Evelka
06.03.07,07:50
Naša firma začala vysielať zamestnancov do zahraničia na 3 mesačné turnusy s miestom výkonu Nemecko. Pracovné zmluvy uzatváram na dobu určitú. Neviem však či je správne že v zmluve je uvedená len minimálna mzda a ostatné sú diety rozpočítané na dobu, ktorú zamestnanec strávi v Nemecku. ( prikl. mzda:7600 Sk + 800 Euro diety ).
Môže mi niekto poradiť či je to správne alebo ako je to nutné uvádzať v pracovnej zmluve, aby to bolo v poriadku aj z daňovej strany ?

za vaše rady vopred ďakujem

Evelka
Evelka
06.03.07,07:47
Nájde sa niekto , kto mi poradí ?
zsazsula
06.03.07,11:35
ahoj aj mi zamestnavame ľudí ktorých vysielame na pracovné cesty do zahraničia , ale mi im dávame hodinovú mzdu vrátane diét ,ktoré potom im rozpočitám. Podľa mňa hlavne je aby sme diéty správne rozpočitali ako sa má to už určite viež.
DanielaSL
06.03.07,11:42
Naša firma začala vysielať zamestnancov do zahraničia na 3 mesačné turnusy s miestom výkonu Nemecko. Pracovné zmluvy uzatváram na dobu určitú. Neviem však či je správne že v zmluve je uvedená len minimálna mzda a ostatné sú diety rozpočítané na dobu, ktorú zamestnanec strávi v Nemecku. ( prikl. mzda:7600 Sk + 800 Euro diety ).
Môže mi niekto poradiť či je to správne alebo ako je to nutné uvádzať v pracovnej zmluve, aby to bolo v poriadku aj z daňovej strany ?

za vaše rady vopred ďakujem

Evelka

Na diéty má nárok pracovník zo zákona, nemusí to byť v pracovnej zmluve špeciálne vyčíslené.Akurát ma zaráža tá minimálna mzda...čo tam tí ľudia robia ...vrátnikov, upratovačov a pod. profesie bez vzdelania a náročnosti?
Ja tiež pracujem vo firme, ktorá vysiela ľudí do zahraničia. V pracovnej zmluve majú hodinovú mzdu prislúchajúcu danému stupňu, do ktorého boli zaradení vzhľadom na vzdelanie a charakter ich práce. V pracovnej zmluve máme bod - Ďaľšie dohodnuté podmienky a tam sa uvádza , že cestovné sa prepláca v súlade so zákonom č. 283/2002.
Evelka
06.03.07,14:09
s dietami som si tiež nie celkom istá či to robím správne. Zamestnanci majú poskytnuté ubytovanie a obedy, tak diety krátim o 40 % za bezplatne poskytnutý obed zo sumy 45 Euro na deň . Môžete mi tiež poradiť ako mám rozrátať diety počas cesty do Nemecka, keď cestujú autobusom a nemám prehľad kedy zamestnanec prekročí ktorú hranicu ?
Ako sa majú teda správne rozpočítavať diety?
zienka
27.03.07,06:52
Mam aj ja na vas jednu otazku (mozno aj viac:o). Ked ten zamestnanec ma PZ uzatvorenu v SR a ide pracovat do zahranicia, a v SK dostane minimalnu mzdu, v zahranicnej mene dostane diety, ratam mu ich z celeho mesiaca ktory tam stravi? V zahranici moze pracovat len do 183 dni, inak tam musi platit dan? Odvody v SR sa mu vyrataju len z tej minimalnej mzdy?
DanielaSL
27.03.07,08:23
Mam aj ja na vas jednu otazku (mozno aj viac:o). Ked ten zamestnanec ma PZ uzatvorenu v SR a ide pracovat do zahranicia, a v SK dostane minimalnu mzdu, v zahranicnej mene dostane diety, ratam mu ich z celeho mesiaca ktory tam stravi? V zahranici moze pracovat len do 183 dni, inak tam musi platit dan? Odvody v SR sa mu vyrataju len z tej minimalnej mzdy?

