monyka
06.03.07,13:05
V Poradcovi 2007/3 píšu že preplatok sa považuje ako ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. k). A o pár riadkov nižšie píšeu že vrátený preplatok nebude vstupovať do základu dane v roku 2006 ako príjem z podnikania ale bude ostatným príjmov., nebude vstupovať do VZ pre účely preddavkov poisteného v ďalšom období.

A ja som si urobila daňové priznanie v 2 verziách, najprv že preplatok je ako z podnikania a potom že preplatok je ako ten ostatný príjem, ale základ dane mi vyšiel vždy rovnaký.
Je to tak dobre, však. Poradte
katkaj
06.03.07,12:07
V Poradcovi 2007/3 píšu že preplatok sa považuje ako ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. k). A o pár riadkov nižšie píšeu že vrátený preplatok nebude vstupovať do základu dane v roku 2006 ako príjem z podnikania ale bude ostatným príjmov., nebude vstupovať do VZ pre účely preddavkov poisteného v ďalšom období.

A ja som si urobila daňové priznanie v 2 verziách, najprv že preplatok je ako z podnikania a potom že preplatok je ako ten ostatný príjem, ale základ dane mi vyšiel vždy rovnaký.
Je to tak dobre, však. Poradte

U SZČO je preplatok ostatný príjem par.8
U závislej činnosti je to preplatok príjmom
zuhl
06.03.07,12:10
Ja preplatok nedávam nikdy do príjmov, lebo svojim spôsobom je to nejaký mínus výdaj.
katkaj
06.03.07,12:16
Ja preplatok nedávam nikdy do príjmov, lebo svojim spôsobom je to nejaký mínus výdaj.


§ 8
Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t43456-zakon-o-dani-z-prijmov-od-112006-po-novele-5342005-zz.html#hore)

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

k) vrátené poistné na zdravotné poistenie20) zaplatené bez právneho dôvodu a vrátené poistné na sociálne
poistenie21) zaplatené bez právneho dôvodu alebo vrátená časť poistného presahujúca správnu výšku
poistného,20) o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcom zdaňovacom období alebo predchádzajúcich
zdaňovacích obdobiach príjmy podľa § 5 a6,
zuhl
06.03.07,12:26
Lenže aký mala na mysli preplatok? Preplatok z ročného zúčtovania ide mínus fondy.
katkaj
06.03.07,12:30
Lenže aký mala na mysli preplatok? Preplatok z ročného zúčtovania ide mínus fondy.

V príspevku 4 máš definíciu ostatného príjmu kde sa radí aj preplatok z RZZP
Zužu
06.03.07,12:33
Preplatok RZZP za rok 2005: Usmernenie MF SR č. MF/021796/2006-72: citujem: Ak poistencovi ZP uhradí v roku 2006 preplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2005, prijatý preplatok sa pokladá za ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm k/ zákona č. 534/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o dani z príjmu.

Od Monyka: A ja som si urobila daňové priznanie v 2 verziách, najprv že preplatok je ako z podnikania a potom že preplatok je ako ten ostatný príjem, ale základ dane mi vyšiel vždy rovnaký.
Ano základ dane je rovnaký, ale pre výpočet poistného sa neberie základ dane zo všetkých príjmov uvedených v DP ale len rozdiel medzi príjmami a výdajmi zo živnosti. A tam vznikne rozdiel.
zuhl
06.03.07,12:38
A nedoplatok sa potom účtuje kam?
katkaj
06.03.07,12:38
Od Katkaj: A ja som si urobila daňové priznanie v 2 verziách, najprv že preplatok je ako z podnikania a potom že preplatok je ako ten ostatný príjem, ale základ dane mi vyšiel vždy rovnaký.
Ano základ dane je rovnaký, ale pre výpočet poistného sa neberie základ dane zo všetkých príjmov uvedených v DP ale len rozdiel medzi príjmami a výdajmi zo živnosti. A tam vznikne rozdiel.

mimotemy len taký malý detail, toto som nepísala ja ale monyka ;)
katkaj
06.03.07,12:39
A nedoplatok sa potom účtuje kam?


zaplatený nedoplatok sa priráta k poistnému
Zužu
06.03.07,12:41
To isté číslo usmernenia ako v prísp. 7
zuhl
06.03.07,12:43
To znamená, že keď mi ten preplatok príde na účet, tak ja ho účtujem ako príjem neovpl. ZD a poto ho dá na DP do par. 8?
Paula
06.03.07,12:46
To znamená, že keď mi ten preplatok príde na účet, tak ja ho účtujem ako príjem neovpl. ZD a poto ho dá na DP do par. 8?


