AdaG
06.03.07,11:25
Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Martin Mocko
06.03.07,10:29
Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?

Paušálne výdavky sa týkajú iba §6 - príjmy z podnikania...

Pokiaľ prenajím nehnuteľnosť, ktorú nemá zaradené v podnikaní - ide skôr o príjem podľa § 8 - Ostatné príjmy. Tu si môže uplatniť iba výdavok, ktorý sa bezprostredne týka prenajatej veci
AdaG
06.03.07,10:34
Už nesúhlasím, lebo som si pozrela § 6 a tam sa píše v ods. 3, že príjmami podľa § 6, ak nejde o príjmy podľa ods. 1 až 5 sú príjmy z prenájmu nehnuteľností!
AdaG
06.03.07,10:47
Vyjadrí svoj názor aj niekto ďalší?
Martin Mocko
06.03.07,10:50
Už nesúhlasím, lebo som si pozrela § 6 a tam sa píše v ods. 3, že príjmami podľa § 6, ak nejde o príjmy podľa ods. 1 až 5 sú príjmy z prenájmu nehnuteľností!


To je v poriadku..v otázke bolo uvedené, že majetok nie je zaradení v podnikaní..a na to nadväzovala i moja odpoveď.
AdaG
06.03.07,10:51
§ 6 sa volá"príjmy z podnikania....... a PRENÁJMU"
katkaj
06.03.07,10:54
§ 6 sa volá"príjmy z podnikania....... a PRENÁJMU"

Skús popozerať tu prenájom, výdavky k prenájmu. Bolo tu toho popísaného veľa. Stačí len trochu pohľadať ;)
Martin Mocko
06.03.07,10:55
§ 6 sa volá"príjmy z podnikania....... a PRENÁJMU"

Kľudne na to použi praušálne výdavky...

Môj názor je taký, že pokiaľ SZČO prenajíma hociaký priestor v rámci podnik. činnosti - ide o §6.
Pokiaľ majetok je vyčlenený z podnikateľskej činnosti, ide skôr o §8 ods. 1, písm. a).
renča1
06.03.07,11:01
Ak FO-podnikateľ uplatňuje výdavky v preukázateľnej výške a zároveň má príjmy ako FO nepodnikateľ z prenájmu nehnuteľnosti, môže si k týmto príjmom z prenájmu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?

Príjem z prenájmu patrí do § 6 ods.3 na ktoré sa uplatní aj 5 násob.život.minima. Výdavky z prenájmu sa dajú uplatniť buď % alebo preukázateľ.
Braňo
06.03.07,11:01
Podľa mňa sú to príjmy podľa par. 6 ods. 3, myslím, že môžeš použiť aj paušálne výdavky a zároveň krátiš o 23650,- SKK. Keďže nie je zaradená tá nehnuteľnosť v podnikaní, je to ostatný príjem. Tabuľka 1, riadok 10
AdaG
06.03.07,11:06
Tak teda neviem, či to má byť §6 alebo 8, 5 nás živ. minima sa uplatňuje pri §6
Martin Mocko
06.03.07,11:07
Podľa mňa sú to príjmy podľa par. 8, myslím, že môžeš použiť aj paušálne výdavky a zároveň krátiš o 23650,- SKK. Keďže nie je zaradená tá nehnuteľnosť v podnikaní, je to ostatný príjem.

1. Pokiaľ to bude príjem podľa §6 - pochybujem, že môže uplatňovať na prenájom paušálne výdavky a na ostatnú podnikateľskú činnosť skutočné výdavky..

2. Pokiaľ to bude príjem podľa §8 - určite nemôžeš používať paušálne výdavky. (výnimkou je iba príjem z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva 25% - §8 odst 9)
renča1
06.03.07,11:09
Nesúhlasím. Do § 8 ods.1 patria príjmy z príležit.činností vrátane príjmov z prílež.poľnohospod....a z príležit.prenájmu hnuteľných vecí. Ak ide o príjem z prenájmu nehnuteľnosti, tento sa nerozlišuje, či ide o príležitostný alebo nie, ale tento sa vždy zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 a rozlišuje sa len , či daňovník dosahuje tzv. holný prenájom nehnuteľnosti. Takýto prenájom patrí do § 6 ods.3
AdaG
06.03.07,11:09
no, machinak, myslím, že sme ťa prehlasovali, že je to § 6 r. 10 v DP FO, ale bodík ti doprajem
Martin Mocko
06.03.07,11:14
Nesúhlasím. Do § 8 ods.1 patria príjmy z príležit.činností vrátane príjmov z prílež.poľnohospod....a z príležit.prenájmu hnuteľných vecí. Ak ide o príjem z prenájmu nehnuteľnosti, tento sa nerozlišuje, či ide o príležitostný alebo nie, ale tento sa vždy zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 a rozlišuje sa len , či daňovník dosahuje tzv. holný prenájom nehnuteľnosti. Takýto prenájom patrí do § 6 ods.3

Nedá mi sa ešte nespýtať. Pokiaľ ja ako FO nemám živnosť. A prenajímam nehnuteľnosť...podávam priznanie B podľa §6?

V otázke nebolo uvedené, či ide o holý prenájom alebo o kompletný prenájom.
renča1
06.03.07,11:20
Nedá mi sa ešte nespýtať. Pokiaľ ja ako FO nemám živnosť. A prenajímam nehnuteľnosť...podávam priznanie B podľa §6? ÁNO

V otázke nebolo uvedené, či ide o holý prenájom alebo o kompletný prenájom. to bolo len na okraj.


Tzv. "Holým" prenájmom som myslela ak sa poskytujú spolu s prenájmom aj služby, vted by išlo o živnosť a posudzoval by sa podľa § 6 ods.1 písm.b).
Paula
06.03.07,11:27
Pridám skúsenosť z kontroly (síce na DPH)....kedy bolo podnikateľovi kontrolórmi povedané, že aj keď prenajíma budovu, nezaradenú do majetku SZČO, má príjmy z prenájmu (ide o pravidelný príjem) zahrnúť do príjmov zo živnosti - a zároveň si uplatniť výdavky s tým spojené (vrátane dane z nehnuteľnosti).
Som rada tejto téme, aspoň sa i ja poučím o správnosti.
Martin Mocko
06.03.07,11:29
to bolo len na okraj.


Tzv. "Holým" prenájmom som myslela ak sa poskytujú spolu s prenájmom aj služby, vted by išlo o živnosť a posudzoval by sa podľa § 6 ods.1 písm.b).

Viem a poznám rozdieľ medzi holým a úplným prenájom. Pri úplnom prenájme by mal mať predmet prenájmu zaradený do podnik. činnosti.

Moja otázka znela tým smerom, že pokiaľ ja ako obyčajný smrteľník (nie som SZČO) prenajímam svoju nehnuteľnosť osobe X (ide o holý prenájom). Som podľa toho povinný podať daňové priznanie B na základe §6 ods. 3.
Iba na to som chcel odpoveď. Nie je to ostatný náhodilý príjem.
AdaG
06.03.07,11:32
áno, machinák, na toto som dostala odpoveď na DU myslím minulý rok. Zamestnanec - len príjem zo záv. činnosti musel podať DP typu B, pretože prenajímal byt a bol taký "slušný", že ten príjem priznal- uviedla som ho do §6
dogicka
06.03.07,11:33
Pridám skúsenosť z kontroly (síce na DPH)....kedy bolo podnikateľovi kontrolórmi povedané, že aj keď prenajíma budovu, nezaradenú do majetku SZČO, má príjmy z prenájmu (ide o pravidelný príjem) zahrnúť do príjmov zo živnosti - a zároveň si uplatniť výdavky s tým spojené (vrátane dane z nehnuteľnosti).
Som rada tejto téme, aspoň sa i ja poučím o správnosti.

