hikoma
07.03.07,08:15
Prosím Vás, poraďte mi! Spoločnosť má povinnosť overenia účtovej závierky auditorom. Ak ju neoverí, čo sa stane? Aký je postih? Je dôvodom na požiadanie daňového úradu o predĺženie lehoty na podanie DP tá skutočnosť, že nie je účtová závierka overená auditorom? Poraďte, veľmi pekne prosím!
Johanka
07.03.07,07:33
§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom
...
(2) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.25)

... slabá výhovorka.
Najlepší dôvod na predĺženie lehoty na podanie DP sú príjmy zo zdrojov v zahraničí. To by ste ale museli mať v zahraničí org.zložku ...
Overené dôvody - dlhodobá PN účtovníka, konateľa, vykradnutá kancelária ...
Pokiaľ poznám ustanovenie §49 ods.3 ZoDP, nie je v ňom uvedené, že by žiadosť mala obsahovať aj dôvod. Všetko záleží od správcu dane. Mám klientov z viacerých DÚ a aj toto funguje od dverí po dvere - iný kraj, iný mrav :) .
Janka P
07.03.07,07:36
Spoločnosť nemusí mať overenú ÚZ do dňa podania daňového priznania, myslím si, že to nie je dôvod na predĺženie lehoty na podanie DP. Mala by ju mať overenú do lehoty zverejnenia v OR a v Obchodnom vestníku, najneskôr do 30.6. Postih - viď § 38 odst. 1 zákona o účtovnícve, deda až do výšky 1% z celkovej sumy majetku.
Johanka
07.03.07,07:39
Prosím Vás, poraďte mi! Spoločnosť má povinnosť overenia účtovej závierky auditorom. Ak ju neoverí, čo sa stane? Aký je postih? Je dôvodom na požiadanie daňového úradu o predĺženie lehoty na podanie DP tá skutočnosť, že nie je účtová závierka overená auditorom? Poraďte, veľmi pekne prosím!

Veľmi zle zaradená otázka , mimotemy . Toto patrí pod daň z príjmov ...
mudroš
07.03.07,10:52
Firma nebude mať úplne účtovníctvo a hrozí jej pokuta podľa § 38 zákona o účtovníctve.
Navyše sa správa audítora aj výročná správa ukladajú do zbierky listín a výkazy zverejňujú v Obchodnom vestníku. Za to je zodpovedný štatutár (konateľ). ak si tieto povinnosti nesplní, môže od obchodného nsúdu dostať pokutu.