Lekon
05.03.07,21:29
Dobrý večer, mám taký trošku kombinovaný problém a prosila by som o radu:
SZČO mala príjmy do júna 2006, potom živnosť zrušila, od júla do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná a v decembri 2006 sa zamestnala v ČR. Manžel poberal do júna 2006 rodičovský príspevok, potom bol dobrovoľne nezamestnaný. Môže si:
- uplatniť na manžela v tomto prípade odpočít.položku za celý rok, alebo iba za obdobie, keď bol dobrovoľne nezamestnaný?
- ako prepočítať príjem zo závislej činnosti vyplatený v ČR, ako odpočítať preddavok na daň z tohto príjmu, je to vôbec možné? aký kurz použiť?
- môže si SZČO uplatniť zdravotné a sociálne poistenie za obdobie 2006 + nedoplatok, ktorý zaplatila na ZP a ZP, ktoré platila ako dobrovoľne nezamestnaná?
Ďakujem.
Lekon
05.03.07,20:59
Poradí mi niekto?
5-ko
05.03.07,21:50
JuKaS
05.03.07,21:52
SZČO vypíše DP typu B:
- na manžela si môže uplatniť clú nezdaniteľnú časť za celý rok , do vlastného príjmu sa nezahřňajú štátne sociálne dávky, kde patrí aj rodičovský príspevok

- príjem zo ZČ z ČR prepočíta kurzom NBS k 31.12.2006, tak isto preddavky ktoré boli zrazené v ČR a v daňovom priznaní vypočíta daň uznanú na zápočet na tuzemskú daň. povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí podľa zmluvy o zamedzené dvojitého zdanenia

- ZP a SP si môže uplatniť - v zákone sa píše " zaplatené poistné"
Johanka
05.03.07,22:02
SZČO vypíše DP typu B:
- na manžela si môže uplatniť clú nezdaniteľnú časť za celý rok , do vlastného príjmu sa nezahřňajú štátne sociálne dávky, kde patrí aj rodičovský príspevok

- príjem zo ZČ z ČR prepočíta kurzom NBS k 31.12.2006, tak isto preddavky ktoré boli zrazené v ČR a v daňovom priznaní vypočíta daň uznanú na zápočet na tuzemskú daň. povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí podľa zmluvy o zamedzené dvojitého zdanenia
TOTO NIE JE SPRÁVNE!!!

- ZP a SP si môže uplatniť - v zákone sa píše " zaplatené poistné"
Zákon o dani z príjmov
§ 31
Prepočítací kurz
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.

V zmysle ods.2 citovaného ustanovenia treba vybrať kurz , ktorý je pre daňovníka najvýhodnejší ;) .
Johanka
05.03.07,22:04
Dobrý večer, mám taký trošku kombinovaný problém a prosila by som o radu:
SZČO mala príjmy do júna 2006, potom živnosť zrušila, od júla do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná a v decembri 2006 sa zamestnala v ČR. Manžel poberal do júna 2006 rodičovský príspevok, potom bol dobrovoľne nezamestnaný. Môže si:
- uplatniť na manžela v tomto prípade odpočít.položku za celý rok, alebo iba za obdobie, keď bol dobrovoľne nezamestnaný? áno
- môže si SZČO uplatniť zdravotné a sociálne poistenie za obdobie 2006 + nedoplatok, ktorý zaplatila na ZP a ZP, ktoré platila ako dobrovoľne nezamestnaná? toto nepatrí do účtovníctva a nie je to ani daňovým výdavkom
Ďakujem.
odpovede červeným
JuKaS
05.03.07,22:11
Lekon uvádza, že je to SZČO - §31 odst. 1 - na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený NBS, ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve...
Odst. 2 - je ak daňovník nie je účtovnou jednotkou.....
Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie.

Prepáč Johanka, ak som niečo poplietla
Andyke
05.03.07,23:34
Lekon uvádza, že je to SZČO - §31 odst. 1 - na daňové účely sa pri prepočte cudzej meny na slovenskú menu použije kurz slovenskej koruny k cudzej mene vyhlásený NBS, ktorý daňovník uplatňuje v účtovníctve...
Odst. 2 - je ak daňovník nie je účtovnou jednotkou.....
Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie.