Tomuto nerozumiem. Predsa aj keď ide o holý prenájom budovy nezaradenej v majetku a vtedy sa jedná (súhlasím s Renčou) o § 6 ods.3, tak si tiež môžem uplatniť skutočné výdavky s tým súvisiace. Prípadne sa môžem rozhodnúť pre paušálne výdavky 40%. Je to len na rozhodnutí FO.
AdaG
06.03.07,11:35
dogicka, myslím, že od Pauly chceli, aby ten príjem zahrnula do podnikania, teda do riadku č. 2, nie 10
AdaG
06.03.07,11:36
pekne sa nám to zamotalo - a to som pôvodne chcela len vedieť, či môžem kombinovať skutočné výdavky a paušál v rôznych riadkoch DP FO B. Preto Poradu milujem!!!
Martin Mocko
06.03.07,11:37
áno, machinák, na toto som dostala odpoveď na DU myslím minulý rok. Zamestnanec - len príjem zo záv. činnosti musel podať DP typu B, pretože prenajímal byt a bol taký "slušný", že ten príjem priznal- uviedla som ho do §6

mimotemy No vidíš...vieš a pýtaš sa... :D:D:D

Ten bodík ti patrí... Ď za info.
AdaG
06.03.07,11:43
mimotemy No vidíš...vieš a pýtaš sa... :D:D:D

Ten bodík ti patrí... Ď za info.

Oceňujem tvoj zmysle pre humor, čo som chcela, som vysvetlila ešte raz v príspevku č. 22.
Á propos : dôveruj, ale preveruj:cool:
renča1
06.03.07,11:43
Pridám skúsenosť z kontroly (síce na DPH)....kedy bolo podnikateľovi kontrolórmi povedané, že aj keď prenajíma budovu, nezaradenú do majetku SZČO, má príjmy z prenájmu (ide o pravidelný príjem) zahrnúť do príjmov zo živnosti - a zároveň si uplatniť výdavky s tým spojené (vrátane dane z nehnuteľnosti).
Som rada tejto téme, aspoň sa i ja poučím o správnosti.


Príjmy zo živnosti? :eek: Paulínka, ale veď príjmy z prenájmu neboli dosiahnuté na základe ŽL....
Martin Mocko
06.03.07,11:52
Príjmy zo živnosti? :eek: Paulínka, ale veď príjmy z prenájmu neboli dosiahnuté na základe ŽL....


Práve z tohoto som vychádzal pri svojich úvahách. Ale musím uznať, že do §8 spadá naozaj iba jednorazový príjem. Pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť 2-3 roky - nemalo by ísť o §8 - v tom majú daňováci určite pravdu.
A vždy som predpokladal, že §6 je výsostne vyhradení iba pre živnostníkov a normálny smrtelník sa riadi iba §§ 5, 7, 8. Pokiaľ pôjdeme do detailov - tak som si práve prezrel priznanie pre DP typ B. A v kolonke DIČ je možné uviesť i rodné číslo, pokiaľ nevlastním DIČ.

Takže musím uznať, že som bol presvedčený a nepríležitostný prenájom = §6
renča1
06.03.07,11:57
Práve z tohoto som vychádzal pri svojich úvahách. Ale musím uznať, že do §8 spadá naozaj iba jednorazový príjem. Pokiaľ prenajímam nehnuteľnosť 2-3 roky - nemalo by ísť o §8 - v tom majú daňováci určite pravdu.
A vždy som predpokladal, že §6 je výsostne vyhradení iba pre živnostníkov a normálny smrtelník sa riadi iba §§ 5, 7, 8. Pokiaľ pôjdeme do detailov - tak som si práve prezrel priznanie pre DP typ B. A v kolonke DIČ je možné uviesť i rodné číslo, pokiaľ nevlastním DIČ.

Takže musím uznať, že som bol presvedčený a nepríležitostný prenájom = §6

Treba si uvedomiť, že smrteľník sa riadi tým istým ustanovením zákona o dani z príjmu FO , ako živnostník. Akurát príjmy sú členené podľa ŽL, DIČ ...u smrtelníka napr:príjem z prenájmu na základe rodného čísla. Hlavné a dôležité je že ide stále o fyzickú osobu.
Paula
06.03.07,12:07
Príjmy zo živnosti? :eek: Paulínka, ale veď príjmy z prenájmu neboli dosiahnuté na základe ŽL....


Veď preto som rada, že tu zistím "pravdu".......zabudla som poznamenať, že on za prenájom inkasoval mimo živnosti, ale elektrinu v rámci živnosti ... takže asi preto povedali, aby všetko zahrnul do príjmov zo živnosti (napokon aj v DP DPH mu musí všetko figurovať)....dobre som tú vašu debatu teraz skomplikovala, prepáčte :)
renča1
06.03.07,12:13
Veď preto som rada, že tu zistím "pravdu".......zabudla som poznamenať, že on za prenájom inkasoval mimo živnosti, ale elektrinu v rámci živnosti ... takže asi preto povedali, aby všetko zahrnul do príjmov zo živnosti (napokon aj v DP DPH mu musí všetko figurovať)....dobre som tú vašu debatu teraz skomplikovala, prepáčte :)

Tak toto bol hlavný dôvod...prečo DÚ poznamenal, že malo ísť o príjmy zo živnosti .:) Dôvod , ktorý sa týkal spomenutého príspevku č. 16.
Paula
06.03.07,12:16
Tak toto bol hlavný dôvod...prečo DÚ poznamenal, že malo ísť o príjmy zo živnosti .:) Dôvod , ktorý sa týkal spomenutého príspevku č. 16.

uhm......... dám to teda všetko do živnosti :)
betka
06.03.07,18:29
Ostatné príjmy . par. 8, nemôžeme uplatniť paušálne výdavky 40, 60%. Tu mi vstupujú do ZD zdaniteľné príjmy znížené o výdavky preukazateľne vynaložené (napr. pri predaji nehnuteľ..) Kedysi patril prenájom k ostatným príjmom.
Teraz sa par. 6 volá Príjmy z ...... a z prenájmu, t.j. nie je prenájom súčasťou par.8.

Podľa par. 6-odst.1, je môj prenájom príjem z podnikania, čiže musí byť predmetom živnosti.

Vy však máte obyčajnú FO nepodnikateľa, občana. Príjmy z prenájmu sú zahrnuté v par. 6 odst. 3: Tu si zaradíte všetky príjmy z prenájmu, pričom sa môžete rozhodnúť, čo je pre Vás prijateľnejšie:
1. Buď si uplatním paušálne výdavky vo výške 40% z prenájmu, i keĎ ako FO podnikateľ vediete účtovníctvo. Je tu možná kombinácia paušálnych výdavkov a skutočných výdavkov. Ale pozor, pokiaľ nie ste plátcom DPH.
2. Ak máte budovu, ktorá má napr. vysokú hodnotu, môžete sa rozhodnúť, že pri prenájme nehnut. uplatníte podľa par.6 odst.11 preukázateľne vynaložené výdavky, pričom si vediete evidenciu podľa tohto odst.

