DANIELAš
05.03.07,21:52
Dobrý deň všetkým
hľadala som v porade, ale možno zle, alebo som sa tu s tým naozaj nestretla.
Môj problém
v roku 2002 vystavené 2 faktúry na firmu Horizont Slovakia na celkovú čiastku 38.164 z toho DPH 3.924
v roku 2003 sa začalo na náš podnet exekučné konanie voči tejto firme. V roku 2006 nám prišlo od exekútora uznesenie, že exekučné konanie bolo pozastavené z dôvodu nemajetnosti povinného (Horizont Slovakia) spolu s faktúrou na 6.922 (z toho DPH 1.105)
Tuto fa som zauctovala na 588, a uplatnila som si odpocet DPH.
Ale co s vydanými fa z roku 2002. Mám nárok na ich 100% odpis a ak áno čo s tou DPH ktorú som v roku 2002 zaplatila?
poteším sa každej múdrej myšlienke
Ďakujem
Daniela
:)
ingi
05.03.07,22:00
Dobrý deň všetkým
hľadala som v porade, ale možno zle, alebo som sa tu s tým naozaj nestretla.
Môj problém
v roku 2002 vystavené 2 faktúry na firmu Horizont Slovakia na celkovú čiastku 38.164 z toho DPH 3.924
v roku 2003 sa začalo na náš podnet exekučné konanie voči tejto firme. V roku 2006 nám prišlo od exekútora uznesenie, že exekučné konanie bolo pozastavené z dôvodu nemajetnosti povinného (Horizont Slovakia) spolu s faktúrou na 6.922 (z toho DPH 1.105)
Tuto fa som zauctovala na 588, a uplatnila som si odpocet DPH.
Ale co s vydanými fa z roku 2002. Mám nárok na ich 100% odpis a ak áno čo s tou DPH ktorú som v roku 2002 zaplatila?
poteším sa každej múdrej myšlienke
Ďakujem
Daniela
:)

Podľa mňa máte v r. 2006 nárok na odpis celej pohľadávky z roku 2002, vychádzam z § 19 ods. 2 písm. h) ZoDP, citujem zo znenia platného do 31.12.2006:
"h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky1) bez úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len príslušenstvo ), alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví,
5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100 % [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d)],
DANIELAš
06.03.07,06:57
Ďakujem Ingrid
pod pojmom celá menovitá hodnota pohľadávky sa myslí celá suma k úhrade aj s DPH?
Ďakujem
Daniela
ingi
06.03.07,07:00
Ďakujem Ingrid
pod pojmom celá menovitá hodnota pohľadávky sa myslí celá suma k úhrade aj s DPH?
Ďakujem
Daniela

Áno, Danielka, celá suma aj s DPH.
DANIELAš
06.03.07,13:56
ďakujem veľmi pekne Ingrid
Daniela