ak ti prišiel v r. 2006, potom áno....ako budú vyzerať DP za rok 2007, nevieme
Zužu
06.03.07,12:47
mimotemy len taký malý detail, toto som nepísala ja ale monyka ;)

Prepáč Katkaj- už som opravila prísp. 7. ďakujem
monyka
07.03.07,05:35
"Ano základ dane je rovnaký, ale pre výpočet poistného sa neberie základ dane zo všetkých príjmov uvedených v DP ale len rozdiel medzi príjmami a výdajmi zo živnosti. A tam vznikne rozdiel."

a ja som si myslela že poistne sa vždy ráta zo základu dane riadok 69 daňového priznania, nie je to tak správne?
monyka
07.03.07,05:37
Ak mala príjmy 292.000,- Sk a výdavky 114.400,- Sk tak rozdiel je 177.822,- Sk tak táto suma sa berie ako východzia pri výpočte poistného?

Ale keď je preplatok ako ostatný príjem tak by sa mal aj tak zaúčtovať, ako výdavok ovplyvňujúci ZD, či nie? lebo aj preddavky ovplyvňujú...som z toho..
Anja111
07.03.07,05:43
Preplatok RZZP za rok 2005: Usmernenie MF SR č. MF/021796/2006-72: citujem: Ak poistencovi ZP uhradí v roku 2006 preplatok z ročného zúčtovania poistného za rok 2005, prijatý preplatok sa pokladá za ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm k/ zákona č. 534/2005 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o dani z príjmu.

Od Monyka: A ja som si urobila daňové priznanie v 2 verziách, najprv že preplatok je ako z podnikania a potom že preplatok je ako ten ostatný príjem, ale základ dane mi vyšiel vždy rovnaký.
Ano základ dane je rovnaký, ale pre výpočet poistného sa neberie základ dane zo všetkých príjmov uvedených v DP ale len rozdiel medzi príjmami a výdajmi zo živnosti. A tam vznikne rozdiel.

Vplyv na základ dane to má iba pri použití paušálnych výdavkov. Keby som ho zarátala do príjmov z podnikania, tak si uplatním 40 % výdavok a znížim základ dane. Ale keď je v § 8, tak ho zdaním celý...
Anja111
07.03.07,05:45
"Ano základ dane je rovnaký, ale pre výpočet poistného sa neberie základ dane zo všetkých príjmov uvedených v DP ale len rozdiel medzi príjmami a výdajmi zo živnosti. A tam vznikne rozdiel."

a ja som si myslela že poistne sa vždy ráta zo základu dane riadok 69 daňového priznania, nie je to tak správne?
Nie. Pozri si Výpis z DP: r. 59.
monyka
07.03.07,05:51
Je to tam v r. 59, tak poistné z tejto sumy? zase som o niečo múdrejšia a z toho vyplýva že ten preplatok ozaj neovplyvňuje ZD? (tak ho zaúčtovať?)
Anja111
07.03.07,06:00
Je to tam v r. 59, tak poistné z tejto sumy? zase som o niečo múdrejšia a z toho vyplýva že ten preplatok ozaj neovplyvňuje ZD? (tak ho zaúčtovať?)
Áno, správne. Aj ho tak zaúčtuješ, PNZD.
SLIVOCKA
07.03.07,08:03
Caute poradaci.
Mam trosicku porodbny problem. Prosim poradi mi niekto?
V roku 2006 som mala prijmi len zo zavislej cinnosti (CR+SR). Moj SR zamestnavatel mi odvadzal do zdravotneho viac ako mal. Takze mi zo zdravotnej poslali preplatok. Mam dany preplatok zahranut do danoveho priznania? Ak ano tak kam. Aky typ DP mam podat A alebo B. Dakujem velmi pekne. Zdravi Jana:o
Jozef Mihál
07.03.07,08:09
Ak ste mali len príjmy v zamestnaniach, tak DP typ "A".

Preplatok z ročného zúčtovania poistného započítate do r.32.

Druhá alternatíva:

DP typ "B".

Preplatok z ročného zúčtovania poistného započítate do VIII. oddielu, r.10.
SLIVOCKA
07.03.07,08:14
Dakujem :-)
Takze si mozem vybrat aj ked som mala len prijmy zo zamestnania?
Jozef Mihál
07.03.07,08:16
Áno. Čistejšie riešenie je zvoliť tlačivo typ "B".
SLIVOCKA
07.03.07,08:28
Dakujem velmi pekne za ochotu. Zelam krasny den. Jana