matalenka
06.03.07,17:15
Dobry den,

potrebujem nahodit pociatocne stavy z prechadzajuceho roku, pretoze tie boli uctovane v inom programe, kam a co mam vlastne nahodit?

Pomozte prosim...
holubička1
06.03.07,16:31
V podvojnom účtovníctve, by si mala mať k dispozícii 702 - konečný účet súvahový a podľa toho,ak nie tak sa to dá aj z hlavnej knihy k 31.12.
matalenka
06.03.07,17:31
A kam to mam nahodit? Pociatocne stavy uctov, alebo zaciatocne stavy salda, alebo vychodzie stavy? Alebo vykazy z minuleho obdobia? :mee:

Dakujem
m.hladka
06.03.07,18:05
Dobry den,

potrebujem nahodit pociatocne stavy z prechadzajuceho roku, pretoze tie boli uctovane v inom programe, kam a co mam vlastne nahodit?

Pomozte prosim...
A aký program máš?
renatan
07.03.07,05:02
Nahoď si "Počiatočné stavy účtov" podľa koncových stavov z minulého roka a "Počiatočné stavy salda" si môžeš nahodiť tiež podľa stavu záväzkov a pohľadávok z min. roka.
apo
07.03.07,08:26
Nahoď si "Počiatočné stavy účtov" podľa koncových stavov z minulého roka a "Počiatočné stavy salda" si môžeš nahodiť tiež podľa stavu záväzkov a pohľadávok z min. roka.

Ja som začal v Pohode počas roku 2006. Mám skúsenosť, že počiatočné saldo zadané cez ponuku počiatočné stavy mi urobilo neporiadok. Je to asi tým, že som do evidencie faktúr preniesol všetky otvorené položky z minulého roka. Nepáčilo sa mi, že pri ich likidácii sa nenaúčtovala súvsťažnosť s pokladňou, respektíve bankou. Z toho dôvodu som preneseným faktúram dal zaúčtovanie

321000 / 321001 a 311000 / 311001 s dátmom podľa vystavenia faktúry v priebehu roka 2005

Týmito zápismi som docielil to, že sa správne účtuje likvidácia faktúr a správne sa zobrazí saldokonto. Účty 321000 a 311000 nie sú zahrňované do saldokonta.

Tento príspevok dávam z toho dôvodu, že mám pocit, že podobný problém nastane po oddelení účtovníctva na prelome rokov u otvorených záväzkoch a pohľadávkach a chcem vedieť či neexistuje aj lepšie riešenie.

Ďakujem.

apo
jees3254
07.03.07,08:27
"východzie stavy" použiješ vtedy, keď začínaš účtovať v pohode v priebehu účtovného obdobia, "počiatočné stavy" keď začínaš od začiatku účtovného obdobia
matalenka
07.03.07,09:47
Dakujem. Takze nahodim pociatocne stavy uctov a malo by byt vsetko v poriadku? A ked uz mam vsetko zauctovane a teraz az nahodim pociatocne stavy? Viem, ze to je postavene na hlavu, ale preberala som uctovnictvo a ta uctovnicka mi az teraz povedala, ze tam nema pociatocne stavy z minuleho roku. Budu s tym problemy?

Dakujem.
jees3254
07.03.07,10:02
Ak ich aj nahodíš neskôr, tak ti to nespôsobí žiadne problémy.
bea
07.03.07,13:07
Ja som začal v Pohode počas roku 2006. Mám skúsenosť, že počiatočné saldo zadané cez ponuku počiatočné stavy mi urobilo neporiadok. Je to asi tým, že som do evidencie faktúr preniesol všetky otvorené položky z minulého roka. Nepáčilo sa mi, že pri ich likidácii sa nenaúčtovala súvsťažnosť s pokladňou, respektíve bankou. Z toho dôvodu som preneseným faktúram dal zaúčtovanie

321000 / 321001 a 311000 / 311001 s dátmom podľa vystavenia faktúry v priebehu roka 2005

Týmito zápismi som docielil to, že sa správne účtuje likvidácia faktúr a správne sa zobrazí saldokonto. Účty 321000 a 311000 nie sú zahrňované do saldokonta.

Tento príspevok dávam z toho dôvodu, že mám pocit, že podobný problém nastane po oddelení účtovníctva na prelome rokov u otvorených záväzkoch a pohľadávkach a chcem vedieť či neexistuje aj lepšie riešenie.

Ďakujem.

apo
Ja som v POHODE začínala viac spoločností a už viac rokov. Aj v tomto roku som nahadzovala počiatočné stavy v jednej spoločnosti. A s takýmto problémom som sa nestretla. Alebo nie celkom rozumiem, čo nebolo správne.
A pri prechode do ďalšieho roka som nemala tiež žiadne problémy. Takže neviem ...
bea
07.03.07,13:09
Nahoď si "Počiatočné stavy účtov" podľa koncových stavov z minulého roka a "Počiatočné stavy salda" si môžeš nahodiť tiež podľa stavu záväzkov a pohľadávok z min. roka.
A treba nahrať aj všetky prijaté faktúry a vydané faktúry otvorené z minulého roka.
apo
07.03.07,19:29
A treba nahrať aj všetky prijaté faktúry a vydané faktúry otvorené z minulého roka.

Áno všetky otvorené záväzky a pohľadávky som importom dostal do Pohody, asi by ma šiblo pre 30 účtovníctiev ich nahadzovať položkovite. Túto etapu som zvládol v JÚ aj v PÚ.

Importovaným, alebo nahraným faktúram z iného účtovníctva je potrebné dať zaúčtovanie. Podľa návodu z Pohody bol pokyn v PÚ dať predkontáciu Bez.

Tento postup sa mi nepáčil nakoľko som pri likvidácii zav/poh musel vyberať z predkontácií zaúčtovanie. Túto činnosť som vyriešil vyššie spomenutými predkontáciami a následne mi fungovalo aj saldokonto.

Ja mám teraz problém s tým, že či existuje aj lepšie riešenie ako som si vymyslel v Pohode ja. No a okrem toho si myslím, že po rozdelení účtovníctva na uzavreté a nové budem musieť opäť riešiť predkontácie z otvorených faktúr k 31.12.2006.

Skús prosím odpovedať na moje obavy po Tvojich skúsenostiach. Je možné, že čo ja považujem za problém je normálny stav v Pohode.

Ďakujem.

apo
bea
08.03.07,07:24
Pri prechode do ďalšieho roka už nebudeš mať tie problémy. Teda aspoň ja som ich nemala. Je to ozaj len pri zadávaní počiatočných stavov. Ja som Tebou uvádzané problémy riešila práve vyberaním predkontácií pri likvidácii takýchto faktúr.
Myslím si, že sa nemusíš báť roku 2007 :).
jees3254
08.03.07,09:03
Podľa návodu z Pohody bol pokyn v PÚ dať predkontáciu Bez. Tento postup sa mi nepáčil nakoľko som pri likvidácii zav/poh musel vyberať z predkontácií zaúčtovanie. Túto činnosť som vyriešil vyššie spomenutými predkontáciami a následne mi fungovalo aj saldokonto.


Ja som išiel podľa návodu, použil som predkontáciu Bez a pri likvidácii som vyberal predkontácie - presne ako bea. Nevznikol žiaden problém.
Bolo to ešte v roku 2005 a po uzávierke som nemal ani v roku 2006 žiadne problémy s likvidáciou.
Laura1
17.04.07,17:32
Ahojte, mám podobný problém.Začala som účtovať jednu eseročku v POHODE od r. 2007. Nahodila som si počiatočné stavy s predkontáciou "bez", nahodila som si počiatočné saldá vrátane VS.
Chcela som záväzky zlikvidovať cez banku ale záväzky z minulého roka sa mi neukážu.

Podarilo sa mi zlikvidovať faktúru, ale len ručne, t.j. zadala som VS, párovací symbol, sumu, v salde je to v poriadku, len sa mi to zdá veľmi zdĺhavé. Myslela som si, že sa dajú zlikvidovať vlaňajšie faktúry /keď som si zadala poč.saldá/ - podobne ako tohtoročné. Bude to fuška...:(
cloe
17.04.07,17:50
Mne robí problém len prenesenie zahraničných záväzkov a pohľadávok a taktiež účtov a pokladní v cudzej mene. Prenesie mi hodnotu v devízach ale nahodí kurz 1, takže to nie je prepočítané na SK. Ručne som to opravovala rovnakým kurzom ako bol k 31.12. Neviem prečo to tak je? Stretli ste sa už s tým?
apo
18.04.07,07:56
Ahojte, mám podobný problém.Začala som účtovať jednu eseročku v POHODE od r. 2007. Nahodila som si počiatočné stavy s predkontáciou "bez", nahodila som si počiatočné saldá vrátane VS.
Chcela som záväzky zlikvidovať cez banku ale záväzky z minulého roka sa mi neukážu.

