aviril
07.03.07,10:26
Neviem ako nazvať túto tému. V iných témach sa diskutuje predovšetkým o daň.priznaní týchto osôb.
Mám takýto problém. Mám živnostníčku, ktorá vykonáva prepravné služby na základe koncesného listu. Vedie jednoduché účtovníctvo. Zároveň však vykonáva sprostredkovanie poistenia na základe zákona 340/2005 Z.z. o sprostredkovaní poistenia - táto činnosť nie je vykonávaná na živnosť. Chcem sa spýtať, či sa o týchto príjmoch zo sprostredkovania účtuje v jednoduchom účtovníctve a či sa tieto príjmy uvádzajú aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch.
Ďakujem.
katarina.j
07.03.07,13:55
Ak sprostredkuje poistenie,to akoze uzatvara poistne zmluvy a nasledne ma za ne provízie? A ako to robi ak nie na živnosť? ved aj ja mam klienta co robi pre poistovnu a ma provízie za zmluvy a robi to na živnosť a vediem mu jedn.učtovníctvo a provízie učtujem do POZD-príjmy za služby. A kam jej chodia provizie za poistenie? Ak na učet nevidim v tom problem, ide to do POZD.
aviril
07.03.07,17:21
Robí to na licenciu. Provízie chodia na bankový účet. Živnosť má, ale na úplne niečo iné, čo aj vykonáva - prepravné služby. Poisťovanie robí popri tom.
Johanka
07.03.07,17:35
Ak sprostredkuje poistenie,to akoze uzatvara poistne zmluvy a nasledne ma za ne provízie? A ako to robi ak nie na živnosť? ved aj ja mam klienta co robi pre poistovnu a ma provízie za zmluvy a robi to na živnosť a vediem mu jedn.učtovníctvo a provízie učtujem do POZD-príjmy za služby. A kam jej chodia provizie za poistenie? Ak na učet nevidim v tom problem, ide to do POZD.
Sprostredkovanie poistenia a zaistenia už dááávno nie je živnosťou ...
Dokonca v DP už za rok 2005 pribudol kvôli sprostredkovateľom poistenie nový riadok - príjmy podľa § 6 ods.2 písm.d/
Johanka
07.03.07,17:37
Neviem ako nazvať túto tému. V iných témach sa diskutuje predovšetkým o daň.priznaní týchto osôb.
Mám takýto problém. Mám živnostníčku, ktorá vykonáva prepravné služby na základe koncesného listu. Vedie jednoduché účtovníctvo. Zároveň však vykonáva sprostredkovanie poistenia na základe zákona 340/2005 Z.z. o sprostredkovaní poistenia - táto činnosť nie je vykonávaná na živnosť. Chcem sa spýtať, či sa o týchto príjmoch zo sprostredkovania účtuje v jednoduchom účtovníctve a či sa tieto príjmy uvádzajú aj vo výkaze o príjmoch a výdavkoch.
Ďakujem.
Pozri tu http://www.porada.sk/t46097-dve-einnosti-szeo.html
Ide o kombináciu dvoch druhov príjmu v rámci § 6 , ostatné v pripojenej téme.
aviril
07.03.07,17:42
Takže ak som to správne pochopila, o príjmoch zo sprostredkovania poistenia musí účtovať aj v účtovníctve. A potom tieto príjmy vstupujú aj do vym.základu na odvody do soc.poisťovne?
macula
07.03.07,18:01
Tie príjmy nevstupujú do vymeriavacieho základu.
Johanka
07.03.07,18:04
... prečo by nevstupovali???
Monikov
07.03.07,18:19
príjmy zo sprostredkovania poistného vstupujú do vymeriavacieho základu pre odvody do soc.poisť.
macula
07.03.07,18:53
Mate pravdu vstupujú,išla som sa pozrieť do výpisu pre soc.poist.
ANNAP
17.03.07,16:17
Takže ak som to správne pochopila, o príjmoch zo sprostredkovania poistenia musí účtovať aj v účtovníctve. A potom tieto príjmy vstupujú aj do vym.základu na odvody do soc.poisťovne?

keď má príjmy zo závislej činnosti 143 000 a príjmy zo sprostredkovania
16000 Sk musí platiť od 1.7.2007 aj sám odvody na sociálne a zdravotné
poistenie alebo stačí v zamestnaní ?????:rolleyes: