa odpracovaných rokov, do 5 rokov 2 mesiace , nad 5 rokov 3 mesiace a odstupnému predchádza výpovedná doba.

To, že oni zobrali niekoho na zastupovanie na dobu neurčitú vôbec Vás nemusí zaujímať. A pokiaľ si toho zamestnanca chcú ponechať, musia takto postupovať.
janaGT
28.10.09,16:30
Janka nemohli prijať namiesto manžela pracovníka na dobu neurčitú.On po skončení PN-ky normálne nastúpi do práce, hneď na druhý deň a načas, myslím aby nemeškal.

Pokiaľ ho budú chcieť prepustiť, musia mu dať Výpoveď pre nadbytočnosť / organizačné zmeny/ podľa § 63, ods. 1, písm. b/ ZP, kde mu patrí odstupné, podľa odpracovaných rokov, do 5 rokov 2 mesiace , nad 5 rokov 3 mesiace a odstupnému predchádza výpovedná doba.

To, že oni zobrali niekoho na zastupovanie na dobu neurčitú vôbec Vás nemusí zaujímať. A pokiaľ si toho zamestnanca chcú ponechať, musia takto postupovať.

no vidíš, prijali.
Ale podľa toho čo píšeš, musia mať súhlas z úradu práce, keď je manžel invalidným.
terezamaria
28.10.09,16:47
no vidíš, prijali.
Ale podľa toho čo píšeš, musia mať súhlas z úradu práce, keď je manžel invalidným.

Jednoznačne a ten tak ľahko nedostanú.Ale keby ho predsa dostali, niekedy sa dajú nalomiť, aby ho dali, tak zamestnávateľ bude musieť postupovať podľa môjho predchádzajúceho príspevku. A k prejednaniu na ÚPSV a R by mal byť prizvaný aj manžel. Zamestnávateľ, manžel a zástupca ÚPSV a R, to je v tomto prípade trojica, ktorá bude zasadať.
janaGT
04.11.09,09:17
prosím o radu:
máme ZC ktorý má uzatvorený PP od 1.1.2009 na dobu určitú do 31.12.2009. Nakoľko na mesiac december nemáme pre neho žiadnu prácu, mohli by sme s ním aj pred 31.12. ukončiť PP z organ.dôvodov? Čo by potom pre ZV z toho vyplývalo, musel by dať ZC aj odstupné?
Chobot
04.11.09,10:06
prosím o radu:
máme ZC ktorý má uzatvorený PP od 1.1.2009 na dobu určitú do 31.12.2009. Nakoľko na mesiac december nemáme pre neho žiadnu prácu, mohli by sme s ním aj pred 31.12. ukončiť PP z organ.dôvodov? Čo by potom pre ZV z toho vyplývalo, musel by dať ZC aj odstupné?

Je škoda dať zamestnancovi výpoveď teraz, ak mu končí doba určitá 31.12.2009, lebo ak mu dáte výpoveď z nadbytočnosti, tak má nárok na 2 mesačné odstupné. Radšej mu dajte prekážky v práci na strane zamestnávateľa, čím mu zaplatíte priemerkou december a PP skončí 31.12.2009.

Navyše skôr skončiť by ste mohli jedine formou dohody, lebo keby si mu dala výpoveď, tak by plynula výpovedná doba 2 mesiace, takže zase by si ju mala vo firme do konca roka. A keby pristúpila na dohodu z organizačných dôvodov, tak má nárok na 2 mesačné odstupné, čo je viac, ako keby ste jej dali platené voľno na december.
janaGT
04.11.09,10:18
Je škoda dať zamestnancovi výpoveď teraz, ak mu končí doba určitá 31.12.2009, lebo ak mu dáte výpoveď z nadbytočnosti, tak má nárok na 2 mesačné odstupné. Radšej mu dajte prekážky v práci na strane zamestnávateľa, čím mu zaplatíte priemerkou december a PP skončí 31.12.2009.

