apo
06.03.07,15:45
Prosím poradiť ako dlhší používatelia Pohody v JÚ pracujú s ceninami.

Ja ako ceniny chcem účtovať Gastro lístky.

Zatiaľ mám faktúru od gastrospoločnosti zaúčtovanú priamo do nákladov.
Teraz čakám na podnikateľa, ktorý mi dá mesačný rozpis ako gastrolístky rozdal pracovníkom, ktorí mu uhradili 45% z ceny gastrolístka.

Podľa odbornej tlače gastrolístky majú byť pri obstaraní účtované ako cenina. Mne to tak pripadá, že by som mal úhradu za gastro faktúru v hodnote iba stravných lístkov zaúčtovať na priebežné položky a zároveň naúčtovať na účte cenín potom príjem cez priebežné položky. Účtom cenín by mala byť samostatne vedená pokladňa. Ale zdá sa mi to dosť blbé takto to komplikovať.

Poraďte prosím ako ste s v Pohode vysporiadali zo stravnými lístkami.

Ďakujem

apo
jennyka
29.06.07,20:41
Tiež to riešim, chcela by som vedieť, kde alebo ako evidovať stravné lístky, čiže ceniny. Kto pracuje v POHODE, určite s tým má skúsennosti. Prosím podeľte sa o ne s nami.
apo
30.06.07,15:09
Tiež to riešim, chcela by som vedieť, kde alebo ako evidovať stravné lístky, čiže ceniny. Kto pracuje v POHODE, určite s tým má skúsennosti. Prosím podeľte sa o ne s nami.

Nik mi neporadil, ale vyriešil som to tak, že ku gastrolístkom sa správam ako ku cenínám a pre ceniny som v pokladniach vytvoril samostatnú pokladňu. Príjem gastrolístkov som účtoval cez priebežné položky príjem.
Likvidáciu faktúry od Gastro spoločnosti som zaúčtoval v banke cez položky v takýchto riadkoch

Provízia a DPH: prevádzková réžia
Hodnota gastrolístvov: priebežné položky výdaj

Výdaj cenín zamestnancom je prevádzková réžia v plnej hodnote gastrolístka a vybrané peniaze od zamestnancov vo výške 45% gastrolístka som účtoval ako výdaj prevádzková réžia mínusom.

apo
jennyka
02.07.07,17:17
Ďakujem za radu, skúsim to aj ja tak.
apo
02.07.07,17:38
Ďakujem za radu, skúsim to aj ja tak.

Ak si akceptoval tento postup, tak Ti ešte poradím. V exel tabuľke, ktorú najdeš v Pohode v príspevkoch od apo, alebo v rôznom v dokumentoch, zadám počet gastrolístkov a vytlačí doklad na základe ktorého v ostatných záväzkoch mínusom zapíšem pohľadávku voči zamestnancom s predkontáciou prevádzková réžia. Vo veľkých firmách mám prevádzkovú réžiu členenú podrobnejšie a mám predkontáciu závodné stravovanie. Je to dobré do štatistických výkazov keď ich zaujímajú sociálne náklady.

Tento postup je dobrý k tomu, že sa nebudeš trápiť ako v pokladni zaúčtovať vybrané peniaze od zamestnancov. Pohoda to spraví sama, urobí výdavkový doklad s mínusom.

apo
Reprografia
03.07.07,16:02
Zdravím.
Ja účtujem gastrolístky nasledovne. Zálohová faktúra 314/221. Prijatá faktúra: hodnota gastrolístkov: 213/321, služba 518,343/321. Zúčtovanie zálohy 321/314.
V exceli mám spracovanú tabuľku s menami zamestnancov a počtom odobratých lístkov a sumou ktorú majú zaplatiť. (máme 70,- Sk lístky, zamestnanci platia 28,- Sk, zamestnávateľ prispieva 55% t.j. 38,50Sk a príspevok zo SF je 3,50 Sk).
V ID mám už urobenú šablónu, kde účtujem:
55% hodnoty hradenej zamestnávateľom 527/213 napr. 38,50 Sk
hodnota hradená zamestnancami 335/213 napr. 28,- Sk
príspevok zo SF 472/213 3,50
jennyka
03.07.07,17:06
Ďakujem aj tebe, ja ale robím JÚ. Stravenky živnostník nakupuje v hodnote 50,-Sk, pričom 49,- platí on a 1,- prispieva zo SF, takže zamestnanec neplatí nič. Aj tak ďakujem za tvoj príspevok, určite niekomu pomôže.