Marianna01
06.03.07,15:57
Prosím vás o vyjadrenie sa k problému:
dôchodca - zároveň SZČO, vykonáva samostat. zárob. činnosť v podniku, kde pred tým , než nastúpil do dôchodku, pracoval ako zamestnanec. Dnes sa mi dostal do rúk list, kde firma oznamuje bývalému zamestnávateľovi, že mu poskytnú príspevok na stravovanie a sociálnu výpomoc vo výške 2500,- Sk (november/2006) a zároveň príspevok na elektrickú energiu vo výške 450,- Sk na mesiac (október 2006). Uvedené príspevky dôchodca aj dostal. Všetko sa to udialo v zmysle kolektívnej zmluvy.
Ako SZČO mal dôchodca príjmy cez 300tis. Sk, uplatňuje 40% výdavky.
Bude uvedený príspevok súčasťou daňového priznania? Ak áno, na základe akého paragrafu?Alebo to bude príjem §8 - ostatné príjmy, kde uplatní 5násobok živ. minima a nemusí to zdaňovať?
Ďakujem za radu
Marianna01
06.03.07,16:07
................posúvam
Zužu
06.03.07,16:50
Spýtam sa je to napr. poskytnuté zo sociálneho fondu?
Marianna01
06.03.07,19:18
Spýtam sa je to napr. poskytnuté zo sociálneho fondu?

netuším. Presné znenie je:
Vec: Poskytnutie príspevku

V súlade s Kolektívnou zmluvou §18C bod 2 Vám naša organizácia poskytuje príspevok na stravovanie a sociálnu výpomoc vo výške 2500,- Sk, ktorý Vám bude vyplatený na stretnutí dôchodcov.

Vec: Príspevok na elektrickú energiu

V súlade s Kolektívnou zmluvou § 17 ods 1b Vám naša roganizácia poskytuje za obdobie od 01.01.2006 do 30.09.2006 príspevok vo výške 450,- Sk/mesiac na úhradu časti nákladov na odber elektrickej energie. Príspevok v celkovej výške 4050,- Sk Vám bude zaslaný poštovou poukážkou v mesiaci október.

Potom už len pozdravy - ani o čiarku viac... :o
Zužu
06.03.07,19:31
Ja by som to dala do príjmu zo závislej činosti, lebo keď pozerám par. 3 ods. 1 hovorí že predmetom dane u fyz. osoby sú všetky príjmy s výnimkou príjmou , ktoré sú od dane oslobodené a medzi oslobodenými ho nenachádzam . A Komentár k par. 5 odst 2 - príjmami zo závislej činnosti sú naďalej také príjmy /peňažné aj nepeňažné/ na ktoré, aj keď zamestnanec nemal právny nárok podľa iného predpisu, ale mu bol vyplatený - platiteľ tohto príjmu je povinný ho zdaniť.
Marianna01
06.03.07,20:01
no a tu je ten problém - už je SZČO a nie zamestnanec tej firmy! Je to bývalý zamestnanec, ktorý po odchode do dôchodku mohol zostať ešte pre firmu pracovať, ale ako SZČO... §5 nie je dobrý...
Zužu
06.03.07,20:59
A bude to len táto jednorázová platba, alebo to má odsúhlasené na každý mesiac? Potom by som rozmýšľala o par. 8 - a dala by som to do riadku 12 v DP. Medzi oslobodené príjmy to nepatrí - môj názor.
Nie na všetky príjmy sa vzťahuje oslob. vo výške 5 nás. životného minima - podľa par. 8 je to ods 1 písm a/d/ až f/.
Marianna01
07.03.07,15:57
ano, je to jednorazový príspevok za celý rok... domotané!
Zužu
07.03.07,18:27
Už som tu môžeme diskutovať. Takže nie je to jednorázový príjem .Je to príjem , ktorý sa opakuje mesačne? Prechádzala som zákon a na nič múdre som neprišla. Ešte sa spýtam - vystavili mu aj nejaké potvrdenie o príjme alebo len formou toho listu. Bolo by dobré vedieť z akých prostriedkov to vyplácajú a podľa toho sa orientovať. Možno že by to pomohlo. Ale asi ti do toho veľa kecám, nechám to na teba ako sa rozhodneš. Ináč ma to zaujíma, lebo dnes má každý rôzne druhy príjmov /hlavne ,že sú peniažky/ a problémy nastanú ani sa človek nenazdá.
Marianna01
22.03.07,15:48
Zuzka, zaujímalo Ťa, ako som to vyriešila - tak, ako si nad tým uvažovala Ty. § 8. r.12 - iné. Nie je to z prílež. činností, nie je to dôchodok, nie je to príspevok zamestnávateľa, netuším, čo to je. Tak mu to zdaním celé. Nemal mi o tom radšej ani hovoriť...:mad::mad::mad:

Ale nie, ešte rozmýšľam nad tým, že je to vlastne plnenie kolektívnej zmluvy - bývalý zamestnávateľ vypláca nejaké sociálne výpomoci. Nuž, dľa môjho na to mohli vystaviť nejaké potvrdenie. Ešte chvíľu pouvažujem, možno ma niečo múdre napadne.
Marianna01
22.03.07,15:49
a mimochodom, je to jednorazovo vyplatené, len v liste je písané, že je to za každý mesiac nejaká suma.
Zužu
22.03.07,16:29
Ja by som to zdanila celé, keď nemá na to žiadne potvrdenie.