Podarilo sa mi zlikvidovať faktúru, ale len ručne, t.j. zadala som VS, párovací symbol, sumu, v salde je to v poriadku, len sa mi to zdá veľmi zdĺhavé. Myslela som si, že sa dajú zlikvidovať vlaňajšie faktúry /keď som si zadala poč.saldá/ - podobne ako tohtoročné. Bude to fuška...:(

Ahoj.
Ponúknem Ti môj zlepšováčik, ktorý ovšem trochu komplikuje život pri kontrole saldokonta.
1. Používaj analitické účty. (Ja nikdy neúčtujem na účtoch xxx000).
2. V predkontáciách si priprav predkontácie:
321000/321001, 321000/321002 atď.
311001/311000, 311002/311000 atď
336000/336001, 342000/342001, 325000/325001 a ďalšie podľa potreby

Názvy týchto predkontácií ja som dal PS3211 atď.
3. U všetkých záväzkov a pohľadávok zmeň predkontáciu Bez na PSxxxx
4. V účtovnej osnove na saldokontných účtoch s analytikou xxx000 odstráň fajku na sledovanie v salde.
5. V počiatočných stavoch nenahraj počiatočné stavy salda, boli by potom dva krát.

Po takejto jednoduchej procedúre ti bude Pohoda likvidovať záväzky a pohľadávky v pohode.

Nevýhoda.
Pri kontrole saldokonta Ti Pohoda dáva stav po jednotlivých analytických účtoch. Ale v suvahe analyticky nenajdeš pri jednotlivých analytických účtoch konečné zostatky porovnateľné s tlčou zo salda.
Musíš spočítať zo salda hodnoty z jednotlivých analytík až túto spočítanú hodnotu porovnáš s konečným zostatkom syntetického účtu v súvahe.

Vzhľadom nato, že Pohoda už nezaúčtuje likvidáciu nesprávne táto nevýhoda je zanedbateľná. Na vyhodnotenie správnosti salda mám v exeli jednoduchú tabuľku, ktorá mi spočíta dosadené hodnoty a vyhodí prípadný rozdiel.

Skús tento postup určite sa Ti oplatí.

apo
apo
18.04.07,08:03
Mne robí problém len prenesenie zahraničných záväzkov a pohľadávok a taktiež účtov a pokladní v cudzej mene. Prenesie mi hodnotu v devízach ale nahodí kurz 1, takže to nie je prepočítané na SK. Ručne som to opravovala rovnakým kurzom ako bol k 31.12. Neviem prečo to tak je? Stretli ste sa už s tým?

Neviem v čom je problém. Kurz si dosadíš a je to vybavené.

Čo sa týka kurzov ak sa používajú denne doporučujem po importe kurzového lístku funkciou CTRL+K doplniť dni v ktorých NBS z dôvodu sviatkov kurzový lístok nevydáva. Táto pomerne krátka procedúra po importe kurzového lístka spríjemní účtovanie záväzkov a pohľadávok v dátumoch keď na Slovensku sa riadime posledným predchádzajúcim kurzom.
Tento úkon bolo NUTNÉ urobiť aj na dátum 31.12.2006 aby POHODA vypočítala kurzové rozdiely v evidencii faktúr.

apo
AntekaK
28.01.08,15:46
Ahojte, zadavala som počiatočné stavy účtov oproti začiatočnému účtu súvahovému(701). Aktíva=Pasívam
Keď si dám súvahu, tak mi to pekne sedí, ale keď dám urobiť súvahu celkom, tak mi vypíše, že sa aktíva nerovnajú pasívam, nedáva mi do aktív ZS bankového účtu. Mám to takú cvičnú účtovnú jednotku, robím projekt do školy, mám školskú verziu pohody.
Neviem ako mám začat - môžem si založiť účtovnú jednotku - to som urobila - pootvárala som účty oproti 701.
Ale môžeme robiť aj tak, že preberáme účtovníctvo, vtedy treba zadať východzie stavy účtov, ale mám čudné poznámky, vraj to treba tak zadávať na 2x?
apo
28.01.08,16:10
Máš zaúčtovaný aj HV z predchádzajúceho roka: 431/701 alebo 701/431

Ak áno tak musíš zaúčtovať napríklad:
431/428 alebo 429/431

Ak si aj toto urobila tak celkom určite máš v Hv aj haliere. Ak áno tak celkom určite si v internom doklade neodstránila zaokrúhľovanie.

Tento problém skontroluješ tak, že skontroluješ KZ účtu 431 a ten musí byť NULA.

KZ NULA musí byť na všetkých účtoch, ktoré majú súvzťažnosť v účtovnom roku, ale nemajú priradený riadok v súvahe. Takýmito účtami sú napríklad 111,131, 395 a podobne.