Pokiaľ má ten zamestnanec v pracovnej zmluve miesto výkonu práce na SR , tak má nárok na diéty za celý čas ako bol v zahraničí. Treba si však dať pozor prvý a posledný deň pri prechode štátnej hranice, či mu vychádza v plnej výške alebo krátené. Ak má v pracovnej zmluve dohodnutú minimálnu mzdu, odvody idú z nej. Pri prekročení tých 183 dní , by sa mal zamestnávateľ v čechách zaregistrovať , ale o tomto si skús pohľadať viac cez vyhľadávač.
zienka
27.03.07,09:55
A co ak ma miesto vykonu prace zahranicie? Potom by sa to robilo ako?
A ked ma vykon prace v SR, vybavuje sa v Soc. poistovni aj formular 101? a vybavuje sa este nieco aj v zdravotnej poistovni?
zienka
28.03.07,08:32
nevie mi nikto poradit :-( ?
dajte prosim nejaky link kde by som sa dozvedela viac alebo poraďte.
Niekde som tu aj nasla,ze v SR musi ostat nejake percento zamestnancov, ale uz to nemozem najst, neviete kolko je to?
ďakujem za kazdu radu
Evanka
28.03.07,08:45
Naša firma začala vysielať zamestnancov do zahraničia na 3 mesačné turnusy s miestom výkonu Nemecko. Pracovné zmluvy uzatváram na dobu určitú. Neviem však či je správne že v zmluve je uvedená len minimálna mzda a ostatné sú diety rozpočítané na dobu, ktorú zamestnanec strávi v Nemecku. ( prikl. mzda:7600 Sk + 800 Euro diety ).
Môže mi niekto poradiť či je to správne alebo ako je to nutné uvádzať v pracovnej zmluve, aby to bolo v poriadku aj z daňovej strany ?

za vaše rady vopred ďakujem

Evelka
V zmluve by mala byť iba mzda s tým, že diety mu budú preplatené v súlade so ZoCN. Mzda je predsa zdaniteľná, diety nie.
Evanka
28.03.07,09:03
A co ak ma miesto vykonu prace zahranicie? Potom by sa to robilo ako?
Aj má zamestnanec ako stále pracovisko v zmluve uvedené miesto firmy v SR, potom pri vyslaní na iné miesto výkonu, odlišné od pravidelného pracoviska, je považované za vyslanie pracovníka na pracovnú cestu a patria mu cestovné náhrady podľa ZCN. (Nezamieňať pracovisko a miesto výkonu práce.)


A ked ma vykon prace v SR, vybavuje sa v Soc. poistovni aj formular 101? a vybavuje sa este nieco aj v zdravotnej poistovni?

Predpokladám, že sa jedná o prípad, kedy dočasne vysielate vášho zamestnanca do inej krajiny, aby tam pre vás pracoval. Ak obdobie takéhoto vyslania nepresiahne 12 mesiacov jre naďalej poistený v súlade s legislatívou "pôvodnej"krajiny. Je potrebné zabezpečiť formulár E 101 ktorý potvrdzuje, poistenie podľa legislatívy „pôvodného“ štátu.
Nad 12 mesiacov E102.
zienka
28.03.07,09:16
Dakujem pekne Evanka, a nevies nahodou ako je to s tymi %-tami?
Evanka
28.03.07,09:22
Dakujem pekne Evanka, a nevies nahodou ako je to s tymi %-tami?
To robíš dobre. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečený bezplatne obed, zamestnávateľ kráti stravné o 40 % zo sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín.
eva_v
28.03.07,09:25
Ahojte, tiež mam práve riešiť podobnú vec. Vyhrali sme zakazku v Cechách, pracu mame asi na 1,5-2 mesiace pre 5-10 zamestnancov, a neviem ako postupovat. Miesto vykonu prace maju v SR. Ak pojdu na sluzobnu cestu, terba formulár E101? A co znamená vyslanie zamestnanca do zahranicia? Ide o iný postup? Nemam vedomosti v tejto oblasti, a citim sa ako absolutny d.. Prosím poradte mi, co mam sefovi povedat? Viem, že je to toho tu popisane vela, ale chybaju mi zakladne vedomosti.
Vdaka.:confused:
Evanka
28.03.07,09:29
Tiež vysielate zamestnancov na prácu do zahraničia.... Budete im preplácať diety ako na PC.
eva_v
28.03.07,09:38
To znm., že formulár E101 je nutný. Vsak? Ak áno, za ako dlho ho mozem dostat schválený zo SP?
mkatka
28.03.07,10:14
To znm., že formulár E101 je nutný. Vsak? Ak áno, za ako dlho ho mozem dostat schválený zo SP?
Uvedená problematika zaujíma aj mňa. Prosím, kto s tým má skúsenosti, aby sa podelil. Zároveň ma napadlo: mení sa miesto výkonu práce - cudzina /čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac/ treba robiť zmenu pracovnej zmluvy? Má v tom prípade zamestnanec nárok na diéty? Je to pracovná cesta?
S tým súvisí aj cezhraničný tok osobných údajov zamestnancov do zahraničia. V rámci krajín EÚ treba žiadať "Úrad ... " o súhlas?
Voprad ďakujem za všetky rady a postrehy.
zienka
28.03.07,10:18
A neviete ake % kmenovych zamestnancov musi pracovat v SR?
Ako by sa riesila situacia keby mal zamestnanec v PZ uvedene ako pracovisko zahranicie? Vtedy by sa diety nedavali?
Marína
28.03.07,10:30
Doporučujem si prečítať článok od Janky(somij) a ebeš
Európske právo soc. zabezpečenia - príslušnosť k právnym predpisom (http://www.porada.sk/t15462-europske-pravo-soc-zabezpecenia-prislusnost-k-pravnym-predpisom.html)
a priložený súbor
(http://www.porada.sk/t15462-europske-pravo-soc-zabezpecenia-prislusnost-k-pravnym-predpisom.html)
eva_v
28.03.07,10:33
A neviete ake % kmenovych zamestnancov musi pracovat v SR?
Ako by sa riesila situacia keby mal zamestnanec v PZ uvedene ako pracovisko zahranicie? Vtedy by sa diety nedavali?

Kedze som velmi odpoved nedostala, volala som priamo na Soc. poist. A dostala som odpoved na toto: zamestnávatel poda E101 podpisanu zamestnancom na prislusnu pobocku SP, odpoved dostaneme do 30 dní.
K ziadosti musí predlozit kopec dokladov (su uvedené aj na stranke Soc. poist.) a okrem iného aj zmluvu s ceskym partnerom, originál + kopiu pracovnej zmluvy zamestnanca, musí mat vsetky odvody poplatené, preukazat sa 25% resp. 1/4 výroby na Slovenku - cize zmluvy so slov. partnermi, vypis z OR nie starsi ako 2 mesiace. A musi na Slovensku posobit, resp. byt zaregistrovaný viac ako 4 mesiace, a musí mat aspon 25% zamestnancov na SLovensku.
Ak som pomohla som rada. A co sa tyka pracoviska v zahranicí to ti nepomozem, ale aj mna to zaujíma.
Eva
mkatka
29.03.07,09:05
Ak sa mení miesto výkonu práce - cudzina /čas zamestnania v cudzine presiahne jeden mesiac/ treba robiť zmenu pracovnej zmluvy? Má v tom prípade zamestnanec nárok na diéty? Je to pracovná cesta?
S tým súvisí aj cezhraničný tok osobných údajov zamestnancov do zahraničia. V rámci krajín EÚ treba žiadať "Úrad ... " o súhlas?
Voprad ďakujem za všetky rady a postrehy.


