dana99
07.03.07,08:45
Ahojte, vie mi niekto poradiť?
Moja mamka (starobná dôchodkyňa) sa stará o svoju mamku (88 ročná), ktorá už nemôže byť sama. Nevedela by sa o seba postarať.
Môže moja mamka žiadať o nejaký príspevok, alebo niečo také?
Dana
Eulalia
07.03.07,20:42
Áno, môže. Na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny - príslušnosť je podľa trvalého pobytu babičky - na oddelenie sociálnych dávok na kompenzáciu dôsledkov ŤZP sa podá žiadosť a zdokladujú sa majetkové pomery. Na posudkové oddelenie toho istého úradu sa predložia lekárske nálezy o zdravotnom stave babičky. Nestačí, aby bol zdravotný nález napísaný jednou vetou, musí to byť skutočne komplexne zhodnotené - aký je mentálny stav, ak je to napríklad už starecká senilita, alebo aké sú pohybové schopnosti a pod. Skrátka, predložiť potvrdenia od tých lekárov, ku ktorým babička musí pravidelne na kontrolu. Ak posudkový lekár podľa nálezov posúdi, že je babička ťažko zdravotne postihnutá a nie je schopná sa o seba postarať, úrad prizná príspevok. Doporučujem si najprv na úrad zbehnúť vyzdvihnúť tlačivá. Lekárske nálezy by nemali byť staršie ako 3 mesiace. Ak bola babička v poslednej dobe v nemocnici, je dobré priložiť aj prepúšťaciu správu z nemocnice, pretože tam sú väčšinou kompletné vyšetrenia. Ak potrebuješ nejakú konkrétnu informáciu, napíš, doplním.

P.S. Základným príspevkom, o ktorý je v tomto prípade možné požiadať, je príspevok za opatrovanie. Ale podľa zdravotného stavu sú prípadne možné aj ďalšie. Môžeš napísať aj SS, porozmýšľame, čo sa dá požiadať.
dana99
08.03.07,07:55
Ďakujem, porozprávam sa s mamkou a ak môžem, ozvem sa.
Je mi ľúto, ale bodík mi nedovolili prideliť. Som v zlej porade.
Dana
Eulalia
08.03.07,18:35
Ďakujem, porozprávam sa s mamkou a ak môžem, ozvem sa.
Je mi ľúto, ale bodík mi nedovolili prideliť. Som v zlej porade.
Dana

Netráp si hlavu s bodíkmi, myslím, že máš iné starosti:) A vôbec nie si v zlej porade, tu je každá rada dobrá:---