Navyše skôr skončiť by ste mohli jedine formou dohody, lebo keby si mu dala výpoveď, tak by plynula výpovedná doba 2 mesiace, takže zase by si ju mala vo firme do konca roka. A keby pristúpila na dohodu z organizačných dôvodov, tak má nárok na 2 mesačné odstupné, čo je viac, ako keby ste jej dali platené voľno na december.

TIEž som si myslela že buď dohodou.
A tie prekážky sú ktorý § ?
katka50
04.11.09,10:30
TIEž som si myslela že buď dohodou.
A tie prekážky sú ktorý § ?
Zákonník práce § 142.
janaGT
04.11.09,10:36
Navyše skôr skončiť by ste mohli jedine formou dohody, .

a môžeme teda aj formou dohody napr. k 30.11.09. To neva, keď má PP na dobu určitú? Nebudú mu robiť problémy na úrade práce, keď by s aišiel zaregistrovať?
katka50
04.11.09,10:42
a môžeme teda aj formou dohody napr. k 30.11.09. To neva, keď má PP na dobu určitú? Nebudú mu robiť problémy na úrade práce, keď by s aišiel zaregistrovať?

Úrad práce nezaujíma §, na základe ktorého bol ukončený PP.
veronikasad
04.11.09,10:44
a môžeme teda aj formou dohody napr. k 30.11.09. To neva, keď má PP na dobu určitú? Nebudú mu robiť problémy na úrade práce, keď by s aišiel zaregistrovať?
problémy na UP mať nebude, dôvody skončenia prac.pomeru neskúmajú. Nárok na odstupné nebude mať iba v prípade, ak o skončenie prac.pomeru dohodou požiada sám zamestnanec, alebo zamestnávatel neuvedie dôvod skončenia prac.pomeru.
Lámerová
09.11.09,12:30
Ja mám zase taký problém, že zamestnankyňa dostala výpoveď, ktorú nechcela osobne prevziať, na je odporúčanie sme jej ju 2.9. poslali poštou, prevzala si ju 4.9., ale zároveň nám 4.9. došla poštou jej PN, ktorú začala 2.9., tak aj na odporúčanie z kontroly Inšpektorátu práce sme jej zaslali späť vzatie výpoveďe, teda sme tú výpovď takto zrušili, k 31.10. ukončila PN a napísala SMS, že končí aj pracovný pomer s výpovednou lehotou 2 mesiace. Neviem, či si uvedomila, že sme tú výpoveď vzali späť, ale 2.11. neprišla do práce, už je 9.11 ale ešte stále nedošla.
Mala by som asi náhlásiť do SP absenciu?! neviem ako ďalej, lebo máme informácie,žň ževraj je už aj evidovaná na ÚPSVAR.
pomôžte prosím ak môžete
Eulalia
09.11.09,12:39
Ja mám zase taký problém, že zamestnankyňa dostala výpoveď, ktorú nechcela osobne prevziať, na je odporúčanie sme jej ju 2.9. poslali poštou, prevzala si ju 4.9., ale zároveň nám 4.9. došla poštou jej PN, ktorú začala 2.9., tak aj na odporúčanie z kontroly Inšpektorátu práce sme jej zaslali späť vzatie výpoveďe, teda sme tú výpovď takto zrušili, k 31.10. ukončila PN a napísala SMS, že končí aj pracovný pomer s výpovednou lehotou 2 mesiace. Neviem, či si uvedomila, že sme tú výpoveď vzali späť, ale 2.11. neprišla do práce, už je 9.11 ale ešte stále nedošla.
Mala by som asi náhlásiť do SP absenciu?! neviem ako ďalej, lebo máme informácie,žň ževraj je už aj evidovaná na ÚPSVAR.
pomôžte prosím ak môžete

