rodof
18.01.05,23:42
Ahojte,
neviete mi niekto poradit ohladom uctovania v PU pri DPH u auta typu N1.
Problem je v tom, ze sa jedna o nakladny automobil u ktoreho bolo uplatnene odpocitanie DPH avsak danova kontrola toto odpocitanie neuznala. Spolocnost vedie sudny spor ohladne tohto DPH. Vycislenu DPH vsak zaplatili DU a z tohto dovodu sa zvysila vstupna cena N1. Spolocnost nasledne predala auto s DPH. Bola fakturacia s DPH spravna, alebo sa malo fakturovat bez DPH, ked DU toto DPH neuznalo?Dik
Yvvetta
19.01.05,07:27
Aký mali dôvod neuznať DPH z auta N1 ? My tiež máme také autá.
marianna
19.01.05,07:42
Tiež by ma zaujímalo, prečo to neuznali, ináč si myslím, že bolo správne, že ste fakturovali s DPH.
Dada
19.01.05,07:51
Podľa mňa ste to mali správne. Tiež sa pýtam, aký dôvod mali na to, že to neuznali?
rodof
19.01.05,20:25
Dakujem vam za odpovede.....

V technickom preukaze bolo auto kvalifikovane ako N1 ale kontrolori merali pravitkom ulozny priestor......6 krat a konstatovali, ze je mensi napriek tomu, ze v technickom preukaze bolo auto definovane ako N1. Nestacilo im ani potvrdenie od vyrobcu auta a ani od Ministerstva dopravy....takze v konecnom dosledku to skoncilo na sude a pravdepodobne sa to bude dlhu dobu natahovat.
Dada
20.01.05,05:51
Vari vy môžete za to, že výrobca zaradil auto do kategórie N1? Už nevedia na tom daňovom čo vymyslieť.
vladan
20.01.05,06:31
V technickom preukaze bolo auto kvalifikovane ako N1 ale kontrolori merali pravitkom ulozny priestor......6 krat a konstatovali, ze je mensi napriek tomu, ze v technickom preukaze bolo auto definovane ako N1. Nestacilo im ani potvrdenie od vyrobcu auta a ani od Ministerstva dopravy....takze v konecnom dosledku to skoncilo na sude a pravdepodobne sa to bude dlhu dobu natahovat.rodof, asi viem čo máš na mysli, kúpil si automobil, u ktorého ste si chceli uplatniť DPH a predajcovia ti poradili, že do auta namontujú niečo a potom už bude klasifikované ako N1? ... ak to bolo tak, tak v prípad daňovej kontroly bolo potrebné urobiť také kroky, aby sa automobil stal skutočne N1
... či som úplne vedľa, jak tá jedľa? :D
bepo
20.01.05,06:46
vladan-N1 musí byť zapísaná v technickom preukaze a to nie je len tak jednoduché-to musí niekto s okrúhlou štátnou pečiatkou schváliť.DU do toho nemá čo pindať.
vladan
20.01.05,06:48
vladan-N1 musí byť zapísaná v technickom preukaze a to nie je len tak jednoduché-to musí niekto s okrúhlou štátnou pečiatkou schváliť.DU do toho nemá čo pindať.
... ale veď ja viem, že to musí byť v technickom preukaze ... veď rodof píše, že to má v technickom preukaze, ale daňováci začali premeriavať auto fyzicky ... si už videl daňováka s metrom v ruke? :eek:
accad
20.01.05,06:52
Rodof, ak to nie je štátne tajomstvo, o aký typ a presnú značku auta ide. Myslím si, že viacerí sa stretávame s kúpou auta s označením N1 v technickom preukaze, aj keď ja ako laik nad tým žasnem. Ak to môžeš zverejniť budem rada, ak nie pošli to aspoň súkromnou správou.
Paula
20.01.05,07:00
vladan, môj známy videl daňováčky s metrom v ruke... premeriavali koberec v kancelárii a pás 4 m x 0,30 cm im chýbal k šťastiu (lebo veď sa len isté šírky predávajú).:)
vladan
20.01.05,07:03
... jój Paula, celkom som zabudla na tvoj zážitok s kobercom :D ... už si spomínam :D
jess
20.01.05,08:13
NOOOO ............ Ja žasnem !!!!!!!
babetka
20.01.05,08:14
?????? Nevychádzam z údivu.
bodliak
20.01.05,08:27
Ale veď N1 ste si nevymysleli vy, to do tej kategórie zaradil niekto s úradnou pečiatkou, tak čo buzerujú Vás a nie jeho ?

