Mushu3
06.03.07,19:38
Ahojte.
Prosim Vas mohol by mi niekto poradit ako sa robi DP typu A s prijmom v SR a CR.
Prijem v SR od vsetkych zamestnavatelov za mesiace 1,5,6,7,10,11,12 je:
uhrn vyplatenych prijmov je:88.662,-
poistne:11.896,-
CZD:76.766,-
uhrn preddavkov na dan:6.634,-

Prijem v CR od zamestnavatela za mesiace 1,2, je:
uhrn vyplatenych prijmov:13.764,- Kc
poistne: 1.722,- Kc
základ dane:12.042,- Kc
zrazená dan:264,- Kc

Prosim poradte mi. Neviem ani akym kurzom to mam preratat.:(
Uplatnuje si len polozku na seba.Predpokladam,ze ked podava DP tu tak 90816,-sk
Dakujem za dobre rady.
Mushu3
06.03.07,19:16
podla otazok od skolky som si skusila spravit to danove a ak to niekto viete prosim Vas o kontrolu.
Osobne udaje to je jasne
r.32 88.622,-
r.33 11 892,-
r.36 76.766,-
r.37 90.813,-
r.43 90.816,-
r.44 0,-
r.45 0,-
r.49 13.764,-Kc lebo nevim akym kurzom to preratat
r.50 264 Kc
r.51 17,92
r.52 0,-
r.53 0,-
r.54 0,-
r.56 0,-
r.62 6.634,-
r.65 - 6.634,-

Uz voprd dakujem za rady.
A este sa chcem opytat aky je rozdiel medzi vypoctom dane po vynati prijmov zo zdrojov v zahranici a Vypoctom dane uznanej na zapocet na tuzemsku danovu povinnost zo zaplatenej dane v zahranici.
Johanka
06.03.07,19:40
podla otazok od skolky som si skusila spravit to danove a ak to niekto viete prosim Vas o kontrolu.
Osobne udaje to je jasne
r.32 88.622,-
r.33 11 892,-
r.36 76.766,-
r.37 90.813,-
r.43 90.816,-
r.44 0,-
r.45 0,-
r.49 13.764,-Kc lebo nevim akym kurzom to preratat
r.50 264 Kc
r.51 17,92
r.52 0,-
r.53 0,-
r.54 0,-
r.56 0,-
r.62 6.634,-
r.65 - 6.634,-

Uz voprd dakujem za rady.
A este sa chcem opytat aky je rozdiel medzi vypoctom dane po vynati prijmov zo zdrojov v zahranici a Vypoctom dane uznanej na zapocet na tuzemsku danovu povinnost zo zaplatenej dane v zahranici.
Nie je to dobre, pretože v riadku 32 -34 a následne aj v riadku 36 už musia byť zahrnuté aj príjmy z ČR.
Johanka
06.03.07,19:46
Čo sa týka kurzu, musím na úvod napísať:

KEBY SA EŠTE NIEKTO PÝTAL

Pri prepočte cudzej meny pri príjmoch zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí postupujeme podľa § 31 Zákona o dani z príjmov, pričom podľa možností uvedených v odseku 2, vyberieme kurz, ktorý je pre daňovníka najvýhodnejší.
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

Pri prepočte dane zaplatenej v zahraničí postupujeme podľa § 31 ods.4
(4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.
Johanka
06.03.07,19:49
A este sa chcem opytat aky je rozdiel medzi vypoctom dane po vynati prijmov zo zdrojov v zahranici a Vypoctom dane uznanej na zapocet na tuzemsku danovu povinnost zo zaplatenej dane v zahranici.

V čom spočívajú tieto metódy nájdeš v § 45 Zákona o dani z príjmov

§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia
(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len zmluva ), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na celé koruny nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.



V prípade nejasností sa pýtaj ďalej ;) .
Mushu3
06.03.07,20:07
Dakujem Vam,zajtra si to vsetko prestudujem,lebo som zacala robit dalsie Dp a uz toho mam dost. Ak by som niecomu nerozumela tak sa ozvem.Este raz velmi pekne dakujem.
Mushu3
06.03.07,20:35
Nieje niekde stranka, kde su tieto priemerne kurzy preratané,
Johanka
06.03.07,20:49
www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) (stránka Národnej banky Slovenska)
archív kurzových lístkov
Mushu3
06.03.07,21:08
podla upozornenia Johanky som to opravila a prepocitala takto je to uz spravne:
Osobne udaje to je jasne
r.32 106.747,-
r.33 14.154,-
r.34 92.593,-
r.36 92.593,-
r.37 90.816,-
r.43 90.816,-
r.44 1.777,-,-
r.45 337,-
r.49 18.085,-
r.50 346,-
r.51 19,53
r.52 66,-
r.53 66,-
r.54 271,-
r.56 271,-
r.62 6.634,-
r.65 -6.363,-

Uz voprd dakujem za kontrolu a pripadne opravu a pripomienky
Johanka
06.03.07,21:34
Vypočítané je to dobre, len ma zaráža výška preddavkov v SR. Nebola v priebehu roka uplatňovaná nezdaniteľná časť ZD, resp. bola uplatňovaná iba v niektorých mesiacoch?
Mushu3
06.03.07,21:44
Vypočítané je to dobre, len ma zaráža výška preddavkov v SR. Nebola v priebehu roka uplatňovaná nezdaniteľná časť ZD, resp. bola uplatňovaná iba v niektorých mesiacoch?

ano na jednom potvrdeni o prijme ma uhrn prijmov len 1132,- sk a tak sa mu neyrayala dan.

Viem,ze sa budem opakovat,ale ozaj pekne dakujem za pomoc. Mam este jeden taky pripad ale prijem v Nemecku.Priemerny kurz som si uz zistila a postup bude rovnaky a samozrejme ze si este pozriem nejake prispevky pre kontrolu. Dakujem. :)
Johanka
06.03.07,21:46
Nebude, so Spolkovou republikou Nemecko máme v zmluve metódu vyňatia príjmov.
Mushu3
06.03.07,21:49
Dakujem.
Tak ja si to zajtra pozriem
Johanka
06.03.07,21:59
Použiteľné sú témy, kde sa zdaňujú príjmy zo Spojeného kráľovstva VB a Severného Írska. Skús Anglicko
Jajina
26.02.09,07:58
Zdanenie príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia - použitie metódy vyňatia príjmov

p.Mihál v príspevku Krízový balíček - zmeny od 1.3.2009 píše:

Pri podávaní daňového priznania môže daňovník - daňový rezident SR, ktorý mal príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, použiť metódu vyňatia príjmu, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.

Znamená to, že aj v prípade, ak má Slovenská republika uzatvorenú so štátom, v ktorom daňovník dosiahol príjmy zo závislej činnosti, zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s metódou zápočtu dane (napr. Česko, Írsko), môže pri podávaní daňového priznania použiť metódu vyňatia príjmov.

(Pozn. tu došlo oproti pôvodnému návrhu k zmene)

Takto by sa malo postupovať už pri podávaní daňových priznaní za rok 2008.

Moja otázka:

Osoba s trvalým pobytom v SR bol v r.2008 1/2 roka zamestnaný v SR a 1/2 roka zamestnaný v ČR.
Taká istá situácia bola aj v r.2007 a vtedy som použila výpočet zápočtu dane zaplatenej v zahraničí.
Ako mám chápať hore uvedené vysvetlenie?
Ak v priznaní za rok 2008 daň po vyňatí príjmov z ČR bude menšia ako pri zápočte použijem vyňatie? lebo je výhodnejšie eko zápočet aj keď s ČR je zmluva o zápočte dane?