Myslím, že ste urobili chybu pri doručovaní výpovede. Nie je dôležité, že ju osobne nechcela prevziať. Bolo by stačilo, ak by pri tom boli dvaja svedkovia, ktorí by na výpovedi potvrdili svojim podpisom, že ju odmietla prevziať. Vtedy sa to považuje za doručené. To, že mala potom PN, už by nebolo zaujímavé.
Prevzala list o späťvzatí výpovede? Späťvzatie výpovede môže byť len so súhlasom druhej strany. Ak neoznámila, že nesúhlasí so späťvzatím výpovede, ďalej jej pokračuje pracovný pomer. Zák. práce nehovorí nič o výpovedi poslanej cez SMS, vyslovene trvá na písomnej výpovedi.
Lámerová
10.11.09,05:42
Prevzala to späť vzatie, vrátila sa nám podpísaná doručenka
Eulalia
10.11.09,05:49
Prevzala to späť vzatie, vrátila sa nám podpísaná doručenka

Fajn, takže ak Vám písomne neoznámila, že nesúhlasí so späťvzatím výpovede, pracovný pomer trvá. Tu by som postupovala ako pri absencii.
A treba ju písomne vyzvať, aby nastúpila do práce.
Inak, myslím, že najjednoduchšie riešenie by bolo ukončiť prac. pomer dohodou. Vzťahy sa už do poriadku nedajú, obe strany si teraz budú robiť napriek. Ibaže by ste jej chceli robiť problémy:confused:
Skús si zavolať na úrad práce, či je tam už registrovaná a na základe čoho ju registrovali, keď nemá doklady o ukončení PP.
Lámerová
10.11.09,12:33
ona chce od nás vytĺcť odstupné, je to celé veľmi zamotané. Takže asi najlepšie bude keď nahlásim absenciu, písomný list, aby nastúpila do zamestnania, sme jej posielali, ale zrejme si ho ešte neprevzala, lebo doručenka nám ešte nedošla a ktovie či ho aj prevezme
Hermina
10.11.09,12:44
ona chce od nás vytĺcť odstupné, je to celé veľmi zamotané. Takže asi najlepšie bude keď nahlásim absenciu, písomný list, aby nastúpila do zamestnania, sme jej posielali, ale zrejme si ho ešte neprevzala, lebo doručenka nám ešte nedošla a ktovie či ho aj prevezme
Ja som to robila tak, že som písala absenciu do dochádzky. Potom - podľa smernice - po týždni absencie som poslala list o ukončení pp z dôvodu hrubého porušenia prac.disciplíny. A samozrejme ukončila všetky nutné papiere na poisťovne, všetko ostatné už iba poštou s takouto zamestnankyňou.
terezamaria
10.11.09,14:18
Ja som to robila tak, že som písala absenciu do dochádzky. Potom - podľa smernice - po týždni absencie som poslala list o ukončení pp z dôvodu hrubého porušenia prac.disciplíny. A samozrejme ukončila všetky nutné papiere na poisťovne, všetko ostatné už iba poštou s takouto zamestnankyňou.

Hermínka pred súdom by neobstálo písanie absencie do dochádzkovej knihy. Pred súdom obstojí spísanie zápisnice o závažnom a hrubom porušení pracovnej disciplíny z dôvodu absencie, ktorú podpíšu dvaja svedkovia a tá sa priloží k "Oznámeniu" dotyčnej osobe O okamžitom skončení pracovného pomeru pre závažné porušenie pracovnej disciplíny, § 68, ods. 1, písm. b/ ZP.
Olgica
12.11.09,04:56
Čítam to tu dookola ale predsa by som sa chcela uistiť: budeme prepúšťať z dôvodu nadbytočnosti (kríza, nie je práca).ZC-i dostanú výpoveď §63,1b) samozrejme s odstupným.Ale moja otázka je: majú nárok aj na odstupné aj na výpov.dobu? Alebo stačí ak v 11/09 obdržia výpoveď k 31.12.09 a dostanú len odstupné?
Olgica
12.11.09,05:23
Čítam to tu dookola ale predsa by som sa chcela uistiť: budeme prepúšťať z dôvodu nadbytočnosti (kríza, nie je práca).ZC-i dostanú výpoveď §63,1b) samozrejme s odstupným.Ale moja otázka je: majú nárok aj na odstupné aj na výpov.dobu? Alebo stačí ak v 11/09 obdržia výpoveď k 31.12.09 a dostanú len odstupné?
Nikto mi neporadí? ďakujem
hena22
12.11.09,05:27
Majú nárok na 2 alebo 3 mesačnú výpovednú dobu aj odstupné
Olgica
12.11.09,05:40
A keby sa dohodli že dostanú o 1mesiac väčšie odstupné ale bez výpovednej doby je to OK. Neporušuje sa tým ZP?
Olgica
12.11.09,05:54
Nikto nevie?
ivka70
12.11.09,06:19
A keby sa dohodli že dostanú o 1mesiac väčšie odstupné ale bez výpovednej doby je to OK. Neporušuje sa tým ZP?

