sonička
06.03.07,15:08
zamestnanec má celý mesiac PN, a zamestnávateľ mu prispieva na DDP Sk 200,-- a zamestnanec si platí Sk 300,--/zrážka zo mzdy/.Keďže nemá HMZ čiže ani VZ takže odvody nie sú žiadne, a ako je to s príspevkom zamestnávateľa., podľa mňa mu zamestnávateľ neprispieva a ani z toho príspevku sa neplatí žiaden odvod do VZP a ani sa to nezdaňuje/keďže sa príspevok zamestnávateľa zo zákona zahŕňa do VZ+ sa zdaňuje/, je to moje tvrdenie správne?
Tweety
06.03.07,14:14
zamestnanec má celý mesiac PN, a zamestnávateľ mu prispieva na DDP Sk 200,-- a zamestnanec si platí Sk 300,--/zrážka zo mzdy/.Keďže nemá HMZ čiže ani VZ takže odvody nie sú žiadne, a ako je to s príspevkom zamestnávateľa., podľa mňa mu zamestnávateľ neprispieva a ani z toho príspevku sa neplatí žiaden odvod do VZP a ani sa to nezdaňuje/keďže sa príspevok zamestnávateľa zo zákona zahŕňa do VZ+ sa zdaňuje/, je to moje tvrdenie správne?
Príspevok sa odvíja od HM, kedže nemá žiadnu, tak nemôže prispieť.
sonička
06.03.07,14:49
ďakujem za utvrdenie
endrju
06.03.07,18:22
Príspevok sa odvíja od HM, kedže nemá žiadnu, tak nemôže prispieť.

V žiadnom predpise som nenašiel ustanovenie o tom, že medzi hrubou mzdou (predpokladám, že skratkou HM bola označená hrubá mzda) a príspevkom zamestnávateľa na DDS existuje z pohľadu zdaňovania príjmov zamestnanca a platenia odvodov povinne nejaká priama súvislosť.
Nenašiel som tiež zmienku o tom, že je zakázané prispievať na DDS zamestnancovi, ktorý z nejakého dôvodu dočasne nemá príjem za vykonanú prácu.
Myslím si, že ak je to upravené v internom predpise zamestnávateľa, zamestnávateľ môže prispievať aj vtedy, ak zamestnanec hrubú mzdu nemá.
Samozrejme, ak príspevok zamestnávateľa prekročí zákonom stanovenú hranicu (táto hranica je už určovaná hrubou mzdou zamestnanca), nie je "prebytočná časť" príspevku uznaná zamestnávateľovi ako náklad znižujúci základ dane. Ale to je iná kapitola. :cool:

Ak sa mýlim, prosím, opravte ma.
sonička
07.03.07,12:22
chcela by som reagovať na to: ak mi nemáme zakotvené v internom predpise zamestnávateľa príspevok zamestnávateľa že môžme prispievať aj keď náš zamestnanec nemá žiaden príjem čiže HRUBU MZDU , tak by som mu nemala prispievať aspoň podľa mňa a v konečno dôsledku neplatiť odvod do VZP+zdaniť, alebo sa mýlim?
Tweety
07.03.07,12:24
chcela by som reagovať na to: ak mi nemáme zakotvené v internom predpise zamestnávateľa príspevok zamestnávateľa že môžme prispievať aj keď náš zamestnanec nemá žiaden príjem čiže HRUBU MZDU , tak by som mu nemala prispievať aspoň podľa mňa a v konečno dôsledku neplatiť odvod do VZP+zdaniť, alebo sa mýlim?
Nie, nemýliš sa.
sonička
07.03.07,12:30
fajn, dik za odpoveď:---
endrju
07.03.07,13:35
chcela by som reagovať na to: ak mi nemáme zakotvené v internom predpise zamestnávateľa príspevok zamestnávateľa že môžme prispievať aj keď náš zamestnanec nemá žiaden príjem čiže HRUBU MZDU , tak by som mu nemala prispievať aspoň podľa mňa a v konečno dôsledku neplatiť odvod do VZP+zdaniť, alebo sa mýlim?

Otázka je dosť zvláštna.

Asi máte niečo napísané v internom predpise o tom, za akých podmienok zamestnávateľ prispieva a akou sumou.
Zo zákonov vyplýva jednoznačne iba to, že ak zamestnávateľ prispieva (dôvod prispievania nie je podstatný), musí sa zaplatiť z príspevku zamestnávateľa ZP a daň.
Vôbec nie je dôležité ani to, či sa odvádza ZP a / alebo platí daň ešte z nejakých iných príjmov.

Stretol som sa už s "miliónom" spôsobov akými zamestnancom prispieva zamestnávateľ na DDS:
1) niekto počas celomesačnej PN neprispieva vôbec,
2) iný prispieva nejakou "symbolickou" sumou,
3) niekto ďalší prispieva rovnakou sumou nezávisle od toho, či zamestnanec pracuje alebo nie,
4) ...

Prečítaj si najskôr váš interný predpis, ktorým "riešite" príspevky zamestnávateľa.
Predpokladám, že tam nájdeš odpoveď na Tvoju otázku. Ak taký predpis nemáte, choď sa spýtať šéfa, ako máš postupovať.
Na Porade sa môžeš dozvedieť iba o praxi používanej v iných firmách.
Vaše "šefstvo" sa môže rozhodnúť nezávisle na tom, čo Ti tu poradí ktokoľvek ;)