Prepáč Johanka, ak som niečo poplietla


Lekon vo svojom príspevku netvrdí, že príjmy z ČR má ako SZČO, takže
Johanka na daný problém zaujala správne stanovisko.
Johanka
06.03.07,05:56
Dobrý večer, mám taký trošku kombinovaný problém a prosila by som o radu:
SZČO mala príjmy do júna 2006, potom živnosť zrušila, od júla do novembra bola dobrovoľne nezamestnaná a v decembri 2006 sa zamestnala v ČR. Manžel poberal do júna 2006 rodičovský príspevok, potom bol dobrovoľne nezamestnaný. Môže si:
- uplatniť na manžela v tomto prípade odpočít.položku za celý rok, alebo iba za obdobie, keď bol dobrovoľne nezamestnaný?
- ako prepočítať príjem zo závislej činnosti vyplatený v ČR, ako odpočítať preddavok na daň z tohto príjmu, je to vôbec možné? aký kurz použiť?
- môže si SZČO uplatniť zdravotné a sociálne poistenie za obdobie 2006 + nedoplatok, ktorý zaplatila na ZP a ZP, ktoré platila ako dobrovoľne nezamestnaná?
Ďakujem.
Zadania treba čítať pozorne. Toto je jedno z mála, ktoré obsahujú (skoro) kompletné informácie a netreba odpovedať na základe dohadov a odhadov ;) .
Lekon
06.03.07,06:22
Ďakujem za odpovede, takže odvody, ktoré platila za obdobie 6-11/06, keď bola dobrovoľne nezamestnaná nie je možné uznať do výdavkov v DP, ale stále som nepochopila ten kurz, ktorým sa prepočítava príjem zo závislej činnosti za 12/06 (vyplatený v ČR, mzda bola vyplatená v januári 2007) a tiež mi nie je úplne jasné, či môže daň zrazenú v ČR použiť v DP v SR ako preddavok na daň atiež či použijem potom rovnaký kurz ako pri príjme.
Ďakujem ešte za ozrejmenie.
Lekon
06.03.07,06:24
A ešte môže si uplatniť na manžela 90.816,- + daňový bonus na dieťa za celé obdobie, ak jej príjmy vyjdú najmenej 3.800,- x 12 ? Dobre tomu rozumiem?
Lekon
06.03.07,07:10
Poradi mi niekto?
Johanka
06.03.07,09:59
Ďakujem za odpovede, takže odvody, ktoré platila za obdobie 6-11/06, keď bola dobrovoľne nezamestnaná nie je možné uznať do výdavkov v DP, ale stále som nepochopila ten kurz, ktorým sa prepočítava príjem zo závislej činnosti za 12/06 (vyplatený v ČR, mzda bola vyplatená v januári 2007) a tiež mi nie je úplne jasné, či môže daň zrazenú v ČR použiť v DP v SR ako preddavok na daň atiež či použijem potom rovnaký kurz ako pri príjme.
Ďakujem ešte za ozrejmenie.
Na prepočet príjmov použiješ jednu z možností, ktoré ponúka vyššie citovaný § 31 ods.2 - vyberieš najvýhodnejší kurz.
Na prepočet výšky dane zaplatenej v zahraničí použiješ v zmysle citovaného §31 ods.4 priemerný ročný kurz NBS.
Daň zrazená v ČR sa nepovažuje v DP v SR za preddavok , ale v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR sa započítava na daňovú povinnosť v SR. Ako sa to robí - to sa nedá vysvetliť bez toho, aby si zobrala do ruky tlačivo a pozrela si , kde sa čo píše ... Potom Ti môžem pomôcť vyplniť DP, ale musíš aj Ty "priložiť ruku k dielu" ;) .
Lekon
10.03.07,08:06
Prosím Vás poraďte mi niekto. Vypisujem k tomuto už daňové priznanie a neviem si poradiť s tým príjmom zo ZČ za 12/06 a daňou v ČR. Dáva sa to na riadok 82, daň na r. 83 ? Odpočíta sa to potom od daňovej povinnosti, po odrátaní zaplatených preddavkov v SR? Ďakujem.
Lekon
10.03.07,08:20
Ešte som sa zabudla opýtať, je možné odpočítať aj poistné za 12/06 zo ZČ zaplatené v ČR? Použije sa kurz ako v prípade príjmu? Ďakujem.
Lekon
10.03.07,08:36
Prosím, prosím poraďte mi súrne.
Johanka
10.03.07,09:04
Prosím Vás poraďte mi niekto. Vypisujem k tomuto už daňové priznanie a neviem si poradiť s tým príjmom zo ZČ za 12/06 a daňou v ČR. Dáva sa to na riadok 82, daň na r. 83 ? Odpočíta sa to potom od daňovej povinnosti, po odrátaní zaplatených preddavkov v SR? Ďakujem.
Príjem zo ZČ v ČR musíš v prvom rade uviesť na riadku 33 ...
Lekon
10.03.07,09:25
Čiže postupujem tak, aby to bolo potvrdenie o príjme v SR? r. 33 úhrn príjmov prepočítaný kurzom, r. 34 poistné prepočítané kurzom a potom daň zaplatenú v ČR uvediem na riadku 83 alebo 82?
Johanka
10.03.07,09:32
Treba čítať predtlač jednotlivých riadkov a príslušné odkazy....:)