Pri výpočte Vašej daňovej povinnosti v DP postupujete:
par.6 odst. 3: VI.oddiel: riadok 1O, stl. 1 uvediete tu svoje príjmy z prenájmu, od ktorých odpočítate sumu 23650, Sk a do stl.2 uvediete paušálne výdavky vo výške 40%, ak ste sa pre ne rozhodli, pričom musíte: výdavky priraďované k oslobodeným príjmom, určiť v rovnakom pomere, ako sú oslobodené príjmy k celkovým príjmom.
Príjmy zo živnosti, ako podnikateľ UJ, , tohto odd.uvádzate do riadkov 2
AdaG
07.03.07,12:41
Betka, ďakujem za konečné zhrnutie našich vyššie uvedených príspevkov
betka
07.03.07,13:23
Ada G., to len preto, aby malo hlavu a patu, ani neviem, čo ste tam písali, a vyjadrila som sa práve k Vašej otázke.
Džek
08.03.07,17:51
A keď mám príjmy z prenájmu nehnuteľností 24000,- Sk ročne, akého typu daňové priznanie podávam. Okrem toho mám príjmy zo závislej činnosti.
renča1
08.03.07,17:57
daňové priznanie typ FO B
Džek
08.03.07,17:59
Len tak pre informáciu a keby to bolo 23000 čo je menej ako 23650 tak potom ako to je - uvádza sa to niekde?
renča1
08.03.07,18:02
Pokiaľ by suma nepresiahla 5 násobok život.minima t.j. 23 650,- , tak sa nepodáva daň.priznanie v ktorom nepriznávaš príjem 23 000.-, ale požiadaš u zamestnávateľa len o ročné zúčtovanie ..
Džek
08.03.07,18:04
to ako myslíš, že z toho musím zaplatiť zdravotné poistenie?
renča1
08.03.07,18:07
Ak ide o prenájom podľa § 6 ods.3 tak sa z toho neplatia odvody, a tým som myslela , že ak príjem by bol 23000, tak daňové priznanie nepodávaš a neplatíš z toho nič....
Džek
08.03.07,18:18
Trošku ma to pomýlilo to ...požiadaš u zamestnávateľa len o ročné zúčtovanie .., tak som si to dala dokopy zo zdravotným a než som zareagovala tak si mi odpísala.
Ale fajn, ďakujem, je mi to jasné, príjem z prenájmu do 23650 nikde nemusím uvádzať, neplatím žiadne odvody.
Ešteže je porada a je nablízku niekto kto mi poradí.
JuKaS
09.03.07,00:52
V § 8 odst. 1 písm. a) za zdaňuje len príležitostný prenájom.
Prenájom nehnuteľností sa zdaňuje podľa § 6 odst. 3 aj keď je majetok súkromný čiže nie zaradený do podnikania, máme takýto prenájom a takto ho zdaňujeme už " roky rokúce " , za rok 2006 buď skutočné výdavky alebo paušálne vo výške 40%, z podnikania môžu byť skutočné.
straposko
15.03.07,15:59
Ahojte =) ak je este niekto na porade, mohol by mi poradiť? Prečitala som si tieto príspevky a chcem sa uistiť,či som to dobre pochopila - mam zamestnanca, ktoreho otec mal príjem z prenájmu a ten rozdelil na dve casti. Jednu dostal tento moj zamestnanec cca 60 000,-sk. Mam mu robit danove priznanie...je to jednorazovy prijem,cize paragraf c.8 a neuplatnuje si ziadne vydavky?
Zlata
15.03.07,16:32
Otec a syn sú vlastníci podieloví vlastníci toho prenajímaného majetku?
Príjem môžu len podľa toho, aký vlastnícky podiel každý vlastní.
Ľubovoľne možno rozdeliť príjmi len u bezpodieloveho vlastníctva, čiže u maželov.

Je to príjem par. 6., výdavky 40% z príjmu alebo skutočné.
Môže si odpočítať príjem oslobodený ale potom upraviť aj výdavky.
Monikov
15.03.07,17:09
Príjem bude 60000-23650 = 36350, výdavok 14540 /40%/ a dáš to do par.6 ods. 3 t.j.riadok 10 tabulky č.1 daňového priznania typu B.
Zlata
15.03.07,18:33
Príjem bude 60000-23650 = 36350, výdavok 14540 /40%/ a dáš to do par.6 ods. 3 t.j.riadok 10 tabulky č.1 daňového priznania typu B.

Dovoľím si nesúhlasiť, pretože:

Príjem: 60000-23650= 36350,-
sa uvedie v daň.priznaní ako príjem

výdavok 40% z 60000=14540
nasleduje ďaľší výpočet:
podiel oslob. príjmov: 23650:60000X100=39,4166%
to znamená, z výdavkov (40%) 14540 sa výlúči 39,4166% (5731)
a rozdiel 14540-5731= 8809,-
sa uvedie v daň priznaní ako výdavok
tlačivo typ B, par. 6
Monikov
16.03.07,14:19
Dovoľím si nesúhlasiť, pretože:

Príjem: 60000-23650= 36350,-
sa uvedie v daň.priznaní ako príjem

výdavok 40% z 60000=14540
nasleduje ďaľší výpočet:
podiel oslob. príjmov: 23650:60000X100=39,4166%
to znamená, z výdavkov (40%) 14540 sa výlúči 39,4166% (5731)
a rozdiel 14540-5731= 8809,-
sa uvedie v daň priznaní ako výdavok
tlačivo typ B, par. 6

Ja nesúhlasím zasa s tvojim výpočtom. Keď to chceš počítať zložitejšie , tak potom to má byť správne takto:
Do príjmov dáš 36350 a výdavky upravíš nasledovne:
((24000-(23650:60000)x24000))=14540. Ide len o princíp, keď výdavky vo výške 40% počítaš zo sumy príjmov zníženej o 23650 /čo je oslobodený príjem z prenájmu/.
mysimis
16.03.07,14:23
Tento výpočet je uvedený aj v DP na strane 3 pod tabuľkou číslo 1. Je to správne tak ako to uviedla Monikov.

Stačí si to len prečítať.
renča1
16.03.07,17:36
výdavok 40% z 60000=14540



Chyba nastala v tomto výpočte. 40% zo 60 tis. je 24 000 a nie 14540,-
Ináč ja používam tento istý postup výpočtu ako si uviedla ty. Pre mňa je zasa zložitejší postup výpočtu podľa vzoru uvedený v daň.priznaní.:)
betka
16.03.07,19:16
Ja to počítam najjednoduhšie:
Príjem 60000-23650=36350, Sk
Výdavok k oslob príjmu: 23650x0.4=9460, Sk
Výdavok: 60000x0.4=24000-9460=14540, Sk
Zlata
17.03.07,08:04
Chyba nastala v tomto výpočte. 40% zo 60 tis. je 24 000 a nie 14540,-
Ináč ja používam tento istý postup výpočtu ako si uviedla ty. Pre mňa je zasa zložitejší postup výpočtu podľa vzoru uvedený v daň.priznaní.:)

Ospravedlňujem sa, ja som vôbec neprepočítala 40% zo 60tis., zobrala som akosi automaticky, že je to 14540.-. Už na pohľad mi to mohlo udrieť do oči, asi to robí vysoký dátum a prepracovanosť.
Išlo mi o postup prepočtu príjmov a výdavkov.