Ked sa dohodnu, mozu si v dohode dohodnut aj rocne odstupne, nic im v trom nebrani, ziadny zakon neporusuju.
Olgica
12.11.09,06:21
Takže keď sa dohodnú na väčšom odstupnom a bez výpov.doby je to OK? Ďakujem
Tweety
12.11.09,06:22
Čítam to tu dookola ale predsa by som sa chcela uistiť: budeme prepúšťať z dôvodu nadbytočnosti (kríza, nie je práca).ZC-i dostanú výpoveď §63,1b) samozrejme s odstupným.Ale moja otázka je: majú nárok aj na odstupné aj na výpov.dobu? Alebo stačí ak v 11/09 obdržia výpoveď k 31.12.09 a dostanú len odstupné?
Áno, majú nárok aj na VD (2-alebo 3 mes., počtu počtu u vás odpracov. rokov) aj na odstupné, ale môžete skončiť PP aj dohodou z organiz. dôvodov, potom je nárok na odstupné, ale VD si už nečerpú.
ivka70
12.11.09,06:22
Čítam to tu dookola ale predsa by som sa chcela uistiť: budeme prepúšťať z dôvodu nadbytočnosti (kríza, nie je práca).ZC-i dostanú výpoveď §63,1b) samozrejme s odstupným.Ale moja otázka je: majú nárok aj na odstupné aj na výpov.dobu? Alebo stačí ak v 11/09 obdržia výpoveď k 31.12.09 a dostanú len odstupné?

Ano, maju narok na vypoved nu dobu a aj na odstupne /2 alebo 3 mesiace oboje - podla odprac.rokov/
A nestaci im dat v 11/09 vypoved, ak chcete , aby uz v januari nepracovali.
ak im date vypoved v novembri, konci im vypovedna doba 31.1. alebo 28.2.
Tweety
12.11.09,06:24
Takže keď sa dohodnú na väčšom odstupnom a bez výpov.doby je to OK? Ďakujem
Odstupné nad zákonom stanovený nárok nebude daňovo uznaným nárokom.( samozrejme ak to nie je ošetrené v KZ.)
Olgica
12.11.09,06:35
Áno, majú nárok aj na VD (2-alebo 3 mes., počtu počtu u vás odpracov. rokov) aj na odstupné, ale môžete skončiť PP aj dohodou z organiz. dôvodov, potom je nárok na odstupné, ale VD si už nečerpú.
Ďakujem všetkým a ešte jedna otázka ak to bude dohoda z org.dôvodov je to §60? a napíšu sa tam org.dôvody alebo je to stále §63?
Tweety
12.11.09,06:37
Ďakujem všetkým a ešte jedna otázka ak to bude dohoda z org.dôvodov je to §60? a napíšu sa tam org.dôvody alebo je to stále §63?
Áno je to § 60- a uvedie sa dôvod dohody- organiz. dôvody.
Olgica
12.11.09,06:39
Tweety ďakujem moc.
...Porada je najlepšia na svete....
timejka200
28.06.10,16:23
odstupné sa môze vyplatiť v jednom mesiaci vo výplate aj s preplatenou nevyčerpanou dovolenkou?
Tweety
28.06.10,17:12
odstupné sa môze vyplatiť v jednom mesiaci vo výplate aj s preplatenou nevyčerpanou dovolenkou?
Áno, pri skončení PP.