1.- Ak spor prehrajú, škoda bude zosobnená daňovákovi.
2.- Ak vyhrajú, uplatnite si škodu u toho, kto to v N1 kategorizoval.
rodof
20.01.05,23:11
Ziadne zasahy sa neuskutocnili na aute. Bola to N1.Kto chcete vediet znacku, tak sa ozvite sukromnou spravou.
A to auto merali s pravitkami....hahaha
Katarína STR
21.01.05,05:46
... ale veď ja viem, že to musí byť v technickom preukaze ... veď rodof píše, že to má v technickom preukaze, ale daňováci začali premeriavať auto fyzicky ... si už videl daňováka s metrom v ruke? :eek:

Ja áno, kúpili sme dlažbu do firmy a oni porovnávali uvedené rozmery tej obkladačky na potvrdenke so skutočným rozmerom obkladačky.
Presne vypočítali, koľko sme mohli takých obkladačiek spotrebovať a koľko sme mohli mať odpad. A zvyšok vyhodili z nákladov.
nepomohlo vysvetlenie, že sa aj pri práci stane, že sa nejaká tá jedna, dve rozbije, alebo sa musí z jednej odrezať, aby sa tam zmestila a zvyšok sa už nedal použiť.
Hold však oni vedia ako to pri práci chodí......
Oni sú totož remeselníci.....
Alebo, daňovák má vždy pravu....
vladan
21.01.05,07:13
Ziadne zasahy sa neuskutocnili na aute. Bola to N1.
... tak potom tomu fakt nerozumiem:confused:
Rodof, a neexistuje nejaký predpis, ktorý hovorí o tom, aké podmienky musia byť splnené, aby auto bolo N1?
ZuzanaA
21.01.05,07:17
Jáj, nestrašte s tou N1. Tiež som práve vypísala DPH, kde som si uplatnila DPH (nemalú) za auto kategórie N1 :eek: ...........
Zuzka
21.01.05,07:19
... žasnem, čoho všetkého sú schopní niektorí jedinci z daň. úradov ... :confused:
to ZuzanaA ... ešte stále máš možnosť si ísť premerať celé auto :)
jess
21.01.05,07:22
accad
21.01.05,07:36
Bude veľmi zaujímavé dosledovať tento problém so zaradením do N1. Nakoľko veľa predajcov na podporu predaja upravuje auta, aby zodpovedalo technickým parametrom pre N1, aj keď tieto autá na prvý pohľad na to nevyzerajú. Ja mám na faktúre od veľmi renomovanej značky napísané:
Vozidlo v úžitkovom prevedení je vybavené pevnou deliacou stenou za 2.radou sedadiel a bezp.fóliou na bočných oknách ložného priestoru. Znehodnotenie 5.miesta na sedenie je realizované stredovou opierkou, bezp.pás na strednom sedadle je odstránený. Porušenie uvedených podmienok môže mať za následok sankcie zo strany Daňového úradu.
Milučká formulácia na to, aby sa toho DU chytil a začal nad tým dumať. No a čo teraz s tým, v TP je N1, zákon vylučuje len M1, takže uplatnenie odpisu v zmysle zákona o DPH. Má byť daňovník ten, čo spochybní zaradenie auta do N1 a dobrovoľne si túto DPH neuplatniť. Ako to zdôvodní v zmysle zákona o dani z príjmov? Takže uplatniť DPH a počkať na možnú reakciu DU. V prípade negatívnej reakcie sa tvrdo brániť.