apo
AntekaK
28.01.08,16:30
Ahoj, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Ale ja nemam VH z minuleho roka. Zadala som počiatočné stavy účtov takto:
022/701 300.000,-
221/701 122.000,-
112/701 25.600,-
211/701 15.000,-
213/701 500,-
701/411 463.100,-
To robím takú školskú prácu. Takže akosi neviem, či by to mohlo byť aj reálne takto, napríklad, keby vznikla účtovná jednotka. V predchádzajúcom období - 12/2007 nebolo účtované nič.
Treba stav pokladnice a bankového účtu ešte niekde zadať?
Ďakujem za trpezlivosť.
zuzugali
28.01.08,20:25
AntekaK, ak si si zadala začiatočné stavy účtov do agendy "Počiatočné stavy účtov" je ešte potrebné, aby si ZS účtu 221 a 211 nahodila i ako prvý doklad v agende Banka a Pokladňa. Na obidvoch dokladoch použiješ predkontáciu Bez.
AntekaK
29.01.08,07:32
Ďakujem veľmi pekne.
Forest LK
06.02.08,12:23
Prajem pekný deň, prosím o radu.
V októbri 2007 sa zakladala sro, ktorej robím účtovníctvo v pohode. Mám všetko zaúčtované, no zatiaľ nemám nahodené začiatočné stavy?
Pri vzniku sro sa do pokladne vložilo ZI. Neviem čo mám nastaviť v počiatočných stavoch.
Možno:
701 / 411 ..... ZI
353 / 701 ..... upísanie ZI
701 / 365 ..... záväzok - zriaďovacie náklady
381 / 701 ..... NBO ( zriaďovacie náklady )

Zaúčtované by to bolo v agende Začiatočné stavy/Počiatočné stavy.

Následne by bolo zaúčtované:
PPD 211 / 353 .... splatenie ZI
VPD 365 / 211 .... úhrada zriaďovacích nákladov
ID 518 / 381 .... NBO do nákl.bež.obdobia (zriaďovacie náklady)

Bol by takýto postup správny? Je potrebné zriaďovacie náklady dávať na 701, alebo stačí ak to bude zaúčtované:
VPD 381 / 211
ID 518 / 381 ????

Ďakujem za radu. Potrebujem už uzatvoriť účtovníctvo ale chýbajú mi tie ZS.
apo
06.02.08,14:41
Pre Forest LK,

Ja sa s tým vôbec nepáram a zaúčtujem:

211 / 411 s dátumom zápisu do obchodného registra
Ak by boli ale peniaze na BÚ špeciálne zriadenom na uloženie vkladu potom by som to riešil prevodom medzi účtami.

Zriaďovacie výdavky zaúčtujem ako výdaj z pokladne jedného súhrnu dokladov o výdavkoch ktoré boli vynaložené pred zápisom do OR. Tito sumy zatiaľ nikdy neprekročili 30 tisíc a zaúčtujem ich 518 / 211

Súvzťažne s účtom 701 sa účtujú majetkové hodnoty, ktoré sú výsledkom diania v predchádzajúcom účtovnom období a nová sro nemá predchádzajúce obdobie takže tento spôsob je z môjho chápania účtovníctva nesprávny.

Súvzťažne s účtom 353 účtujem iba v tom prípade ak v spoločenskej zmluve je dohodnuté, že vklady budú splatené v nasledujúcom období a nie hneď pri založení spoločnosti.

Počkáme čo poradia ďaľší poraďáci.

apo
Forest LK
06.02.08,16:29
Ja to zatiaľ v pohode nemám cez 701.
Mám:
1. ID 353 / 411
2. PPD 211 / 353
3. VPD 381 / 211
4. ID 518 /381

Tá 353 by vraj mala byť. Mala som to schválené od 2och účtovníčiek a ešte aj v škole.

Písala som na hotline do pohody, že potrebujem ukončiť rok 2007 a neviem, čo všetko musím pred tým vykonať. No a pýtala som sa konkrétne na môj prípad, že sro začala, či musím mať niečo na 701.....odpovedali, že áno (napr. ZI v pokladni).

Nie je mi jasné ako to teda urobiť.
Ale aj tak ďakujem za odpoveď :-)
Forest LK
07.02.08,15:31
Pre Forest LK,

Ja sa s tým vôbec nepáram a zaúčtujem:

211 / 411 s dátumom zápisu do obchodného registra
Ak by boli ale peniaze na BÚ špeciálne zriadenom na uloženie vkladu potom by som to riešil prevodom medzi účtami.

Zriaďovacie výdavky zaúčtujem ako výdaj z pokladne jedného súhrnu dokladov o výdavkoch ktoré boli vynaložené pred zápisom do OR. Tito sumy zatiaľ nikdy neprekročili 30 tisíc a zaúčtujem ich 518 / 211

Súvzťažne s účtom 701 sa účtujú majetkové hodnoty, ktoré sú výsledkom diania v predchádzajúcom účtovnom období a nová sro nemá predchádzajúce obdobie takže tento spôsob je z môjho chápania účtovníctva nesprávny.

Súvzťažne s účtom 353 účtujem iba v tom prípade ak v spoločenskej zmluve je dohodnuté, že vklady budú splatené v nasledujúcom období a nie hneď pri založení spoločnosti.

Počkáme čo poradia ďaľší poraďáci.

apo

Zadávate v niektorej agende pri začinajúcej UJ, ktorá nemá žiadne začiatočné stavy na 701, prvý účtovný prípad s textom "začiatočný stav" s predkontáciou BEZ ?
Mne to tak radili, že na 701 nedám nič, ale napr. v pokladni si zapíšem "Začiatočný stav pokladne" dám predkontáciu BEZ.
Mne to moc nesedí, načo by som to tak dávala.
Keď si potom pozriem tlačové zostavy, napr. stav pokladní, je tam to ZI napočítané 2krát, pretože hneď ďalší účtovný prípad mám 211/353.
Môžem uzatvoriť účtovníctvo bez toho, aby som mala zadané nejaké počiatočné stavy.
Nenarobí mi to nejaké problémy?

Ďakujem za pomoc
apo
07.02.08,18:48
Dievčatá na hot line sú slabé. Keď som chcel niečo čo súviselo s účtovaním ako takým tak mi povedali, že oni nie sú účtovní a daňoví poradcovia, dosť ma naštvali. Ale ak trváte na svojom tak Vás prepnú na pani Svobodovú alebo Golianovú. Tieto dve dámy aspoň vedia o čom hovoríte a rozumejú aj účtovníctvu.

Info, že pri ukončení roka musíte mať niečo na účte 701 je úplná hlúposť. Škoda, že sa nezapojil do diskusie niekto kto je teoreticky viac podkutý, ale ja z logického hľadiska tvrdím, že ak majetkové pomery v účtovnej jednotke nemajú históriu z predchádzajúcej účtovnej závierky tak nemám o čom účtovať na účte 701.

Zober si na pomoc súvzťažnosti a pozri sa čo je uvedené pri účte 701.

apo
apo
07.02.08,18:56
Zadávate v niektorej agende pri začinajúcej UJ, ktorá nemá žiadne začiatočné stavy na 701, prvý účtovný prípad s textom "začiatočný stav" s predkontáciou BEZ ?
Mne to tak radili, že na 701 nedám nič, ale napr. v pokladni si zapíšem "Začiatočný stav pokladne" dám predkontáciu BEZ.
Mne to moc nesedí, načo by som to tak dávala.
Keď si potom pozriem tlačové zostavy, napr. stav pokladní, je tam to ZI napočítané 2krát, pretože hneď ďalší účtovný prípad mám 211/353.
Môžem uzatvoriť účtovníctvo bez toho, aby som mala zadané nejaké počiatočné stavy.
Nenarobí mi to nejaké problémy?

Ďakujem za pomoc

Tak alebo máte, alebo nemáte počiatočný stav v pokladni. Ak účtovná jednotka začala hotovosť jej nespadla z neba. Musíte zaúčtovať účtovný prípad asi takto
MD 211
DAL nejaký účet pasív napríklad 365, 411 alebo
DAL aktív na ktorom bola predpísaná povinnosť vložiť peniaze napr. 353.


Počiatočný stav pokladne alebo banky existuje ak začnete účtovať v Pohode a predtým už bolo účtované v inom prostredí. Pohoda to má spravené inteligentne, ale treba pochopiť, že účtovanie pokladne sa deje tak, že vy robíte finančné operácie a v pozadí vašej činnosti Pohoda mimochodom zapisuje všetko do denníka. Takže ak začínate rok musíte mať súvsťaťnosť 211/701, ale táto súvsťažnosť Vám nenaplní pokladňu peniazmi. Toto naplnenie musíte urobiť zápisom, ktorý nebude interpretovaný do denníka atento zápis je "Bez".

Ak to takto urobíte zaručujem, že nebudete mať nikde žiadnu sumu započítanú 2x.

apo
Forest LK
07.02.08,20:18
Veľká vďaka za objasnenie.
zuzugali
09.02.08,07:39
Dievčatá na hot line sú slabé. Keď som chcel niečo čo súviselo s účtovaním ako takým tak mi povedali, že oni nie sú účtovní a daňoví poradcovia, dosť ma naštvali. Ale ak trváte na svojom tak Vás prepnú na pani Svobodovú alebo Golianovú. Tieto dve dámy aspoň vedia o čom hovoríte a rozumejú aj účtovníctvu.

Info, že pri ukončení roka musíte mať niečo na účte 701 je úplná hlúposť. Škoda, že sa nezapojil do diskusie niekto kto je teoreticky viac podkutý, ale ja z logického hľadiska tvrdím, že ak majetkové pomery v účtovnej jednotke nemajú históriu z predchádzajúcej účtovnej závierky tak nemám o čom účtovať na účte 701.

