bambino87
07.03.07,10:46
Prosím poradte, kamarat je SZČO, nie je platca DPH, a chce si uplatnovat denne 89 SK stravne. Chcel by si zakupit stravne listky a dat si ich do nakladov. Pracuje 8 hodín denne, tak by to podla mna nemal byt problem, ale jeho mamina pracovala ako uctovnicka (asi v minulom storoci) a povedala ze taketo nieco si nemoze dat do nakladov? Prosim ako to teda ma byt? Dakujem
Manual
07.03.07,09:48
Ano môže si dať podľa počtu odpracovaných dní v mesiaci.
Johanka
07.03.07,09:50
§19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
Daňovým výdavkom je aj:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Zajtra je MDŽ, kúpte mamine Zákon o dani z príjmov :) .
bambino87
07.03.07,10:39
všetkým velmi pekne dakujem.
jamis
07.03.07,13:55
§19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
Daňovým výdavkom je aj:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Zajtra je MDŽ, kúpte mamine Zákon o dani z príjmov :) .


Ale pozor, musí to byť zákon platný aspoň od r. 2006
jojko19
07.03.07,21:02
§19 ods.2 Zákona o dani z príjmov
Daňovým výdavkom je aj:

p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).

Zajtra je MDŽ, kúpte mamine Zákon o dani z príjmov :) .



AHOJTE. Chcem Vás poprosiť o radu. Musí si SZČO kúpiť stravné lístky, alebo si môže dať do nákladov za odpracovaný kal. deň 48,95 Sk bez nejakého dokladu? Ďakujem
Lotarka
07.03.07,21:11
Bez dokladu to nepôjde, musí predsa preukázať a podložiť ten výdavok.

To je môj názor.
PetrikF
12.03.07,23:31
Ja som Vás chcel poprosiť o radu, či musím stravné lístky a tých 55 % /v účtovníctve ešte v minulom roku/ dávať do výdavkov za každý mesiac zvlášť, alebo to stačí len sumárne na konci roka také vyúčtovanie (napr. 190 * 55% z 89,-)?

A ešte by ma zaujímalo, čo s lístkami, ktoré boli kúpené v roku 2006 /teda zaúčtované ako VNZD/ ale ostali nepoužité resp. ich 55 % nezaradených do výdavkov. Môžem ich jednoducho tento rok "použiť" a zaradiť do daňových výdavkov na 100 %? Vopred ďakujem za odpoveď!

Značka: začiatočník;)
Melnick
13.03.07,00:32
Ja som Vás chcel poprosiť o radu, či musím stravné lístky a tých 55 % /v účtovníctve ešte v minulom roku/ dávať do výdavkov za každý mesiac zvlášť, alebo to stačí len sumárne na konci roka také vyúčtovanie (napr. 190 * 55% z 89,-)?

A ešte by ma zaujímalo, čo s lístkami, ktoré boli kúpené v roku 2006 /teda zaúčtované ako VNZD/ ale ostali nepoužité resp. ich 55 % nezaradených do výdavkov. Môžem ich jednoducho tento rok "použiť" a zaradiť do daňových výdavkov na 100 %? Vopred ďakujem za odpoveď!

Značka: začiatočník;)
Ja som sumu lístka delila pri nákupe na :
VOZD -48,95 x počet lístkov
VNZD - rozdiel do hodnoty lístka x počet lístkov

Vediem evidenciu,koľko lístkov bolo vyčerpaných v mesiaci a ak mi ostali lístky,ktoré som nestihla vyčerpať ani do konca roka, tie som ako ceninu uviedla vo výkaze o MaZ a dočerpávam ich v tomto roku ,avšak už v hodnote 89.-Sk
/čiže na deň si uplatním skoro dva lístky,až do vyčerpania zostávajúcich lístkov/
tento rok to máme jednoduchšie - nemusíme sa babrať s odratávaním 1.05 Sk,napr. z 50 korunového lístka,ale máme k dispozícii 89 korunové lístky.;) Čo sme všetci vrele uvítali.:)
Netka
13.03.07,08:10
Ludkovia, zmenilo sa niečo v roku 2007? Môže si SZČO naďalej uplatňovať diety alebo musí mať doklad z reštaurácie, resp. kupovať si lítky?
Ďakujem.
Tweety
13.03.07,08:13
Ludkovia, zmenilo sa niečo v roku 2007? Môže si SZČO naďalej uplatňovať diety alebo musí mať doklad z reštaurácie, resp. kupovať si lítky?
Ďakujem.
Diéty si uplatňuje zásade počas PC, stravné(stravovanie) musí dokladovať stravenkou, alebo dokladom z reštaurácie.
Netka
13.03.07,08:32
Diéty si uplatňuje zásade počas PC, stravné(stravovanie) musí dokladovať stravenkou, alebo dokladom z reštaurácie.


Ano, on podniká v preprave a každý deň jazdí, len ma zaujíma či musí mať bloček z reštaurácie, alebo si musí kupovať stravné lísky, alebo môže naďalej v cesťáku mať aj stravné v príslušnej hodnote podľa dľžky rozvozu.
Ďakujem.
Tweety
13.03.07,08:36
Ano, on podniká v preprave a každý deň jazdí, len ma zaujíma či musí mať bloček z reštaurácie, alebo si musí kupovať stravné lísky, alebo môže naďalej v cesťáku mať aj stravné v príslušnej hodnote podľa dľžky rozvozu.
Ďakujem.
Ak jazdí celý deň má nárok na diéty, podľa času stráveného na PC, ale nemá nárok na stravenku. Na stravenku(stravovanie) od 1.1.07 89.- má nárok za každý odpracovaný deň viac ako 4 hod. mimo dňa, keď má celodenné diéty.
Netka
13.03.07,08:55
Ak jazdí celý deň má nárok na diéty, podľa času stráveného na PC, ale nemá nárok na stravenku. Na stravenku(stravovanie) od 1.1.07 89.- má nárok za každý odpracovaný deň viac ako 4 hod. mimo dňa, keď má celodenné diéty.

Celodenné diety má stále, lebo jazdí dlhé trasy, takže žiadne lístky iba diety v CP. :)
Ďakuejm.
Marianna01
24.03.07,20:27
Ja som sumu lístka delila pri nákupe na :
VOZD -48,95 x počet lístkov
VNZD - rozdiel do hodnoty lístka x počet lístkov


tento rok to máme jednoduchšie - nemusíme sa babrať s odratávaním 1.05 Sk,napr. z 50 korunového lístka,ale máme k dispozícii 89 korunové lístky.;) Čo sme všetci vrele uvítali.:)

Majka, ja odratávam u jednej mojej SZČO 0,05 Sk, lebo kupuje 49,- lístky :rolleyes::rolleyes::rolleyes: