ivti
05.03.07,21:30
Je potrebné zaplatiť posledný preddavok na daň na r. 2006, t.j. k 2.4.2007(platené bolo k 30.6.,30.9.06 a 2.1.07), ak za rok 2006 nevychádza po odpočítaní nezdaniteľného minima a uplatnení daňového bonusu žiadna daň (časť daňového bonusu by mal ešte daňový úrad doplatiť)?Alebo len požiadať o vrátenie, čo bolo zaplatené na preddavkoch doteraz + daňový bonus? Ďakujem.
DušanČ
05.03.07,20:44
Poslednou splátkou preddavku je vlastne výsledok daňového priznania. Ak ti
vychádza daňový preplatok, môžeš o jeho vrátenie požiadať priamo v DP.
evina
05.03.07,20:45
Je potrebné zaplatiť posledný preddavok na daň na r. 2006, t.j. k 2.4.2007(platené bolo k 30.6.,30.9.06 a 2.1.07), ak za rok 2006 nevychádza po odpočítaní nezdaniteľného minima a uplatnení daňového bonusu žiadna daň (časť daňového bonusu by mal ešte daňový úrad doplatiť)?Alebo len požiadať o vrátenie, čo bolo zaplatené na preddavkoch doteraz + daňový bonus? Ďakujem.

Ak v roku 2005 za ktoré si platil preddavky v roku 2006 a aj k 31.32007/ si mal DP vyššiu ako 50 000 tak áno, lebo preddavkové obdobie končí 31.3.2007.Po skončení tohto obdobia, t.j. po 31.3. si preplatok vyžiadaš naspäť,alebo ponecháš na zápočet ďalších daňových záväzkov.
evina
05.03.07,20:55
Poslednou splátkou preddavku je vlastne výsledok daňového priznania. Ak ti
vychádza daňový preplatok, môžeš o jeho vrátenie požiadať priamo v DP.

Dušan tu platí tento pararaf:
34
5/ Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

Je tu potrebné rozlišovať zdaňovacie obdobie a preddavkové obdobie. Prikladám link, ktorý pri aktualizácii dátumov /rokov/ platí i dnes:
http://www.porada.sk/t20699-p2-preddavky-2005-v-dp-fo-b.html?highlight=preddavkov%E9+obdobie#post193942
DušanČ
05.03.07,21:19
Evina, ja som pri písaní svojho názoru, niežeby som nepoznal § 34 ZDP, ale som vychádzal z čerstvej praxe jedného nemenovaného bratislavského DÚ. Môj
klient pred rokom prechádzal z JÚ na paušál, tak som mu doporučil, aby si požiadal DÚ o určenie preddavkov. DÚ mu určil len 3 splátky, a to k 02.07.2006,
02.10.2006 a 02.01.2007.
evina
05.03.07,21:36
Evina, ja som pri písaní svojho názoru, niežeby som nepoznal § 34 ZDP, ale som vychádzal z čerstvej praxe jedného nemenovaného bratislavského DÚ. Môj
klient pred rokom prechádzal z JÚ na paušál, tak som mu doporučil, aby si požiadal DÚ o určenie preddavkov. DÚ mu určil len 3 splátky, a to k 02.07.2006,
02.10.2006 a 02.01.2007.

Áno v prípade, že daňový subjekt požiada DÚ o platenie preddavkov inak, tak DÚ ich určí buď podľa žiadosti alebo on rozhodne ako, a to sa stalo vo Vašom prípade. Bez rozhodnutia DÚ však nemôžeme meniť systém platenia preddavkov..
§34
4/ V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
DušanČ
06.03.07,06:43
Evina, obdivujem tvoju bleskovú orientáciu v oblastí daní. No môj opisovaný prípad nebol z oblasti dôvodov, pre ktoré by sa mal režim platenia preddavkov riadiť inak, ako určuje zákon. Sám som tú žiadosť štylizoval a išlo tam len o to, že živnostník zahájil činnosť od 01.10.2005 a od r. 2006 chcel prejsť na paušálne výdavky. Aby neplatil za rok 2006 obrovskú daň pri daňovom priznaní, požiadali sme DÚ o určenie preddavkov. DÚ rozhodol tak, ako som uviedol. Čiže odôvodnenie podľa § 34, ods. 4 to nebolo.
DušanČ
06.03.07,06:48
Ivti by som chcel doporučiť, aby si zistila, či na základe zmeny znenia § 34 zákona o dani z príjmov od r. 2007 sa jej nemení základňa pre povinnosť platenia preddavkov. Ak nedosahuje limit daňovej povinnosti 50 000,- Sk, poslednú splátku preddavku za rok 2006 platiť nemusí.
evina
06.03.07,06:58
Evina, obdivujem tvoju bleskovú orientáciu v oblastí daní. No môj opisovaný prípad nebol z oblasti dôvodov, pre ktoré by sa mal režim platenia preddavkov riadiť inak, ako určuje zákon. Sám som tú žiadosť štylizoval a išlo tam len o to, že živnostník zahájil činnosť od 01.10.2005 a od r. 2006 chcel prejsť na paušálne výdavky. Aby neplatil za rok 2006 obrovskú daň pri daňovom priznaní, požiadali sme DÚ o určenie preddavkov. DÚ rozhodol tak, ako som uviedol. Čiže odôvodnenie podľa § 34, ods. 4 to nebolo.

Zaujímalo by ma ako odôvodnil DÚ - áno len pridáš novú informáciu a mení to málo situáciu. To znamená, že ste buď nemali povinnosť, alebo ste chceli platiť vyššie a pod. Zákon 511/1992

§ 66
1/ Preddavok je povinná platba na daň, ktorú je povinný daňovník platiť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ak skutočná výška dane za toto obdobie nie je ešte známa.
2/ Daňovník platí určený preddavok na daň a) v prípadoch určených týmto zákonom alebo osobitným predpisom v lehotách a výške v nich ustanovených,
b) na základe rozhodnutia správcu dane.

3/ Správca dane na základe žiadosti daňového subjektu môže určiť platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise. Daňový subjekt spolu so žiadosťou predloží analýzu finančnej a ekonomickej situácie, ktorá bude preukazovať aj dôvod požadovaného spôsobu platenia preddavkov na daň. Platenie preddavkov na daň aj z iných dôvodov, ako je uvedené v osobitnom predpise, môže určiť správca dane aj z vlastného podnetu.
4/ Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň započítavajú na úhradu dane.

Tu sa však vrátim k Ivtimu, on mal povinnosť platiť preddavok v roku 2006 a musí pokračovať v platení pkiaľ DP za rok 2005 bola 50 000 /pôvodne 20 000/ aj 31.3.2007 kedy končí preddavkové obdobie /pokiaľ správca neurčí inak/....
DušanČ
06.03.07,08:08
K príspevku č. 8 prilepujem na posúdenie usmernenie DRSR, ktoré som už
zverejnil na inom mieste.