Janulka tojka
06.03.07,08:32
Dobry den,
prosim vas o radu pri vypocitani dane z prijmu.
Moja mama - starobna dochodkyna pocas celeho roka 2006 (dochodok 92.600,-) predala v novembri 2006 dom po svojich rodicoch. Cely majetok bol rozdeleny na 8/8. Z toho 6/8 majetku vlastnila uz viac ako 5 rokov, zvysne 2/8 odkupila od svojich surodencov v roku 2003 (< 5 rokov. )
Dan s prijmu by sa mala vypocitat:
1. predajna cena / 8 podielov
( do predmetu dane budu vstupovat len 2/8), t.j. 475.000
2. - naklady na odkupenie 2/8 z majetku od svojich surodencov: 300. 000
3. zdanitelna ciastka: 175.000
4. odpocitalne polozky ???
- mama ( uz nema narok, jej dochodok prekrocil sumu : 90 816)?
- otec ( invalidny dochodca od 20.3.2006) suma vyplateneho
dochodku za rok 2006: 71 500. Od januara do marca bol
na dlhodobej PN, no neboberal nemocenske davky.
- jedna vyzivovana dcera - studentka, na ktoru poberaju detske pridavky
5. mama peniaze, ktore ziskala predajom, rozdelila na 5 rovnakych dielov -
medzi seba a deti, ktore vyplatila formou daru (ziadna zmluva
neexistuje, len vypis z uctu). Deti maju trvaly pobyt mimo SK. Maju deti
takyto prijem zdanovat?
6. mohol by sa jej takto vyplateny dar mohol povazovat za
odpocitatelnu polozku, ktora by jej znizila danovy zaklad? MOmentalne
vlastne zdanuje aj tie prijmy, ktore uz vlastne nema.
Prosim aby ste mi pomohli ujasnit najma body 4,5,6.Na ake odpocitatelne
ciastky ma narok, ci si moze odpocitat hodnotu daru, ci deti s trvalym
pobytom mimo SR, musia zdanovat prijem - dar od svojej mamy.

Este raz pekne dakujem za radu.
Pepa
06.03.07,07:47
Dobry den,
prosim vas o radu pri vypocitani dane z prijmu.
Moja mama - starobna dochodkyna pocas celeho roka 2006 (dochodok 92.600,-) predala v novembri 2006 dom po svojich rodicoch. Cely majetok bol rozdeleny na 8/8. Z toho 6/8 majetku vlastnila uz viac ako 5 rokov, zvysne 2/8 odkupila od svojich surodencov v roku 2003 (< 5 rokov. )
Dan s prijmu by sa mala vypocitat:
1. predajna cena / 8 podielov
( do predmetu dane budu vstupovat len 2/8), t.j. 475.000
2. - naklady na odkupenie 2/8 z majetku od svojich surodencov: 300. 000
3. zdanitelna ciastka: 175.000
4. odpocitalne polozky ???
- mama ( uz nema narok, jej dochodok prekrocil sumu : 90 816)? - nemá nárok na nezdaniteľnú časť ZD
- otec ( invalidny dochodca od 20.3.2006) suma vyplateneho
dochodku za rok 2006: 71 500. Od januara do marca bol
na dlhodobej PN, no neboberal nemocenske davky - môže si odpočítať rozdiel medzi 90816 a jeho vlastným príjmom - podľa toho čo uvádzaš je to 90816-71500
- jedna vyzivovana dcera - studentka, na ktoru poberaju detske pridavky - nárok na DB nie je, pretože nejde o príjem podľa par. 5 alebo 6 ale podľa paragrafu 8
5. mama peniaze, ktore ziskala predajom, rozdelila na 5 rovnakych dielov - medzi seba a deti, ktore vyplatila formou daru (ziadna zmluva
neexistuje, len vypis z uctu). Deti maju trvaly pobyt mimo SK. Maju deti
takyto prijem zdanovat? - deti tento príjem nezdaňujú
6. mohol by sa jej takto vyplateny dar mohol povazovat za
odpocitatelnu polozku, ktora by jej znizila danovy zaklad? - nie nemohol MOmentalne vlastne zdanuje aj tie prijmy, ktore uz vlastne nema.
Prosim aby ste mi pomohli ujasnit najma body 4,5,6.Na ake odpocitatelne
ciastky ma narok, ci si moze odpocitat hodnotu daru, ci deti s trvalym
pobytom mimo SR, musia zdanovat prijem - dar od svojej mamy.

Este raz pekne dakujem za radu.