posúvam ...
tonkat
04.05.07,07:10
Prosím o pomoc pri riešení vyslania zamestnancov.
Požiadali sme o vydanie E101 soc. poist., ktorá nám vyhovela. Splnili sme podmienku, že 25 % zamestnancov pracuje na slovensku. Teraz ale ďalší pracovníci - z tých 25% - majú byť vyslaní do zahraničia (EU-ITALIA). Vtedy ale už nebudeme spĺňať tých 25 % a teda soc. poisťovňa nám nevydá E101. Mali by sme ho poistiť v zahraničí. Vie niekto k tomu podrobnosti, čo to znamená? Či tam budeme platiť všetky odvody - soc. aj zdravotné, alebo len sociálne. Zdaňovať budeme tu - pokiaľ nepresiahnu tých 183 dní. Ako sa to robí v praxi? Prosím kto má taký prípad, že prihlasuje v zahraničí, pomôžte. Ďakujem pekne.
tonkat
04.05.07,09:09
posúvam ...
tonkat
09.05.07,06:02
posúvam ...
Prosím, nemáte nikto tento prípad? Kto má povinnosť prihlásiť v zahraničí, my alebo zahraničná firma? Neviem, vôbec kde by som to našla. Ďakujem.
veronikasad
09.05.07,06:28
Na diéty má nárok pracovník zo zákona, nemusí to byť v pracovnej zmluve špeciálne vyčíslené.Akurát ma zaráža tá minimálna mzda...čo tam tí ľudia robia ...vrátnikov, upratovačov a pod. profesie bez vzdelania a náročnosti?
Ja tiež pracujem vo firme, ktorá vysiela ľudí do zahraničia. V pracovnej zmluve majú hodinovú mzdu prislúchajúcu danému stupňu, do ktorého boli zaradení vzhľadom na vzdelanie a charakter ich práce. V pracovnej zmluve máme bod - Ďaľšie dohodnuté podmienky a tam sa uvádza , že cestovné sa prepláca v súlade so zákonom č. 283/2002.

Daniela, prosím ťa, zrovna sa trápim s jedným daňovým priznaním s príjmami zo SRN, možno mi budeš vedieť poradiť.
Mám potvrdenie o príjme z Nemecka,v ktorom okrem príspevku solidarity nie je zrazené žiadne poistné. Slovenská firma, ktorej je zamestnancom, mu tiež vystavila potvrdenie o príjmoch, kde neviedla žiadne sumy ani v úhrne zúčtovaných a vyplatených miezd, ani v kolonke poistné. Vraj platia za neho odvody v SR.
Dnes som hovorila s mzdárkou, vraj to tak robia všetkým zamestnancom. Myslím si, že to nie je správne. Aj keď príjmy zo SRN sú "vyňaté" ovplyvní to r.69 DP B-má aj iné príjmy- /príjem z tohto riadku sa používa na rôzne účely/.

Ďakujem za odpoveď.

-------
Veronika

---------
veronikasad
09.05.07,08:16
posúvam ....
veronikasad
09.05.07,10:55
Ahojte poradaci,

som na porade len par mesiacov a tak ešte neviem ako to tu chodí. Ak sa už neobjaví zadaný príspevok na obrazovke a na dotaz som ešte nedostala odpoveď, akým spôsobom ho "vrátim" späť. Dnes som zadala posúvam, ako som to videla v iných príspevkoch, nebolo to dobre ?
Ďakujem za vysvetlenie.

-------
Veronika
Marína
09.05.07,12:12
mimotemy Veronika, ak zadáš nový príspevok v téme, t.z. ak tam napíšeš hocičo(teda aj Posúvam...), príspevok sa posunie časovo vyššie, čiže by si ho malo všimnúť viac poraďákov. Ak si zatiaľ nedostala odpoveď neznamená, že Ti nechceme odpovedať ale že sa ešte nenašiel poraďák, ktorý by vedel odpovedať.
Poznámka: Tým, že som teraz zadala aj ja nový príspevok, posunula som ho opäť vyššie, téma sa stala "čerstvejšia".
tonkat
11.10.07,06:04
Prosím o pomoc pri riešení vyslania zamestnancov.
Požiadali sme o vydanie E101 soc. poist., ktorá nám vyhovela. Splnili sme podmienku, že 25 % zamestnancov pracuje na slovensku. Teraz ale ďalší pracovníci - z tých 25% - majú byť vyslaní do zahraničia (EU-ITALIA). Vtedy ale už nebudeme spĺňať tých 25 % a teda soc. poisťovňa nám nevydá E101. Mali by sme ho poistiť v zahraničí. Vie niekto k tomu podrobnosti, čo to znamená? Či tam budeme platiť všetky odvody - soc. aj zdravotné, alebo len sociálne. Zdaňovať budeme tu - pokiaľ nepresiahnu tých 183 dní. Ako sa to robí v praxi? Prosím kto má taký prípad, že prihlasuje v zahraničí, pomôžte. Ďakujem pekne.
Prosím, ešte stále to potrebujem ..... Ak môže niekto poskytnúť vzor zmluvy medzi vysielajúcim a prijímajúcim štátom, budem vďačná.
Murínová Eva
28.04.08,11:52
Prosím o pomoc pri riešení vyslania zamestnancov.
Požiadali sme o vydanie E101 soc. poist., ktorá nám nevyhovela,pretože sme nesplnili podmienku, že 25 % zamestnancov pracuje na slovensku. Vieme že ako zamestnávateľ sa musím prihlásiť v ČR ako plátca odvodov v SP a ZP, ale neviem či mzda bude riadená českým zákonom alebo slovenským. Musím sa prihlásiť aj na daňový úrad v ČR? Prosím kto má taký prípad, že prihlasuje v zahraničí, pomôžte. Ďakujem pekne.
Tony1
26.02.09,18:22
Prajem krasny vecer, no uz skoro noc.

