Jozef Mihál
06.03.07,07:36
Prečo sa pri ročnom zúčtovaní dane do riadku "Poistné a príspevky" nezapočítava poistné zamestnanca z potvrdenia od iného zamestnávateľa, pokiaľ šlo o príjmy zdanené zrážkou (teda z riadku č.13 potvrdenia)?
Jozef Mihál
06.03.07,06:47
V ročnom zúčtovaní nie je možné do úhrnu zdaniteľných príjmov započítať aj príjmy zdanené zrážkovou daňou. V ročnom zúčtovaní dane sa neuvádza poistné zrazené z príjmov, zdanených zrážkovou daňou. V ročnom zúčtovaní dane sa neuvádza suma dane, zrazenej zrážkou.

Podľa § 5 ods.8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov základom dane sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec.

Podľa § 43 ods.5 písm. c) zákona základom dane pre daň vyberanú zrážkou pri príjme zo závislej činnosti, ktorého úhrnná výška od daného zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus, je príjem znížený podľa § 5 ods. 8 zákona - teda príjem znížený o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec.

Ak to zhrnieme: Zrážková daň sa vypočíta ako 19% z príjmu zamestnanca, zníženého o poistné zamestnanca.

Ak by sa v ročnom zúčtovaní uviedlo aj poistné zamestnanca, o ktoré sa znížil základ dane z príjmu, zdaneného zrážkovou daňou, došlo by tak k dvojitému odpočítaniu tohto poistného od základu dane - poistné by sa odpočítalo v ročnom zúčtovaní od príjmu zdaneného preddavkovo a súčasne sa už toto poistné odpočítalo od základu dane pri výpočte zrážkovej dane. Čo je samozrejme neprípustné.

ZoDP_§5
ZoDP_§38
ZoDP_§43
Ľaľa
05.03.08,17:39
Dobrý večer, zamestnávame v pracovnom pomere upratovačku - poberateľku predčasného starobného dôchodku. Keďže jej týždenný pracovný úväzok je 19 hodin, jej hrubý príjem v niektorých mesiacoch bol nižší ako 5000,- Sk a bol zdanený zrážkovou daňou,
v iných mesiacoch bol vyšší ako 5000,- Sk a bol zdanený preddavkovo. Dôchodok má tiež nízky cca 7000,- Sk mesačne. Z dôvodu, že je poberateľkou pred.st.dôchodku, nemohla mať uplatňovanú nezdaniteľnú sumu mesačne a preto je pre ňu výhodné podať daňové priznanie typ A. Do riadku 32 tohto priznania som jej uviedla príjmy zdanené preddavkovou daňou a aj príjmy zdanené zrážkovou daňou, do riadku 33 som uviedla poistné, ktoré bolo zrazené pri príjme zdanenom preddavkovou daňou a aj poistné zrazené pri príjem zdanenom zrážkovou daňou.
Riadok 32-33 vyšiel mi základ dane. Od tohto som odpočítala základnú nezdaniteľnú časť na daňovníka / zákl.nezd.časť-úhrn dôchodku za rok 2007/ a vyšiel základ dane. Z tohto som vypočítala daň, na riadok 62 som uviedla zrazenú daň, na riadok 63 daň vybratú zrážkou. Vyšiel mi daňový preplatok. Dúfam, že som to urobila dobre,/ asi ma pomýlil predchádzajúci príspevok/ Ďakujem za odpoveď
JAJA11
05.03.08,18:10
Dobrý večer, zamestnávame v pracovnom pomere upratovačku - poberateľku predčasného starobného dôchodku. Keďže jej týždenný pracovný úväzok je 19 hodin, jej hrubý príjem v niektorých mesiacoch bol nižší ako 5000,- Sk a bol zdanený zrážkovou daňou,
v iných mesiacoch bol vyšší ako 5000,- Sk a bol zdanený preddavkovo. Dôchodok má tiež nízky cca 7000,- Sk mesačne. Z dôvodu, že je poberateľkou pred.st.dôchodku, nemohla mať uplatňovanú nezdaniteľnú sumu mesačne a preto je pre ňu výhodné podať daňové priznanie typ A. Do riadku 32 tohto priznania som jej uviedla príjmy zdanené preddavkovou daňou a aj príjmy zdanené zrážkovou daňou, do riadku 33 som uviedla poistné, ktoré bolo zrazené pri príjme zdanenom preddavkovou daňou a aj poistné zrazené pri príjem zdanenom zrážkovou daňou.
Riadok 32-33 vyšiel mi základ dane. Od tohto som odpočítala základnú nezdaniteľnú časť na daňovníka / zákl.nezd.časť-úhrn dôchodku za rok 2007/ a vyšiel základ dane. Z tohto som vypočítala daň, na riadok 62 som uviedla zrazenú daň, na riadok 63 daň vybratú zrážkou. Vyšiel mi daňový preplatok. Dúfam, že som to urobila dobre,/ asi ma pomýlil predchádzajúci príspevok/ Ďakujem za odpoveď

Áno mali by ste to mať v poriadku, predchádzajúci príspevok upozorňuje, že v tlačive je základ dane, z ktorého je daň vyberaná zrážkou už očistený o odvody do poisťovní. ;)
Jozef Mihál
05.03.08,21:44
Ľaľa: Súhlas, postup je v poriadku.
Ľaľa
06.03.08,08:30
Ďakujem, až teraz som si všimla, že v predchádzajúcom príspevku sa hovorí o RZD a nie o daňovom priznaní