Ja som upozorňovala ešte na jednu vec, že otec chcel rozdeľovať príjmy medzi seba a syna. Treba brať do úvahy, či sú vlastníci obidvaja (čo nebýva až tak často), ak ano, tak to možno rozdeliť len podľa pomeru vlastníckeho práva. Iba u manželov, teda v bezupodielom spoluvlastníctve je možnosť rozdelenia príjmov a výdavkov ľubovoľne.
straposko
19.03.07,09:15
ahojte, ďakujem vám za vaše príspevky. Teraz už viem ako vypočítať tie vydavky. Asi som to v prispevku č.42 zle napisala. Takže, ten ujo, ktorý prenajíma byt ten príjem rozdelil medzi syna a vnuka. On si nenechal vôbec nič. Môže sa to aj takto deliť?
vikinka
19.03.07,10:52
ahojte, ďakujem vám za vaše príspevky. Teraz už viem ako vypočítať tie vydavky. Asi som to v prispevku č.42 zle napisala. Takže, ten ujo, ktorý prenajíma byt ten príjem rozdelil medzi syna a vnuka. On si nenechal vôbec nič. Môže sa to aj takto deliť?
§ 4 odst.8 ZDP-príjmy z prenájmu,ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa možu deliť,ale nie deliť na syna a vnuka,nie sú vlastníci nehnuteľnosti.
Wapo
21.03.07,19:25
§ 4 odst.8 ZDP-príjmy z prenájmu,ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva sa možu deliť,ale nie deliť na syna a vnuka,nie sú vlastníci nehnuteľnosti.
môžu si potom obaja manželia odrátať z príjmu za prenájom 5násobok živ.minima ???
vikinka
21.03.07,19:30
Áno,každý z vlastníkov si má nárok odrátať z príjmu sumu ,pretože samostatne podávajú DP.
jozz
21.03.07,20:38
Takze ked vlasnim zo zenou nehnutelnost a mame rocny prijem z jej prenejmu 45000, po rozdeleni na 2 casti menej ako 5x zivot. minimum na jedneho, nemusime ani jeden davat tento prijem do DP?
mysimis
21.03.07,20:42
Nie, nemusíte podávať DP. Pri príjme z prenájmu sa suma 23650,- Sk odpočítava od príjmu.
Leontin
21.03.07,22:04
Tak toto bol hlavný dôvod...prečo DÚ poznamenal, že malo ísť o príjmy zo živnosti .:) Dôvod , ktorý sa týkal spomenutého príspevku č. 16.

Ja sa tu vratim k tomuto bodu, i ked to tu bolo pisane i 300krat.
Za prve, co je podla vas holy najom? Niekto spominal, ze je to najom, ktory nieje podla ZL. A ten neholy je aky? Akoze podla ZL?

Podla mna, akykolvek najom bytovych a nebytovych priestorov bez zakladnych sluzieb nie je prijmov zo zivnosti !!! A ked niekto napise, ze to nie je pravda, nakolko tento prenajimany majetok mam predsa zaradeny v obchodnom majetku, tak tomuto sa nebranim. Ano, majetok je zaradeny v obchdnom majetku. No a co?
Ja tvrdim, ze "prenajom" je prijmom podla §6 ods 3 a nikdy inak. A preco si myslim? Staci si pozriet zivnostensky zakon :

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Takze podla tohoto, prenajom nehnutelnosti nemoze byt prijmom zo zivnosti okrem takych prenajmom, ako su napr: penzion, hotel a podobne. Proste najmy, kde sa poskytuju aj ine, ako zakladne sluzby (elektrina, teplo) napriklad upratovanie, pranie, ranajky a podobne !!!
renča1
22.03.07,05:42
Ja sa tu vratim k tomuto bodu, i ked to tu bolo pisane i 300krat.
Za prve, co je podla vas holy najom? Niekto spominal, ze je to najom, ktory nieje podla ZL. A ten neholy je aky? Akoze podla ZL?


Tak toto som nikdy netvrdila. Holý nájom považujem aj ja za prenájom nehnuteľnosti bez poskytnutých vedľajších služieb. Vedľaj.služby ako sú elektrika, voda, teplo....
Neholý je taký, v ktorom sú spolu s prenájmom poskytnuté aj vedľa.služby.



Podla mna, akykolvek najom bytovych a nebytovych priestorov bez zakladnych sluzieb nie je prijmov zo zivnosti !!!


Súhlasím aj ja.



A ked niekto napise, ze to nie je pravda, nakolko tento prenajimany majetok mam predsa zaradeny v obchodnom majetku, tak tomuto sa nebranim. Ano, majetok je zaradeny v obchdnom majetku. No a co?
Ja tvrdim, ze "prenajom" je prijmom podla §6 ods 3 a nikdy inak. A preco si myslim? Staci si pozriet zivnostensky zakon :

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Takze podla tohoto, prenajom nehnutelnosti nemoze byt prijmom zo zivnosti okrem takych prenajmom, ako su napr: penzion, hotel a podobne. Proste najmy, kde sa poskytuju aj ine, ako zakladne sluzby (elektrina, teplo) napriklad upratovanie, pranie, ranajky a podobne !!!


Nerozumiem celkom, čo sa vám nepozdáva a prečo ste citovali môj príspevok... Pokiaľ si prečítate od začiatku tému, tak zistíte že od začiatku sme sa bavili kam sa prenájom nehnuteľnosti zaraďuje či do § 8 ods.1 alebo do § 6. Ja som od začiatku tvrdila že patrí do § 6 ods.3 .To , že už neskôr vznikli aj iné príspevky okolo prenájmu, tak k týmto príspevkom sú aj citované odpovede, ktoré možno ani nesúvisia so zadanou otázkou.Doporučujem ešte raz prečítať.

Ešte raz zopakujem čo som napísala:
- pokiaľ daňovník dasahuje príjem z prenájmu na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje podľa § 6 ods.1 písm.b)
- ak dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje do § 6 ods.3 a nie do § 8 ods.1 /ako príležitostný príjem/
- pokiaľ dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu a nehnuteľnosť má zaradenú v majetku a popri prenájmu poskytuje aj elek..,vodu,teplo a tieto vedľaj.služby má zaradené v živnost.listu a príjem je zahrňovaný do § 6 ods.1 písm.b), tak aj prenájom musí byť zahrnutý do § 6 ods.1 písm.b) a nie do § 6 ods.3. Preto sa aj DÚ nad tým pozastavil...
Leontin
22.03.07,13:53
Nerozumiem celkom, čo sa vám nepozdáva a prečo ste citovali môj príspevok...
Prepac, ja som to nemyslel v zlom, ze citujem prispevok na to, aby som s nim nesuhlasil alebo sa mi na nom nieco nepozdavalo. Ja som si to len tak cital, niekde v tej casti som jeden prispevok zobral a ... reagoval. Ale uvedomujem si, ze to nebolo uplne fer a preto sa ospravedlnujem. ;)



Ešte raz zopakujem čo som napísala:
- pokiaľ daňovník dasahuje príjem z prenájmu na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje podľa § 6 ods.1 písm.b)
- ak dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje do § 6 ods.3 a nie do § 8 ods.1 /ako príležitostný príjem/
- pokiaľ dosahuje príjem z prenájmu nie na základe živ.listu a nehnuteľnosť má zaradenú v majetku a popri prenájmu poskytuje aj elek..,vodu,teplo a tieto vedľaj.služby má zaradené v živnost.listu a príjem je zahrňovaný do § 6 ods.1 písm.b), tak aj prenájom musí byť zahrnutý do § 6 ods.1 písm.b) a nie do § 6 ods.3. Preto sa aj DÚ nad tým pozastavil...