Mam problem. Máme zamestnancov prvy mesiac vyslaných v Nemecku, tak idem robit prvé výplaty. Máme E101, na slovensku majú zmluvy s minimálnou mzdou, v nemecku dostávajú len diety. To znamená, že ked robím výplatu, z minimálnej im odvádzam odvody,ale vraj im tu nezdanujem prijem, pretože ten sa zdanuje v nemecku. Je to pravda, že vlastne si nemôžu zdanovať prijem u nás a tým pádom ani poberať daňový bónus u nás, že odpočítateľnú položku a bónus si uplatnia až pri daňovom priznaní?
V Nemecku dostanú jednu výplatnú pásku, kde sú len zdanené celkové diety,bez odvodov. U nás druhú s minimálnou mzdou s odvodmi ale nezdanené. Neviem, ako sa k tomu postaví správca programu, lebo zatiaľ som neprišla nato, ako to nastaviť, aby mi tie príjmy nezdanovalo. A ešte otázka, do slovenskej pásky už tie nemecké diéty neuvádzam nikde?
ďakujem.
Tony1
26.02.09,18:32
Prajem krasny vecer, no uz skoro noc.

Mam problem. Máme zamestnancov prvy mesiac vyslaných v Nemecku, tak idem robit prvé výplaty. Máme E101, na slovensku majú zmluvy s minimálnou mzdou, v nemecku dostávajú len diety. To znamená, že ked robím výplatu, z minimálnej im odvádzam odvody,ale vraj im tu nezdanujem prijem, pretože ten sa zdanuje v nemecku. Je to pravda, že vlastne si nemôžu zdanovať prijem u nás a tým pádom ani poberať daňový bónus u nás, že odpočítateľnú položku a bónus si uplatnia až pri daňovom priznaní?
V Nemecku dostanú jednu výplatnú pásku, kde sú len zdanené celkové diety,bez odvodov. U nás druhú s minimálnou mzdou s odvodmi ale nezdanené. Neviem, ako sa k tomu postaví správca programu, lebo zatiaľ som neprišla nato, ako to nastaviť, aby mi tie príjmy nezdanovalo. A ešte otázka, do slovenskej pásky už tie nemecké diéty neuvádzam nikde?
ďakujem.
Posúvam otázočku.
Zuzka 335
06.07.11,11:41
Prosím o radu - ideme vysielať zamestnancov na práce do Rakúska. Je potrebné preložiť ich pracovné zmluvy do nemeckého jazyka?
Prosím, prosím o vyjadrenie.
Ďakujem.
Zuzka 335
07.07.11,04:14
Prosím o radu - ideme vysielať zamestnancov na práce do Rakúska. Je potrebné preložiť ich pracovné zmluvy do nemeckého jazyka?
Prosím, prosím o vyjadrenie.
Ďakujem.
Prosím, naozaj neviete poradiť? mám to dosť súrne, ak by bolo treba preklad do NJ.