Odpoveď v texte.
Janulka tojka
06.03.07,08:54
Dakujem za naozaj rychlu odpoved.
Predsa len mam zopar dalsich dotazov.
Je mozne z DZ odpocitat naklady vynalozene na opravu a rekonstrukciu domu, ktory sa predal?
Viac ako rok pred predajom (este v r. 2005) sme v tomto dome urobili novu kupelnu, dlazbu v kuchyni...AK mame doklady o kupe materialu (hoci z roku 2005) je mozne si ich uplatnit a DZ este ponizit?
V prvom prispevku som uviedla, ze dcery maju trvaly pobyt mimo SR, no zistujem, ze predsalen ma jedna z nich stale trvaly pobyt na SR a prechodny v Cechach, kde pracuje na zaklade zivnosti vystavenej v CR. Ako by to bolo v tomto pripade so sumou, ktoru od svojej mamy ziskala bezplatne? Musi ju zdanovat?

Niekde som citala, ze danovnik si moze odpocitat celu odpocitatelnu polozku na manzela- dochodcu v pripade, ze dochodok nemal priznany od 1.1. daneho zdanovacieho obdobia. Ak citam zakon, suhlasim s tym, ze by si mal odpocitat iba rozdiel medzi 90816 a dochodkom vyplatenym v priebehu roka. Mohli by ste mi to objasnit? V akom pripade si moze dochodca odpocitat celu odpocitatelnu polozku? Som z toho popletena.
Dakujem a zelam pekny den.
Pepa
06.03.07,09:44
Dakujem za naozaj rychlu odpoved.
Predsa len mam zopar dalsich dotazov.
Je mozne z DZ odpocitat naklady vynalozene na opravu a rekonstrukciu domu, ktory sa predal?
Viac ako rok pred predajom (este v r. 2005) sme v tomto dome urobili novu kupelnu, dlazbu v kuchyni...AK mame doklady o kupe materialu (hoci z roku 2005) je mozne si ich uplatnit a DZ este ponizit?- áno
V prvom prispevku som uviedla, ze dcery maju trvaly pobyt mimo SR, no zistujem, ze predsalen ma jedna z nich stale trvaly pobyt na SR a prechodny v Cechach, kde pracuje na zaklade zivnosti vystavenej v CR. Ako by to bolo v tomto pripade so sumou, ktoru od svojej mamy ziskala bezplatne? Musi ju zdanovat? - nie

Niekde som citala, ze danovnik si moze odpocitat celu odpocitatelnu polozku na manzela- dochodcu v pripade, ze dochodok nemal priznany od 1.1. daneho zdanovacieho obdobia. Ak citam zakon, suhlasim s tym, ze by si mal odpocitat iba rozdiel medzi 90816 a dochodkom vyplatenym v priebehu roka. Mohli by ste mi to objasnit? V akom pripade si moze dochodca odpocitat celu odpocitatelnu polozku? Som z toho popletena.

Dakujem a zelam pekny den.
V texte plus doplním - ak dôchodca nemal prizanný dôchodok /viď zákon - starobný, výsluhový ..... / k 1.1. toho ktorého roku - má nárok na odpočítanie celej nezdaniteľnej časti. Čo sa týka starobného dôchodcu manžela - ak berieme do úvahy vlastný prijem pre zníženie základu dane na manžela/manželku - tu nie je rozhodujúci dátum 1.1. - tu je rozhodujúce KOĽKO mal vyplatené - čiže uplatní rozdiel.
Janulka tojka
21.03.07,17:20
1. Je mozne od danoveho zakladu odpocitat aj vydavky vynalozene na rekonstrukciu domu z roku 2001? Mama potom ako zdedila 6/8(v r.2001) po svojich rodicoch, vykonavala v dome rozne opravy. Danove priznanie vsak podava len na hodnotu 2/8 ceny nehnutelnosti, ktore nadobudla v roku 2003 - teda <5 r.

2. ako je to s pravidelnym platenim inkasa (platil sa udrziavaci poplatok 500/mesacne - voda, kurenie v zime, kvoli predchadzaniu plesniam).


3. moze si mama-dochodkyna odpocitat poistne na zivotne poistenie 12 000?
- moze si ho odpocitat aj za manzela - inv.dochodcu?


dakujeme za rady.
betka
21.03.07,18:25
Pri príjmoch podľa par.8 odsek 1 b) je výdavkom: finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na techn. zhodnotenie, opravu a údržbu vecí vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s preajom veci okrem výdavkov na osobné účely.