Zober si na pomoc súvzťažnosti a pozri sa čo je uvedené pri účte 701.

apo

Apo, dovolím si nesúhlasiť s Tvojou prvou vetou, keď tvrdíš, že dievčatá na hotline sú slabé. Vždy, keď som mala problém, ktorý sa týkal použitia POHODY, vedeli mi poradiť. Ako si si všimol, dôraz kladiem na slovo: POUŽITIE Pohody. Tým chcem povedať, že nemôžeš od nich očakávať všetko - zodpovedne vedia poradiť: napr. kde sa čo dá nastaviť, ako sa čo môže používať, kde akú tlačovú zostavu si vieš vytlačiť, aké filtre urobiť .. a pod. Nemôžeme predsa chcieť od nich, aby vedeli naspamäť všetky zákony, účtovné postupy a náležité súvislosti. Nejedná sa predsa v ich prípade o účtovných poradcov (v zmysle, že by nám mali vedieť poradiť kde, čo a ako zaúčtovať), ale o účtovnú a technickú podporu týkajúcu sa používania ekonomického softvéru. Verím, že tento názor nemám len ja, ale súhlasia so mnou i viacerí používatelia POHODY.
Dominika 21
09.02.08,07:54
Apo, dovolím si nesúhlasiť s Tvojou prvou vetou, keď tvrdíš, že dievčatá na hotline sú slabé. Vždy, keď som mala problém, ktorý sa týkal použitia POHODY, vedeli mi poradiť. Ako si si všimol, dôraz kladiem na slovo: POUŽITIE Pohody. Tým chcem povedať, že nemôžeš od nich očakávať všetko - zodpovedne vedia poradiť: napr. kde sa čo dá nastaviť, ako sa čo môže používať, kde akú tlačovú zostavu si vieš vytlačiť, aké filtre urobiť .. a pod. Nemôžeme predsa chcieť od nich, aby vedeli naspamäť všetky zákony, účtovné postupy a náležité súvislosti. Nejedná sa predsa v ich prípade o účtovných poradcov (v zmysle, že by nám mali vedieť poradiť kde, čo a ako zaúčtovať), ale o účtovnú a technickú podporu týkajúcu sa používania ekonomického softvéru. Verím, že tento názor nemám len ja, ale súhlasia so mnou i viacerí používatelia POHODY.

S reakciou pani Zuzugali si dovolim suhlasit aj ja. Pani na hotline Pohody su tam predsa na to, aby nam pomohli orientovat sa prave v Pohode a nie aby nam vysvetlovali postupy uctovania a este aj zakony! Ak mi nie je nieco jasne, tak si to nastudujem sama (ved od toho som uctovnicka), alebo v krajnom pripade sa opytam mojej danovej a uctovnej poradkyne. Vsak jej za to platim nemale peniaze!!
apo
09.02.08,18:14
Neočakávam, že na hot line budú účtovní a daňoví poradcovia. Moja otázka smerovala napríklad k tomu, že som vedel podľa zákona o DPH čo chcem a nevedeli mi povedať, ktoré člečnenie DPH to zabezpečí, no a to by už na hot line mohli vedieť.

Posledne som musel niekoľko krát dosť dlho visieť na telefónnej linke kým ma neprepli ku kompetentnejším dámam a išlo o problém vísostne aplikovania Pohody.

Vieš, predstav si, že na telefónnej ústredni bude sedieť osoba, ktorá nevie poriadne obslúžiť aparát. Na hot line by male sedieť divčatá, ktoré v Pohode majú za sebou hodne odúčtované. Viem o čom hovorím nakoľko som tento druh poradenstvo robil pre mojich odberateľov softu, ktorý som predával ako díler a volávali mi aj ľudia ktorých som nikdy nevidel.

Vždy napred volám do Zvolena, ale ak ten pán zrovna školí tak sa pokúšam hľadať pomoc na hot line v Bratislave. Človek ktorý robí školenia pre používateľov Pohody aj dokáže radiť.

apo
zuzugali
09.02.08,21:10
Neočakávam, že na hot line budú účtovní a daňoví poradcovia. Moja otázka smerovala napríklad k tomu, že som vedel podľa zákona o DPH čo chcem a nevedeli mi povedať, ktoré člečnenie DPH to zabezpečí, no a to by už na hot line mohli vedieť.

Posledne som musel niekoľko krát dosť dlho visieť na telefónnej linke kým ma neprepli ku kompetentnejším dámam a išlo o problém vísostne aplikovania Pohody.

Vieš, predstav si, že na telefónnej ústredni bude sedieť osoba, ktorá nevie poriadne obslúžiť aparát. Na hot line by male sedieť divčatá, ktoré v Pohode majú za sebou hodne odúčtované. Viem o čom hovorím nakoľko som tento druh poradenstvo robil pre mojich odberateľov softu, ktorý som predával ako díler a volávali mi aj ľudia ktorých som nikdy nevidel.

Vždy napred volám do Zvolena, ale ak ten pán zrovna školí tak sa pokúšam hľadať pomoc na hot line v Bratislave. Človek ktorý robí školenia pre používateľov Pohody aj dokáže radiť.

apo

Členenia DPH sú v Pohode zapracované, podľa môjho názoru, dosť prehľadne. Dostaneš sa k nim cez Nastavenie - Zoznamy - Členenie DPH. Pri jednotlivých druhoch členení máš uvedený "Typ" - ktorý je doplnený i o príslušný paragraf a je pri ňou uvedený i konkrétny riadok Priznania DPH. Čiže ak vieš, v ktorom riadku sa Ti má DPH z daného dokladu premietnuť v priznaní, nie je problém vybrať si členenia s týmto riadkom a podľa paragrafov i správne členenie. Znova sa budem asi opakovať, ale podľa môjho názoru, úlohou pracovníčok hotlinu nie je radiť zákazníkom, ktoré členenia na aký doklad použiť, ale ako sa dá k príslušnému členeniu dopracovať, ako sa dá na doklad vložiť nové členenie, príp. upraviť si zoznam členení.
Betina2
14.02.08,11:21
Prosím Vás, ktoré všetky účty máte zaškrtnuté ako saldokontné?
apo
14.02.08,14:24
Prosím Vás, ktoré všetky účty máte zaškrtnuté ako saldokontné?

Musia to byť iba účty na ktorých sa predpisy zapisujú do došlých faktúr, ostatných záväzkov, vydaných faktúr a ostatných pohľadávok.

Potom na týchto účtoch nemôžeš urobiť zápis napríklad 548 / 311 v interných dokladoch bez toho, aby si cez záznam neurobila aj likvidáciu, lebo ti bude saldokonto vykazovť iný zostatok ak evidencia faktúr.

apo
Betina2
15.02.08,16:05
Ďakujem. Je mi jasné, že také účty ako 311, 321, 314, 324, 315, 325 a pod. Tie sedia presne na evidenciu aj v salde. Ale mala som tam aj 336AE a 331. S 336AE problém nebol, sadlo to na chlp, ale 331 už robila problém (asi pre tie ID bey likv.). Takže 331 určite nezaškrtnúť.
apo
16.02.08,11:26
Ďakujem. Je mi jasné, že také účty ako 311, 321, 314, 324, 315, 325 a pod. Tie sedia presne na evidenciu aj v salde. Ale mala som tam aj 336AE a 331. S 336AE problém nebol, sadlo to na chlp, ale 331 už robila problém (asi pre tie ID bey likv.). Takže 331 určite nezaškrtnúť.

Ak by si mala účet 331 zaškrtnutý potom by si musela aj výplaty, ktoré sa vyplácajú v hotovosti za písať do evidencie záväzkov a vo výplatný deň by si likvidovala záväzky cez pokladňu.

apo
horka
25.05.08,12:21
Chcem sa opytat. Zadavam ZZ do Pohody, pracovala som v inom programe. Zadala som si aj počiatočné stavy salda, ale nezadala som ich do knihy faktúr, t.j. nezapísala som ich v agende Vydané a Došlé faktúry. Je to tak správne? Alebo ich mám zaevidovať a dať zaúčtovanie bez?
apo
25.05.08,13:51
Prvým predpokladom je naplniť evidenciu faktúr. Ak naplníš počiatočné stavy salda tým si docielila, že Ti bude saldo počas celého roka vykazovať správne hodnoty.

Vo faktúrach si vytvor zaúčtovanie BEZxxxxxx. Týmto docieliš to, že pri likvidácii faktúr sa Ti zaúčtujú správne súvzťažnosti 221/xxxxxx, alebo xxxxxx/221.

Pozdravujem.

apo
horka
26.05.08,06:02
dik
yvonlet
01.04.12,06:31
Ahoj.
Ponúknem Ti môj zlepšováčik, ktorý ovšem trochu komplikuje život pri kontrole saldokonta.
1. Používaj analitické účty. (Ja nikdy neúčtujem na účtoch xxx000).
2. V predkontáciách si priprav predkontácie:
321000/321001, 321000/321002 atď.
311001/311000, 311002/311000 atď
336000/336001, 342000/342001, 325000/325001 a ďalšie podľa potreby

Názvy týchto predkontácií ja som dal PS3211 atď.
3. U všetkých záväzkov a pohľadávok zmeň predkontáciu Bez na PSxxxx
4. V účtovnej osnove na saldokontných účtoch s analytikou xxx000 odstráň fajku na sledovanie v salde.
5. V počiatočných stavoch nenahraj počiatočné stavy salda, boli by potom dva krát.

