miro_l
06.03.07,23:11
Ahojte. Vie mi niekto poradiť ako vyriešiť vzniknutý problém? Traja SZČO ktorí nie su platcami DPH "majú živnosť" na montáž plastových okien a obchodnú činnosť sa dohodli s majiteľom na renovácii rodinného domu montáži plastových okien a prerábky kúrenia. (Na kúrenárske práce mali subdodávateľa.) Majiteľ domu nechcel vystaviť žiadnu faktúru a mala to byť práca na čierno. SZČO s majiteľom vypracovali predbežnú kalkuláciu rozpis prác. Na základe tejto kalkulácii a ceny s ktorou majiteľ súhlasil, začali s prerábkou domu. Počas prác majiteľ vyplácal zálohy za vykonané práce. Avšak po vykonaní prác bolo potrebné doplatiť. A tu nastal prvý problém. Majiteľ domu odmietal doplatiť zvyšnú sumu s odôvodnením, že si zistil ceny v obchode a keby si tu prerábku kúrenia vykonal sám tak by ho to vyšlo lacnejšie. Druhý problém nastal s oznamovacou povinnosťou nakoľko kalkulovaná cena bola vyžšia ako 100 000 majiteľ bol povinný oznámiť podnikateľov na daňový úrad. Po týchto nezhodách podnikatelia vystavili faktúru a zaradili ju do účtovníctva. Problém je však v tom, že na vykonávané práce nemajú živnostenské oprávnenie a pre nezhody s majiteľom domu nie je možné prerobiť text faktúry. Hoci podnikateľom majiteľ vrátil vystavenú faktúru na druhý deň s odôvodnením, že ju neprijíma nikde nie je napísané či si nemohol urobiť kópiu.
Otázka znie:
1) Čo s pohľadávkou ktorú nehodlá majiteľ domu uhradiť?
2) Pod aký príjem majú podnikatelia zaradiť faktúru, keď na murársku činnosť nemajú povolenie v ŽL?
Ako by ste riešili tento problém?
Ďakujem.
martaO
07.03.07,06:41
1) majiteľ je podnikateľ, tieto práce sa vykonávali pre jeho firmu? Ak nie tak oznamovaciu povinnosť nemal.
2)na faktúre ste uviedli konkrétne murárske práce? Ak nie tak, normálne zaradiť pod príjem zo živnosti. Ak ste uviedli murárske práce, tak vzniká problém, že ak by uVás vykonal Ž. úrad kontrolu tak Vám hrozí pokuta za nedodržanie zákona vo výške podľa §§ 63-65. teda od 50-200000.
3)pohľadávku, ktorú nemáte uhradenú môžete vymáhať prostredníctvom dostupných prostriedkov - zasielať upomienky a následne vymáhať.
4)pokúsila by som sa predmetnú faktúru zaslať doporučene.
Skalka
07.03.07,07:35
V tomto prípade došlo k viacerým porušeniam zákonov a najzávažnejší je pokus o zatajovanie príjmov a z toho vyplývajúceho kratenia daní(a to je trestný čin). A čo sa týka dodatočného vystavenia faktúry a jej prevzatia? Žiaľ keďže zákazník so sumou nesúhlasí nemá povinnosť ju prevziať. Dohoda o cene je predpokladám ťažko dokázateľná, ale to je v podstate druhoradé. A domáhanie sa na súde jej zaplatenia by bolo veľmi problematické z hľadiska dokazovania a predpokladám, že aj neúspešné. Platí zásada, že zmluvy alebo dohody - je jedno ako to nazveme - uzatvorené v rozpore so zákonom sú neplatné. A v tomto prípade určite, pretože uzavreli dohodu na práce, na ktoré nemali oprávnenie. Dúfam, že sa títo páni podnikatelia, skôr by som ich nazvala podnikavci, poučili. Takýmto tiežpodnikateľom prajem veľa takých zákazníkov. Doplácajú na nich tí slušní a vôbec ich neľutujem. A ten pán zákazník je podľa všetkého veľmi zbehnutý a neodporúčala by som im ani nijaké násilné vymáhanie peňazí. Mohli by dopadnúť ešte horšie. Radšej nech si vstúpia do svedomia.
miro_l
07.03.07,08:10
Majitel domu nie je podnikateľ. Po nezhodách s doplatením ceny sa začal vyhrážať s ohlásením na daňovom úrade a plietol aj tzv ohlasovaciu povinnosť z čoho vyplíva zbehlosť v tejto veci ako podotkla Skalka.
Podnikatelia naozaj dostali ponaučenie a robia opatrenia, aby sa následne takéto veci neopakovali. ( Všetko legálne :) , ako má byť. )
Otázka:
Nakoľko nechcú a nebudú vymáhať zvyšnú sumu od majiteľa domu žiadnou cesto, ako mám zaúčtovať teda zlikvidovať túto pohľadávku v účtovníctve ?
Ďakujem.