babenko1
21.01.05,08:00
... tak potom tomu fakt nerozumiem:confused:
Rodof, a neexistuje nejaký predpis, ktorý hovorí o tom, aké podmienky musia byť splnené, aby auto bolo N1?hovorí o tom vyhláška č. 116/1997 Z.z. o podmienkach premávky na pozemných komunikáciách... v §2 ods. 7 písm. a
vladan
21.01.05,08:05
no hovorím, že existuje :D
babenko1
21.01.05,08:18
no hovorím, že existuje :Dtá vyhláška je uvedená pod čiarou v zákone o DPH :-)
rodof
21.01.05,19:47
takze budeme sledovat co sa dalej bude diat. Ale ja uz budem velmi opatrna s N1 aspon na nasom DU
accad
21.01.05,20:27
takze budeme sledovat co sa dalej bude diat. Ale ja uz budem velmi opatrna s N1 aspon na nasom DUNeviem si predstaviť ako chceš byť opatrná. Podľa mňa záväzné je určenie v TP. Ak to DU napadne a vyhrá, tak vám by malo adekvátne vzniknúť právo vymáhať škodu od predajcu, ktorý tento typ auta zaradil do N1 vy ste nezmenili po technickej stránke vybavenie auta. Ak by si DPH neuplatnila( podľa zákona o DPH nemáš nárok iba pri M1) ako by si to posúdila z hľadiska dane z príjmov. Ako nedaňový náklad?
rodof
22.01.05,09:38
Jasne. Ja viem, ze je to tak. Niekedy uz clovek neveri ani tomu, ze 2 plus 2 je 4, lebo oni ta chcu presvedcit, ze je to 5.
Vera
22.01.05,11:18
No, my máme tiež ten problém. Pri leasingu sme si odpočítali DPH a audítor si pýtal od nás vydokladovanie, že sa nejedná o osobné auto.

No našťastie to bol audítor a nie daňováci. Ale tiež si myslím, že keď máme na TP napísané nákladné vozidlo a je N1 tak sa niet o čom baviť.
Zoltán Kovács
22.01.05,11:23
Tento prípad Bohu žiaľ nie je ojedinelý. Nám DÚ preklasifikovalo Renault Kangoo z N1 na M-ko. Samozrejme,že sme mali od MDPaT výnimku, ktorú nám dal predajca.Ani to nepomohlo, tak sme museli odviesť uplatnenú DPH + penále. Ale zaujímavé bolo, že na auto ani neboli zvedaví. Len tak od stola sa tak rozhodli. Údajne majú nejaký interný predpis z MF SR, že na ktoré autá môžu aplikovať N1.
jeso
22.01.05,11:35
to nemyslíte vážne -ja mám podobný problém , v decembri mi auto preklasifikovali na úžitkové za celkom slušný poplatok a ja som si automaticky celú DPH uplatnila-kontrolu som zatial samozrejme nemala-ale prečo by som si to nemohla uplatniť , v zákone je jasne písané , že DPH sa neuplatnuje na osobné autá
accad
22.01.05,21:47
Dnes som dostala radu, ako predísť spochybneniu zo strany daňovej kontroly na DPH pri aute zaradenom do N1. Treba si dať písomnú žiadosť o posúdenie na príslušný DU oddelenie pre styk s verejnosťou, priložiť technický preukaz. Sú vraj povinný k tomu dať písomnú odpoveď. To, že polícia schváli v technickom preukaze, že auto je úžitkové-N1,nie je pre daňovú kontrolu záväzné. Ak majú pochybnosti môžu to spochybniť, nakoľko v minulosti sa vyskytli prípady, že polícia potvrdila hoci čo. Je to vždy na subjektívnom posúdení daného daňového kontrolóra, či nejde o špekulatívnu zmenu v zaradení. Interný predpis určite neexistuje. Každý daňový kontrolór sa rozhoduje podľa daného zistenia.
rodof
22.01.05,22:43
To je super, prave jeden klient chce kupit N1, takze hned to otestujeme. Dik
bepo
23.01.05,15:26
smith-veď Kangoo je len 2-miestne a zvyšok celého auta je úložný priestor,ako vám to mohli preklasifikovať na osobné?
Žofia
23.01.05,22:16
Nie, oni chcú 2+2=3 . . . do nákladov.
Žofia
23.01.05,22:18
Dnes som dostala radu, ako predísť spochybneniu zo strany daňovej kontroly na DPH pri aute zaradenom do N1. Treba si dať písomnú žiadosť o posúdenie na príslušný DU oddelenie pre styk s verejnosťou, priložiť technický preukaz. Sú vraj povinný k tomu dať písomnú odpoveď. To, že polícia schváli v technickom preukaze, že auto je úžitkové-N1,nie je pre daňovú kontrolu záväzné. Ak majú pochybnosti môžu to spochybniť, nakoľko v minulosti sa vyskytli prípady, že polícia potvrdila hoci čo. Je to vždy na subjektívnom posúdení daného daňového kontrolóra, či nejde o špekulatívnu zmenu v zaradení. Interný predpis určite neexistuje. Každý daňový kontrolór sa rozhoduje podľa daného zistenia.