Po takejto jednoduchej procedúre ti bude Pohoda likvidovať záväzky a pohľadávky v pohode.

Nevýhoda.
Pri kontrole saldokonta Ti Pohoda dáva stav po jednotlivých analytických účtoch. Ale v suvahe analyticky nenajdeš pri jednotlivých analytických účtoch konečné zostatky porovnateľné s tlčou zo salda.
Musíš spočítať zo salda hodnoty z jednotlivých analytík až túto spočítanú hodnotu porovnáš s konečným zostatkom syntetického účtu v súvahe.

Vzhľadom nato, že Pohoda už nezaúčtuje likvidáciu nesprávne táto nevýhoda je zanedbateľná. Na vyhodnotenie správnosti salda mám v exeli jednoduchú tabuľku, ktorá mi spočíta dosadené hodnoty a vyhodí prípadný rozdiel.

Skús tento postup určite sa Ti oplatí.

apo

APO

prosim ta, sla som podla tvojho navodu, len s tymi zac.stavmi nie je uplne jasno. treba alebo si netreba nahodit do VS ucet 311 a 321 a zaroven do ZS salda. lebo logicky mi ide, ze niekde ten zaciatok musi byt aby som mala co preuctovat 311.001/311.100 (moja AE). uz sa mi ani neda logicky uvazovat :confused: ale zas ked dam vychodzi stav a nedam poc.stav salda tak o ten VS mi to nesedi. pomooooc
apo
01.04.12,12:42
Predpokladám, že robíš v Pohode.

Môj zlepšováčik už nie je potrebný, lebo po mojich apeloch, že to nemajú vyriešené zaviedli predkonáciu BEZsssaaa
BEZ dosadípohoda
sssaaa je tvoj analytický účet ktorý je účtom položiek z evidencie záväzkov, respektíve pohľadávok.

Mám vytvorené napríklad takéto predkontácie
BEZ321001
BEZ311001
BEZ325001
BEZ336001

a ďalšie.

Tieto predkontácie dosadíš do predkontácie pre položky v evodencii Z/P ktoré prešli z minulého roka.
Predkontácia sa vytvorí tak, že v predkontácii si zadáš novú položku, vyberieš príslušný analitický účet a odfajkneš vlastná predkontácia bez.
Všetko ostatné urobí program.

Aby si nemusela do každej položky z evidencie Z/P samostatne vkladať takto vytvorenú predkontáciu použi funkiu cez ZAZNAM, editácia, upraviť všetko
Aby ti urobilo len čo chceš tak si pomôžeš filtrovaním.
AJ veľkú firmu si takto pripravíš sa 15 minút.

Predkontácia BEZsssaaa potom zabezpečí, že pri likvidácii sa vyberie správna predkontácia. Funguje to ozaj spoľahlivo.

apo
yvonlet
01.04.12,13:19
Dakujem

no ja neviem, urobila som si to tak ako si povodne zadal, len som si dala aj VS uctov 321 aj zaciatocny stav salda a vyzera ze mi to sedi. cize malo by to byt v poriadku aj cez to preuctovanie plus tie zaciatocne stavy. spravne? :)
apo
01.04.12,13:30
Prerob si to tak ako má byť, lebo to moje riešenie bolo dobré pri likvidácii Z/P ale v súvahe to neyzerá dobre.

apo
yvonlet
01.04.12,15:20
cize...ci tomu rozumiem, lebo zrejme nie...
ja pouzivam pre klasickych dod.,odb. ucty s analitikou 321.100 a 311.100. tieto ucty si zadam ako vychodzie stavy? potom dajme tomu uhradim bankou fakturu 321.100/221.100? a nakoniec som si nahadzala faktury z minuleho obdobia do "ostatných zavazkov" s predkontaciou BEZ321999?? a treba teda potom aj nahadzovat zaciatocne stavy salda ucet 321.100? alebo len tie co sa uhradili dam to ostatnych zavazkou s touto predkontaciou?
apo
01.04.12,16:09
Evidencia SALDE sa nevytvorí keď nie je zaúčtovaná riadna súvzťažnost 5xxx/321xxxx
alebo 311xxx/6xxxxxx

Ale to si v salde ľahko zistíš či to tam dá alebo nie.
AK nie potom musí saldo dohrávať samostatným úkonom

Zo saldom som sa zabával od roku 2006 to roku 2010.

v roku 2011 som to zanechal, lebo saldo nerobí dokolaú robotu.

Napríklad pri zmluvách ke´d sa opakujú variabilné symboly pri úhrade Z-P táto položka zo salda nevypadne a treba saldo čistiť filtreom cez záznam odstrániť všetko.

keď dávaš pozor tak sa ti nepodarí urobiť takú chybu, ktorú by si nenašla bez pomoci salda.

apo