Tu troska zareagujem, nakolko to stoji za reakciu. "pokiaľ daňovník dosahuje príjem z prenájmu na základe živ.listu, tak príjem sa zaraďuje podľa § 6 ods.1 písm.b)"
A to je aky prenajom podla ZL ? Ak som dobre pochopil Zivn.zákon, tak jediný prenájom podľa ZL je taky, ktory sa specifikuje ako : Prenajom nehnutelnosti s poskytovaním iných než základných služieb.
To som citoval jeden nemenovany Ziv.úrad. Takze moja otazka znie, ake su to zakladne sluzby? Podla mna elektrina, voda, teplo. Ak sa mylim, opravte ma.
A na zaklade toho reagujem na bod "vedľaj.služby má zaradené v živnost.listu a príjem je zahrňovaný do § 6 ods.1 písm.b), tak aj prenájom musí byť zahrnutý do § 6 ods.1 písm.b) a nie do § 6 ods.3. Preto sa aj DÚ nad tým pozastavil.."
vedlajsie sluzby ake mas na mysli? Akoze to upratovanie, prezliekanie perin a podobne? OK, s tym suhlasim, to by sedelo na tie penziony a hotely, ci nieco podobne. Alebo napriklad prenajom nehnutelnosti, kde prenajimatel poskytuje k prenajmu napriklad aj cistenie chodby, alebo prenajom nejakeho skladoveho zariadenia. To by som bral. Ale ak ide len o prenajom + energie, tak to povazujem za zakladne sluzby a tym padom prijem podla § 6 ods.3.
Muška
22.03.07,22:23
Podla mna, akykolvek najom bytovych a nebytovych priestorov bez zakladnych sluzieb nie je prijmov zo zivnosti !!! A ked niekto napise, ze to nie je pravda, nakolko tento prenajimany majetok mam predsa zaradeny v obchodnom majetku, tak tomuto sa nebranim. Ano, majetok je zaradeny v obchdnom majetku. No a co?
Ja tvrdim, ze "prenajom" je prijmom podla §6 ods 3 a nikdy inak.

..a čo na to zákon o Dani z príjmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
Leontin
23.03.07,07:22
..a čo na to zákon o Dani z príjmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,

Ano to je pravda, ale v tom pripade je tu troska problem medzi ZZ a ZoDP?!? Ale to asi nebude prvy a posledny krat. Ak by som isiel podla ZoDP, tak je to prijem zo zivnosti. Ak podla ZZ, tak to nie je prijem zo zivnosti. No pekne. :)
amo
24.03.07,23:46
Chcem si potvrdiť, či rozumiem dobre - zo zdaniteľných príjmov vyčlením príjmy z prenájmu, z tých odpočítam 23650 a uvediem na r. 10 stl. 1. Výdavky prepočítam už uvedeným spôsobom a o výsledné číslo upravím výdavky na riadku 2 /odpočítam/, alebo sú to výdavky okrem výdavkov uvedených na r. 2?
:) Ďakujem
Evanka
25.03.07,00:11
Chcem si potvrdiť, či rozumiem dobre - zo zdaniteľných príjmov vyčlením príjmy z prenájmu, z tých odpočítam 23650 a uvediem na r. 10 stl. 1. Výdavky prepočítam už uvedeným spôsobom a o výsledné číslo upravím výdavky na riadku 2 /odpočítam/, alebo sú to výdavky okrem výdavkov uvedených na r. 2?
:) Ďakujem
Na riadok 10 v stĺpci 1 napíšeš príjem z prenájmu, znížený o sumu 23650. Do stĺpca 2 napíšeš buď skutočné výdavky, alebo vypočítaných 40% z príjmu uvedeného v stĺpci 1.
Leontin
30.03.07,11:39
..a čo na to zákon o Dani z príjmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,

OK a co je to nakladanie s obchodnym majetkom?
Podla mna ide o predaj a kupu OM.
Je aj prenajom nakladanie s OM? Myslim, ze nie.
Pozname predsa bud nakladie s OM (predaj, kupa) alebo prenajom OM. Ale to nie je to iste!
Muška
30.03.07,12:17
OK a co je to nakladanie s obchodnym majetkom?
Podla mna ide o predaj a kupu OM.
Je aj prenajom nakladanie s OM? Myslim, ze nie.
Pozname predsa bud nakladie s OM (predaj, kupa) alebo prenajom OM. Ale to nie je to iste!
Fakt netuším....toto hovorí slovník
nakladať, -á, -ajú nedok.
1. (čo, čo komu, čomu) dávať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=d%C3%A1va%C5%A5) do blízkosti, dávať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=d%C3%A1va%C5%A5) do vhodnej, výhodnej polohy (so zreteľom na niečo (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nie%C4%8Do) al. s cieľom (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=cie%C4%BEom) dosiahnuť (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=dosiahnu%C5%A5) niečo (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nie%C4%8Do)), nadstavovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nadstavova%C5%A5): Miklúš nadkladá zvonček (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zvon%C4%8Dek) všetkým. (Kuk.) Nadkladá uši, aby (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=aby) lepšie (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=lep%C5%A1ie) počul. (Kuk.)
2. (čo i bezpredm.) pridávať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=prid%C3%A1va%C5%A5), prikladať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=priklada%C5%A5) k niečomu niečo (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nie%C4%8Do): Nemci (trať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=tra%C5%A5)) potrhali a teraz (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=teraz) sa pláta, nadkladá, ako (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=ako) sa dá. (Heč.);
pren. Roboty veľa (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=ve%C4%BEa)! I večerom (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=ve%C4%8Derom) treba (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=treba) nadkladať (Kuk.) treba (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=treba) pracovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=pracova%C5%A5) i večerom;

dok. nadložiť
nakladať, -á, -ajú nedok.
1. (čo) klásť (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=kl%C3%A1s%C5%A5), ukladať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=uklada%C5%A5) na nejaký (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nejak%C3%BD) dopravný (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=dopravn%C3%BD) prostriedok (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=prostriedok): n. drevo (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=drevo) na voz (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=voz), uhlie (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=uhlie) na auto (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=auto), n. tovar (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=tovar) na loď;

2. (čo) klásť (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=kl%C3%A1s%C5%A5), dávať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=d%C3%A1va%C5%A5) niekam (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=niekam), do niečoho: Krstná mať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=ma%C5%A5) nakladala slamu do sečkovice. (Ondr.)
3. (čo) napĺňať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nap%C4%BA%C5%88a%C5%A5), zapĺňať;
zaťažovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=za%C5%A5a%C5%BEova%C5%A5) nákladom: n. vagón;

4. (čo) konzervovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=konzervova%C5%A5) istým spôsobom: n. zeleninu, uhorky;

5. (s kým (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=k%C3%BDm), s čím) zaobchádzať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zaobch%C3%A1dza%C5%A5), zaonchodiť, zachádzať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zach%C3%A1dza%C5%A5): n. s niekým dobre (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=dobre), zle (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zle), milosrdne, n. nešetrne (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=ne%C5%A1etrne) so strojmi, môcť (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=m%C3%B4c%C5%A5) s niečím ľubovoľne (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=%C4%BEubovo%C4%BEne) n.;

6. (na koho, na čo) vydávať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=vyd%C3%A1va%C5%A5) prostriedky, peniaze (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=peniaze), vynakladať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=vynaklada%C5%A5), investovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=investova%C5%A5): Musíte na mňa (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=m%C5%88a) nakladať! (Ráz.) Nechceli nakladať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=naklada%C5%A5) na klamlivé obchody. (Kuk.)
7. (komu čo, s neurč. i so spoj. aby (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=aby)) prikazovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=prikazova%C5%A5), nariaďovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=naria%C4%8Fova%C5%A5), narúčať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nar%C3%BA%C4%8Da%C5%A5): Nakladal, aby (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=aby) s chorým otcom trpezliví boli. (Tim.) Nakladal nám (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=n%C3%A1m) odkázať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=odk%C3%A1za%C5%A5) jej (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=jej), aby (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=aby) prišla. (Šolt.)
● n. niekomu niečo (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=nie%C4%8Do) na srdce (Fel.), na dušu (Hor.) dôrazne (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=d%C3%B4razne) prikazovať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=prikazova%C5%A5), narúčať;

dok. naložiť
Leontin
30.03.07,12:42
Fakt netuším....toto hovorí slovník
nakladať,.......... naložiť

