patka.bn
06.03.07,19:51
Ahojte,

mám taký menší problémik :confused: - či hľadám v zákone, či v poučení k daňovému priznaniu, nie a nie sa dopátrať ku riešeniu. Takže môj problém je nasledovný:

spracovávam daňové priznanie - typ B - človek, ktorý pracoval počas celého roka a poberal príjem zo závislej činnosti a zároveň dosahoval príjem zo zdedených autorských honorárov. Ak máte skúsenosť s takouto problematikou, prosím poraďte ohľadne nasledovných nejasností:

1. prosím Vás, kam zaradiť tie zdedené autorské honoráre? Podľa môjho laického názoru v daňovom priznaní typu B v tabuľke 3 (§ 8) do riadku 7 (ods. 1 písm. g),

2. v prípade, že od autorskej spoločnosti bolo vyplatené - presne takto je to napísané na doklade:
honorár brutto: 100.000,-
režijná zrážka: 10.000,-
2% - umelecký fond: 2.000,-
poukázané: 88.000,-
ktorá suma je pre mňa príjmom? Mám za to, že je to suma 88.000,- Sk, s ktorou počítam (tiež laický názor:o ),

3. v prípade, že ide o zdedené autorské honoráre - je správne uplatniť paušálne výdavky 40% z príjmov, keď nie je v tomto prípade vedené účtovníctvo a ďalší príjem je len zo závislej činnosti?

Prosím, prosím, poraďte - už neviem, kde hľadať. Ďakujem za čas a ochotu a prajem príjemné dni.:)
patka.bn
06.03.07,19:39
Prosím - to mi naozaj nikto neporadí? Ďakujem.:)
Nike
08.03.07,07:18
Zdedené autorské honoráre patria do § 8/1g - to máš správne.
Do príjmu uvedieš 100000,-, do výdavkov 12000,- taže čistkový základ dane z tohoto § bude 88000,-
Paušálne výdavky nemožno upltniť - §8/2 hovorí, že do ZD sa zahrnú príjmy znížené o skutočné výdavky.
patka.bn
08.03.07,09:47
:D Ďakujem, toho som sa obávala. Tak prajem príjemný pracovný dník.