Pozri odkaz č.7 pri riadku 33, pod tabuľkou V.oddiel - jasne tam je uvedené, že v riadku 33 sa uvádzajú aj príjmy zoz zdrojov v zahraničí ...

Predtlač pri riadku 82 - úhrn príjmov (základov dane) zo zdrojov v zahraničí - ani zmienka o dani ! - takže ak máš v oddiely V. iba príjmy zo ZČ v ČR, prenesieš sem údaj z riadku 35

Predtlač pri riadku 83 - daň zaplatená v zahraničí ;) .
Lekon
10.03.07,10:09
Na r. 83 som uviedla daň zaplatenú v ČR. Na r. 79 sa dáva príjem zo zahraničia? Lebo v r. 84 je výpočet % dane na účely zápočtu. A tomuto vobec nerozumiem.
Johanka
10.03.07,10:15
Príjmy z ČR zdaňujeme v SR v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá nám umožňuje elimináciu dvojitého zdanenia metódou zápočtu dane zaplatenej v zahraničí.
Riadky 79 a 80 sú určené pre vyňatie príjmov plynúcich z krajín, s ktorými máme v zmluve o .... metódu vyňatia príjmov, takže ak máš príjmy iba z ČR, tu nevypĺňaš nič.
Postupuj podľa predtlače v riadkoch 82 až 86 .
Rozalka
28.02.08,11:29
K zdaňovaniu príjmov zo závislej činnosti v zahraničí vydalo DRSR dnes toto oznámenie:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/ostatne/data/zahrprij.pdf
Halimovičová
15.03.08,17:21
Pekný večer priatelia poraďáci...čiže to znamená, že ak SZČO mal príjem 728083 a výdavky 700529-ZD 27554...ale mal aj príjem zo závislej činnosti z ČR-157989SK,poistné 19755-tak táto suma neovplyvní DP...mám v tom trošku neporiadok...ďakujem za pomoc....
Halimovičová
16.03.08,22:25
Prosím Vás aspoň ma nasmerujte na tie spravne odkazy...ĎĎĎAAKUJEEEM...
Myslím teda, že som to už pochopila z predošlých odkazov...ospravedlňujem sa... :-))) Spať ale už...pardón...
Halimovičová
18.03.08,17:49
Pekný večer poraďáci...tak som to spravila tak, že r.35ZD z CZ do tab.1 príjmy a výdavky zo živnosti...r.68 mi vyšiel 165789,-,r.77-70173,- r.79-138235 no a do r.80 nulu...mám to správne poraďáci??? Ďakujem za pomoc
veronikasad
18.03.08,18:05
Pekný večer poraďáci...tak som to spravila tak, že r.35ZD z CZ do tab.1 príjmy a výdavky zo živnosti...r.68 mi vyšiel 165789,-,r.77-70173,- r.79-138235 no a do r.80 nulu...mám to správne poraďáci??? Ďakujem za pomoc
Príjmy z ČR sú metódou zápočtu - ty si použila metodu vyňatia príjmov. Vyplňuješ r. 82-87 - chýba mi tam daň zaplatená v ČR.

--------
Veronika
Halimovičová
18.03.08,18:20
ďakujem veronika...ale mam chaoz z toho...r.82-138235, r.83-23502 no a potom mi vyšli takéto veci, že r.84-83,38, r.85-30713, r.86-23502 a daň teda na r.87-0....môže byť? Vďakaaa
veronikasad
18.03.08,18:28
ďakujem veronika...ale mam chaoz z toho...r.82-138235, r.83-23502 no a potom mi vyšli takéto veci, že r.84-83,38, r.85-30713, r.86-23502 a daň teda na r.87-0....môže byť? Vďakaaa

Tu nájdeš vzorový príklad od johanky:
http://www.porada.sk/72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane-post672263.html#post672263
Halimovičová
18.03.08,18:51
Ďakujeeem...super mooc mi to pomohlo...