No pekne. :):):)
Muška
30.03.07,14:14
5. (s kým (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=k%C3%BDm), s čím) zaobchádzať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zaobch%C3%A1dza%C5%A5), zaonchodiť, zachádzať (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zach%C3%A1dza%C5%A5): n. s niekým dobre (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=dobre), zle (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=zle), milosrdne, n. nešetrne (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=ne%C5%A1etrne) so strojmi, môcť (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=m%C3%B4c%C5%A5) s niečím ľubovoľne (http://slovnik.juls.savba.sk/?w=%C4%BEubovo%C4%BEne) n.;



Až teraz som si všimla......tak toto je úúúúplne úžasné slovíčko :D
Leontin
30.03.07,15:08
Až teraz som si všimla......tak toto je úúúúplne úžasné slovíčko :D

Prepac, viem, ze uz do tohoto tahame vsetky ucitelky slovenciny, ale je chapane slovo nakladat okrem predaja a kupy aj prenajom? Podla mna prenajom je ina samostatna cinnost, nie nakladanie s tovarom.
:confused:
Muška
30.03.07,16:06
Leontin,
podľa mňa je v slovku nakladať uvedená akákoľvek manipulácia s majetkom /aj prenájom/
myslím si to už aj na základe tohoto slova
5. (s kým, s čím) zaobchádzať,

a tohoto slovného spojenia
5. (s kým, s čím) zaobchádzať, zaonchodiť, zachádzať: n. s niekým dobre, zle, milosrdne, n. nešetrne so strojmi, môcť s niečím ľubovoľne n

.....ale možno sa mýlim :)
renča1
30.03.07,16:11
:eek: To ste sa z daňových zákonov dostali až do pravopisu slov.jazyka?:rolleyes:
Ste zlatí:)
Muška
30.03.07,16:14
:eek: To ste sa z daňových zákonov dostali až do pravopisu slov.jazyka?:rolleyes:
Ste zlatí:)
Reni, aké daňové, čo za daňové....o čom to vyprávaš :eek:

Tu je jazykové okienko :D

A so zistila, že keď prasknem DP do koša....tak asik môžem povedať, že som s DP "zaonchodila" nešetrne :D
renča1
30.03.07,16:27
vedlajsie sluzby ake mas na mysli? Akoze to upratovanie, prezliekanie perin a podobne? OK, s tym suhlasim, to by sedelo na tie penziony a hotely, ci nieco podobne. Alebo napriklad prenajom nehnutelnosti, kde prenajimatel poskytuje k prenajmu napriklad aj cistenie chodby, alebo prenajom nejakeho skladoveho zariadenia. To by som bral. Ale ak ide len o prenajom + energie, tak to povazujem za zakladne sluzby a tym padom prijem podla § 6 ods.3.

Ahoj Leontin, poďme si vášnivo podiskutovať.:D Už mám trošku voľna, tak chcela by som ti odpovedať na tvoj príspevok, ktorý bol trošku zanedbaný.

Za vedľajšie služby sú okrem iného považované hlavné základné služby a to sú: elektrika, voda , vykurovanie, samozrejme nájom. v ŽZ sa hovorí, že:

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Za iné než základne služby ako je voda, elektrika, vykurovanie považujem aj napr. čistenie chodby, postielanie, atď...

Pokiaľ teda má aj tieto iné služby spojené s prenájmom okrem základných služieb, tak sa to považuje za podnikanie podľa živnosti, na ktoré musí byť vystavený živnostenský list a zároveň takýto príjem sa bude zahrňovať do príjmov zo živnosti.

Ak sa poskytuje holý prenájom bez základných služieb ako je voda, elektrik....a zároveň bez iných služieb spojených s prenájmom ako je čistenie chodby, postielanie....., tak nie je povinné mať založenú živnosť a potom takýto príjem sa bude zahrňovať do § 6ods.3 zákona o dani z príjmov.
Leontin
30.03.07,19:23
Ak sa poskytuje holý prenájom bez základných služieb ako je voda, elektrik....a zároveň bez iných služieb spojených s prenájmom ako je čistenie chodby, postielanie....., tak nie je povinné mať založenú živnosť a potom takýto príjem sa bude zahrňovať do § 6ods.3 zákona o dani z príjmov.

Takze sa spytam opacne. Ak sa poskytuje prenajom + zakladne sluzby, aky je to prenajom podla § 6ods.3 ci § 6ods.1?

Otazka:
Ak sa poskytuje holý prenájom so základnými službami ako je voda, elektrik....a zároveň bez iných služieb spojených s prenájmom ako je čistenie chodby, postielanie.....,tak aky je to prijem???
Leontin
30.03.07,19:27
Ahoj Leontin, poďme si vášnivo podiskutovať.

Hmmm, vasnivo? No preco nie. :D Ja som za. Posles mi mobil? :)
Muška
30.03.07,19:30
Hmmm, vasnivo? No preco nie. :D Ja som za. Posles mi mobil? :)
To už by asi nebol "holý" prenájom....to už by bol asi so službami :D § 6 odst. 1
renča1
31.03.07,18:16
Takze sa spytam opacne. Ak sa poskytuje prenajom + zakladne sluzby, aky je to prenajom podla § 6ods.3 ci § 6ods.1?

Otazka:
Ak sa poskytuje holý prenájom so základnými službami ako je voda, elektrik....a zároveň bez iných služieb spojených s prenájmom ako je čistenie chodby, postielanie.....,tak aky je to prijem???

Ahoj Leontin, od začiatku ako sme začali spolu komunikovať ti chcem vysvetliť nasledovné. Najlepšie bude , ak ti uvediem na príkladoch , ako to chápem ja:

Otázka:
Ak sa poskytuje holý prenájombez elektriky, vody,....čo sú základnými službami a bez iných služieb spojených s prenájmom ako je čistenie chodby, postielanie.
Poznámka: holým prenájmom je myslené bez elekt., vody, čistenie chodby, postielanie


Odpoveď:
Príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.3 . Nie je povinnosť si založiť ŽL, vyplýva to s § 4 ŽZ.


Otázka:
Ak sa poskytuje prenájom s elekt., vody,... čo sú základnými službami a zároveň sa poskytujú iné služby spojené s prenájmom ako sú čistenie chodby, postielanie....

Odpoveď:
Povinnosť je si založiť živnostenské oprávnenie-ŽL, povinnosť vychádza z § 4 ŽZ a príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.1 na základe živnosti

Otázka:
Ak sa poskytuje prenájom len so základnými službami , ako sú plyn, voda, vykurovanie, nájom.

Odpoveď:
Povinnosť je si založiť živnost. oprávnenie-ŽL, povinnosť vychádza z § 4 ŽZ a príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.1 na základe živnosti.

Otázka:
Ak sa poskytuje prenájom len s inými službami (čistenie chodby, postielanie).

Odpoveď:
Povinnosť je si založiť živ.oprávnenie-ŽL, povinnosť vychádza z § 4 ŽZ a príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.1 na základe živnosti.

Otázka:
Ak sa poskytuje prenájom so základnými službami ako sú voda, elektrika, vykurovanie, nájom a aj s inými službami ako sú čistenie chodby, postielanie.

Odpoveď:
Povinnosť je si založiť živ.oprávnenie-ŽL, povinnosť vychádza z § 4 ŽZ a príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.1 na základe živnosti

Odpoveď k tvojej otázke je:
Príjem na základe živnost.oprávnenia, ktorý sa bude zahrňovať do §6 ods.1 (príjmy zo živnosti)
renča1
31.03.07,18:38
Hmmm, vasnivo? No preco nie. :D Ja som za. Posles mi mobil? :)

mimotemy :D ..ale mobil sa nedá poslať.:)
Ivenka
31.03.07,20:47
Prosím Vás o radu. Už som dávno mimo JU. FO mala v prenájme budovu ešte v roku 2003 a ostal jej závazok cca 300 tis. Rozhodla sa, že to v roku 2006 zaplatí. Tak isto je prišiel dorub dane za rok 2003 v roku 2005 a uhradila to až v roku 2006. Čo s tými výdavkami ? Možu isť do nákladov.
betka
01.04.07,07:25
Nájomné zaplatené FO sa zahrnú do dańových výdavkov v ZO, v kt. boli zaplatené a uznajú sa najviac do výška časovo rozlíšenej sumy na ZO.
Leontin
01.04.07,07:39
Ahoj Leontin, od začiatku ...... ktorý sa bude zahrňovať do §6 ods.1 (príjmy zo živnosti)

Dobre, odpovedala si mi pomerne podrobne na otazku, co som sa pytal. Dala si priklady a na tych sa to najlepsie vidi. Ale § 4 ŽZ nám hovori, že :
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Podľa Tvojho prispevku v podstate vo všetkom suhlasím, až na definiciu toho, co su vlastne zakladne sluzby a ine nez zakladne sluzby.
Zhodneme sa v tom, ze ine nez zakladne sluzby su: cistenie, prezliekanie, ...
Ale ktore su to zakladne???
Ja hovorim, ze prave ta elektrina, voda a teplo. Poznas nejake ine zakladne sluzby spojene s najmom okrem tychto?
Muška
01.04.07,09:16
Prosím Vás o radu. Už som dávno mimo JU. FO mala v prenájme budovu ešte v roku 2003 a ostal jej závazok cca 300 tis. Rozhodla sa, že to v roku 2006 zaplatí. výdavok roku 2006 Tak isto je prišiel dorub dane za rok 2003 v roku 2005 a uhradila to až v roku 2006.o akú daň sa jedná, ak o daň z príjmu FO - tak je to VNZD Čo s tými výdavkami ? Možu isť do nákladov.
za predpokladu , že v roku 2003 viedla účtovníctvo


Nájomné zaplatené FO sa zahrnú do dańových výdavkov v ZO, v kt. boli zaplatené a uznajú sa najviac do výška časovo rozlíšenej sumy na ZO prečo?.
Betka, na základe čoho , by sa malo časové rozlíšenie týkať Ivenky?
janka_k
01.04.07,15:56
Ahojte, mam taku otazocku este k najmu bytu, ak sme neprenajimali byt cely rok,nebol najomnik. Neobyvali sme tento byt,mozem si do vydavkov dat celu sumu najmu bytu a elektriny 1-12???? vsetky naklady alebo len cast,kedy som ten byt prenajimala??

velmi pekne dakujem,dnesok a zajtrajsok prezijem a bude ok :-)))

:mee:
Zita5
01.04.07,15:58
Ahojte, mam taku otazocku este k najmu bytu, ak sme neprenajimali byt cely rok,nebol najomnik. Neobyvali sme tento byt,mozem si do vydavkov dat celu sumu najmu bytu a elektriny 1-12???? vsetky naklady alebo len cast,kedy som ten byt prenajimala??

velmi pekne dakujem,dnesok a zajtrajsok prezijem a bude ok :-)))

:mee:

No sa to mi nepozdáva ........byt je v obchodm majetku ?
janka_k
01.04.07,16:10
nie nie je v obchodnom majetku. Mam SZCO, ktora ma prijem zo zivnosti,platca DPH a vydavky v DP ma zamozrejme skutocne vynalozene. Prenajima aj byt,nie je v obchodnom majetku. Je to taky fajnovy byt,takze to asi hoci komu nechcu prenajat. Urcite tam nebyvaju, ale mali prijem z najmu len v 01,08,10-12, takze neviem ci do vydavkov mozem dat elektrinu za cely rok a aj najom ako taky - co platime vsetci za byty.
Mozete mi s tym pomoct??
dakujem
janka_k
01.04.07,17:00
neviete mi poradit?
dakujem za kazdu odpoved
betka
01.04.07,17:44
nie nie je v obchodnom majetku. Mam SZCO, ktora ma prijem zo zivnosti,platca DPH a vydavky v DP ma zamozrejme skutocne vynalozene. Prenajima aj byt,nie je v obchodnom majetku. Je to taky fajnovy byt,takze to asi hoci komu nechcu prenajat. Urcite tam nebyvaju, ale mali prijem z najmu len v 01,08,10-12, takze neviem ci do vydavkov mozem dat elektrinu za cely rok a aj najom ako taky - co platime vsetci za byty.
Mozete mi s tym pomoct??
dakujem


Osobne si myslím, že áno, ak viete preukázať, že tam skutočne v tom období nikto nebýval. Počas doby prenájmu, ste museli platiť výdavky mesačne za energie, VaS, ale keďže tam nikto nebýval, hodiny sa netočili, v tom nevidím problém. Nájom ako taký, kt. platíte mesačne tiež môžete dať ako výdavok, pretože nájomca nemôže za to, že nemôže obsadiť luxusný byt v urč. obdobiach, snaha je, ale čo keĎ mi tam nikto nechce ísť....
Ak si chcem uplatňovať tieto výdavky, podmienkov je, že si dám byt do OM,
Ďalšími výdavkami môžu byť aj: opravy a údržba, TZ (vo forme odpisov), ale byt v OM..
renča1
02.04.07,08:39
Dobre, odpovedala si mi pomerne podrobne na otazku, co som sa pytal. Dala si priklady a na tych sa to najlepsie vidi. Ale § 4 ŽZ nám hovori, že :
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Podľa Tvojho prispevku v podstate vo všetkom suhlasím, až na definiciu toho, co su vlastne zakladne sluzby a ine nez zakladne sluzby.
Zhodneme sa v tom, ze ine nez zakladne sluzby su: cistenie, prezliekanie, ...
Ale ktore su to zakladne???
Ja hovorim, ze prave ta elektrina, voda a teplo. Poznas nejake ine zakladne sluzby spojene s najmom okrem tychto?

Ja tvrdím presne to čo ty.

Základné služby: elektrika, voda, teplo, plyn
Iné služby: čistenie, prezliekanie...
Holý: bez elektriky, vody, tepla, plynu, čistenia, prezliekania...
dogicka
02.04.07,13:02
Otázka:
Ak sa poskytuje prenájom len so základnými službami , ako sú plyn, voda, vykurovanie, nájom.

Odpoveď:
Povinnosť je si založiť živnost. oprávnenie-ŽL, povinnosť vychádza z § 4 ŽZ a príjem sa bude zdaňovať podľa § 6 ods.1 na základe živnosti.




