tina24
06.03.07,10:29
Ahojte.
Prosim Vas o radu. Vlastnim mensi rodinny dom-chalupu v Smolniku. Momentalne sa zacina pracovat na rekonstrukcii. Takze, ak vsetko pojde podla planu a veci sa nezacnu komplikovat, mala by z toho vzniknut prízemná chalupa s jednou mensou kuchynkou, dve nie male izbicky, kupelna so sprchou a wc. Za domom je zahrada. Prostredie v Smolniku je krasne a podla mojich informacii je tam len jeden penzion otvoreny pocas celeho roka a druhy, ktory funguje len v lete. Nedaleko V Stose su kupele. Mohla by som ponukat chalupu na prenájom, alebo ako by som ju mohla vyuzit na podnikanie? Dakujem za rady.
eliška1
06.03.07,10:29
Môžete podnikať s chalupou.Nájdite si na internete kategorizáciu ubytovacích zariadení a podľa toho si vypracujte ubytovací poriadok.Chalupa musí spĺňať technické a hygienické podmienky,tiež na internete.Musíte mať ŽL a podnikateľský účet. V chalupe nesmú chýbať hasiace prístroje dostatok riadu pre určitý počet osôb, stolička pre káždého ubytovaného ako aj všetko v dome musí byť pre každého hosťa.V ubytovacom poriadku nesmie chýbať spôsob upratovanie presný popis čistenia na minúty aj vetranie...Pre hostí je potrebné pripraviť posedenie aj von na dvore. V každej izbe je dobré mať TV. Dom je dobré rozdeliť na spoločenskú časť a časti na spanie. Ak nebudete niečo vedieť ozvite sa.
ilona
06.03.07,12:29
Živnostenský list pri prenájme chalup nemusíš mať,ak nebudeš poskytovať aj stravovanie a bude to len občasný prenájom.
eliška1
07.03.07,10:28
Ak nebude mať ŽL, tak by mala pri každom prenajatí urobiť zmluvu o prenájme.Kde sú všetky tieto zákony o prenájme a prenajímaní, keď právnička mi povedala , že ŽL musí byť. Ani ...nikto sa v tom nevyzná. Čo ak obec bude požadovať poplatok za prenajímanie...čo aj bude, ak zistí , že chalupa sa prenajíma. Raďte, raďte...
tina24
08.03.07,11:28
Čaute.
Dik za info. Keďže nie som zo Smolníka ale z Ke a chalupa nie je ani veľká ani malá, šlo by len o občasný prenájom bez poskytnutia stravy s možnosťou vlastnej prípravy jedál. V dedine vedia všetci o všetkých a o všetkom.Takže ľahko sa zistí, že prenajímam chalupu. A ešte by ma zaujímala jedna vec. Ak by som si neskôr urobila ŽL, mohla by som si v účtovníctve spätne uplatniť náklady spojené na rekonštrukciu, ktorá prebieha teraz?
Papa
eliška1
09.03.07,09:21
Čauko,
spätne si môžeš uplatniť náklady spojené s rekonštrukciou, ale musíš sa vopred dohodnúť s dańovým úradom. Aby sa urýchlila možnosť prenajímania je dobré uzavrieť zmluvu z niektorou cestiovnou kanceláriou najlepšie českou, ktorá sa zameriava na podmienky, ktoré ponúkaš na svojej chalupe a v jej okolí../ lyžovanie, turistika, sedenie v záhrade...leňošenie, najlepšie to teraz majú v strediskách kde je termálna voda a lyžovanie dokopy, inak si nerob veľké nádeje, kým sa ti to rozbehne a nájdeš si klientelu potrvá to rok aj viac/
Maj sa.
eliška1
16.03.07,15:17
Mám dobrú správu, našla som na internete v živnostenskom zákone:
Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom. Z toho asi vyplýva, že na prenajímanie priestorov nemusíme mať živnosť.Čauko
savocool
22.03.07,09:07
Ahoj,

to je velmi velka nahoda aj ja mam chalupu v smolniku a uz rok mi lezi na stole zamer na penzion. Prosim kontaktuj ma, mozno by bola vhodna spolupraca.

savocool@post.sk
0915 71 61 51
0915 71 61 61

s pozdravom Marek Vician
bobo1
29.03.07,16:40
No ale keď si nevybavíš živnosť a všetky s tým súvisiace záležitosti ako si chceš uplatniť nejaké náklady na rekonštrukciu, cestovanie na chalupu za účelom ubytovania a odbytovania hostí, energie a kopec iných nákladov. Budeš mať len príjmy z prenájmu a budeš z toho platiť daň?
eliška1
04.05.07,16:23
Ahoj Bobo,veď teraz sú dobré aj paušálne náklady, len pri rekonštrukcii by to bolo málo co? Možno na tom nechcú až tak veľa zarobiť, alebo žeby hej? Veď živnosť sa dá kedykoľvek vybaviť, ale aj zrušiť papa