Zoltán Kovács
18.01.05,15:50
Vie niekto poradiť?!? Na ktorom riadku v priznaní sa vysporiadava DPH keď mal daňovník prepočet cez koeficient počas roka?

Diki
Smith
Paula
18.01.05,15:33
V téme "ročné vysporiadanie odpočtu" mi bolo poradené, že to je riadok 22. Budem to vážne robiť až koncom týždňa,kedy budem mať OF pre poisťovne .Potom sa rada pripojím do debaty, verím, že tu nebudeme sami s týmto problémom a budeme mať ešte pár dní........na jednoznačnosť :)
ajacik
18.01.05,15:55
Robím prvý rok DPH-čku.
A to sa na konci roka podávaja aj nejaké ročné vysporiadanie?
Platcom DPH je podnikateľ od decembra a podal iba 1/4 ročné DP.
Musí podať aj niečo iné?? (okrem súhrnného výkazu)
Paula
18.01.05,15:58
ajacik, Tebe nehrozí za rok ročné vysporiadanie, to len nám "starším" platcom :), ktorí musia používať koeficient - lebo koeficient bol v kvartáloch rôzny. S výkazmi nemám našťastie skúsenosť a ani náhodou neviem, či majú niečo spoločné s koeficientom a teda ročným vysporiadaním. Dúfam niekto sa pridá k Tvojmu problému (mám na mysli výkazy + koeficient). A vôbec, máš na starosti aj koeficient?
accad
18.01.05,16:02
Pri ročnom vysporiadaní, ak vyplýva pre platiteľa rozdiel v jeho neprospech a tým v prospech ŠR, vypočítaný rozdiel vráti (odvedie) do ŠR. Vysporiadanie dane podľa ročného koeficientu platiteľ uvedie v daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka . Uvedená úprava bude vykonaná úpravou riadku 22 daňového priznania. Platiteľ upraví o tento rozdiel riadok 22 daňového priznania - zníži odpočítanú daň celkom.
Príklad:
- odpočítaná daň celkom za IV.Q. podľa evidencie platiteľa ........ -158750
- plus rozdiel odpočítanej dane z ročného zúčtovania ................ + 13430
- suma v r.22 daňového priznania za IV.Q................................ -145320

- odpočítaná daň celkom za IV.Q. podľa evidencie platiteľa ........ -158750
- mínus rozdiel odpočítanej dane z ročného zúčtovania .............. -302570
- suma v r.22 daňového priznania za IV.Q................................ -461320
Zoltán Kovács
19.01.05,08:23
accad:-) Takže,ako som dobre pochopil tak riadok 19 a riadok 22 budú rôzne. A z toho DÚ bude vedieť, že sa vykonalo koncoročné vysporiadanie DPH?
Diki, som už 11 rokov v brandži, ale vysporiadanie na nové tlačivá teraz robí každí prvýkrát, preto si len potvrdzujem svoje vedomosti, aby som nerobil chybu.
marianna
19.01.05,09:27
Vie mi niekto poradiť, podľa nového zákona sa do koeficientu uvádzajú aj výnosy zo služieb s miestom dodania mimo tuzemska, ktoré sa v DP neuvádzajúj. Ale čo za január-apríl, aj tieto výnosy zo služieb mimo tuzemska treba dať do koeficientu?
Anonymka
19.01.05,09:36
Poraďte prosím, ako to je s tým ročným vysporiadaním? Zatiaľ som nič také nerobila, ale mám obavy, že v tomto roku to budem musieť robiť (za rok 2004) V akých prípadoch je potrebné to urobiť? Už som o tom čítala veľa, aj to, ako sa určuje koeficient, ale som z toho vážne zúfalá. Ako na to? :(

Ako to mám spraviť v programe MRP - Podvojné účtovníctvo? Má niekto ten program?
rosemary
19.01.05,10:06
Z jednej publikácie mám takýto vzorec na výpočet koeficientu:
Výnosy /príjmy/ bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok,
pri ktorých je daň odpočitateľná
__________________________________________________ ___
Výnosy /príjmy/ bez dane zo všetkých tovarov a služieb
za kalendárny rok

Rozdiel sa vysporiada v riadku 22 daňového priznania
Anairda
19.01.05,13:40
Marianna, myslíš služby do EÚ alebo tretích štátov?
marianna
20.01.05,06:43
Marianna, myslíš služby do EÚ alebo tretích štátov?Aj do EÚ aj do tretích štátov.
Anairda
20.01.05,10:26
Podľa akého § ?
marianna
20.01.05,10:49
Služby podľa §15 ods.6 a § 16 ods. 7. Tieto sa do DP neuvádzajú, nakoľko niesú predmetom dane a neboli ani do 30.4.
manda
20.01.05,10:59
Ahojte. Prosím Vás, ako je to s tým koeficientom? Pre mňa je to niečo nové. Neviem, či sa ma to týka vôbec. Poraďte mi.
Anairda
20.01.05,11:59
Týka sa Ťa to, ak faktúruješ služby oslobodené od dane podľa § 28-48 , to sú zdravotné ,sociálne, poštové služby, prenájom nehnuteľností atď... K tymto službám týkajúcu sa DPH si nemôžeš uplatniť v celej výške.

Zotrvaj na porade, ja som sa na toto isté pýtala pred niekoľkými mesiacmi a dnes to vysvetľujem:)
manda
20.01.05,12:03
Vďaka ti. Takže pokiaľ som nemala - nefakturovala služby oslobodené od dane, tak sa ma to netýka? Jedine predaj mot.voz. - bez DPH som fakturovala. Aj to sa ráta? A ako presne vypočítavaš ten koeficient?
Anairda
20.01.05,12:15
Nie, pokiaľ sa nejedná o nové auto predané do iného členského štátu EÚ.
A koeficient sa počíta ako podiel príjmov bez dane zo služieb/tovarov/ za rok pri kt. je daň odpočítateľná a v menovateli je súhrn všetkých príjmov bez dane za rok , teda aj oslobodených. No a potom súčin dane a koeficientu ti dá pomernú výšku DPH, ktorú si môžeš odpočítať.
victoria
20.01.05,12:18
Ked som si vypocitala koeficient DPH podla vyssie uvedeneho vzorca co presne nim prepocitavam ? uz som z toho celkom slusne dopletena :-)

Dakujem.
Anairda
20.01.05,12:30
Prepočítavaš ním DPH z nákladov týkajúcich sa oslobodenej činnosti.
manda
20.01.05,12:56
Nie je mi jasné, presne aké náklady.

Tieto info berieš z evidencie DPH?
Anonymka
20.01.05,13:58
Nie som si istá, či urobím dobre, ak ročné vysporiadanie neurobím. Nedodala som také (tovary a služby) ktoré boli oslobodené od DPH bez nároku na odpočet. od § 28 do 43. Robím to dobre? :confused:
Majus
20.01.05,14:02
Nie som si istá, či urobím dobre, ak ročné vysporiadanie neurobím. Nedodala som také (tovary a služby) ktoré boli oslobodené od DPH bez nároku na odpočet. od § 28 do 43. Robím to dobre? :confused:Áno, Teba sa to tým pádom netýka, nerátaš koefiecient, pretože si mala iba zdaniteľné plnenia.
rodof
20.01.05,22:22
Neviete mi povedat, z ktoreho riadku danoveho priznania mam tu DPH prepocitat?.....viem, ze je to DPH z nakladov tykajucich sa oslobodenej cinnosti ale co v pripade, ked tieto naklady nevieme presne urcit.