Chcela by som zapojiť do vašej "vášnivej" debaty, a nesúhlasiť s touto jednou odpoveďou. Predsa živn.zákon hovorí:
1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

Mne z toho vychádza, že ak poskytujem nájom spolu so základnými službami (voda, elektrina, plyn...) nie je to živnosť. Živnosť by to bola v prípade, keby som poskytovala aj iné než základné služby.
Inak aj v praxi si neviem dosť dobre predstaviť nájom, popri ktorom prenajímateľ zároveň neposkytuje aj tieto základné služby.
betka
02.04.07,13:48
Taký nájom, ani nie je (nežijeme tak, ako si nás predstavujú vo svete .....)
Veľa ľudí prenajíma nehnuteľnosť, resp. len časť nehnuteľnosti. Predstavme si nejakého deduška s babičkou, kt. žijú v horách, a chcú si privirobiť niečo k svojmu dôchodku, tak si dajú do prenájmu izbičku. A keby tam nedali elektrinu, vodu, kúrenie, no kto by tam išiel??? Takže sú to základné služby spojené s prenájmom. (6/3)
Na druhej strane, veľa ľudí prenájíma svoje nehnuteľnosti, a-keby neboli základné služby elektrina, voda, plyn... tak, to by sme všetci zdanoňovali ako podnikatelia???, (toľko podnikateľov na Slovenskua :D :D :D ), z toho mi vyplýva, že nikoho z nás by sa netýkala 6/3, ale 6/1, čo nie je pravda.
Ak niekto prenajíma a poskytuje len čo raňajky, už je to o inom ..... (6/1)
plavčík
07.07.07,14:33
Ostatné príjmy . par. 8, nemôžeme uplatniť paušálne výdavky 40, 60%. Tu mi vstupujú do ZD zdaniteľné príjmy znížené o výdavky preukazateľne vynaložené (napr. pri predaji nehnuteľ..) Kedysi patril prenájom k ostatným príjmom.
Teraz sa par. 6 volá Príjmy z ...... a z prenájmu, t.j. nie je prenájom súčasťou par.8.

Podľa par. 6-odst.1, je môj prenájom príjem z podnikania, čiže musí byť predmetom živnosti.

Vy však máte obyčajnú FO nepodnikateľa, občana. Príjmy z prenájmu sú zahrnuté v par. 6 odst. 3: Tu si zaradíte všetky príjmy z prenájmu, pričom sa môžete rozhodnúť, čo je pre Vás prijateľnejšie:
1. Buď si uplatním paušálne výdavky vo výške 40% z prenájmu, i keĎ ako FO podnikateľ vediete účtovníctvo. Je tu možná kombinácia paušálnych výdavkov a skutočných výdavkov. Ale pozor, pokiaľ nie ste plátcom DPH.
2. Ak máte budovu, ktorá má napr. vysokú hodnotu, môžete sa rozhodnúť, že pri prenájme nehnut. uplatníte podľa par.6 odst.11 preukázateľne vynaložené výdavky, pričom si vediete evidenciu podľa tohto odst.

Pri výpočte Vašej daňovej povinnosti v DP postupujete:
par.6 odst. 3: VI.oddiel: riadok 1O, stl. 1 uvediete tu svoje príjmy z prenájmu, od ktorých odpočítate sumu 23650, Sk a do stl.2 uvediete paušálne výdavky vo výške 40%, ak ste sa pre ne rozhodli, pričom musíte: výdavky priraďované k oslobodeným príjmom, určiť v rovnakom pomere, ako sú oslobodené príjmy k celkovým príjmom.
Príjmy zo živnosti, ako podnikateľ UJ, , tohto odd.uvádzate do riadkov 2


Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba byt, kde je spoluvlastníčka aj jeho manželka, môžu si príjem z prenájmu takéhoto "súkromného" bytu podeliť 50 na 50% a obaja si odrátať tých 23650SK?
Napríklad za prenájom bytu získajú za rok 120.000Sk. Z toho si 60.000 Sk dá do príjmu manžel a 60.000Sk si dá manželka...obaja majú právo si odrátať 23650? A ak by bol ako spoluvlastník aj ich dospelý syn tak by každý "spoluvlastník" si mohol svoju časť dať do DzP a odrátať 23650?
betka
08.07.07,12:54
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba byt, kde je spoluvlastníčka aj jeho manželka, môžu si príjem z prenájmu takéhoto "súkromného" bytu podeliť 50 na 50% a obaja si odrátať tých 23650SK?
Napríklad za prenájom bytu získajú za rok 120.000Sk. Z toho si 60.000 Sk dá do príjmu manžel a 60.000Sk si dá manželka...obaja majú právo si odrátať 23650? Ano, pokiaľ su spoluvlastníci
A ak by bol ako spoluvlastník aj ich dospelý syn tak by každý "spoluvlastník" si mohol svoju časť dať do DzP a odrátať 23650? Ano, ak je naozaj spoluvlastník

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je právnickou osobou

(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

Par. 9:Od dane sú oslobodené príjmy:

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
plavčík
08.07.07,13:13
BETKA ĎAKUJEM!
barjakabra
23.07.07,09:14
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba časť bytu, kde je spoluvlastníčkou aj jeho partnerka (nie manželka), musia si príjem z prenájmu deliť a každý podávať DP? Musia byť v nájomnej zmluve uvedení obaja alebo stačí jeden a ten aj podáva DP?
liba2
23.07.07,10:31
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba časť bytu, kde je spoluvlastníčkou aj jeho partnerka (nie manželka), musia si príjem z prenájmu deliť a každý podávať DP? Musia byť v nájomnej zmluve uvedení obaja alebo stačí jeden a ten aj podáva DP?
Pokiaľ ja viem príjmy z premájmu si delia manželia (BSM) a nemusia, ale môžu.
Johanka
23.07.07,12:21
Ak SZČO mimo svojej živnosti prenajíma ako súkromná osoba časť bytu, kde je spoluvlastníčkou aj jeho partnerka (nie manželka), musia si príjem z prenájmu deliť a každý podávať DP? Musia byť v nájomnej zmluve uvedení obaja alebo stačí jeden a ten aj podáva DP?
Zákon o dani z príjmov
§ 10


Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka
a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou



(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

... z uvedeného vyplýva, že príjem aj výdavky si delia podľa výšky spoluvlastníckych podielov alebo sa môžu dohodnúť inak - tzn. tak, ako je to pre nich výhodnejšie ( po zohľadnení ostatných príjmov).
barjakabra
24.07.07,06:49
Ďakujem :) veľmi ste mi pomohli...
Janca
25.07.07,05:35
Môj kllient (SZČO) prenajíma s.r.o.-čke (platiteľovi DPH) budovu, ktorú nemá zahrnutú v majetku (získal ju dedičstvom). Urobili zmluvu na "holý prenájom", t.j. čiste len na prenájom tejto budovy, kde boli vytvorené kancelárie. Môj dotaz: ako vyriešiť dodávky energií (plyn, voda, elektrika). Môže si odbery týchto energii prehlásiť na seba menovaná s.r.o. a odpočítavať si DPH na vstupe, alebo to musí SZČO ponechať na svoje meno a prefakturovať spotreby s.r.o.-čke bez DPH (SZČO nie je platiteľom DPH) ???
Ďakujem
Janiča
25.07.07,06:43
Obidva spôsoby sú možné. iba s tým rozdielom, že Váš klient spotrebu energií nebude môcť fakturovať,
nakoľko budovu prenajíma ako FO - nepodnikateľ (nemá ju zaradenú v obchodnom majetku).
betka
25.07.07,06:47
Ja to mám vyriešené takto.
Prenájom celej nehnuteľnosti SZČO plátcovi DPH. (môj príjem 6/3). plátca si spravil zmluvu s dodavateľmi energií, a chodia FA, splátkové kalendáte na neho, pričom má potom nárok na odpočítanie DPH....
Aby tak mohli plynári, elekrikári urobiť, potrebujú NZ medzi prenajímateľom a nájomcom...
Odpoveď. nemusía Vašemu klientovi chodiť tieto FA, môžu chodiť priamo na s.r.o., čím jej vznikne nárok na odpočítanie DPH z energií...
Janca
25.07.07,07:05
Babulenky moje, aká som rada, že existujete (samozrejme aj všetci ostatní) - :)
Zase je dnešný deň pre mňa krajší, keď mám jeden z mnohých problémov vďaka Vám vyriešený !