sancov
06.03.07,10:46
Uz som sa tu raz pytal na moj problem s preddavkovymi platbami a fakturami, ale chcem si pre rekapitulaciu overit, ci som z reakcii pochopil spravne, ako mozem postupovat. Pre ilustraciu este raz pripojim opis, ktory som uvadzal v povodnom prispevku a na zaver pripajam pochopeny postup, ktory by som vas poprosil mi potvrdit, alebo vyvratit:

"Nedavno som zacal so zivnostou, v ktorej sa venujem sprostredkovaniu sluzieb - presnejsie predaju "zazitkovych darcekov". Podstata je ta, ze na zaklade objednavky cez webovu stranku zaslem po uhradeni ceny poukaz na sluzbu, ktora sa vykona na zaklade rezervacie do deviatich mesiacov od vystavenia poukazu. No a tu nadvazujem so svojim problemom (len pre info, vediem JU, som neplatcom DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=59), pouzivam program ALFA).

Co-to som sa snazil nacitat s predoslych prispevkov o preddavkovych platbach, ale mam z toho aj coraz vacsi "hokej". Prosim vas o pomoc a rady v nasledovnom:

1. V potvrdeni objednavky vyzvem klienta k uhrade sumy. Musim mu zasielat v maili aj preddavkovu fakturu?

2. Ak som spravne pochopil od znameho ekonoma, ak dostanem platbu za poukaz, do 15 dni musim nan vystavit riadnu fakturu, kde uvediem, ze fakturujem zalohu 100% na danu sluzbu? Kedze sluzba bude vykonana pravdepodobne az po 15 dnoch od uhrady, nestaci uz preddavkova faktura zaslana pripadne v potvrdeni objednavky mailom?

3. Ak sa nemylim, riadnu fakturu mozem vystavit az po absolvovani sluzby klientom? Ako vlastne uctovat cely tento proces (od prijatia platby za poukaz az po absolvovanie sluzby klientom). Zatial to riesim vystavenim riadnej faktury na 100% zalohu, k nej potom dorabam riadnu fakturu, kde je odpocitana zaloha (na sumu 0), az po absolvovani sluzby.

4. Niektore sluzby, ktore pre klienta objednam po rezervacii terminu, tiez platim dodavatelom v predstihu. Zatial cca tyzden pred ich absolvovanim, bez predosleho dokladu len na zaklade telefonickeho dohovoru. Po poskytnuti sluzby dodovatelom pre klienta mi vystavuje fakturu, ktoru mam dorucenu do dvoch tyzdnov od platby za sluzbu. Je v takomto pripade v poriadku to, ze mam platbu odoslanu skor (bez nejakeho dokladu), ako mi pride riadna faktura, v ktorej je odpocitany preddavok?

Dakujem za rady. Kedze este mam sancu co-to opravit v minulorocnom uctovnictve (http://www.porada.sk/autolink.php?id=5&script=showthread&forumid=59) a poopravovat si prve mesiace tohoto roka, chcel by som to mat po poriadku od zaciatku."

Cize... Po prijati objednavky cez web vystavim preddavkovu fakturu v Alfe na celu sumu poukazu a poslem ju spolu s potvrdenim objednavky klientovi. Po prijati platby tuto zauctujem ako prijem neovplyvnujuci ZD. Po absolvovani sluzby klientom vystavim riadnu fakturu, v ktorej uvediem preddavok a jej vysledna suma je na 0 Sk (mam, resp. staci ju zaslat klientovi e-mailom?). V Alfe cez ID odpocitam preddavok z prijmov NZD (minus suma za sluzbu) a tiez cez ID pripocitam tuto sumu ako prijem za vyrobky a sluzby (cize POZD). Je tento postup OK?

Ak je tento postup OK, co s preddavkami na prelome rokov? Napr. po prechode do noveho roku sa mi asi prijmy NZD z predosleho roku neprenesu - nebudem mat z coho odpocitavat. Tym padom staci, ak cez ID iba pripocitam sumu zluzby po jej absolvovani ako prijem za sluzby OZD?

Dakujem za akekolvek rady.