No s pánombohom, ale je to tak. Daňovák mám môže tvrdiť hocičo a je na nás, aby sme mu to vyvracali.
Zuzka
24.01.05,06:44
to Žofia: :D ... a najlepšie pri kontrole na stôl, nech nemá čas na špekulácie ... :D ... a nech beží kadeľahšie ... :D
Paula
24.01.05,07:15
Zuzka ::D :D :D
Fajdy
27.01.05,20:55
Zákaz odpočítanie dane- § 49 pri nákupe osobného automobilu a príslušenstva vrátane montáže.
Definícia osobného automobilu sa zmenila. Osobný automobil je taký, ktorý je registrovaný v kategórii M1.
V starom zákone bolo patrí do kategórie M1. Ak sa urobila prestavba mohli kontrolóri povedať, že síce je v TP N1, ale patrí do M1. Došlo k výmene slovíčok. Patrí a je registrovaný nie je to isté. Ak teraz kúpim takýto istý automobil a budem mať v TP N1 musí to DÚ uznať, lebo osobný automobil síce patrí do M1, ale je registrovaný v N1. Je to veľký rozdiel patrí a registrovaný.
:)
accad
27.01.05,21:50
Dnes na školení bolo povedané, že ako N1 musí prísť od výrobcu a nie až po účelových úpravách.
silveco
28.01.05,08:05
/dajne existuje metodické usmernenie z Danového riaditelstva, kde sú presne vymenované vozidlá, na ktoré je možné uplatnovat odpočet dane na kategoriu N1 - ako že úžitkové. Čo je ale smutné,je to ,že pri kúpe auta N1 si každý myslí a predajca mu tvrdí,že práve toto auto má nárok na odpočet dane,,ale skutočná pravda je iná,a zistíš to pri danovej kontrole.
Luna
28.01.05,08:35
Ja mám trochu iný probl.Ja som si z úžitkového auta neodrátala DPH v 3Q/2004.
Teraz 25.1.2005 som podala dodatočné DP za 3Q/2004 a zároveň som si znížila daň.povinnosť za 4Q/2004. Dnes som bola na DÚ opraviť daň.priznanie a doplatiť daň za 4Q 2004. Keď som sa pýtala kedy mi vrátia NO nevedeli mi povedať,že si mám poobede zavolať správcu dane.Neviete kedy mi vrátia NO? V daľšom zdaň.období alebo do 30 dní.
ANNA
28.01.05,09:53
Ja mám trochu iný probl.Ja som si z úžitkového auta neodrátala DPH v 3Q/2004.
Teraz 25.1.2005 som podala dodatočné DP za 3Q/2004 a zároveň som si znížila daň.povinnosť za 4Q/2004. Dnes som bola na DÚ opraviť daň.priznanie a doplatiť daň za 4Q 2004. Keď som sa pýtala kedy mi vrátia NO nevedeli mi povedať,že si mám poobede zavolať správcu dane.Neviete kedy mi vrátia NO? V daľšom zdaň.období alebo do 30 dní.A nebude to náhodou tak, že práve pre to dodatočné DP sa chystajú na kontrolu a pre istotu ti radšej ešte nič vracať nebudú http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
Noel
28.01.05,10:02
Ja mám trochu iný probl.Ja som si z úžitkového auta neodrátala DPH v 3Q/2004.
Teraz 25.1.2005 som podala dodatočné DP za 3Q/2004 a zároveň som si znížila daň.povinnosť za 4Q/2004. Dnes som bola na DÚ opraviť daň.priznanie a doplatiť daň za 4Q 2004. Keď som sa pýtala kedy mi vrátia NO nevedeli mi povedať,že si mám poobede zavolať správcu dane.Neviete kedy mi vrátia NO? V daľšom zdaň.období alebo do 30 dní.

S tou kontrolou by somneplašil, mal som podobný prípad, nám vrátili NO do 30 dní.
Luna
28.01.05,10:06
Čakám na nich,ale odpoveď mi mohli dať . Ide mi aj o to že neviem či som to dobre poriašila ten NO.V zákone je napísané,že NO si môžeme odrátať v ďaľšom zdaňovacom období.Tak som to urobila. Preto chcem vedieť ako vy riešite dodatočné DP a následne nato NO.